Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cos... to 2 tygodnie mnie nie ma, i tyle nowych postow.

Nie bede sie wypowiadac na temat beton za 150 zl, bo nie warto, ale zgadzam sie zupelnie z tym co inny juz pisali.

Natomiast na temat cen: troche jednak mi sie wydaje, ze ludzi za duzo zaplaca. Problem sie zaczyna oczywiscie juz w tym, ze, jak sie sam robi, to wszystkie materialy ida na 23% VAT, natomiast, jak firma robi plyte, to mozna wszystko na 8% fakturowac. Widze ze plyta w komplecie u nas kosztuje czasami tylo co ludzi tu podaja jako ceny za materialy, plus koszty podsypki i koparke.

 

Moge sie pochwalic: Nawiazalem nowa, stala wspolprace, a od poczatku wrzesnia pod naszymi plytami znajduje sie tylko Styrodur BASF XPS 3035. Cene nie powiem, ale jest bardzo porownywalny do tego, co zazwyczaj kosztuje Synthos. Nawet sie w tej chwili zastanawiam, czy nie izolacje pionowa oraz scianki przeciwwysadzinowe zrobic z tego samego materialu. Roznica w cenie bylaby niewielka, ale produkt koncowy o wiele lepiej.

XPS za 390 brutto... to naprawde niesamowity. Owszem, kurs euro bylo wyjatkowo niski, i stad sie czesciowo tlumaczy sprawa. A to cena z transportem na budowie? Jakie ilosci minimalne trzeba kupic?

 

Co do klasy betonu: Czy wystarczy B20, 25 czy 30, to trzeba obliczac do kazdego domu osobno, znajac prawdziwe obciazenie i parametry gruntu. My stosujemy fibrobeton, i dla nas przewaznie wychodzi taniej isc na wyzsza klase betonu niz dodac wiecej zbrojenie.

 

@ert: Ciekawa pytanie mialbym do Twojego konstruktora: Jaki dop. odpor gruntu zostal przyjety przy projektowaniu plyty, skoro przewiduje pod plyta EPS200?

Przypuszczam, ze przyjal 150kN/m², a EPS200 pod plyta pozwala tylko na obliczenie 40-60kN/m², czyli, mysle ze madra decyzja tego zmienic na XPS (Wtedy mozna obliczyc 130-160kN/m², w zaleznosci od producenta). Niestety, projektanci w Polsce ten problem systematycznie ignoruja.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem propozycję takiej płyty... co sądzicie ?

mozna zobaczyć tutaj

 

zamiast eps będzie wszedzie xps. podbudowa została wymieniona na 1-1,2 m wgłąb.

 

moim zdaniem nie najlepsze rozwiazanie. Wychodzi w ofercie niby korzystnie, ale ten EPS to porazka (chyba juz o tym wspomnialem :D).

 

Pod plyta 10cm izolacja, a opaska przeciwwysadzinowa na oko ok 25 cm. Wysadziny (w zaleznosci od rejonu i pogody) nie beda, bo na obrzeze robia podsypke do 80cm, ale ja osobiscie wolalbym to inaczej zrobic.

Poza tym, jak i tak juz taki wykop, to mozna od razu porzadna konstrukcje z drenazem i z sciankami przeciwwysadzinowimi zrobic.

 

Jest to wersja gdzie sie oszczedza na beton, i troche wspomina "hybrida", bo ma elementy law fundamentowych i jednak jest plyta nosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem propozycję takiej płyty... co sądzicie ?

mozna zobaczyć tutaj

 

zamiast eps będzie wszedzie xps. podbudowa została wymieniona na 1-1,2 m wgłąb.

 

Czyżby płyta ecotherm ? :)

10cm izolacji - trochę mało.

Podbudowa na 1-1,2 m OK, ale to spore koszty. Czy grunt jest tak zły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie najlepsze rozwiazanie. Wychodzi w ofercie niby korzystnie, ale ten EPS to porazka (chyba juz o tym wspomnialem :D).

 

 

Wspomniałeś, ale teraz wytłumacz, dlaczego EPS to porażka, skoro jego parametry:

-wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym to 200 kPa (styrodur 300kPa)

-wytrzymałość na zginanie to 350 kPa (styrodur 500kPa)

 

spełniają warunek nośności w przypadku posadowienia budynków, o jakich tu rozmawiamy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałeś, ale teraz wytłumacz, dlaczego EPS to porażka, skoro jego parametry:

-wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym to 200 kPa (styrodur 300kPa)

-wytrzymałość na zginanie to 350 kPa (styrodur 500kPa)

 

spełniają warunek nośności w przypadku posadowienia budynków, o jakich tu rozmawiamy ?

 

bo nie o to chodzi. Chodzi o sciskanie dlugotrwale przy odksztalceniu <2%, i to wynosi w zaleznosci od producenta 40-60kN/m², co odpowiada okolo 4-6t/m².

W przypadku XPS300 moge liczyc odpor gruntu jako 140-185kN/m², natomiast w przypadku EPS 200 wychodzi mi maks. 40-60 kN/m²! Czyli, juz w trakcie projektowania nie spelniaja warunki nosnosci. Taka niestety gorzka prawda.

 

edit:

Płyty styropianowe KNAUF Therm EXPERT Hydro F 100 λ35 nadają się do stosowania w miejscach, w których obciążenia nie przekraczają 20kN/m2 ( 2000 kg/m2 ) .Płyty styropianowe KNAUF Therm EXPERT Hydro D 200 λ33 nadają się do stosowania w miejscach, w których obciążenia nie przekraczają 40kN/m2 ( 4000 kg/m2 )

http://www.knauf-industries.com/pl/content/knauf-hydro-therm-izolacja-poni%C5%BCej-gruntu

 

http://www.budtrade.pl/upload/downloads/karta-techniczna2-1345121891.pdf

 

I tu XPS: http://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_dane_techniczne.pdf

 

(strona 4: Wartość znamionowa

naprężenia ściskającego

pod płytami

fundamentowym)

 

Nawet jesli mi teraz ktos oblicza, ze dom wazy tyle i tyle,i obciazenia jest mniej niz te 4t/m², to trzeba brac pod uwage, ze nie budujemy czesci konstrukcyjne na granice wytrzymalosci! Zawsze mamy duzy margines bezpieczenstwa, i to obowiazkowo! W przypadku EPS'a pod plyta jednak jestesmy przy granicy wytrzymalosci, w najlepszym przypadku!

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci ktoś wyliczał, ze przesadzasz, obliczając ciężar budynku. Styropianplus, czy Arbet posiadają styropiany o nośności 6t.m2 przy 2% odkształceniu względnym.

Jasne, że dla Ciebie margines bezpieczeństwa jest ważny, bo bezpieczny, ale to nie Ty za niego płacisz.

Jakie obciązenie da parterówka bez stropu ? 25kN/m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiesz, przepraszam. Te 6t sie zgadzaja, sam tak mowilem. Ale te 6 ton mi pozwalaja na obliczenie odpor gruntu jako 60kN/m². Sprawdz w projekcie jakiegokolwiek domu, tam wszyscie wychodza z zalozenia, ze odpor gruntu jest min 150kN/m² (widzialem juz pojedyncze wyjatki, gdzie liczyli 130kN/m² ale nigdy nie 60), i na tej podstawie sie oblicza plyta fundamentowa, tak samo jak kazdy inny fundament.

Jesli te parametry sa gorzsze, to trzeba dac wiecej betonu, wyzsza klase betonu badz wiecej zbrojenia. Ale, tak jak wyzej juz pisalem, projektanci tego ignoruja w Polsce.

Nie znajdziesz producenta, ktory ci pisze i gwarantuje ze EPS200 nadaje sie pod plyta fundamentowa. Natomiast w przypadku XPS, nie ma problemu, ale np. BASF pozwala na takie stosowanie tylko od klasy 3035, czyli XPS300, na nizsza klase juz nie.

Jak juz chce oszczedzac, to przeciez nie na czesci konstrukcyjne i na fundament. Roznice w cenie sa, patrzac na skali calego domu, raczej male.

I, wyobraz sobie, jednak, przynajmniej czesciowo ja zaplace ta roznice, patrzac na ceny naszych plyt, bo, my z XPS'em czesto mamy lepsze ceny od tych, ktorzy stosuja EPS pod plyta.

Przesadny tu jedynie jest chec oszczedzania pare zlotych, i miec przez to produkt co jest przynajmniej watpliwy. Jesli ktos sam buduje i znajduje sie projektant, ktory sie za to podpisuje, prosze bardzo, ale ja wiem ze to jest oszczedzania w zlym miejscu.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że wszyscy, projektujący na EPS standardowe płyty na 20-25cm z typowym zbrojeniem 100-120kg stali na 1m3 beton popełniają błąd ??

 

Z ciekawości sprawdziłem sobie ten odpor gruntu w moim projekcie, nic takiego tam nie występuje.

W obliczeniach figuruje tylko obliczeniowy opór graniczny podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby płyta ecotherm ? :)

10cm izolacji - trochę mało.

Podbudowa na 1-1,2 m OK, ale to spore koszty. Czy grunt jest tak zły ?

 

tak - ecotherm. 10 cm bedzie pod plyta, 10 cm dam pod wylewka (podlogowka), grunt musialem wymienic bo tyle bylo nasypowego - ok 0,8m plus humus... (działka była wklęsła po środku)

 

zastanawiam sie czy to pomoze jezeli po obwodzie dam 20cm i grubszą opaskę - mam na mysli względy termiczne.. (ktos gdzies udowadniał że największe znaczenie ma ocieplenie po obwodzie a nie pod plyta...)

 

PS1. przy wymianie gruntu chyba wysadziny mi nie groża... (na 1,2m wgłąb plus po 1m w każdą strone po obwodzie)

PS2. mam zrobiony drenaż po obwodzie wymienianego gruntu na glebokosci ok 30 cm.

PS3. zrobie tez na wszelki wypadek opaske...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że wszyscy, projektujący na EPS standardowe płyty na 20-25cm z typowym zbrojeniem 100-120kg stali na 1m3 beton popełniają błąd ??

 

Z ciekawości sprawdziłem sobie ten odpor gruntu w moim projekcie, nic takiego tam nie występuje.

W obliczeniach figuruje tylko obliczeniowy opór graniczny podłoża.

 

O ile uwzgledniaja wytrzymalosc EPS'a, czyli odpor gruntu badz opor graniczny podloza jako 60kN/m², to nie popelniaja blad. Jesli jednak tam przyjmuja 150kN/m², to cos nie tak. A ile u Ciebie podali?

Ja nie twierdze, ze dom sie zawali, ale z punktu widzenia sztuki budowlanej, to jest nieczysty. Wszystkie obliczenie maja rozne miejsce, gdzie sa wbudowane marginesie bezpieczenstwa, ale wiedzac, ze pod plyta bedzie EPS200 i przyjmujac odpor gruntu jako 150kN/m², to blad w sztuce. Obojetnie czy przypadkiem dziala czy nie.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile uwzgledniaja wytrzymalosc EPS'a, czyli odpor gruntu badz opor graniczny podloza jako 60kn/m², to nie popelniaja blad. Jesli jednak tam przyjmuja 150kN/m², to cos nie tak. A ile u Ciebie podali?

Ja nie twierdze, ze dom sie zawali, ale z punktu widzenia sztuki budowlanej, to jest nieczysty. Wszystkie obliczenie maja rozne miejsce, gdzie sa wbudowane marginesie bezpieczenstwa, ale wiedzac, ze pod plyta bedzie EPS200 i przyjmujac odpor gruntu jako 150kN/m², to blad w sztuce. Obojetnie czy przypadkiem dziala czy nie.

 

mogę ci podesłać na maila opis konstruktora - będziesz mógł ocenim "dogłębniej" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, widzialem ze zmienilesz na XPS, i pisalem ze madra decyzja. I tak, ogolnie ulepszylesz prawie wszystko co trzeba. Czyli bedzie dobrze, tak przypuszczam. Nie bede Ci teraz wciskac ze ja wole scianki wysadzinowe pionowe, bo w twoim gruncie to faktycznie juz nie gra wieksza role. Beda troszeczke wieksze straty ciepla, ale skoro chyba wymiana gruntu juz robione, to raczej nie warto jeszcze raz zrobic wykopu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thomas ale ten odpór czy opór jest liczony (założony) dla ław. A ławy w takim budynku to około 30m2 a płyta to około 100. Więc siłą rzeczy ten odpór musi być inaczej liczony. Ponadto do założeń projektowych projektanci przyjmują baaaaaardzo zawyżoną wartość. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co skłoniło Cie do odcięcia się od akumulacji ? Będziesz grzał gazem ?

 

chodzi za mna pompa ciepla... powierzna albo gruntowa...

 

mówisz o akumulacji - z drgiej strony bede mial taka akumulacje jak wiekszosc ludzi (tych robiacych na lawach) - mysle ze wystarczy

w calym domu bedzie podlogowka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...