Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wydanie 60 tyś. na płytę

Płytę zrobię ''tymi ręcami'' i wg wstępnego projektu Izodomu na materiały wydam nie więcej jak 30kpln + koparka, wypożyczenie ubijaczki i geodeta. Dzięki ,że przypomniałeś mi o inst. odgromowej, kiedyś o niej czytałem, ale wyleciało mi zupełnie z głowy. Ile to może kosztować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla tych, którzy boją się płyty (nie ja:)) pojawiła się ciekawa alternatywa - szalunek tracony z XPS:

 

http://www.praktech.pl/szalunek-xps,2,002

 

Chociaż moim zadniem to taki XPS poddany jest większym naciskom niz pod płytą.

Oczywiście tutaj również budynek jest odizolowany od gruntu i pojawia się problem instalacji odgromowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed budową pytalem elektryka u siebie czy robic czy nie

po przeanalizowaniu okolicznej architektury , pokryc dachowych w domach jak rowniez okolicznej trakcji enegretycznej stwierdzil ze nie ma sensu jej wykonywać

 

wiec ja u siebie nie robilem - z pełną świadomościa .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed budową pytalem elektryka u siebie czy robic czy nie

po przeanalizowaniu okolicznej architektury , pokryc dachowych w domach jak rowniez okolicznej trakcji enegretycznej stwierdzil ze nie ma sensu jej wykonywać

 

wiec ja u siebie nie robilem - z pełną świadomościa .....

 

Nie jesteś sam...z pełną świadomością;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pod wiekszością płyt w Polsce go nie ma. Projektanci ignorują ten problem zapewne przez niewiedzę.

Zresztą trudno znaleźć w sieci jakieś sugestie. Dopiero po przeszukaniu sieci pod kątem niemieckiego 'Fundamenteder' można znaleźć przyklady wykonania.

Mnie tak naprawdę temat zainteresował po postach piotrap1. Niemcy jak to Niemcy mają nawet na to swoją normę DIN.

Z drugiej strony myślę, że jeżeli wyładowanie w budynek nie ma się gdzie podziać, bo budynek jest odizolowany od gruntu styropianem, to jakby mu tą drogę zrobić przez instalację odgromową (a może tylko przez połączenie galwaniczne ścian budynku z gruntem?), to na wykonanie nigdy nie jest za późno. Nawet jak płyta, albo dom juz stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uziom w płycie łączy się ze zbrojeniem z tym,że zbrojenie też pownno być odpowiednio "uciąglone" przy czym wiązanie nie jest żadnym uciągleniem.

 

Przy nowych płytach nie ma problemu.

 

A co zrobić, jeżeli w płycie nie zrobiono uziemienia i np. ściany już stoją?

Nie zrobiono też kratownicy pod styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat.

Udzielcie proszę mi kilku informacji. Poziom zero u mnie wypada około 0,5-0,7 m nad poziomen terenu, czy będę musiał podnieść płytę i nawieźć jakiejś podsypki w celu podniesienia podbudowy pod płytę? Czy mogę obniżyć poziom zero ?(coś mi się wydaje, że chyba nie). Macie może dobrego konstruktora od płyt? Chciałbym płytę na 20-30 cm ociepłenia i około 20 cm betonu + zbrojenie z prętów stalowych, warunki gruntowe dobre. Jak prowadzicie instalacje, w podsypce piaskowej w styropianie czy w betonie chodzi mi o kanalizę, wodę zimną i ciepłą i rurki ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo jest u mnie - w sumie ścięcie XPS-a i zastapienie go betonem lub kostka pogarsza w tym miejscu izolacje - ale to tylko garaż i na dodatek nieocieplany

XPS jest na tyle twardy ze ja mam zamiar go wyciąć ok 10-12 cm i dać tylko suchy beton i na to kostkę brukową - ewentualnie rozważe jakieś "zbrojenie" z odpadów budowlanych jakie mi zostały po robieniu wszelkich zbrojeń

 

Ja bym to widział tak http://piotrwalc.pl/plyta_detal.jpg. Co sądzicie?

http://piotrwalc.pl/plyta_detal.jpg

 

A jak to jest rozwiązywane "prawilnie" - bez kombinacji? Jak ten detal przygotowuje np Legalett?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że brama tak głęboko, bo montowana za otworem?

Korespondowałem kiedyś z człowiekim od Wiśniowskiego i potwierdził, że bramę można zamontować w otworze, tak jak stolarkę okienną (oczywiście pod warunkiem, że nie ma u góry łuku:)). To zmniejsza znacznie powierzchnię narażoną na niskie temperatury (pasek przezd bramą ma dworze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za miesiąc będzie montowana brama Krispola zlicowana z zewn. stroną muru. Oczywiście na płycie fundamentowej. Monter temat ogarnia więc liczę, że będzie ok. Pozdr

Ale co to zmienia? Wizualnie bedziesz mial ladniej ale na czym oprzesz kostke brukowa, czy co tam bedziesz mial na podjezdzie? Na styro cokolu?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy robiąc płytę pod domem, potem jest jeszcze wylewana jakas wylewka wyrównująca ?

Teoretycznie plyta powinna byc na tyle równa, ze kladziemy tylko plytki/panele. Ale interesuje mnie to jak to wyglada w rzeczywistości, czy potrzebna jest potem jeszcze jakas wylewka? Czy firmy budowlane sa w stanie zrobic to równo... bardzo równo??

Rezygnacja z wykonnaia wylewki, to pare groszy w kieszeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy robiąc płytę pod domem, potem jest jeszcze wylewana jakas wylewka wyrównująca ?

Teoretycznie plyta powinna byc na tyle równa, ze kladziemy tylko plytki/panele. Ale interesuje mnie to jak to wyglada w rzeczywistości, czy potrzebna jest potem jeszcze jakas wylewka? Czy firmy budowlane sa w stanie zrobic to równo... bardzo równo??

Rezygnacja z wykonnaia wylewki, to pare groszy w kieszeni :)

- w 99% przypadków trzeba zrobić wylewkę,

- żadna firma na takiej powierzchni nie złapie poziomu, wylewki robi się z reguły dla każdego pomieszczenia oddzielnie i nie wymaga to takiego tempa jak przy wylewaniu płyty.

- przerabiałem ten temat zanim robiłem płytę i między innymi dlatego nie topiłem rurek od podłogówki w płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...