Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie : jak rozwiązaliście temat przyłączy ciepłej i zimnej wody?

a) rozprowadzony pod płytą.......

.

 

przyłącz wody do domu - zostawiasz przepust w postaci rury 150-200 np do pomieszczenia gospodarczego - ekipa wykonująca przyłącz w przyszłości podkopie sie pod płytę i bez problemu wprowadzi rurę do domu

jeśli chodzi o rozprowadzenie wody - zatopiłbym rury (te białe na zaciski) pod warstwą zbrojenia górnego - rury dobrze byłoby chyba napełnić powietrzem pod ciśnieniem

rury od zimnej wody nie musiały być izolowane - w lecie nie pociłyby się

rury od ciepłej wody dobrze byłoby jednak ocieplić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie : jak rozwiązaliście temat przyłączy ciepłej i zimnej wody?

a) rozprowadzony pod płytą

b) między styropianem a betonem.

c) na górnej warstwie zbrojenia

d) w późniejszym etapie w wylewanej podłodze

e) inne

Kilka sposobów widziałem ale wolę jeszcze zapytać.

U mnie ZW i CW do kuchni pójdzie na etapie budowy płyty pod nią. Reszta jest na tyle blisko kotłowni że pójdzie po ścianie. Konstruktor odradził puszczanie wody w płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka różnica pod nią czy w niej ?? rur do wody beton nie uszkodzi - no chyba że chodzi o puszczenie w warstwie izolacji ... ale zawsze część będzie przechodzić przez warstwę betonu

 

u mnie woda i kanalizacja była robiona całkiem niedawno - w podwieszanym suficie wszystkie instalacje mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie przez płytę przechodzi rura, w którą zostanie wsunięte przyłącze wody, to samo z prądem.

Niestety wtedy nie wiedziałem, że będę chciał zrobić GWC i nie zrobiłem dodatkowej rury na to.

Co teraz radzicie zrobić? Niby wykonawca od rekuperacji twierdzi, że się bez problemu przewierci przez 25 cm zbrojonego betonu ale trochę mnie martwi fakt, że naruszy spodnią warstwę styroduru, że ubita pospółka też już nie będzie miała takiej twardości, itp.

Miał ktoś podobne dylematy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci będą robić przyłącz wody i prądu też naruszą pospółkę , styropian da się uzupełnić pianką o podobnych parametrach

zawsze rury do GGWC możesz puścić na zewnątrz na murze i przez ściane wejść do PG - glikol nie zamarznie - a rury i tak schowasz w warstwie ocieplenia

słyszałem o takich co instalacje do OC robili przed elewacją po murze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymieniasz grunt wg projektu płyty - zazwyczaj musisz ściągnąć humus i jeśli jest potrzeba to dodatkową/e warstwy ziemi - następnie nawozisz piach i go zagęszczasz - w Twoim wypadku ok dodatkowych 60 cm kolejne ok 20 to izolacja + 20 właściwa płyta i masz 1 m nad zmienią

wszystko zależy od badań gruntu i projektu płyty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich już niebawem muszę rozpocząć budowę i zastanawiam się nad >>>płytą fundamentową<<< nie mam pojęcia jak zrobić zeby płyta była na wysokości około 1m nad poziomem. Dom będzie oczywiście bez piwnic . proszę o pomoc.

no to spore wyzwanie przed Tobą. Również finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Za kilka dni zaczynam wykop pod płytę fundamentową

Z oszczędności będę ją wykonywał sam

Projektu nie mam ale dogadałem się z kierownikiem budowy ze poprostu zrobimy

projekt zamienny i po sprawie

Czy ktoś mógłby mi napisać jak dokładnie wyglądają warstwy płyty i jakie materiały sie stosuje??

Dom będzie szkieletowy 9mx12m

Z tego co wiem i oczym rozmawiałem z tzw. fachwcami to

- zbieram humus

- daje podsypkę - pospółkę i zagęszczam

- 2x folia budowlana

- 2x styropiam eps 200 po 10cm z przekładką w sumie 20cm

- zbrojenie siatka fi 6 oczka 15cm plus wzmocnienia przy ścianach zew

- beton b20

Oczywiście wyprowadzenia pod wszystkie potrzebne przyłącza

Czy te dane są dobre???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie odwazyłbym się zbudować domu na płycie bez projektu - nawet jeśli jest on szkieletowy = lekki

2. nie odważyłbym się zbudowania płyty bez zbadania gruntu

3. nie nie odważyłbym się zbudować domu zbrojeniu z gotowej siatki - u mnie w projekcie była z prętów 8

4. nie zbudowałbym płyty nie wiedząc gdzie będą jakie naprężenia i gdzie płytę wzmocnić dodatkowym zbrojeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy macie rację że projekt jest święty... ale

 

Kto dawniej robił takie projekty? Nie czarujmy się, że płyta o grubości 25 cm, zbrojona podwójną siatką oraz zbrojeniem obwodowym i wykonana w prawidłowy sposób nie wytrzyma. Dodam że dawniej używało się o wiele mniej zbrojenia do elementów betonowych i stoją do dziś. Kto wykonywał dawniej takie cyrki jak dziś? Nawet nie wiecie ile elementów betonowych stoi zupełnie nie zbrojonych.

Nie wiemy jaki to kierownik tej budowy. A może ma jakiś dodatkowy fach.

 

Ja nie popieram takiej decyzji, ale nie roztaczajcie wizji katastroficznej. Tak naprawdę to w płycie nie ma co wymyślić nowego :D

Jak spojrzycie na swoje projekty, Każda płyta jest podobna. Zapewne macie zbrojenie podwójną siatką z drutu fi8 bądź fi10, zbrojenie obwodowe, oraz pewnie pod wewnętrzne ściany nośne. To ostatnie zresztą jest najczęściej na wyrost.

 

No a teraz możecie pojechać po mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do opinii przedmówcy. Płyta fundamentowa to nie katedra Notre-Dame a prosto, prymitywna wręcz konstrukcja. Oczywiście warto mięć projekt, w ogóle warto mieć projekt do wszystkiego. W wypadku płyty fundamentowej jest to przede wszystkim bariera psychologiczna czegoś nowego w rodzimych realiach budowlanych. Czy wylewając ławy fundamentowe też poszlibyśmy do konstruktora o bardziej dokładne wytyczne, jak ktoś napisał wyżej "gdzie będą jakie naprężenia"? Dla jednorodzinnego domu, nie stawianego na szkoda górniczych, ciężko będzie wymyślić coś nowego w dziedzinie projektowania płyt fundamentowych.

 

Poza tym projekt płyty to dość konkretny koszt, równowartość pewnie z 500 kg stali zbrojeniowej. Pytanie, co się nam bardziej przysłuży, projekt który skądinąd wiemy jak będzie wyglądać, czy dodatkowe pół tony zbrojenia? Dla laika pewnie projekt, ktoś bardziej obeznany znajdzie pewnie lepsze miejsce ulokowania tych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

R&K możesz mi wyjaśnić dlaczego?

3. nie nie odważyłbym się zbudować domu zbrojeniu z gotowej siatki - u mnie w projekcie była z prętów 8

Jaka jest różnica w zastosowaniu gotowych mat od pojedynczych prętów?

Oprócz ceny i szybkości wykonania.

 

To może ja dorzucę sowich 5 groszy.

Rożnicy zasadniczej nie ma żadnej w zastosowaniu odpowiedniej siatki zbrojeniowej - mój konstruktor doradza mi aby zastosował takową.

Drobne różnice są ale to już wspomniałeś - cena i czas wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymieniasz grunt wg projektu płyty - zazwyczaj musisz ściągnąć humus i jeśli jest potrzeba to dodatkową/e warstwy ziemi - następnie nawozisz piach i go zagęszczasz - w Twoim wypadku ok dodatkowych 60 cm kolejne ok 20 to izolacja + 20 właściwa płyta i masz 1 m nad zmienią

wszystko zależy od badań gruntu i projektu płyty

 

w moim przypadku to może lepiej zrobić tradycyjnie

- zdjąć humus

- wykopać ławy najlepiej ręcznie, zastanawiałem się też czy nie będzie lepiej zalać więcej betonu nić później ciągnąć bloczkami, a ostatnie warstwy dopiero bloczkami wyciągnąć

- osiągnąć dany poziom

- zasypać to wszystko

- zrobić posadzkę

nie wiem proszę o komentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...