Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A liczyłeś ile to będzie kosztowało? Bezsensowny wydatek w sytuacji gdy wody gruntowe są nisko. I tak powinno zrobić się odwodnienie. Po kiego pchać sie w takie koszty?

 

Tu nie chodzi o koszty tylko o prawidlowe wykonanie na kilkadziesiat lat. Ja osobiscie wolalbym dorzucic 1500zl wylac chudziaka i odpowiednio zabezpieczyc styropian czy XPS ktore sa drogimi materialami i nie ma mozliwosci ich wymiany pod plyta, a niszczenie przez robactwo i gryzonie jest mozliwe jezeli styropian poprostu ukladamy na zwirze. Tomek 131 ma racje chodzi o ciecie kosztow przez wykonawcow i szybkie wykonanie ale czy daja gwarancje na 20lat? jak cos zniszcy styropian to sa powazne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co z robactwem i z tymi styropianozadnymi gryzoniami? chudziak mozna wylac samemu i to nie duze pieniadze....

 

gdybasz czy masz jakąś wiedzę na ten temat ? bo chyba ktoś gdzieś kiedyś badał wpływ grunku, gleby , jej zagęszczenia na poziom życia robactwa - moge ktoś by sie pokusił i poszukał - z moich obserwacji wynika że w dobrze zagęszczonym piachu brak jest jakiegokolwiek zycia - mrówki, robaki się go nie czepiaja - dla nich to niczym skała - pytanie tylko jak np krety - odrazu mówie nie wiem ... nie czytałem, nie mam wiedzy na ten temat - ale sądzę że toś gdzies kiedyś pewnie to badał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwir pod plyta jest mocno zageszczony ale na jej obrzezach juz nie powstaje wiec droga dla robactwa ktora moga dostac sie pod plyte do ocieplenia, teoretycznie sprawe moze poprawic wylanie betonu na obrzezach plyty ale i tak nie rozwiazuje to wszystkich problemow ale jezeli beton bedzie odpowiednio wysoki robactwo najprawdopodoniej sie nie dostanie, takze woda opadowa pod warunkiem zastosowanie betonu wodoszczelnego. Przykład:

droga robaka 2.JPG

droga robaka.JPG

Edytowane przez WVIP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziales nigdy mrowiska pod chodnikiem z kostek? pod kostkami jest sucho a w ubitym zwirze latwiej drazyc tunele bo sie nie zawalaja tak samo jak pod ociepleniem plyty fundamentowej. Miedzy kostkami tez potrafi cos wyrosnac , jak sa korzenie sa robaki. Nie obciazony grunt sie rozluznia. Przy ociepleniu nie da sie mocno zagescic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwir pod plyta jest mocno zageszczony ale na jej obrzezach juz nie powstaje wiec droga dla robactwa ktora moga dostac sie pod plyte do ocieplenia, teoretycznie sprawe moze poprawic wylanie betonu na obrzezach plyty ale i tak nie rozwiazuje to wszystkich problemow ale jezeli beton bedzie odpowiednio wysoki robactwo najprawdopodoniej sie nie dostanie, takze woda opadowa pod warunkiem zastosowanie betonu wodoszczelnego. Przykład:

Niezły LOL te rysunki. Droga robaka:lol::lol::lol:. Rozmawiajmy poważnie.

Tu nie chodzi o koszty tylko o prawidlowe wykonanie na kilkadziesiat lat. Ja osobiscie wolalbym dorzucic 1500zl wylac chudziaka i odpowiednio zabezpieczyc styropian czy XPS ktore sa drogimi materialami i nie ma mozliwosci ich wymiany pod plyta, a niszczenie przez robactwo i gryzonie jest mozliwe jezeli styropian poprostu ukladamy na zwirze. Tomek 131 ma racje chodzi o ciecie kosztow przez wykonawcow i szybkie wykonanie ale czy daja gwarancje na 20lat? jak cos zniszcy styropian to sa powazne problemy.

Właśnie bez tego chudziaka i izolacji za to z dobrze zagęszczoną podbudową i odwodnieniem jest jak najbardziej prawidłowo, trwale i sporo taniej. Nie masz też możliwości że gdzieś ci ta folia puści. Jeżeli boisz sie o styro to spokojnie możesz zastosować granulat szkła piankowego. Cenowo wyjdzie podobnie a jest praktycznie wieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze z ciebie taki lider forum jak ze mnie baletnica po pierwsze wspolczynnik lambda dla szkla jest 2 razy wiekszy niz dla styropianu a cena podobna wiec aby zachowac te same parametry izolacyjne cena za szklo jest 2 razy wieksza niz za styropian. Widziales droge robaka? przyjrzyj sie jeszcze raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze z ciebie taki lider forum jak ze mnie baletnica po pierwsze wspolczynnik lambda dla szkla jest 2 razy wiekszy niz dla styropianu a cena podobna wiec aby zachowac te same parametry izolacyjne cena za szklo jest 2 razy wieksza niz za styropian. Widziales droge robaka? przyjrzyj sie jeszcze raz.

Może dwa razy grubsza warstwa? Ja w ogóle nie uważam styropianu w tym nawet XPS za materiał właściwy pod płytę fundamentową. Moim zdaniem oszczędności powinny mieć granicę. Gdybyś zadał sobie trud przeczytania tego co w tym wątku jak i w wątku o Legalett zostało napisane, równiez przeze mnie to może nie wypisywałbyś głupot. Droga robaka przejdzie pewnie do historii tego forum. Na jednym rysunku robak włazi pod płytę a na drugim nie. Przedszkole normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dać od ziemi kilka centymetrów XPS ,a na to EPS 200 (np 4cm XPS i na to 2x8cm EPS 200)

Ale nie upieram się ,że to właściwe

Następny dylemat to folia - dawać czy nie,a jeśli dawać to gdzie

 

Teoretycznie mozna dac XPS od spodu a na niego EPS, mozna zastosowac XPS z przetloczeniami w strone EPS dzieki czemu wnetrze ocieplenia bedzie wentylowane i usowana bedzie para wodna , folia tylko od strony plyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam zaraz budować dom na płycie fundamentowej. Przeczytałem kilkadziesiąt ostatnich stron wątku oraz kilka dzienników budowy i zaciekawiło mnie co dajecie jaki pierwszą warstwę.

Zazwyczaj na projekcie jest ona zaznaczona jako pospółka. A zgodnie z normą pospółka ma element piasku i żwiru i ma uziarnienie od 0,075 mm do 63 mm. Czyli może to być i piasek 0.5 i żwir 5mm. Większość osób robi podsypkę z zagęszczonego piasku ale widziałem też rozwiązania z żwirem pod styropianem.

Mój budowlaniec chce zrobić żwir pod spód a drobny piasek 0.5 mm na górę.

Jak sądzicie, jakie rozwiązanie jest najlepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam zaraz budować dom na płycie fundamentowej. Przeczytałem kilkadziesiąt ostatnich stron wątku oraz kilka dzienników budowy i zaciekawiło mnie co dajecie jaki pierwszą warstwę.

Zazwyczaj na projekcie jest ona zaznaczona jako pospółka. A zgodnie z normą pospółka ma element piasku i żwiru i ma uziarnienie od 0,075 mm do 63 mm. Czyli może to być i piasek 0.5 i żwir 5mm. Większość osób robi podsypkę z zagęszczonego piasku ale widziałem też rozwiązania z żwirem pod styropianem.

Mój budowlaniec chce zrobić żwir pod spód a drobny piasek 0.5 mm na górę.

Jak sądzicie, jakie rozwiązanie jest najlepsze ?

 

Popatrz jak to jest u mnie, świeżutka płyta - link w stopce.

Czy jest to najlepsze rozwiązanie - a czy takowe wogóle istnieje. Sam miałem dylematy co do materiału i grubości warstw. Decyzję podjąłem podczas wizyty na składzie kruszywa. Głowa do góry!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz jak to jest u mnie, świeżutka płyta - link w stopce.

Czy jest to najlepsze rozwiązanie - a czy takowe wogóle istnieje. Sam miałem dylematy co do materiału i grubości warstw. Decyzję podjąłem podczas wizyty na składzie kruszywa. Głowa do góry!

Pozdrawiam

 

Tak widziałem u Ciebie jest piasek. I w tej chwili tak to będzie u mnie wyglądało. Ale zastanawiam się czy są jakieś argumenty za użyciem grubszego żwiru.

 

A swoją drogą gdzie kupiłeś matę budowlaną i w jakiej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...