Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak kąpałem syna i sie zastanawiałem... powiedzcie która opcja wg Was jest lepsza i czy rzeczywiscie różnica jest wyczuwalna...

opcje:

 

1. 10cm styro pod płytą i 10cm pod wylewką (10cm xps i 10 eps)

2. 20 cm styto pod plytą i brak? pod wylewką ? - nie wiem jak to sie wtedy robi.. (ok 2.000 drożej niż opcja powyżej... jakieś 160m2)

 

Pytanie czy warto kombinować teraz ? planuje pompę ciepła i 2 taryfa pozwoliłaby na akumulację większą w opcji nr 2, ale czy to będzie zauważalne ?

co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nr = 287,7kN < mQfN =3376kN

 

w polskich projektach niestety nie jest to zawsze ta sama nazwa, czasami sie nazywa "dopuszczalny" lub "jednostkowy odpor gruntu", czasami pisza "nosnosc gruntu", widzialem juz rozne wersje. Przewaznie jest to literka q lub Q i podane w kN/m² lub kPa/m², czasami nawet podane w kPa. A prawie zawsze sa to projekty przed adaptacja, czyli robione nie znajac analize geotechniczniej, i wtedy przymuja prawie zawsze te wymienione 150kN/m².

To co u Ciebie podane, odnosi sie najprawdopodobnie do gruntu a nie do EPS'a. Przypuszczam ze nie zostalo uwzglednione w obliczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak kąpałem syna i sie zastanawiałem... powiedzcie która opcja wg Was jest lepsza i czy rzeczywiscie różnica jest wyczuwalna...

opcje:

 

1. 10cm styro pod płytą i 10cm pod wylewką (10cm xps i 10 eps)

2. 20 cm styto pod plytą i brak? pod wylewką ? - nie wiem jak to sie wtedy robi.. (ok 2.000 drożej niż opcja powyżej... jakieś 160m2)

Ja bym robił(już zrobiłem ;) ) wersję nr.2,ogrzewanie to powietrzna pompa ciepła :)

I nie jest drożej.

Konstruktor wyliczył,że EPS200 będzie odpowiedni pod płytę na mój dom i tak jest.

Zaznaczam,że płyta na EPS200 jest specjalnie skonstruowana na III kategorię szkód górniczych i myślę,że mój konstruktor wie co robi i umie liczyć gdyż szkody górnicze i zabezpieczenia na te szkody lub przeciw szkodom są u nas na porządku dziennym :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała idea płyty w zasadzie polega na tym że ma służyć jako akumulator. Grzejesz w drugiej taryfie a w dzień z tego korzystasz. Jeśli się odgrodzisz od płyty styropianem to pozbawisz się tego akumulatora i obawiam się że druga taryfa Ci nie wystarczy dla utrzymania stałej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thomas ale ten odpór czy opór jest liczony (założony) dla ław. A ławy w takim budynku to około 30m2 a płyta to około 100. Więc siłą rzeczy ten odpór musi być inaczej liczony. Ponadto do założeń projektowych projektanci przyjmują baaaaaardzo zawyżoną wartość.

 

o jejku... :)

tlumacze tak: ten odpor, tez nazwane nosnosc, po niemiecku "zulässige Bodenpressung" jest parametrem, ktory zawsze podam projektantki w celu obliczenia. Razem z tym idzie jeszcze "Bettungsmodul", czyli współ. sprężystości podłoża. Owszem, mamy na to wplyw w sensie tego, ze robimy podsypke na gruncie nosnym, a te parametry znamy. Ale jest to liczba niezalezna od sposobu fundamentowania, jest to liczba ktora okresla, jakie sily ten grunt wytrzymuje na podana powierzchnie, bo to znowu ma wplyw na to jak moze sie przeksztalcic fundament np. w przypadku nie rownomiernych obciazen, jakie moga byc osiadanie itd.

I tu wlasnie jest nasz problem: Obojetnie jaki mam grunt, ja nigdy nie podam wiecej niz pozwala mi podklad XPS'owi, obojetnie czy grunt pod spodem pozwalalaby na duzo wiecej. A jakbym dal jej 60kN/m² jak w przypadku EPS, to zadne oszczednosci bym nie mial, bo plyta bylaby grubsza lub z wyzszej klasy fibrobetonu.

 

Jeszcze raz: Nie twierdze, ze kazdy dom z EPS'em pod plyta zaraz sie zawali, ale jako firma musze wszystko zrobic wedlug sztuki i etyki, i projektujac na EPS pod zalozeniem ze odpor gruntu jest 150kN/m² to po prostu nie idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, jak masz plyte projektowane na szkod gorniczych, to faktycznie najprawdopodobnie ten EPS juz nie robi roznice. III kategoria, to wlasnie takie mozliwe osiadanie, ze i tak masz bardzo sztywna konstrukcje (taka mam nadzieje przynajmniej ;)), ze nie bedzie klopotu, o ile nie przekraczasz te dopuszczalne obciazenie tego EPS'a, czyli 4-6t/m².

 

Kamil, to nie tak jednoznacznie, oba wersje maja wady i zalety. Ja osobiscie bym raczej zrezygnowal z tej akumulacji ze wzgledu na nosnosc dzwieku w takiej konstrukcji, ale moze jestem w tym punkcie przewrazliwy. Jak juz akumulacja, to lepiej od razu zrobic plyte grzewcze, czyli rury od podlogowki w plycie. Inna wada jest, ze brakuje Ci miejsce do rozne instalacje, ktore sie zazwyczaj znajduja pod wylewka, czyli np. wszyskie rury fi 50, rozprowadzenie wody w budynku itd, plaski brodzik do prysznic jest prawie niemozliwe, i wszystkie instalacje ida w scianach. Plyta grzewcza jest tez dosyc bezwladna w regulacji temperatury. Jednak, nie da sie dyskutowac, jest rowniez wersja bardziej energooszczedna.

 

Plusfoto: Dla mnie ta akumulacja jest wcale nie pierwszym argumentem za plyta fundamentowa. Ja patrze bardziej na izolacyjnosc, twralosc i wytrzymalosc wobec osiadania i szczelnosc. Nie jestem zwolennikiem ogrzewania elektrycznego, ale to juz calkiem inny temat :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu mamy/masz problem,bo Ty zawsze dasz XPS nawet jak grunt będzie miał odpór 2kN/m²...

 

A to jest bzdura wg mnie.

 

no moze wg Ciebie. Znam swoje projekty, i wiem ktore parametry maja wplyw na to jaka bedzie klasa fibrobetonu.

 

A co Ty sprobujesz mi wciskac za bzdury? Jak grunt mialby 2kN/m², to bym sugerowal wymiane gruntu. A potem mamy do czynienie z podsypka, ktora spelnia te parametry ktore sa potrzebne. Do kazdego projektu wymagamy ZAWSZE badanie geotechniczne, a wszystkie dalsze kroki sa zalezny od tego co tam sie okazuje.

 

Twoj argument jest bzdura, bo wedlug Ciebie, to mam dac EPS jesli grunt ma 2 kN/m², czy co? Ja rozumiem ze, skoro masz juz tego EPS'a, nie mozesz sie zgodzic z tym ze to nie jest material przeznaczone do takich zastosowan, ale nie bede z tego powodu twierdzil ze EPS to super zamiennik dla XPS'a.

 

Sedno mojej argumentacji jest, ze jako odpor gruntu musze uwzglednic najslabsza warstwe, i to jest w tym przypadku wlasnie EPS. Tego chyba nie rozumialesz :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co u Ciebie podane, odnosi sie najprawdopodobnie do gruntu a nie do EPS'a. Przypuszczam ze nie zostalo uwzglednione w obliczeniu.

 

Ce jednak nie zmienia faktu, że wartość obciążeń jest znacząco mniejsza od wytrzymałości EPS200 przy odkształceniu 2%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusfoto: Dla mnie ta akumulacja jest wcale nie pierwszym argumentem za plyta fundamentowa. Ja patrze bardziej na izolacyjnosc, twralosc i wytrzymalosc wobec osiadania i szczelnosc. Nie jestem zwolennikiem ogrzewania elektrycznego, ale to juz calkiem inny temat :)

Dla mnie też nie była głównym ale była jednym z podstawowych. Ponadto rozprowadzanie wody było już uwzględnione przy robieniu płyty i są w niej kanały do jej poprowadzenia. Ponadto nie będę ogrzewał czystym prądem tylko pompą, ale zarówno w jednym jak i drugim przypadku przynajmniej dla mnie akumulacyjność płyty ma znaczenie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił(już zrobiłem ;) ) wersję nr.2,ogrzewanie to powietrzna pompa ciepła :)

I nie jest drożej.

Konstruktor wyliczył,że EPS200 będzie odpowiedni pod płytę na mój dom i tak jest.

Zaznaczam,że płyta na EPS200 jest specjalnie skonstruowana na III kategorię szkód górniczych i myślę,że mój konstruktor wie co robi i umie liczyć gdyż szkody górnicze i zabezpieczenia na te szkody lub przeciw szkodom są u nas na porządku dziennym :)

 

a powiedz Arturo,

jak rozwiązałeś właśnie te instalacje o których pisze t.brinkman? wtedy rzeczywiscie robi sie problem z odkurzacem centr i innymi instalacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszmy w jednym temacie,tutaj a nie w pompach ;)

Rurki mocuje bezpośrednio do płyty za pomocą listew systemowych,na to idzie wylewka 7cm.

Na płycie a pod wylewką mam całość instalacji wod-kan.

OC nie mam bo uważam go za zbędny gadżet ;)

 

nie bylo problemu ? przeciez podlogowka jest dosyc gesto kladziona (co 10cm?) jak zalatwiles temat w miejscach przeciecia ? masz jakieś zdjecia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma wspólnego klasa betonu ze styropianem pod płytą ?

Czy na XPS idzie inny beton niż na EPS i czemu ?

 

???

 

Pisalem o klase FIBROBETONU, co oznacza i klase wytrzymalosci samego betonu i ilosc zbrojenia, i to znowu jest zalezny od roznych parametrow, czyli obciazenie na plycie pod scianami wew. i zew., slupami, odpor gruntu i wymiary plyty.

Wynniki zmienne sa grubosc plyty, klasa fibrobetonu i odsadzka.

A jesli mam pod plyta EPS, to faktycznie, plyta bedzie inna, bo musze ten EPS uwzglednic jako grunt, i wtedy wychodza mi bardzo slabe parametry. Karte techniczne podalem wyzej: wg. BASF, a oni przeciez wymyslili i Styropian i Styrodur, dozwolone do stosowanie pod plyta fundamentowa jest nic ponizej Styrodur 3035.

 

EPS moge liczyc jako 60kN/m², a Styrodur 3035 jako 140-185kN/m², w zaleznosci od grubosci i ilosc warstw.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udaję głupiego...

W moim przypadku EPS200 na 180m2 to był koszt 9684 zł a XPS 14400zł a więc różnica 4700zł.

Gdzie Ty widzisz "oszczedność" na fibrobetonie przy XPS,żeby zaoszczędzić tyle kasy ?

 

powiem Ci ze tez sie zastanawiam czy nie zostawić tego eps - teoretycznie konstruktor to przeliczył z jakimś zapasem wiec powinno byc ok...

 

plusfoto - dzięki za fotkę - dużo pomogło - te bruzdy robiłeś w samej płycie rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udaję głupiego...

W moim przypadku EPS200 na 180m2 to był koszt 9684 zł a XPS 14400zł a więc różnica 4700zł.

Gdzie Ty widzisz "oszczedność" na fibrobetonie przy XPS,żeby zaoszczędzić tyle kasy ?

 

ups... bylesz szybciej, troche sie zagalopowalem, sorki :D

Chodzi tu o fibrobeton, czyli beton ze zbrojeniem rozproszonym DRAMIX. W zaleznosci od w.w. parametrach, moga byc rozne klasy tego betonu, czyli B25 lub B30 i Dramix od 16 (rzadko, i tylko lekkie domy szkieletowe) do 35 kg/m³ (ciezkie domy, ktore maja dwie stropy zelbetowe itd).

Pomijajac fakt ze u Ciebie i tak potrzebna jest mocniejsza plyta ze wzgledu na szkody gornicze, to chyba roznica przez niewystarczajace parametry tego EPS'a bylaby wieksza niz oszczednosc, ktora masz z powodu stosowania EPS'a.

Rowniez moze to np. prowadzic do tego, ze musze zrobic plyte o 25 zamiast 20cm grubosci. Liczac i beton i zbrojenie dodatkowe, to taniej wychodzi mi ten XPS.

Poza tym, wedlug moich cen, roznica jest mniejsza, ale to juz inny temat.

Nawet jak ta grubsza/mocniejsza plyta na EPS'ie by kosztowala tyle samo, to w koncu i tak mialbym w mojej wersji lepszy produkt na dluzszym metrze, bo, umowmy sie, XPS JEST lepszy. Nie bez powodu jest drozszy, i w innych krajach na wiele zastosowan (izolacja perimetryczna, izolacja pod obciazeniem i pod fundamentami) nawet jedyny dozwolony.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ce jednak nie zmienia faktu, że wartość obciążeń jest znacząco mniejsza od wytrzymałości EPS200 przy odkształceniu 2%

 

no nie do konca. Obciazenie i pod plyta nie sa rownomiernie, a jak mam np. slup w srodku domu, ktory przez podciag nosi cala obciazenie, ktora inaczej lezalaby na sciana nosna, to szybko mam obciazenie w strefie 150-200kN. A wtedy juz guzik z tym EPS'em, takie obciazenie i plyta nie kompletnie rozprasza.

Albo przy bramie garazowej. Powiedzmy ze pod ta sciana teoretycznie mam 70kN/m, a jest brama, i zamiast 6m, caly ciezar lezy na dwoch kawalkach o dlugosci po 1 m. Czyli wychodzi mi 210kN/m, a to ten EPS wcale sie nie cieszy. A plyta tez nie :D

A czemu Ty nie dalesz EPS'a, skoro jestes przekonany ze to taki super zamiennik? Bo widze na zdjeciu Synthos'a...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moje zdjęcia :)

A co do Twoich pozostałych argumentów - coż, najwyraźniej nie są to obciążenia, któe stanwowiłyby zabrożenie odkształcenia się styropianu z płytą, skoro takie konstrukcje są liczona, wykownywane i eksploatowane.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Powiedzmy ze pod ta sciana teoretycznie mam 70kN/m, a jest brama, i zamiast 6m, caly ciezar lezy na dwoch kawalkach o dlugosci po 1 m. Czyli wychodzi mi 210kN/m, a to ten EPS wcale sie nie cieszy. A plyta tez nie :D

 

To jest obciążenie płyty, a ona jest na nie policzona.W warstwie styro pod tymi "kawałkami" na pewno nie będzie rosło tak gwałtownie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...