Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Mam zamiar wybudować dom parterowy, bez piwnic i poddasza użytkowego 97 m2 z podwójnym garażem 48 m2, ściany Ytong 24 cm + styropian 20 cm. Kolejna sprawa dotyczy kwestii ogrzewania podłogowego (wodnego) umieszczonego właśnie w płycie fundamentowej, zasilanej kotłem na paliwo stałe.

Kocioł na paliwo stałe w takim domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gryzonie w izolacji: jest to taki mit, przeciez w elewcji styropianowej tez nie wchodza. Pod plyta trzeba starannie usunac wszystkie warstwy organiczne, sumiennie zageszczac podsypke i wtedy tam zadne robale itd sie nie znajduja, czyli gryzonie rowniez nie maja tam co szukac.

 

plyta grzewcza na paliwo stale: nie bardzo sie to dobrze komponuje. Plyta grzewcza ma zasilanie niskotemperaturowa, a taki piec do tego srednio sie nadaje.

Sterowanie strefami jest i tak troche klopotliwe przy takiej technologii. Z betonem raczej nie ma problemu, jesli nie dajesz zasilanie powyzej 60°C do zimnej plyty ;)

 

Osiadanie budynku: Wiekszym problemem jest chyba grunt, jak dobrze rozumiem. W przypadku XPS pod plyta, nic tam nie osiada, a EPS pod takim domem.... coz, mielismy juz dyskusje na ten temat, producenci tego nie polecaja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gryzonie w izolacji: jest to taki mit, przeciez w elewcji styropianowej tez nie wchodza. Pod plyta trzeba starannie usunac wszystkie warstwy organiczne, sumiennie zageszczac podsypke i wtedy tam zadne robale itd sie nie znajduja, czyli gryzonie rowniez nie maja tam co szukac.

Polecam przeczytanie tego artykułu : http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5168%3Azwierzta-a-sprawa-instalacyjnanadgryzanie-kolektora&catid=76%3Aarchiwum&Itemid=158&lang=pl , a następnie wyciągnięcie samodzielnych wniosków :).

 

plyta grzewcza na paliwo stale: nie bardzo sie to dobrze komponuje. Plyta grzewcza ma zasilanie niskotemperaturowa, a taki piec do tego srednio sie nadaje.

Sterowanie strefami jest i tak troche klopotliwe przy takiej technologii. Z betonem raczej nie ma problemu, jesli nie dajesz zasilanie powyzej 60°C do zimnej plyty ;)

Jeżeli chodzi o sprawę techniki, to jest to temat do opanowania - mozna mieć wysokotemperaturowy kocioł i niskotemperaturowe ogrzewanie. Konieczne jest tylko zainstalowanie odpowiedniego zaworu mieszającego i automatyki, która zabezpieczy zarówno kocioł przed pracą ze zbyt niską temperaturą i do podłogówki nie dopuści zbyt wysokiej temperatury wody grzewczej.

Jeżeli chodzi o ekonomię takiego rozwiązania i użytkowanie takiego systemu, to już mam poważne wątpliwości. Przy takim domu można obniżyć zużycie energii do ogrzewania do tego stopnia, że opłaca się go ogrzewać energią elektryczną (wykorzystując drugą taryfę). Jeżeli chcemy mieć naprawdę niskie koszty ekspoloatacyjne, to polecam pompę ciepła (gruntową, jeżeli jest na działce miejsce do wykonania wymiennika poziomego - wystarczy ok. 250-300m2, lub powietrze woda, gdy tego miejsca brakuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to logiczne. Idealne miejsce na domek. Ciepło, bezpiecznie i łatwo takie lokum sobie wygryźć. :) A domy - kopuły ze styro??? Zoo w ścianach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przeczytałem..

i w sumie o płycie nie ma tam za wiele, za to jest o solarach itp. instalacjach gdzie gryzonie przechodzą przez ściany itp.

ale to rzeczy w sumie oczywiste nawet dla mnie - niebudowlańca..

kolega pytał chyba o warstwy pod spodem.. u mnie pytałem projektanta to kazał zagęscić 4 warstwy po 15cm mocno, zapytałem o pomysł z sypaniem wapna między warstwy który tu ktoś rzucił - nie ma przewiwskazań, ale pomysł z tłuczonym szkłem przy wejściach instalacji w betonie też mozna wykożystać - z butelki od wina szyjkę odciąc, denko też wybić i nałożyć na rurki wodne itp. tak żeby w betonie to było.. pewnie nie zaszkodzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gryzonie w izolacji: jest to taki mit, przeciez w elewcji styropianowej tez nie wchodza. Pod plyta trzeba starannie usunac wszystkie warstwy organiczne, sumiennie zageszczac podsypke i wtedy tam zadne robale itd sie nie znajduja, czyli gryzonie rowniez nie maja tam co szukac.

nie traktowałbym poważnie tego. Styropian pod płytą, bardzo chętnie może być użyty przez myszki na przezimowanie. Nie wiem, może tam gdzie ja się buduję gryzonie są bardziej zawzięte niż tam gdzie pan mieszka i buduje innym. Mojemu sąsiadowi, z izolacji w kurniku został jeden wiór. Dosłownie nic.

Dlatego polecam dobrze zabezpieczyć płytę (a właściwie jej izolację) przed gryzoniami. Od spodu najlepiej sprawdza się kamień. Przez to nic nie przejdzie. A boki, już kiedyś pokazywałem przykład. Szkoda się męczyć z siatką. Idzie się do pierwszego lepszego sklepu z płytkami, i kupuje resztki w cenie 7 zł za metr takich płytek ceramicznych...Wychodzi mozaika, ale to i tak jest pod ziemią. Nic się nie ma prawa prześliznąć... zp.jpg

rozumiem, że nie zabezpiecza pan swoich płyt przed gryzoniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytanie tego artykułu : http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5168%3Azwierzta-a-sprawa-instalacyjnanadgryzanie-kolektora&catid=76%3Aarchiwum&Itemid=158&lang=pl , a następnie wyciągnięcie samodzielnych wniosków :).

 

 

Jeżeli chodzi o sprawę techniki, to jest to temat do opanowania - mozna mieć wysokotemperaturowy kocioł i niskotemperaturowe ogrzewanie. Konieczne jest tylko zainstalowanie odpowiedniego zaworu mieszającego i automatyki, która zabezpieczy zarówno kocioł przed pracą ze zbyt niską temperaturą i do podłogówki nie dopuści zbyt wysokiej temperatury wody grzewczej.

Jeżeli chodzi o ekonomię takiego rozwiązania i użytkowanie takiego systemu, to już mam poważne wątpliwości. Przy takim domu można obniżyć zużycie energii do ogrzewania do tego stopnia, że opłaca się go ogrzewać energią elektryczną (wykorzystując drugą taryfę). Jeżeli chcemy mieć naprawdę niskie koszty ekspoloatacyjne, to polecam pompę ciepła (gruntową, jeżeli jest na działce miejsce do wykonania wymiennika poziomego - wystarczy ok. 250-300m2, lub powietrze woda, gdy tego miejsca brakuje).

 

ten artykul nie do konca zaprzecza tego co ja mowilem. Jesli plyta fundamentowa jest dobrze wykonana, wokol domu rowniez jest opaska z zageszczonego piasku badz zwiru, w razie watpliwosci mozna do piasku jeszcze dodac wapno, wtedy jeszcze lepiej sie zageszcza i skutecznie chroni przed "gosciami", ktorych tam nie chcemy.

 

Na temat kociol: zgadza sie, jakos da sie to opanowac, ale nie jest to korzystna rozwiazanie, jesli chodzi o energooszczednosc itd, dlatego pisalem ze taki kociol "srednio" sie nadaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie traktowałbym poważnie tego. Styropian pod płytą, bardzo chętnie może być użyty przez myszki na przezimowanie. Nie wiem, może tam gdzie ja się buduję gryzonie są bardziej zawzięte niż tam gdzie pan mieszka i buduje innym. Mojemu sąsiadowi, z izolacji w kurniku został jeden wiór. Dosłownie nic.

Dlatego polecam dobrze zabezpieczyć płytę (a właściwie jej izolację) przed gryzoniami. Od spodu najlepiej sprawdza się kamień. Przez to nic nie przejdzie. A boki, już kiedyś pokazywałem przykład. Szkoda się męczyć z siatką. Idzie się do pierwszego lepszego sklepu z płytkami, i kupuje resztki w cenie 7 zł za metr takich płytek ceramicznych...Wychodzi mozaika, ale to i tak jest pod ziemią. Nic się nie ma prawa prześliznąć... [ATTACH=CONFIG]172605[/ATTACH]

rozumiem, że nie zabezpiecza pan swoich płyt przed gryzoniami?

 

ojojoj... kurnik jest oczywiscie idealnym przykladem. Jest to miejsce gdzie rozne zwierzeta znajduja idealne warunki, wyzywienia itd. Wychodze z zalozenia, ze wokol takiego domu sie chociaz troche dba o czystosc, ze jest opaska wokol domu i ze tam zadne kury, kurniki, smietniki dostepne itd sie nie znajduje.

Przy warunkach jak wokol kurnika mozna wszedzie sobie hodowac gryzonie i nie tylko...

 

Nasze plyty sa zabezpieczone w sposob, co opisalem, i to wystarczy.

 

Wszystkie przypadki, gdzie czytalem o gryzonow w domu i wokol domu, byly to sytuacje gdzie przez bledy sie robili dla nich dobre warunki. Najczesciej spotykany blad jest niestarannie usuniecie warstwy organiczne pod/wokol plyty, wtedy owszem, problemy moga byc.

 

Stoja setki i tysiace takich domow, gdzie nie ma takich problemow, i sa raczej pojedyncze przypadki, gdzie cos sie stalo z gryzonami, a jak sie patrzy dokladniej, to sie okazuje ze to byl np kurnik, albo tak jak w artykule powyzej, dom gdzie widocznie wokol domu zostalo albo nasypane albo nie usuniete ziemia.

 

Oglądając budynek z zewnątrz, łatwo było zauważyć, że z obszaru zarośniętego, mało uczęszczanego, utworzyły się przejścia pod fundamentami ogrodzenia i dalej takie same pod fundamentami budynku.
Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No niestety dostępu do gazu nie na i raczej długo jeszcze nie będzie? A ponadto co sugerujesz i jaki tego przybliżony koszt, może skorzystam ? :wiggle:

 

Nie jestem zwolennikiem również gazu ziemnego ;)

Sugeruję ogrzewanie prądem,płyta fundamentowa to swoisty akumulator energii z prądu z nocnej taryfy,gdzie prąd jest znacznie tańszy niż normalnie.

Kabli nie proponuję gdyż kocioł elektryczny+wodna podłogówka jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym na przyszłość z możliwością podpięcia pompy ciepła lub dowolnego źródła ciepła grzejącego wodę.

Koszt kotła elektrycznego typu Kospel to ok.3tys.zł,dodatkowy plus jest taki,że oszczędzasz kasę przynajmniej na jednym kominie spalinowym w kotłowni i tam możesz zrobić pralnio-suszarnię a że masz mały dom to miejsca do wykorzystania nigdy za wiele ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie prądem ma swoje plusy: wygodne, czyste i zajmuje mało miejsca. Ale wysokość rachunków nawet przy taryfie nocnej może być DUŻO wyższa ( prąd elektryczny jest najdroższym medium do ogrzewania C.O, tak wskazują wszystkie porównania) niż przy gazie czy paliwie stałym. Chyba, że jest ktoś na tym forum kto stosuje takie rozwiązanie, podzieli się swoimi uwagami i wyprowadzi mnie z błędu. :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie prądem ma swoje plusy: wygodne, czyste i zajmuje mało miejsca. Ale wysokość rachunków nawet przy taryfie nocnej może być DUŻO wyższa ( prąd elektryczny jest najdroższym medium do ogrzewania C.O, tak wskazują wszystkie porównania) niż przy gazie czy paliwie stałym. Chyba, że jest ktoś na tym forum kto stosuje takie rozwiązanie, podzieli się swoimi uwagami i wyprowadzi mnie z błędu. :yes:

 

co prawda, nigdy nie bylem fanem grzania pradem, ale w danej sytuacji, czyli brak kominow, niskie koszty inwestycji i mozliwosc stosowania dwutarifowa umowe dzieki akumulacji ciepla ma to swoje plusy. Artur ma racje, sa rozne argumenty za.

W plycie rury wodne, kociol na prad i cwu czesciowo, czyli tyle ile sie da, np. kolektorem slonecznym. Mozna sie dziwic, ile energii slonce da nawet w zimie.

Ta koncepcja pozwala na podlaczenie kazdego rodzaju pieca, nawet na upartego pompa ciepla. Jest firma w Polsce (chyba norwejska, nie chce tu zrobic reklamy), ktora oferuje pompe ciepla glebinowej razem z wierceniem, cala kotlownia i wszystkiem za ok. 40k zlotych. Brzmi przerazajaco, ale kozsty ogrzewaniu i przygotowania cwu sa po tym bardzo niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolektorach słonecznych też myślałem chociażby z tego względu że dom będzie ustawiony N - S czyli cała jedna strona dachu będzie wystawiona na południe. Obecnie w starym domu, typowego "klocka" z lat 60, ze ścianami z p. żużlowych i żużlowych stropów ( pow. z piwnicami ok.260 m2) wydaje na węgiel ok. 5000 zł na zimę wiec taka pompa chyba szybko by się zwróciła w nowym energooszczędnym domu. Edytowane przez hugoboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie prądem ma swoje plusy: wygodne, czyste i zajmuje mało miejsca. Ale wysokość rachunków nawet przy taryfie nocnej może być DUŻO wyższa ( prąd elektryczny jest najdroższym medium do ogrzewania C.O, tak wskazują wszystkie porównania) niż przy gazie czy paliwie stałym. Chyba, że jest ktoś na tym forum kto stosuje takie rozwiązanie, podzieli się swoimi uwagami i wyprowadzi mnie z błędu. :yes:

Czytaj tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-WYSTĄP!!!/page787

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie prądem ma swoje plusy: wygodne, czyste i zajmuje mało miejsca. Ale wysokość rachunków nawet przy taryfie nocnej może być DUŻO wyższa ( prąd elektryczny jest najdroższym medium do ogrzewania C.O, tak wskazują wszystkie porównania) niż przy gazie czy paliwie stałym. Chyba, że jest ktoś na tym forum kto stosuje takie rozwiązanie, podzieli się swoimi uwagami i wyprowadzi mnie z błędu. :yes:

 

jest o tym cały wątek..

ja właśnie czekam na PnB i od razu załozyłem grzanie prądem bo gazu nie mam i długo nie bedzie..

węgle, ekogroszki itp. nie chce mi się w to. bawić bo górnikiem nie jestem, żona tym bardziej, poza tym nie stać mnie na wyłożenie dodatkowych 10 tysięcy na kotłownię (liczę prosto - piec plus miejsce składowania to jakieś 5 m2, przy koszcie wybudowania 1m2 około 2 tysięcy daje właśnie taką cyfrę), komin 3-5tysięcy. pieca nie liczę bo kocioł elektryczny też kosztuje więc tu powiedzmy na zero.. od razu na kominach jestem do przodu.. płyta będzie akumulować, izolacja 20cm pod płytą i 20 cm na ściany.. silikaty.. aha - potencjalni dekarze też zeszli z ceny jak dach bez kominów zobaczyli, a i na dachówce i obróbkach się oszczędzi.. dom 112m2 użytkowej, parterowy z poddaszem nieużytkowym póki co..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważny artykuł powinien być poparty zdjęciami. A tu co? Ble, ble, ble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolektorach słonecznych też myślałem chociażby z tego względu że dom będzie ustawiony N - S czyli cała jedna strona dachu będzie wystawiona na południe. Obecnie w starym domu, typowego "klocka" z lat 60, ze ścianami z p. żużlowych i żużlowych stropów ( pow. z piwnicami ok.260 m2) wydaje na węgil ok. 5000 zł na zimę wiec taka pompa chyba szybko by się zwróciła w nowym energooszczędnym domu.

 

nie, podchodzisz do tego że teraz płacisz 5000, na prądzie liczę że u mnie od drugiego sezonu koszty roczne ogrzewania będą w granicach 2000 zł (2 taryfa)

a u pompiarzy są około 1200-1400 o ile pamiętam.. to teraz jak za 600 zł róznicy w roku masz od razu wydać 40 000 zł to gdzie tu oszczędność..?

jak budujesz na kredyt to jeszcze odsetki doliczyć trzeba..

prąd w stosunku do pomp ciepła itp. żródeł ma jeszcze jedn zaletę.. nie bardzo ma tam się co popsuć - tzn. grzałka za 200 może.. natomiast z tego co kojarzę żywotność pompy ciepła (tego co w domu stoi) oceniają niektórzy na 10 lat.. i nawet jak będzie to trochę więcej to i tak wydawać za ten czas np 25 tysięcy na wymianę to też troche słabo.. (a to taka odwrotność lodówki - jaka jest jakość obecnego AGD wszyscy wiedzą więc to raczej 30 lat nie pochodzi)

a jak za 20 lat gaz mi do gminy podcigną to się zastanowię czy w ogóle się podłączać bo koszt pieca może być taki że zwróci się w różnicy w rachunkach za 10 lat kiedy go trzeba będzie wymieniać

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, podchodzisz do tego że teraz płacisz 5000, na prądzie liczę że u mnie od drugiego sezonu koszty roczne ogrzewania będą w granicach 2000 zł (2 taryfa)

a u pompiarzy są około 1200-1400 o ile pamiętam.. to teraz jak za 600 zł róznicy w roku masz od razu wydać 40 000 zł to gdzie tu oszczędność..?

jak budujesz na kredyt to jeszcze odsetki doliczyć trzeba..

prąd w stosunku do pomp ciepła itp. żródeł ma jeszcze jedn zaletę.. nie bardzo ma tam się co popsuć - tzn. grzałka za 200 może.. natomiast z tego co kojarzę żywotność pompy ciepła (tego co w domu stoi) oceniają niektórzy na 10 lat.. i nawet jak będzie to trochę więcej to i tak wydawać za ten czas np 25 tysięcy na wymianę to też troche słabo.. (a to taka odwrotność lodówki - jaka jest jakość obecnego AGD wszyscy wiedzą więc to raczej 30 lat nie pochodzi)

a jak za 20 lat gaz mi do gminy podcigną to się zastanowię czy w ogóle się podłączać bo koszt pieca może być taki że zwróci się w różnicy w rachunkach za 10 lat kiedy go trzeba będzie wymieniać

 

Te 2000 to znasz z autopsji czy tak planujesz ? Ja nie wykluczam jeszcze takiego rozwiązania tylko potrzebuje informacji jak to ma się w praktyce.

Jaki masz mocny kocioł (Kw) i ile m2 do ogrzania, może to mi coś zobrazuje.

 

Jeśli chodzi o wybór paliwa do C.O to kwestia otwarta. Jak już pisałem w pierwszym poście to nadal mam wątpliwości co do zachowywania się samej płyty z ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co nieco poczytałem i chyba mnie nie przekonało.

Wychodzi na to, że zużycie przy II taryfie to jakieś 1400 kWh na miesiąc przy 6h ładowania na dobę ( Wychodzi , że kocioł ma 8 KW ) = ok. 560 pln/mieś

Tak się składa, że w listopadzie robiłem analizę stałopalności dla obecnego starego domu (260m2) i pieca Defro 20KW i wyszło, że:

15 kg węgla klasy orzech wystarcza na 12 h , utrzymując temp. na piecu od 35 do 35C ( temp. zadana 52C) co pozwoliło utrzymać temp. w domu na poziomie 23C.

Zakładając, że do załadowania takiej płyty potrzeba nawet 8h wychodzi:

10 kg węgla = 7 pln x 30 dni = 210 pln/mies

Jeśli weźmiemy pod uwagę nowy dom energooszczędny o pow. ok 100m2 i z racji tego dużo mniejszy piec wynik powinien być jeszcze lepszy, no chyba że źle myślę :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...