Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy może mi ktoś wyjaśnić, czy w przypadku ocieplania domu od środka,

:o co to za nowa technologia ? Możesz ja brzybliżyć ?

 

Do tej pory ocieplenie stosowało sie po stronie chłodniejszej przegrody czyli od zewnątrz.

Do tej pory stosowano ocieplenie budynku w różny sposób w zależności od warunków jakie ma ono spełniać.

Oczywiście należy przy ociepleniu zapewnić optymalną pracę całej przegrody.

Nie ma jedynie słusznej metody ocieplania.

Czy może mi ktoś wyjaśnić, czy w przypadku ocieplania domu od środka, w szczególności gdy będzie wykonana izolacja termiczna na płycie funadamentowej, umieszczanie pod płytą warstwy styropianu ma jakiekolwiek uzasadnienie?

W takim przypadku mogłyby być problemy z likwidacją mostków cieplnych na styku ściany zewnętrznej i płyty fundamentowej, chociaż zależy to oczywiście od konstrukcji ściany zewnętrznej.

Mimo wszystko w takiej sytuacji lepiej byłoby dać izolację posadzki od strony wewnętrznej.

Przykład : http://forum.muratordom.pl/post2586166.htm#2586166 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nic nie dowodzi. Chodzi o to by nie grzać ściany i fundamentów. Chodzi o to by dom były izolawany. Chodzi o to by izolacja była na tyle skuteczna by zrezygnować z drogich przestarzałych technoligii pośredniego ogrzewania, które z natury produkują więcej niż potrzeba.

 

http://ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/132/208/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie od wewnątrz jest powszechnie wykorzystywane w technologii drewnianej, szczególnie, jak w moim przypadku, gdy ściana nośna jest wykonana z grubego bala prostokątnego łączonego na jaskółczy ogon z odkrytym połączeniem węgłowym. W takim przypadku ocieplenie podłogi leżące na płycie łączy się bezpośrednio z ociepleniem ścian. Wydaje się, że przy takim rozwiązaniu dawanie izolacji termicznej po płytę fundamentową (np. drogiego XPS) nie ma sensu - ale może z jakiś powodów jest to konieczne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie od wewnątrz jest powszechnie wykorzystywane w technologii drewnianej, szczególnie, jak w moim przypadku, gdy ściana nośna jest wykonana z grubego bala prostokątnego łączonego na jaskółczy ogon z odkrytym połączeniem węgłowym. W takim przypadku ocieplenie podłogi leżące na płycie łączy się bezpośrednio z ociepleniem ścian. Wydaje się, że przy takim rozwiązaniu dawanie izolacji termicznej po płytę fundamentową (np. drogiego XPS) nie ma sensu - ale może z jakiś powodów jest to konieczne?

 

nie jest konieczne i jak zuważyłes bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witajcie,

Jestem zainteresowany płytą fundamentową w połączeniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Na tym wątku 2 razy był rzucany temat, ale nie został rozwinięty. Czy ktoś z obecnych coś takiego zrobił?

Pozdrawiam

 

Taki fundament ma zakreconaelfa . Link do jej dziennika budowy masz TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr.Nowy, dzięki za ten link, ale chyba nie o to mi chodzi. Nie chodzi mi o grzaną płytę, jak w legalecie, ale samą płytę, a na to tradycyjną podłogówkę w wylewce. Jeśli coś by się stało tej instalacji wodnej w fundamencie, to jest to nie do naprawienia, natomiast w przypadku podłogówki w wylewce jest kucie, ale idzie się dostać. Pytanie, czy jeśli pod płytą jest styropian, to dawać go póżniej drugi raz pod podłogówkę. Bo rezygnacja ze styropianu pod płytą chyba nie wchodzi w grę, bo straci się ciągłość izolacji pod ścianami nośnymi. Ktoś tu już na forum rzucił, że dałby drugi raz ten styropian pod podłogówkę, ale był to tylko jeden głos, więc ponawiam zapytanie. A jeśli jest ktoś, kto tak zrobił, to niech napisze, czy jest zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr.Nowy, dzięki za ten link, ale chyba nie o to mi chodzi. Nie chodzi mi o grzaną płytę, jak w legalecie, ale samą płytę, a na to tradycyjną podłogówkę w wylewce. Jeśli coś by się stało tej instalacji wodnej w fundamencie, to jest to nie do naprawienia, natomiast w przypadku podłogówki w wylewce jest kucie, ale idzie się dostać. Pytanie, czy jeśli pod płytą jest styropian, to dawać go póżniej drugi raz pod podłogówkę. Bo rezygnacja ze styropianu pod płytą chyba nie wchodzi w grę, bo straci się ciągłość izolacji pod ścianami nośnymi. Ktoś tu już na forum rzucił, że dałby drugi raz ten styropian pod podłogówkę, ale był to tylko jeden głos, więc ponawiam zapytanie. A jeśli jest ktoś, kto tak zrobił, to niech napisze, czy jest zadowolony.
Co prawda nie mam płyty fundamentowej, ale mam w podobny sposób zrobiona podłogówkę.

Licząc od dołu mam izolację ze styropianu (Hydromax), podsypkę piaskową 25cm, chudy beton 15cm, izolację przeciwwilgociową z folii PCV (0,2mm), wylewkę z ogrzewaniem podłogowym 10cm.

Całość ma bardzo dużą bezwładność - podłogówka współpracuje z pompa ciepła.

 

Rozwiązanie ma zalety i wady. O zaletach już pisałeś. Wadą jest to, że podłogówkę możesz wykonać dużo później i może zabraknąć czasu na jej wysezonowanie (przy szybkim budowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr.Nowy, dzięki za ten link, ale chyba nie o to mi chodzi. Nie chodzi mi o grzaną płytę, jak w legalecie, ale samą płytę, a na to tradycyjną podłogówkę w wylewce. Jeśli coś by się stało tej instalacji wodnej w fundamencie, to jest to nie do naprawienia, natomiast w przypadku podłogówki w wylewce jest kucie, ale idzie się dostać. Pytanie, czy jeśli pod płytą jest styropian, to dawać go póżniej drugi raz pod podłogówkę. Bo rezygnacja ze styropianu pod płytą chyba nie wchodzi w grę, bo straci się ciągłość izolacji pod ścianami nośnymi. Ktoś tu już na forum rzucił, że dałby drugi raz ten styropian pod podłogówkę, ale był to tylko jeden głos, więc ponawiam zapytanie. A jeśli jest ktoś, kto tak zrobił, to niech napisze, czy jest zadowolony.

 

Jak tak robię. Od dołu:

-zagęszczony mechanicznie piasek (około 1m)

-folia budowlana 0,3mm

-styropian EPS 200 10cm

-folia budowlana 0,2mm

-płyta żelbetowa 15cm zbrojona drutem żebrowanym 6mm powiązana łącznikami zbrojarskimi ze ścianami fundamentowymi żelbetowymi

-papa fundamentowa termozgrzewalna pod ścianami i nieco cieńsza na pozostałej powierzchni

[do tego miejsca jest gotowe]

-folia (lub nie)

-styropian EPS 100 10cm

-wylewka z ogrzewaniem podłogowym lub bez (w zależności od miejsca)

 

Ściany fundamentowe ocieplone od zewnątrz XPS 10cm i od wewnątrz XPS 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...