Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piec kondensacyjny?


Magda i Marek

Recommended Posts

Witam,

 

skyszalem ostatnio ze piec gazowy kondensacyjny to sciama i ze lepiej kupic zwykly piec gazowy.

 

Moj wojek ma taki piec i mowil mi ze u niego on i tak pracuje na wyzszych parametrach i tej sprawnosci nie osiaga...

 

Czy taki piec ma najwieksza sprawnosc np te 107 procent czyli de facto

tylko 7 procent wiecej od niekondensacyjnego - czy w calym zakresie temperatur czy tylko na niskich parametrach?

 

Co myslicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. piec kondensacyjny o sprawności 107% wcale nie ma sprawności większej o 7% od zwykłego. Ma o wiele większą, bo te 100% sprawności to teoretyczny punkt odniesienia -> odsyłam do google po teorię

2. piec kondensacyjny ma największą sprawność w pewnym zakresie temperatury -> odsyłam do google po teorię.

 

Ogólnie wszystko o co pytasz zostało już dawno napisane w internecie (wystarczy AŻ poszukać), nie musisz zakładać kolejnego wątka bo nie odkryjesz nic nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

skyszalem ostatnio ze piec gazowy kondensacyjny to sciama i ze lepiej kupic zwykly piec gazowy.

 

Moj wojek ma taki piec i mowil mi ze u niego on i tak pracuje na wyzszych parametrach i tej sprawnosci nie osiaga...

 

Czy taki piec ma najwieksza sprawnosc np te 107 procent czyli de facto

tylko 7 procent wiecej od niekondensacyjnego - czy w calym zakresie temperatur czy tylko na niskich parametrach?

 

Co myslicie?

 

Pozdrawiam

 

Kotły kondensacyjne mają większą sprawność od tradycyjnych a sprawność ta jest różna i zależna od parametrów pracy kotła im niższe tym sprawność wyższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

by wykorzystywać w pełni kocioł kondensacyjny zakładać należy ogrzewania płaszczyznowe pracujące z zasady na niższe parametry, jednak nawet dla ogrzewań tradycyjnych (grzejniki) pracujących z zasady na wyższe parametry także opłaca się stosować kondensat, najlepiej sterowany od tak zwanej krzywej grzewczej. ważne też jest by patrzeć na zakres modulacji takiego kotła i dobrać ją odpowiednio do budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, i dlatego kocioł kondensacyjny może całkiem nieźle chodzić z tradycyjną (wysokotemperaturową) instalacją grzewczą w ocieplonym domu. Bo tam przez większość roku temperatura wody zasilającej będzie na tyle niska, by zjawisko kondensacji mogło zachodzić.

 

Oczywiście lepiej, by kondensat był podłączony do instalacji ogrzewania podłogowego.

 

A w ogóle to w wątku naturalnie mowa nie o piecu kondensacyjnym, tylko o kotle kondensacyjnym. Piece kondensacyjne też istnieją, ale to coś zupełnie innego. :) Jak ktoś nie wierzy, zapraszam do czytania:

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/piece-kondensacyjne/

U nas mało popularne, bo u nas tradycyjnie popularne jest ogrzewanie wodne a nie powietrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze "roznica" miedzy piecem a kotlem jest taka sama jak miedzy dzwigiem a winda:)

Bo jak ktos wsiada do windy w bloku to tak naprawde wsiada do dzwigu...

Jednak wszyscy mowia winda:)

Dla mnie wazne zeby jedno i drugie dzialalo jakkolwiek sie to fachowo nazywa.

Dzieki za wyjasnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zrozumieć o czym w przepisach piszą należy znać różnicę pomiędzy

piecem i kotłem. Piec jest urządzeniem produkującym ciepło wykorzystywane bezpośrednio.

Kocioł natomiast produkuje nośnik ciepła, na przykład parę wodną lub gorącą wodę.

Tak więc zwykła koza jest piecem ale gdy do niej

dodamy wężownicę do grzania wody to stanie się kotłem. Tak samo zwykły

kominek to piec, ale gdy dodamy do niego płaszcz wodny to już podobno

kocioł.

 

Łączę pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...