Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

czy ktos budowal dom na plycie fundamentowej lezacej na gruncie bez law? jak to wychodzi finansowo i czy warto sie w cos takiego bawic?

Jest to rozwiązanie stosowane na gruntach o słabszej nośności. Jest sporo droższe niż "standardowe" ,"popularne" ławy. Gdy nie ma wyraźnej potrzeby takich rozwiązań się po prostu nie stosuje. Ale o tym czy istnieje taka potrzeba musi zadecydować konstruktor, czasem przy pomocy geotechnika (oczywiście czasem wystarczy ocena architekta).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brachol, na Boga !

W dobrym gruncie żaden rozsądny wykonawca nie zrobi Ci płyty, bo po prostu nikt jej na ogół nie robi. Owszem, robi się w mocno plastycznych gruntach, ale raczej pod duże budowle, bloki, a nie pod domek z poddaszem użytkowym.

Dzisiaj rozmawiałam na ten temat z super inzynierem, akurat mam plastyczne grunty. Poszerzy mi ławy fundamentowe do 80 cm i 1 metra, tak wychodzi po przeliczeniach konstruktora. I wystarczy.

A jak dobre grunty, to typowa ława na 60 cm wystarczy, po co przepłacać zupełnie niepotrzebnie, skoro te pieniądze możesz sensownie wydać na wykończenie domu. Podobno nie ma takich pieniędzy, których nie można byłoby wydać na wykończenie.

Też się pytałam o koszt takiej płyty - powiedział duuuużo drożej. I tyle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u sąsiadów za miedzą robią praktycznie wszystke budynki na płytach fundamentowych, bo wg nich jest taniej, a mianowicie w Niemczech jest droga robocizna i bardziej im się opłaca wylać płytę z siatkę przywożą na naczepie w jednym kawałku. Oni mówią, że dom jest jak skrzynka i są pewni konstrukcji, niezależnie co mogłoby nastąpić (klimat i inne zagrożenia). Mieszkamy nad morzem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem sie nie wcinać, ale temat ciekawy.

Pracowałem u naszych zachodnich sasiadów (niemców) kilka lat i to prawda, że robią fundamenty płytowe i nie ze wzgledu na warunki gruntowe.

Ja zrobiłem w swoim domu tradycyjne fundamenty solidne bo pod mur z silikatów i trójwarstwowy.

Weszło 38 kubików betonu gotowego (za ponad 7000).

Krótko nastepny fundament na płycie nie będzie tańszy ale i nie droższy i mamy ślepą wylewkę.

 

Dlaczego takich fundamentów niema w projektach, myśle że projektanci maja problemy z liczeniem stopnia zbrojenia w płycie żelbetowej na podłożu odkształcalnym i obym się mylił. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej czy drożej? Na to pytanie łatwo może każdy sobie odpowiedzieć, przeliczając koszty tradycyjnych fundamentów + podłoga na gruncie i koszty płyty. Na pewno w niektórych warunkach płyta wyjdzie taniej.

Tak jak u mnie. To znaczy byłoby taniej, gdybym zrobił płytę pod domem - zrobiłem tylko pod budynkiem gospodarczym.

W uproszczeniu: na ławy i ściany fundamentowe wylałem 34 m3 betonu + na chudziak pod podłogę 12 = 46 m3. A na 20-cm płytę fundamentową dla mojego budynku (10x10m) - jak łatwo policzyć wyszłoby 20 m3.

Poza tym na płytę wyszłoby mniej szalunków i mniej robocizny.

Za to być może trochę więcej zbrojenia i styropianu. No i czasami trzeba wymienić 20-30 cm gruntu pod płytą (na piasek) - chociaż biorąc pod uwagę to, że często i tak dowozi się piasek, by wsypać go do środka, to nie jest to jakaś znacząca różnica.

 

Niech sobie każdy sam przeliczy, ale jestem pewien, że wielu z Was się zdziwi gdy okaże się, że to płyta jest tańsza, a nie tradycyjny fundament z ławami i ścianami. Jednak pewnie lepiej to uwzględnić na etapie projektu, bo za zmianę i przeliczenie płyty od nowa architekt może sobie słono policzyć (w końcu prawdopodobnie jeszcze tego w życiu nie robił :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sie ,że temat "Taniej tradycyjny fundament czy płyta" jest z gatunku tych o styropianie i wełnie. Wszystko zależy od tego jakie w twojej okolicy ceny betonu , robocizny , no i jaki masz projekt. Jednym słowem warto by policzyć konkretny projekt w konkretnym miejscu.

P.S. U mnie taniej wychodzi płyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też powaznie rozważam płytę. WYDAJE mi się, że trudniej jest płytę spieprzyć. Nawet gdyby koszt płyty wyszedł w moim przypadku do 20% drożej, to zdecydowałbym się na płytę jeśli jest to technologia znacząco mniej wrażliwa na błędy (po prostu prostsza w wykonaniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też. A poza tym to zawsze można pomyśleć o 2w1, czyli płycie z ogrzewaniem. (właściwie to trzeba pomyśleć PRZED). Nie ma łączeń między fundamentem a podłogą na gruncie( dla mnie wszystkie łączenia to potencjalny problem-dyletacje , rozszerzalność, zabezpieczenia przeciwwilgociowe, mostki termiczne itd ), nie ma wykopów ,stref przemarzania...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z wykonawcami płyt Legalett. - prywatnie nie marketingowo

Twierdza że wychodzi taniej od tradycyjnych fundamentów - kwestia liczenia zazwyczaj nikt nie liczy przy tradycyjnych fundamentów póżniejszych wylewek, podkładów, ocieplenia, izolacji wewnątrz domu.

Do tego dochodza dodatkowe instalacje zalane w fundamencie.

Płyta z ogrzewaniem niczym się nie różni od płyty bez ogrzewania - TEORETYCZNIE

W praktyce wykonawcy i projektant podpowiadali żeby dac więcej izolacji (styropianu) i folię.

Sam chyba też tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...