Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Maciek - ja na t.brinkmann tez na początku też się jeżyłem ... w koncu to wykonawca - troche się reklamuje ze free ... - no ale tez i pomaga ...

a tu wiekszość potrzebuje wiedzy, informacji ... coraz więcej wiemy o płytach , o tym jak do tego podejść .... płyty z roku na rok są coraz lepsze ...

 

teraz rozmawiamy naprawdę o "mikroskopijnych" różnicach - coś jakby wisienka na torcie , jedni wolą wisienkę , inni truskawkę a jeszcze inni kwiatka ... każde z nich jest dekoracją i swoją funkcję spełnia - jedno jest pewne - płyty bez opasek są znacznie gorsze niż z opaskami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prawda jest taka, że jeśli kogoś na to stać lub też nie ma pojęcia jak się do tego zabrać, palcem nie kiwnie przy budowie. Bez względu na to co my tu piszemy, które rozwiązanie jest lepsze itd... Większość klientów i tak pewnie nie przeczesuje internetu szukając informacji na ten temat. A tylko świrusy czytają np. prawie 180 stron wątku o płycie:-)Konrad sam napisałeś - budując drugi raz zrobiłbym jeszcze więcej bez pomocy "fachowców" - chodzi głównie o oszczędności. Mi chodziło o to,żeby przedstawić problem dla dwóch rozwiązań stosując identyczne materiały. Może również dla własnego spokoju. Podejrzewam, że różnice można porównywać do sporu który materiał na ściany jest lepszy "ceramika czy silka"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na koniec podsumuje to tak

 

najprawdopodobniej nikt kto robi sam płytę nie będzie jej wykonywał tak jak t.brinkmann

tylko klasycznie - ponieważ jest latwiejsza do wykonania i tańsza - różnice są na tyle małe że chyba nikt nie będzie dzielił włosa na 4

no i jeszcze pozostaje ryzyko osłabienia gruntu rodzimego w niektórych przypadkach o czym pisał animuss - wtedy może się zakończyć cała zabawa jak u budowlanego laika gdzie obrzeża płyty siadły i ściany zaczęły pękać

 

jesli ktoś nie będzie chcial się bawić sam zleci wszytko t.brinkmann'owi

lub kupi projekt płyty gdzie indziej i jeszcze ktoś inny ją wykona

 

dróg do szczęścia jest wiele ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K, owszem mozna by bylo powiedzic ze sie reklamuje, ale tez dziele sie moja wiedza, i jak ktos z tego cos bedzie mial i bedzie sam wykonal plyte, to nic nie mam przeciw. I tak wiekszosc ludzi tu juz maja plyte, czyli nie sa dla mnie potencjalnimi klientami.

Dla mnie raczej motywacja tu jest propagowania plyt fundamentowych jako lepsza technologie, bo codziennie walcze z roznimy stereotypami i z faktem, ze 99% domow sa projektowane na lawach. A na marginesie sam moge sie cos nauczyc. Przeciez nie jest tu wstep zabronione dla wykonawcow ;)

 

na FM jest wielu fachwcow ktorzy dziela sie wiedza bezinteresownie - ktos pyta, potrzebuje pomocy - oni odpowiadaja - i tylko takich sobie cenie

jesli ktos wpada i zaczyna - mam firme supier robie - zlecajcie mi .... to juz nie konecznie

 

Ci co czytaja ten watek - z pewnoscia maja płyty , ale tez sa tacy ktorzy wiedza ze chca miec płytę i nie wiedza z czym sie to je ...

sam Desperados pamietasz .... chciales na poczatku zlecac komus wykonanie płyty ....

jest tez tu wiele osob kóre zapozna się z tematem ale nigdy nie odwazy się jej wykonać - więc to są też i potencjalni klienci - wiele też osob czyta forum i różne wątki bez logowania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ciekawe rozważania :). To mi się najbardziej spodobała chyba wersja z opaską wysuniętą poza obręb płyty o te powiedzmy 50cm, ale tworzącą ciągłość ocieplenia pod płytą. Czyli robiąc jak R&K (jego poczynania zgłębiałem, więc do niego się odnosę) - wystarczyłoby wylać chudziaka po 0,5m więcej z każdej strony a następnie ułożyć na tym styropian. W przypadku robienia od razu opaski - idealnie byłoby zamówić sobie kształtki o profilu: _|_ wówczas mamy równo, wszystko idealnie połączone, opaska staje się integralną częścią styropianu pod płytą - tylko pewnie nikt jeszcze takich profili "T" nie produkuje - jakby ktoś zaczął, to jestem pierwszym potencjalnym nabywcą ;)

 

Pozdrawiam,

Aleksander.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ladna plyta. Wydaje sie gruba, czy tylko masz tyle izolacji pod spodem?

Chyba robiliscie normalny szalunek, a potem zostalo doklejone styropian?

 

Jest opaska przeciwwysadzinowa, czy jeszcze bedzie?

Witam, pod płyta jest 20 cm izolacji i tyle też na bokach. Płyta sam ma 30 cm betonu B25, a szalunek był robiony ze styro tak jak to na forum było pokazane. Generalnie opierałem się informacjach i zdjęciach z tego wątku za co bardzo wszystkim dziękuje. Było to jedyne źródło informacji nie licząc projektu. Opaska już praktycznie jest, muszę jeszcze zasypać żwirem górną część. opaski nie na na tym zdjątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje! dobra robota , jaki dałęś styropian ?

czarnej foli nie odcinaj , wywiń do środka i na niej niech ekipa murarska stawia ściany

tak naprawdę nie jest ona tam do niczego potrzebna ... no ale jak już jest to tak chyba jest najlepiej zrobić ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss, sprobowalesz juz cos takiego wykonac w rzeczywistoscie? Jak robisz wykop pod styropianiem tak, zeby lezala rowno na gruncie i ani nie przesuwa sie w trakcie zasypaniu ani nie popsuje sie bo pod spodem ma dziurke? To wyglada ladnie na rysunku, ale w praktyce to nie takie proste.

 

Ten rysunek powinien wytłumaczyć jak wykonać taką opaskę .

http://img542.imageshack.us/img542/1139/poziomo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ciekawe rozważania :). To mi się najbardziej spodobała chyba wersja z opaską wysuniętą poza obręb płyty o te powiedzmy 50cm, ale tworzącą ciągłość ocieplenia pod płytą. Czyli robiąc jak R&K (jego poczynania zgłębiałem, więc do niego się odnosę) - wystarczyłoby wylać chudziaka po 0,5m więcej z każdej strony a następnie ułożyć na tym styropian. W przypadku robienia od razu opaski - idealnie byłoby zamówić sobie kształtki o profilu: _|_ wówczas mamy równo, wszystko idealnie połączone, opaska staje się integralną częścią styropianu pod płytą - tylko pewnie nikt jeszcze takich profili "T" nie produkuje - jakby ktoś zaczął, to jestem pierwszym potencjalnym nabywcą ;)

 

Pozdrawiam,

Aleksander.

Jak już tak chcesz wystarczy że spodnią warstwą styropianu wysuniesz na metr poza obręb płyty i będziesz miał T. Przecież możesz zamówić styropian o wymiarach 1m/2m:yes:

Ponad to Izodom stosuje swój styro specjalnie profilowany. Tylko ta cena.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rysunek powinien wytłumaczyć jak wykonać taką opaskę .

http://img542.imageshack.us/img542/1139/poziomo.jpg

 

No to od razu rozumialem. Ale to nic nie daje co inne konstrukcje, o ktorych mowilismy, nie potrafia, i jest ze wszystkych wersji najtrudniesze w wykonaniu. Poza tym nie do konca wiem jak bedziesz zageszczac pospolke pod skosem. To moim zdaniem wieksza wada niz twoje teoretyczne oslabienie gruntu rodzimego (ktora nie wystepuje poniewaz nasyp/podsypke zageszczamy warstwowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak chcesz wystarczy że spodnią warstwą styropianu wysuniesz na metr poza obręb płyty i będziesz miał T. Przecież możesz zamówić styropian o wymiarach 1m/2m:yes:

Ponad to Izodom stosuje swój styro specjalnie profilowany. Tylko ta cena.

 

Izodom ma bardzo kosztowna rozwiazanie, a do izolacji przeciwwysadzinowe oni przewiduja dodatkowa warstwe Periporu pod glownej izolacji, o grubosci 6-12cm, ktora wystaje poza obreb budynku o 50cm. Na pewno skuteczna i stabilna wersja. Material tez jest dobry, poniewaz to Peripor firmy BASF, ma prawie takie same parametry wytrzymalosci jak XPS. Jednak ten system ma najbardziej sens w przypadku jesli sie buduje caly dom w tym systemie, wtedy jest prawie jak klocki Lego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sam odpowiedziałeś na pytanie - zagęszczamy warstwowo warstwy się cofają do środka skarpa nie musi być aż tak zagęszczona jak nasyp pod płytą .

 

no byc moze... ale po co? To nawet moja wersja jest duzo latwiej w wykonaniu, poza tym uwazam ze podsypka wszedzie musi byc tak samo zageszczone, czyli na Id=0,7 min, jesli na brzegu jest luzny, to moga byc osiadanie ktorych nie chcemy. A co jesli podsypka bedzie tylko 30cm, to i tak trzeba bedzie dodatkowy wykop, wiecej podsypke itd, naprawde, nie widze sensu w tej wersji.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oslabianie gruntu/podniesienia domu:

nie do konca. Ustalimy opaske i wysokosc podsypki wg. projektu i zyczen klienta, czyli czasami, jak na zdjecia, dom jest lekko powyzej terenu, czasami nie. Grunt nie jest oslabione, poniewaz jest warstwowo zageszczone. To co widzisz na zdjecia, jest juz grunt po usuniecie warstwa humusu (ok. 30-40cm w tym przypadku), ktora oczywiscie trzeba uzupelnic. Tam w koncu dodlismy 10cm wiecej podsypke niz usunelismy humusu....

....

Że się odezwę. :) Ciekawa jest twoja propozycja pionowej opaski ale moim zdaniem w wiekszości przypadków jest to niepotrzebne komplikowanie prac a i utrudnia to o ile nie uniemozliwia wykorzystanie jednej z zalet płyty czyli braku głębokich wykopów.

Pomijając niezbyt w końcu częstą przy płycie sytuację gdzie trzeba wymienić grunt na głębokość metra i więcej, osadzenie pionowej izolacji wymaga wcześniejszego wykonaia wykopów po obwodzie płyty oraz zasypania ich i zagęszczenia i to dobrego. Do tego system odwodnienia też musi być pod płytą. Położenie go tak jak sie to zwykle robi poza obrysem płyty i odizolowanie pionową warstwą izolacji może (wprawdzie w bardzo skrajnych przypadkach) skutkować pojawieniem sie wody pod domem pomimo odwodnienia.

Porównując to z opaską skośną czy poziomą nie widzę żadnych zalet takiego rozwiązania. Różnice w izolacyjności sa pomijalnie małe, kłopot i z wykonaniem i ewentualnym funkcjonowaniem zauważalnie większy.

 

Opaska pozioma nie ma tak naprawdę racji bytu. Woda musi spływać. Wystarczy do tego spad kilku procentowy. Nie trzeba robić 45 st skosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje! dobra robota , jaki dałęś styropian ?

czarnej foli nie odcinaj , wywiń do środka i na niej niech ekipa murarska stawia ściany

tak naprawdę nie jest ona tam do niczego potrzebna ... no ale jak już jest to tak chyba jest najlepiej zrobić ... :D

 

Witam, kolego R&K to na twoim dzienniku wzorowałem się za co jestem bardzo wdzięczny.

Styropian XPS dałem pod płytę w dwóch warstwach 2x 5 cm (Synthos taki w srebrnym opakowaniu) i na to 10 cm termoorganika Silver fundament - wersja eko. Boki też są w z Termoorganiki 20 cm. Folia, cóż dałem w dwóch warstwach (jedni dają inni nie). Dzięki za podpowiedź bo do końca nie wiedziałem co dalej z nią zrobić tzn. jak ją wywinąć. Zastanawiam się czy na zewnątrz dać folie kubełkowa tak jak to Ty zrobiłeś i zasypać. Może nie dawać folii i zasypać żwirem tak jak to mam w projekcie?

 

 

Opaska pozioma nie ma tak naprawdę racji bytu. Woda musi spływać. Wystarczy do tego spad kilku procentowy. Nie trzeba robić 45 st skosu.

 

Słuszna uwaga, ja w projekcie mam 2% spadku i zrobiłem troche więcej. Zakładam że projektant wie co robił. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Opaska pozioma nie ma tak naprawdę racji bytu. Woda musi spływać. Wystarczy do tego spad kilku procentowy. Nie trzeba robić 45 st skosu.

 

Hej,

 

No to mnie nie pocieszyłeś - bo poziomą można prościej wykonać - nie ma problemów z łączeniem warstw itd. Poza tym, na poziomej też woda stać nie powinna, zwłaszcza jeśli zasypana jest piachem.

 

No to może całkiem odpuszczę sobię opaskę - akurat u siebie wszędzie mam piach - woda nigdy nigdzie nie stoi nawet po długich opadach - to pewnie zasługa też tego, że działka jest usytuowana na minimalnym ale jednak wzniesieniu.

 

Bałbym się jednak trochę o opaskę czy to pionową czy poziomą wykonywaną przed pracami typu stawianie murów i kładzenie więźby - bo to jednak wszystko ciężkie, jakoś trzeba przetransportować... może się taka opaska nieco uszkodzić.

 

I pytanie do brinkmanna - czy przy zagęszczaniu gruntu przy samej opasce pionowej, te płyty nie rozszczelniają się ? Nie pękają ? To zagęszcza się z dwóch stron na raz ? (od strony płyty i od zewnątrz) ? bo jak nie, to bałbym się, że płyty się "rozejdą" na zewnątrz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej nie odpuszczaj opaski - jaka by nie była zawsze chroni płytę przed "wchodzeniem" mrozu pod płytę

wykonanie opaski poziomej z lekkim spadkiem jest banalne - u mnie tak jest o czym nie było chyba wspominane - oczywiście musi być spadek by woda odpływała a nie stała- piasek nad opaską niewiele zmienia

 

ja dałem taką samą folie jaką obkłada się tradycyjne fundamenty - jej zaleta z pewnością jest wytrzymałość - choćby podczas zasypywania nie musieliśmy się obawiać że zostanie uszkodzona

 

jakakolwiek folia w tym miejscu jest mile widziana - była mowa o tym że z czasem opaska może się odsunąć od płyty i wtedy pozostaje szczelina po której woda będzie spływać w dół - dzięki foli odprowadzana jest we właściwe miejsce do drenażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może całkiem odpuszczę sobię opaskę - akurat u siebie wszędzie mam piach - woda nigdy nigdzie nie stoi nawet po długich opadach - to pewnie zasługa też tego, że działka jest usytuowana na minimalnym ale jednak wzniesieniu.

 

Jesli masz grunt niewysadzinowe do glebokosci zamarzania, to faktycznie mozesz odpuscic opaske. Ja nie jestem zwolennikiem tego, chyba ze mam robione wymiana gruntu i wiem dokladnie, co sie pod plyta znajduje.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...