Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja na piętrze nie mam żadnych słupów konstrukcyjnych, ale mam przeprojektowny dach na wiązary. Rozmawiałem jednak z moim kierownikiem budowy i zmieniając mi pewne elementy konstrukcyjne np likwidując słupek narożny w oknie na dole liczył pewne elementy sam i doszedł do wniosku że w projekcie wcale nie ma aż tak dużego zapasu wytrzymałościowego jeśli chodzi o użycie samej stali. ostatecznie podsumował to stwierdzeniem że w końcu jest to tak naprawdę konstrukcja szkieletowa oparta na słupach żelbetowych i musi być wytrzymała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na zdjęciach innych budujących są slupy konstrukcyjne glownie w naroznikach ale nie tylko. zaobserwowalem ze zazwyczaj tam są 4 druty a nie 11 jak jest u mnie w projekcie. Zastanawiam sie czy to nie jakiś blady.

Jak moglby ktoś sprawdzić u siebie w projekcie czy slupy na piętrze tez są tak napakowane stalą ta będę wdzieczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, dorzucę Wam swoje doświadczenia odnośnie ilości stali do Aleksandry. U mnie poszło jej na razie na fundamenty 7 ton...:jawdrop: z czego 5 ton 16;-)

Wg projektu konstrukcyjnego w niektórych ławach miałem napchane po 20 prętów fi16. Na szczęście inspektor mi trochę je odchudził.

Górale, którzy toczą walkę z moją budową twierdzą, że w ich kilkudziesięcioletnim doświadczeniu jeszcze takiego bunkra nie robili:-)

Takie są efekty budowania na szkodach górniczych choć podobno nawet jak na te warunki budynek jest mocno przezbrojony...

Słupów i rdzeni mam 28 ale wszystkie po 4 pręty fi 16 więc nie wiem skąd u Innejbajki te 11 prętów.

Najważniejsze, że fundamenty mamy już za sobą i walczymy dalej:-)

DSC_0725.jpg

DSC_0733.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdjęciach innych budujących są slupy konstrukcyjne glownie w naroznikach ale nie tylko. zaobserwowalem ze zazwyczaj tam są 4 druty a nie 11 jak jest u mnie w projekcie. Zastanawiam sie czy to nie jakiś blady.

Jak moglby ktoś sprawdzić u siebie w projekcie czy slupy na piętrze tez są tak napakowane stalą ta będę wdzieczny za pomoc

 

Jest dokładnie tak jak piszesz, mój projekt kupiłem w 2011 roku i też słupy mają po 12 drutów.

 

Godfather7 - u Ciebie jest fundament pod szkody górnicze, w standardowym jest o wiele mniej stali.

W jednej ławie - tej pod oknem w salonie rzeczywiście jest więcej drutów.

Na cały dom zużyłem 5 ton stali - strop monolityczny 16cm, podwójna siatka. Reszta jak w projekcie.

Edytowane przez maryc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa ze słupami się wyjaśniła, jest po 8 drutów na słup.

u mnie stali pójdzie około 4 ton :confused: to 1,5 tony więcej niż przewiduje kosztorys, zastanawiam się czy ktoś mnie nie porobił na stali... Strop Teriva

 

pytanie z innej beczki:

Jaką wysokość pomieszczeń realizowaliście? Zgodnie z projektem czy podnosiliście coś?

w projekcie na piętrze jest 2,5m czy to nie za nisko?? czy pomieszczenie tej wysokości nie będzie przytłaczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=pytanie z innej beczki:

Jaką wysokość pomieszczeń realizowaliście? Zgodnie z projektem czy podnosiliście coś?

w projekcie na piętrze jest 2,5m czy to nie za nisko?? czy pomieszczenie tej wysokości nie będzie przytłaczać?

 

Witam u mnie podnieśliśmy i dół i górę o jedną cegłę porotherm czyli 25 cm. Na dole będę podwieszać sufit w salonie i taki zapas chciałam mieć a na górze bardziej mi chodziło o to żeby dach nie wchodził mi światło okna. W innych Aleksandrach, które oglądałam, prawie wszędzie dach wchodził w światło i bardzo zacieniał pokoje na górze.. Moim zdaniem wyszło super i nie żałuję tej decyzji.

 

Co do słupów u mnie też je skasowali i został tylko jeden w największej sypialni ale akurat tam chciałam żeby był.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię standard taki jak w projekcie, nie zmieniałem wysokości, bo jak zacząłem to analizować to za dużo zmian by to pociągnęło za sobą, chociażby ilość stopni w schodach czy też wysokość samego budynku, wysokość okien lub nadproży itp. Zdałem się na projektanta, mam nadzieję że to przemyślał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię standard taki jak w projekcie, nie zmieniałem wysokości, bo jak zacząłem to analizować to za dużo zmian by to pociągnęło za sobą, chociażby ilość stopni w schodach czy też wysokość samego budynku, wysokość okien lub nadproży itp. Zdałem się na projektanta, mam nadzieję że to przemyślał.

 

Ja tez zostawiłem standardową wysokość, na górze - 11 pustaków (24cm) plus 7cm betonowego wieńca nad działówkami.

Wylewka na podłodze ze styropianem to jakieś 10cm, i dam wełnę 10cm poniżej działówek żeby nie było przesłuchów między pokojami.

Zostanie 250cm, będzie ok. W starym domu mam 260 przy scianach i 255cm na srodku pomieszczeń i nie ma tragedii ;-)

 

PS. dach nisko nad oknami to dla mnie cały urok tego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stemple to temat indywidualny i zależy od tego jakiego wykonawcę bierzemy. Jak weźmiesz firmę, która całościowo będzie budowała to oni mogą zapewnić wszystko (pytanie za ile...) a jak kombinujesz systemem gospodarczym to samemu załatwiasz stemple. Maryc - kielnie czy poziomice nic tu nie mają do tematu bo to są indywidualne narzędzia dla szanującego się murarza.

 

Pytanie z innej bajki - czy ktoś położył już lub będzie kładł na Olę dachówkę typu Marsylka? A w ogóle to co sądzicie o dachówkach Koramic? Dostałem różne oferty z Creatona, Braasa, Nelscampa ale dzisiaj wszystko pobił Koramic marsylka w kolorze antracyt angoba za 17 tys. cały dach z wszystkimi dodatkami + osobno folia za 1,5 tys. Cena niższa od Topas 13V Braasa o 6 tys. a od Creratona Optimy o 10 tys. ale to całkiem inne modele dachówek.

Generalnie mam podejrzliwe podejście do takich tanich tematów choć może się niepotrzebnie obawiam.

Będę wdzięczny za sugestie a jakby już ktoś zdjęcia dachu Oli w marsylce podesłał to by było super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Czy macie doświadczenia z farbami wewnętrznymi? Szukamy jasno szarej farby wewnętrznej do ścian - niestety bez sukcesu. Chcieliśmy mieć w niektórych pomieszczeniach na ścianach biały przełamany w szarość (nie fiolet, nie niebieski ani nie beż) Szare które znaleźliśmy są albo za ciemne (Beckers light grey - nazwa wprowadza stanowczo w błąd - tak jak i próbnik..) albo są po prostu białe...

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za odpowiedzi:) Gotfather 7 co do dachu i dachówek to nie pomoge bo ja się zdecydowałam na blachę na rąbek stojący:) poniżej link do strony gdzie jest domek w podobnym stylu co aleksandra który kryty jest taką blachą, str. 2:) cenowo wychodzi tyle co średniej jakości dachówka:)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186273-Blacha-panele-na-r%C4%85bek-stoj%C4%85cy-Budmat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Czy macie doświadczenia z farbami wewnętrznymi? Szukamy jasno szarej farby wewnętrznej do ścian - niestety bez sukcesu. Chcieliśmy mieć w niektórych pomieszczeniach na ścianach biały przełamany w szarość (nie fiolet, nie niebieski ani nie beż) Szare które znaleźliśmy są albo za ciemne (Beckers light grey - nazwa wprowadza stanowczo w błąd - tak jak i próbnik..) albo są po prostu białe...

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Cześć,

 

Nie wiem czy ten kolor będzie Ci odpowiadał ale zobacz sobie "Szarą poświatę" z DULUXA

 

Ja mam kuchnię w tym kolorze i wygląda świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

czy ktoś z forumowiczów likwidował słupy drewniane na piętrze??

Ja chce zlikwidować słup drewniany podtrzymujący dach tak jak pokazane na zdjęciach.

Pokazane słupy chce zlikwidować, zamiast nich chce dać BELKI drewniane ułożony na wieńcu.

Długość belki to 6,5 m ułożona na wieńcu.

3 belki w rozmiarze 14 cm szerokie oraz 22 cm wysokie zostaną skręcone w jedną, belka docelowa na której zostanie podparta konstrukcja dachu to 42 cm szeroka i 22 cm wysoka.

 

Czy taka zamiana jest bezpieczna czy taka belka zastąpi słup drewniany?

Czy może dać dodatkowe podparcie?

Czy ktoś z Was likwidował te słupy? Jak to rozwiązaliście??

 

dach2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z forumowiczów likwidował słupy drewniane na piętrze??

Ja chce zlikwidować słup drewniany podtrzymujący dach tak jak pokazane na zdjęciach.

Pokazane słupy chce zlikwidować, zamiast nich chce dać BELKI drewniane ułożony na wieńcu.

Długość belki to 6,5 m ułożona na wieńcu.

3 belki w rozmiarze 14 cm szerokie oraz 22 cm wysokie zostaną skręcone w jedną, belka docelowa na której zostanie podparta konstrukcja dachu to 42 cm szeroka i 22 cm wysoka.

 

Czy taka zamiana jest bezpieczna czy taka belka zastąpi słup drewniany?

Czy może dać dodatkowe podparcie?

Czy ktoś z Was likwidował te słupy? Jak to rozwiązaliście??

 

[ATTACH=CONFIG]222037[/ATTACH]

Ja zlikwidowałem wszystkie słupy poprzez zmianę konstrukcji dachu z klasycznej na wiązary. Jest to bardzo proste rozwiązanie i wcale nie dużo droższe od normalnej konstrukcji dachu, drewno na dach aleksandry to około 10 m3 czyli około 10 tys zł. plus robocizna cieśli razem pewnie około 15 tys, możne więcej. Dach z wiązarów to koszt wyceny z marca 2013 roku około 20 tys z montażem w tym koszt dźwigu i transportu na plac budowy. Plusy tego rozwiązania są następujące, zmienia się całkowicie rozkład sił dachu, co prowadzi do likwidacji wszystkich słupów na piętrze. W ten sposób u góry powstaje całkowicie otwarta przestrzeń. Ponadto dach z wiązarów, a konkretnie dolny pas wiązara stanowi sufit ostatniej kondygnacji i strop ewentualnego stryszku. Cała konstrukcja jest właściwe policzona przez firmę projektującą wiązary i nie ma żadnej prowizorki a gwarancje opiewają na okres około 30 lat. Drewno jest czterostronnie strugane, impregnowane przeciw ogniowo i przeciwgrzybicznie i suszone komorowo do wilgotności chyba maks 12%. Jak dla mnie są to spore plusy warte rozważenia tego sposobu wykonania dachu. Ja rozważając rozwiązania dachu trochę poczytałem to tu to tam i z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy zmianie konstrukcji dachu trzeba uważać bo słupy od dachu są zaprojektowane w ten sposób aby przenosić obciążenia aż do fundamentu, a nie tylko na strop nad piętrem. Usunięcie tych słupów spowoduje przede wszystkim moim zdaniem znaczne obciążenie słupa narożnego jadalnia/salon. Jest to o tyle istotne, że klasyczny dach nie obciąża konstrukcji jedynie siłą skierowaną w dół, ale również siłą rozpierającą na boki. Ale to są tylko moje teoretyczne rozważania. Jeżeli kierownik budowy Ci to przeliczy to rób, każde rozwiązanie jest warte zachodu jak zbliża nas do celu, pamiętaj tylko aby to było policzone, a nie zrobione na chłopski rozum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...