Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiele razy już było że koszty są bardzo porównywalne pod warunkiem że ty palcem przy tym nie ruszysz. Natomiast różnica polega na czasie i ewentualnie jeśli sam chcesz zakasać rękawy to płytę jak masz projekt oczywiście praktycznie możesz zrobić sam ze szwagrem i wujkiem nawet jeśli wszyscy nie będziecie za bardzo kumaci powiedzmy za 30 tys 140m2 a do fundamentów musisz nająć ekipę, potrwa to niestety dłużej i w tej cenie wraz z robocizną na pewno się nie zmieścisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Czy ktoś ma jakiekolwiek praktyczne doświadczenia z uziemieniem płyty? Przeczytałem posty piotrp1 w dzienniku Arturo i trafiają do mnie argumenty, że styropian pod płytą całkowicie odizolowuje budynek od podłoża, co w przypadku uderzenia pioruna może uszkodzić izolację termiczną pod płytą.

Przeczytałem jeszcze to:

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fw433.wrzuta.pl%2Fplik%2F0qS9W1U0hTv%2Fuziom_pelna_izolacja

 

Ale w praktyce ktoś wykonywał? Czy wystarczy poąąaczenie pomiędzy płytą a uziomem pod styropianem, czy trzeba wykonać cała instalację odgromową, żeby miało to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy już było że koszty są bardzo porównywalne pod warunkiem że ty palcem przy tym nie ruszysz. Natomiast różnica polega na czasie i ewentualnie jeśli sam chcesz zakasać rękawy to płytę jak masz projekt oczywiście praktycznie możesz zrobić sam ze szwagrem i wujkiem nawet jeśli wszyscy nie będziecie za bardzo kumaci powiedzmy za 30 tys 140m2 a do fundamentów musisz nająć ekipę, potrwa to niestety dłużej i w tej cenie wraz z robocizną na pewno się nie zmieścisz.

 

A jaki jest sens porównywac same materiały do robocizny i materiałów ?? Jeśli będziesz w stanie zrobić płyte fundamentową to zwykłych fundamentów nie dasz rady ?? Jeśli jestes "kumaty" to dasz rade zrobic jedno i drugie.

Najlepiej jak zainteresowany przeliczy sobie wszystko sam - ceny są na forum.

Każdy przypadek jest inny jeden grzeje prądem inny węglem lub gazem, dom parterowy lub z poddaszem, energooszczędny a moze pasywny.

Zainteresuj sie tez OZC - przeliczy straty ciepła przez poszczególne przegrody itp

 

Z reguły płyta będzie droższa.. ale nie zawszcze tańsze jest lepsze..bo zwykle lepsze jest wrogiem dobrego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Czy ktoś ma jakiekolwiek praktyczne doświadczenia z uziemieniem płyty? Przeczytałem posty piotrp1 w dzienniku Arturo i trafiają do mnie argumenty, że styropian pod płytą całkowicie odizolowuje budynek od podłoża, co w przypadku uderzenia pioruna może uszkodzić izolację termiczną pod płytą....

 

ja nie wykonywałem - jako jedyny w okolicy mam dom pokryty dachówka, obok domu linia średniego napięcia i inne wyższe budynki ...

jak myślicie w co uderzy piorun ? ale oczywiście na wszelki wypadek się ubezpieczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka wg Was powinna być minimalna grubość podbudowy pod płytą fundamentową przy gruncie wysadzinowym? Wg informacji, które znalazłem, to min. 50cm.

 

Dolaczam sie do pytania. Tez kiedys nad tym myslalem, jedyne czego sie dowiedzialem, to ze nalezy sie dokopac do warstwy nosnej i wykonac opaske przeciwwysadzinowa. Inaczej mowiac projekt plyty ma na celu wykluczyc wysadzine ponizej poziomu od ktorego wymiana gruntu sie zaczyna. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły.

Pierwsza w której izolacja szczególnie krawędziowa płyty nie jest zbyt doskonała, płyta ogrzewa ziemię nie dopuszczając do wysadzin. Taką płytę stosuje m.in. Legalett. Jest to założenie konstrukcyjne co widać na załączonych przez Legalett wykresach temperatur pod płytą. W takiej płycie podbudowa to przede wszystkim warstwa nie podciągająca wody i może być dowolnej grubości (oczywiście pod spodem musi być odpowiednio nośny grunt). Druga szkoła to bardzo dobrze zaizolowana plyta która na gruntach wysadzinowych wymaga moim zdaniem zastosowania opaski przeciwwysadzinowej połączonej z izolacją płyty. Tu nie tyle liczy sie głębokość podbudowy (oczywiście w pewnych granicach) ile szerokość opaski która by wykluczyć przemarzanie bezpośrednio pod płytą powinna mieć nawet do 2 m szerokości. Oczywiście głębokość wymiany gruntu na niepodciągający wody zmienia tę szerokość. W obu rozwiązaniach istnieje niebezpieczeństwo wysadzin pod jeszcze nie ogrzewaną płytą lub budynkiem. Wymiana gruntu na dużą głębokość bez skutecznego odwodnienia na gruntach nieprzepuszczalnych stwarza niestety ryzyko zalania wodą powstałej niecki.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne są takie niczym nie poparte twierdzenia. Z reguły płyta będzie tańsza licząc stan zero z podłogami na gruncie, wykopy, podbudowa itp.

 

Dzisiaj mam chwilkę więc wyjaśniam

 

Założenia:

 

- dom z poddaszem

- dobre warunki gruntowe ( zakładamy ze po zdjęciu humusu mamy piaseczek)

- powierzchnia parteru 102m2

- grubość płyty 25cm

- grubość ocieplenia od gruntu 20cm

- ceny z internetu nie uwzględniają rabatu, trasnportu itp

- nie uwzględniamy cen robocizny

- nie uwzględniamy kosztów "pierdołek" - dystanse, folia itp

 

 

PŁYTA FUNDAMENTOWA

 

Ocieplenie - wersja ekonomiczna to 10cm XPS pod płytą i 10cm EPS na płycie ( na to idą wylewki w obu przypadkach)

1m3 XPS = 470zł brutto

(10,2m3 + 3,3m3)*470=6345zł

1m3 EPS podłoga = 177zł

10,2x1,77= 1806zł

 

Razem za styro 8150zł

 

ZBROJENIE

 

Dla uproszczenia przyjmuje zbrojenie górą i dołem siatką fi 8mm

1m2=7,73kg

1kg=3,81zł

1m2=29,45zł

102x2x29,45zł =6008zł

zbrojenie belek po obrzeżach płyty będzie takie samo jak w drugim przypadku więc nie wliczam

 

BETON

1m3 z pompą =230zł

102x0,25x230=5865zł

 

Razem materiały na płyte to 20.023 zł

 

 

BEZ PŁYTY (bez kolejności)

 

dodatkowe wykopy pod ławy - 500zł ( i to chyba tak na bogato)

bloczki fundamentowe - 5500zł

EPS podłoga - (20,4m3+3,3m3)*177=4195zł

posadzka na gruncie - beton B20 o grubości 0,10m =2346zł

zbrojenie posadzki zakładam siatke fi 8mm = 3004zł - moze byc np zbrojenie rozproszone itp

dysperbit - 500zł

zasyp piaskiem - 1000zł

 

 

do tego należy doliczyć betonowe ławy i wieniec na bloczkach

obwód parteru to 41m

zakładam ławy i wience o wymiarach 0,3x0,3m

8m3 betonu = +/- 2000zł

 

Razem materiały na fundamenty tradycyjne: 19.045zł

 

Czyli to samo.

W obu przypadkach można pomyśleć o oszczędnościach ale nie wiem czy ma to sens ( EPS 200, zbrojenie rozproszone itp)

Koszt projektu płyty zniweluje koszt deskowania wieńca, zagęszczarki do piasku itp.

 

Co do robocizny to każdy musi sobie sam policzyc co może zrobic a co zlecić.

 

Jak cos pokręciłem to dajcie znać.

 

Wychodzi na to ze z reguły płyta jest droższa :p - no chyba ze koszt "pierdołek i dodatków" to zmieni

ale możliwe ze zaniżyłem koszty zbrojenia płyty :confused: i będzie większa różnica

 

Jeśli oba warianty wyjdą +/- to samo to zrobie płyte bez żadnych wątpliowści, natomiast jeśli finansowo będzie bardziej sie opłacało tradycyjnie to pójdę tą drogą bo wg mnie jest równie dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak cos pokręciłem to dajcie znać.

 

Wychodzi na to ze z reguły płyta jest droższa :p - no chyba ze koszt "pierdołek i dodatków" to zmieni

Tych pierdółek i dodatków jest cała masa, więc rzeczywiście kalkulacja jest mocno niedoskonała. Nie wiem, czy jestem tu w stanie podać pełne porównanie, ale mówię to co słyszałem od wielu wykonawców: płyta jest dużo tańsza!

 

Jeśli oba warianty wyjdą +/- to samo to zrobie płyte bez żadnych wątpliowści, natomiast jeśli finansowo będzie bardziej sie opłacało tradycyjnie to pójdę tą drogą bo wg mnie jest równie dobra.

Nie ma mowy o porównywaniu ław z płytą fundamentową: płyta jest zawsze lepsza! Pomijając parę funkcjonalnych zalet takich, jak na przykład dowolność przesuwania ścian działowych wewnątrz domu lub możliwość wymurowania sobie ścianek po linii krzywej, decydujące znaczenie mają dwie korzyści: równomierne rozłożenie obciążenia na ZAWSZE nierównomiernie wytrzymały grunt oraz nienaruszanie (rozprężenie) głębszych warstw gruntu.

 

Ale to są tylko moje słowa: możecie zapytać KAŻDEGO geologa. Tylko dlatego, że panuje błedne przekonanie o wysokim koszcie płyty fundamentowej, są one zalecane w dokumentacji tylko w rzeczywiście trudnych warunkach, jak np. wysoki poziom wody gruntwej.

 

W razie wątpliwości co do moich argumentów mogę dostarczyć nie-pomijające-pierdółek wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze tych dodatkowych rzeczy jest cała masa ale to w obu przypadkach a ze jestem leniwy to przyjmuje ze +/- koszta tych dodatków beda takie same.

 

To nie jest kalkulacja wykonania płyty tylko porównanie cen głównych materiałów potrzebnych do wykonania obu wariantów.

 

Nie interesują mnie zasłyszane gdzieś opinie zwłaszcza wykonawców czy instalatorów a takich to jest masa na tym forum. Interesuje mnie co mi powie mój kalkulator.

 

Dawaj te wyliczenia bo ciekawy jestem ile to jest to "dużo tańsza".

 

Jeśli jednak te wyliczenia mają polegać na sztucznym zawyżeniu jednej opcji to szkoda czasu - tak samo jak stosowania EPS pod płyte albo zbrojenia rozproszonego zamiast normalnego itp.

No i oczywiscie bez robocizny, bez skrajnych przypadków typu budujemy na bagnie itp - zresztą założenia są przy mojej wycenie.

 

Zalety i wady każdy zna tu chodzi o koszta - kiedyś ewentualne przesuniecie działówki to można z GK zrobic ( podwójna płyta z każdej strony, wełna w środku - będzie jak murowana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły.

Jest tylko jedna szkoła: grunt musi mieć nośność wystarczającą do przyjęcia obciążenia budynku. Nie gniewaj się, ale pozostałych wywodów nie rozumiem, więc nie będę z nimi polemizować.

 

Co do wysadzinowości gruntu i zabezpieczenia przed nią istnieje norma dokładnie określająca, na jakiej głębokości powinien być posadowiony dom na gruntach wysadzinowych (zazwyczaj jest od -1.00 do -1.20m) - ma to jednak ograniczony związek z grubością podbudowy. Istnieje również norma mówiąca, jakiej szerokości i grubości ma być opaska wokół domu, aby nie obawiać się wysadzin (oczywiście w przypadku gruntów wysadzinowych). Niestety nie polecam rozwiązania stosowanego przez powołaną firmę Legalett: ani jakość materiału, ani jego ułożenie nie są odpowiednie. Patrz uwaga w stopce! Legalett stosuje EPS...

 

Chciałbym się jeszcze odnieść do bardzo nietrafnego określenia, że "płyta ogrzewa ziemię" - nic podobnego! Robimy wręcz przeciwnie: zapobiegamy UCIECZCE ciepła do gruntu stosując izolację termiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze tych dodatkowych rzeczy jest cała masa ale to w obu przypadkach a ze jestem leniwy to przyjmuje ze +/- koszta tych dodatków beda takie same.

Nie wiem co powiedzieć. Albo raczej nie wiem, jak to grzecznie powiedzieć;) Niestety nie orientujesz się w temacie bardziej niż przeciętny amator-budowlaniec:( Ale z drugiej strony: czy musisz??? Od tego są właśnie projektanci i tacy, co się znają, żeby pomóc inwestorom.

 

Żeby Ci unaocznić, jakiego typu błędy popełniasz w swoim "porównaniu" podam tylko dwa, może trzy przykłady. Po pierwsze podajesz, że płyta musi byc izolowana od dołu XPS a na górze EPS. Błąd! Albo jedno, albo drugie, ale nie ma sensownego wytłumaczenia dla obydwu równocześnie. Idąc dalej tym tropem, mówisz, że XPS się nie nadaje: owszem, nie nadaje się POD płytą, ale na płycie jest jak najbardziej OK.

 

A co Ty wiesz na temat zbrojenia rozproszonego? Znasz jakieś badania? Wiesz, co to jest fibrobeton? Ja akurat tak, ale podam tylko przykłady: najdłuższy tunel w Europie został zazbrojony zbrojeniem rozproszonym; najdłuższy wiadukt morski na świecie został zazbrojony zbrojeniem rozproszonym; wysokoobciążone nabrzeże polskich portów (około 40 ton na 1m2!!! - Twój dom to max 5 ton/m2) są zbrojone zbrojeniem rozproszonym; potężne centra logistyczne (w Polsce i na świecie) stoją na płytach betonowych zbrojonych zbrojeniem rozproszonym - dla porównania podam obciążenia: nawet 15 ton/m2. Chcesz coś dodać?

 

Jeszcze taka "drobnostka": pokaż mi rodzinę, która lubi amerykańskie ścianki działowe? Mam na myśli to, że dwie osoby siedzące 10m od siebie w różnych pomieszczeniach mogą rozmawiać... bez podnoszenia głosu?;) Ścianki działowe muszą mieć swoją minimalną izolacyjnośc akustyczną i nie po to mieszkam w domu, żeby mieć jak w socjalistycznym bloku.

 

Na koniec jestem ciekaw dlaczego bagatelizujesz robiciznę? Wykonanie płyty trwa od 4 do 7 dni roboczych - wykonanie ław razem ze stanem "0" około 3 tygodni... Drobnostka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co powiedzieć. Albo raczej nie wiem, jak to grzecznie powiedzieć;) Niestety nie orientujesz się w temacie bardziej niż przeciętny amator-budowlaniec:( Ale z drugiej strony: czy musisz??? Od tego są właśnie projektanci i tacy, co się znają, żeby pomóc inwestorom.

 

 

XXXXXXXXXXX EDIT: to co robie zawodowo przeczytał kto miał przeczytać a to nie związane z tematem.

 

Miało być konkretnie a nie slogany, opowieści, zasłyszane historie.. itp

 

robocizny nie bagatelizuje ale jest tam za dużo zmiennych zależnych od regionu, zakresu prac itp

nie interesuje mnie czy to będzie robione tydzień czy 3 tygodnie tylko ile to będzie kosztowało.

 

nie interesują mnie porty, tunele, inne rodziny itp. - i jak za 10 lat będe chciał sobie przesunąć scianke działową to ją zrobie z GK i tyle. Bo szybciej, łatwiej i czyście a wady i zalety znam.

 

stosowanie różnego rodzaju styro ma jedno sensowne wytłumaczenie - podpowiem ze finansowe. Pomysł ocieplenia płyty górą przemilcze - nie mam zamiaru zabierać Ci klientów.

 

Właśnie przez takich naganiaczy cholernie ciężko mi sie czyta to forum ( i nie tylko to) - szybko sie zniechęcam.. ;(

Edytowane przez miro79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urpawnienia konstrukcyjno-budowlane bez oganiczeń - numer padać ;) ?? - zawodowo inspektor nadzoru inwestorskiego ;)

 

[tu wyciąłem... cytat]

 

Właśnie przez takich naganiaczy cholernie ciężko mi sie czyta to forum ( i nie tylko to) - szybko sie zniechęcam.. ;(

 

Oops! To było się lepiej nie przyznawać:) Zawsze to mówię, że są budowlańcy, którzy tylko dlatego, że są budowlańcami, nie oznacza, że się znają na budownictwie:( Polecam lekturę norm, w których rozwiązanie z termoizolacją na płycie jest równoważne i podane, jako prawidłowe. Podać numer normy, czy w ogóle nie wiemy, że taka istnieje? Nie przejmuj się - Twoi klienci też nie znają norm;) Powiedziałbym też o realizacjach w Szwecji, ale czy oni się znają lepiej od Ciebie na wykonawstwie płyt fundamentowych? Pytanie retoryczne oczywiście;)

 

Gdybym wiedział, że jesteś "wykształciuchem" zadałbym więcej konkretnych pytań. W każdym razie, jeśli masz ochotę się czegoś dowiedzieć, to chętnie odpowiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...