Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam mam pytanie czy styrodur xps 300 pod płyte fundamentowom wystarczy czy może lepiej dać xps 500 i czy nie jest to przerost formy nad treścią

 

zalezy jakie masz obciazenia. mam akurat w tej chwili projekt gdzie XPS300 nie wystarczy, poniewaz wytrzymuje tylko 185kN/m² pod plyta, a mam punktowe obciazenie mocno ponad 200kN pod slupami. Tam wsadzimy wtedy XPS400 lub XPS500. Ale to sa wyjatki; przewaznie XPS300 spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zgadza sie, Basf i synthos to wyczuwalna roznica. Dlatego juz w zeszlym roku zmienilismy strategie i robimy teraz wszystkie elementy termoizolacyjne z BASF Styrodur 3035CS

 

A na temat cen: da sie zrobic plyte za mniej niz 300zl/m², przynajmniej jak pod spodem jest nie wiecej niz 10-15cm XPS. Konstrukcja ostatnio popularna wsrod moich klientow jest 10cm XPS pod plyta, 10cm EPS na plycie pod wylewka, poniewaz to wystarczy na dom NF40.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan zero czyli same fundamenty to 4-5dni, więc gdzie tu ta szybkość przy płycie?

Gratuluję ekipy która robi ci całą instalację, tylko czy potem przyjdą gratis przerabiać wodę czy CO jak instalator stwierdzi że jednak rurki nie tu gdzie trzeba.

Po co elektryk, a nie wolałbyś mieć rozprowadzenia w posadzce zamiast kucia ścian.

Po co spec od wentylacji, a jakiej czerpni do wentylacji czy GWC pod płytą to by nie chciał?

 

Mój drogi, jak ty lubisz komplikować proste sprawy...

1. Ekipa rozprowadza wode wg planu instalacji przygotowanego prrzez instalatora. I nie jest jakąś magią wyprowadzenie wod i kan tam, gdzie trzeba.

2. Elekrykę oczywiście wolę w posadzce, niż w ścianach, ale co ma elektryk do wylewania płyty, skoro sam mówisz, ze ma być w POSADZCE.

3. Do wykonania czerpni dla wentylacji muszę mieć na budowie speca od wentylacji ?? A może do wykonania czerpni dla kominka muszę mieć na placu budowy zduna ? ;) :)

 

Przypominam - mówimy o wykonaniu fundamentu (jednocześnie ocieplonej już podłogi) na którą ostatecznie przyjdzie wylewka z podłogówką, elektryką, czy np wodą, bo niektórzy puszczają ją w wylewce właśnie.

Nie wiem, czy jesteś w stanie wykopać, zazbroić, zalać ławy, wymurować ściany fundamentowe, zaizolować, ubiić piasek pod chudziak, wylać go i po 7-8 dniach zacząc murować ściany.

Na żadnej budowie z wykonaniem tradycyjnych fundamentów takiego tempa nie widziałem.e

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na temat cen: da sie zrobic plyte za mniej niz 300zl/m², przynajmniej jak pod spodem jest nie wiecej niz 10-15cm XPS. Konstrukcja ostatnio popularna wsrod moich klientow jest 10cm XPS pod plyta, 10cm EPS na plycie pod wylewka, poniewaz to wystarczy na dom NF40.

proszę powiedzieć, co u pana znaczy "da się zrobić płytę". Czy w tej cenie, znajduje się wymiana pospółki? Rurki grzejące, przepusty itd?

Czy może cenę podaje pan za samą płytę, a później inwestor dopłaca za np. wymianę gruntu, za ogrzewanie podłogowe i inne?

 

I czekam na te wyjaśnienia od maq73 odnośnie XPS i EPS... coś cicho w temacie...

Edytowane przez vega1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym na tydzień nie odważył się zadeklarować. Raczej 2 tygodnie, plus trzeci na pielęgnację płyty. Nie zawsze wszystko da się przewidzieć, i nie zawsze w tydzień się uda.

Nie mówię o drogich firmach, które robią płyty jak kombajn. Ale cena za robociznę jest duuuuużo wyższa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
mi dwóch budowlańców powiedziało, ze szacuje, ze płyta zajmie im 3 tygodnie, przy czym jeden z nich ma już na koncie kilkanaście płyt

3 tygodnie ? Pognaj w diabły takich fachowców ;)

Kilkanaście płyt...dobre ;)

Zerknij na daty na zdjęciach a w między czasie była wolna sobota i niedziela,4 ludzi w ekipie,koszt robocizny 10tys.zł i była to pierwsza płyta budowlańców w karierze,płyta 180m2:

DSCN3045.jpg

DSCN3136.jpg

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No tak, ale aby było rzetelnie, należy jeszcze dodać czas na wymianę i zagęszczenie gruntu.

To robiłem na spokojnie własnym sumptem,przed wizytą budowlańców także ciężko mi wliczyć to do czasu wykonania płyty ale przy dobrym zgraniu i logistyce myślę,że w dwa,trzy dni można podbudowę wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było 5 dni trzy osoby. Fakt od 6 rano do 22 z godzinną przerwą na obiad.

 

czyli gdyby liczyc normalnie 8h na dzien, to wychodzi 10 dni, nie wiem czy u ciebie byla wymiana gruntu, u mnie jest 0,7m

czas podany przez budowlancow, to jest czas od wejscia na budowe do zakonczenia prac przy plycie, w sumie to mnie to jakos mega nie boli, i tak liczę, że cała budowa zajmie mi rok, a płyty nie robię po to żeby zrobić fundamenty w tydzień, tylko głównie po to żeby się pozbyć mostków termicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To robiłem na spokojnie własnym sumptem,przed wizytą budowlańców także ciężko mi wliczyć to do czasu wykonania płyty ale przy dobrym zgraniu i logistyce myślę,że w dwa,trzy dni można podbudowę wykonać.

 

a więc widzisz. Sama płyta to faktycznie idzie moment. Myślę że nawet 3 dni wystarczą. Ale całość z wymianą gruntu, podbudową, kanaliza itd, tydzień to mało. Z góry nie ma co skazywać chłopaków na porażkę tylko dlatego że nie zrobią wszystkiego w tydzień.

A dodatkowo niech Ci się trafią wietrzne dni, wszystko idzie 2x wolniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana była na głębokość 1m. Trwało to 1 dzień. Z tym że tym zajął się koparkowy a ekipa kręciła w tym czasie zbrojenie. Od czasu do czasu jeden z nich jeździł zagęszczerką i sprawdzał stopień zagęszczenia oraz poziom. Drugiego dnia skończyli kręcić zbrojenie i wzięli się za rozprowadzenie kanalizacji oraz wszystkich przepustów. Trzeci i czwarty dzień to styro i wszystkie uszczelnienia oraz rozłożenie zbrojeni a piątego dokończyli układanie i zaraz po południu przyjechały gruchy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana była na głębokość 1m. Trwało to 1 dzień. Z tym że tym zajął się koparkowy a ekipa kręciła w tym czasie zbrojenie. Od czasu do czasu jeden z nich jeździł zagęszczerką i sprawdzał stopień zagęszczenia oraz poziom. Drugiego dnia skończyli kręcić zbrojenie i wzięli się za rozprowadzenie kanalizacji oraz wszystkich przepustów. Trzeci i czwarty dzień to styro i wszystkie uszczelnienia oraz rozłożenie zbrojeni a piątego dokończyli układanie i zaraz po południu przyjechały gruchy.

 

plyta do 180m² u nas nigdy nie trwa wiecej niz 5 dni, od momentu wytyczenie przez geodeta do zalania betonu. Razem z wszystkimi rurami etc pod plyta, ew. system grzewczy. Bym nawet nie wiedzial co mamy zrobic na jeszcze 2 tygodnie. A u nas plyta zawiere troche wiecej, w tym tygodniu robi sie rowniez scianki przeciwwysadzinowe i drenaz. 3 osoby na budowie.

Czyli mniej wiecej tak jak opisuje plusfoto.

 

Ceny za plyt badz oferty tu nie podam, ale podsypka i koparka nigdy nie sa w cenie, poniewaz jest to niekalkulowalny. Kazda dzialka, kazdy grunt sa inne, ale te koszty sa takie same obojetnie jaki fundament. Beton na gruncie przeciez tez nie robimy na humusie (chociaz tez juz widzialem taki numer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...