Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

4 dni temu przerabiałem temat piachu pod swoją płytę, i okazało się że to jak na razie był największy problem. Na pewno piach rzeczny, i chyba generalnie kopany z wody nie będzie się nadawał, bo słabo się zagęszcza. Na początku chciałem kupić pod płytę piach wiślany, bo miałem najbliżej.

 

To ma być piach kopany, który dobrze się zagęszcza, taki jakiego używa się, np. na podbudowy autostrad. ( tak mniej więcej powiedział mój wykonawca, jak odesłał piach który zamówiłem ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz to dopiero mam mętlik w głowie.

Na stronie kopalni co kopie w zbiorniku wyczytałem, że pospółka od nich stosowana jest " jako materiał do wymiany podłoża pod skomplikowane obiekty budowlane oraz podbudowę pod fundamenty;" Więc chyba ok, co nie?.

Cenowo wychodzi troszkę drożej od pospóły z rzeki. 16PLN brutto z transportem vs 16netto + transport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to dopiero mam mętlik w głowie.

Na stronie kopalni co kopie w zbiorniku wyczytałem, że pospółka od nich stosowana jest " jako materiał do wymiany podłoża pod skomplikowane obiekty budowlane oraz podbudowę pod fundamenty;" Więc chyba ok, co nie?.

Cenowo wychodzi troszkę drożej od pospóły z rzeki. 16PLN brutto z transportem vs 16netto + transport.

Jedno jest pewne. Nie może to być kruszywo płukane, rzeczne, tylko ze zwykłej odkrywki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta pod mój dom cały czas się robi, pomimo pojawiających się problemów z materiałami i sprzętem zaczyna przypominać już produkt końcowy.

 

Na szczęście pogoda dopisuje

 

http://files.tinypic.pl/i/00732/v145c136t3n1_t.jpg

 

http://files.tinypic.pl/i/00732/46290c9tuh32_t.jpg

 

http://files.tinypic.pl/i/00732/9sk4b38j5gij_t.jpg

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie. piasek kopany, nie płukany. u nas z początkowego szacunku 7-8zł/t wyszło 48 za tonę + transport. podobnie jak komuś wcześniej pierwszy transport - pospółkę wydobywaną z jeziora szef ekipy odesłał. kopalnia też zapewniała, że to optymalny materiał ;)

Ja miałem piach z odkrywki jakieś 25 wywrotek ok.12ton po 250zł sztuka z transportem. To była taka mieszanina żwiru z leśnym piaskiem i nawet minimalna ilość gliny. Pięknie się zagęszczało co potwierdził w badaniu geotechnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym piaskiem to taka sprawa. Powinny być nieplukany, latwozageszczalny. I tyle. Bez domieszek organicznych, bez większych kamyczkow, i tez bez gliny, ilow itd. - niektóre zwirownie lubia i takie rzeczy domieszać.

Najlepiej roznicowana frakcja, duzy kat tarcia, i material można zageszczac do Is 1,0.

 

Pasek rzeczny lub z jeziora (badz płukany) zazwyczaj po prostu jest za czysty, slabo się zaklinuje, wiec, kiepsko idzie z tym zageszczaniem... :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy utwardzeniu 40 cm na spód lepiej dać 10 cm kruszywo 30-60 a później 30 cm piasku/pospółki?

 

Na pewno nie jest to bledem. Ale z drugiej strony, tak samo jak chudy beton, nie zawsze potrzebne. Miedzy warstwa kruszywa i piaskiem wypadaloby poukladac geowloknine. Ta warstwa zwiru/kruszywa jest niekapilarna i dobrze chroni. Ale w zaleznosci od reszty konstrukcji /warstw i podloza jest to czesto zbedny wydatek, to kruszywo kosztuje znacznie więcej niz piasek.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem piach z odkrywki jakieś 25 wywrotek ok.12ton po 250zł sztuka z transportem. To była taka mieszanina żwiru z leśnym piaskiem i nawet minimalna ilość gliny. Pięknie się zagęszczało co potwierdził w badaniu geotechnik.

 

Geodeta wytyczył budynek i dopiero wtedy zobaczyłem, że działka wydawała się płaska. W sumie przyjechało 14 wywrotek 4 osiowych po około 25 ton, kosztowało mnie to 7000 zł za około 350 ton piasku. Piasek jest elementem, którego nie doceniałem i dlatego ma tym koszcie rozjechał mi się delikatnie budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu: garaż w bryle domu, PF od spodu 12-15 XPS, PC, WM z reku, ocieplenie 20 cm

 

Co z ogrzewaniem garażu i kotłowni?

 

Garaż:

a) ogrzewany tj. styropian, pętle podłoga co 20-30 cm i wylewka 8-10 cm

b) nieogrzewany - brak styro tylko wylewka + styropian na ścianie garaż/dom i sufit? Będzie temp. dodatnia w garażu?

c) ogrzewany- w dzienniku Hajnela widziałem, że ma ogrzewaną ścianą pomiędzy domem a garażem?

 

Kotłownia:

- styropian na podłodze?

- styropian na styku kotłownia/garaż? Jeśli garaż ogrzewany - nie, jeśli nieogrzewany - tak?

 

Jakie Wasze sugestie/doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geodeta wytyczył budynek i dopiero wtedy zobaczyłem, że działka wydawała się płaska. W sumie przyjechało 14 wywrotek 4 osiowych po około 25 ton, kosztowało mnie to 7000 zł za około 350 ton piasku. Piasek jest elementem, którego nie doceniałem i dlatego ma tym koszcie rozjechał mi się delikatnie budżet.

 

U mnie było dokładnie tak samo - nie musiałem "ulepszać" gruntu pod dom, bo był świetny, ale różnica poziomów po zdarciu humusu okazała się jakieś 80cm, czego faktycznie nie było widać wcześniej i trzeba było zrobić utwardzony nasyp - koszt materiału, koparki i robocizny ok. 7000zł. Niemniej przy tradycyjnym fundamencie miałbym ten sam problem, czyli sypanie i ubijanie piachu pod podłogę na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jak przyjadą bloczki na paletach, możesz je postawić na płycie, oczywiście równomiernie, a nie wszystkie np. w jednym narożniku. Przyda się paleciak do transportu palet na samej płycie, chyba, że masz dostęp z każdej strony tak, żeby transport z HDS dał radę ustawić palety tam, gdzie sobie zażyczysz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę / czwartek moja płyta będzie wylewana, 20 cm betonu, prognoza pogody dla mojej lokalizacji przedstawia się tak

 

http://www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/gora-kalwaria/16dniowa

 

Zastanawiam się po jakim czasie mogę ruszyć z murowaniem ścian, czy 2 tygodnie wystarczą ?

 

Zazwyczaj mówimy, ze po 5dniach można juz zaczac murowaniem. Przy obecnych temperaturach beton wiaze trochę wolniej, ale 2 tygodnie spokojnie wystarczy, nawet z zapasem. Tylko palety nie na naroznika plyty lub za blisko krawędzi postawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...