Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mi wychodzi około 10kN/m^2 obciążenia ... dom lekki szkieletowy.

co daje 10*116m^2 płyty 116 ton...

 

Trzeba tez sprawdzac na obciazenie liniowe pod scianami/slupami, nawet plyta nie rozprasza obciazenie calkiem rownomiernie, poza tym do stabilnosci plyty grunt tez gra role, jesli nie chcemy projektowac strop.

Jak masz np. duze drzwi balkonowe, duze okna az do podlogi, slupy i miejsca, gdzie dochodza jeszcze rozne momenty, to júz mozesz miec duzo wiecej niz te 10kN/m².

 

20-30kN/mb pod scianami nawet w domach szkieletowych nie jest rzadko widziane, a w tej chwili mamy szkieletowiec, gdzie pod slupami wychodza az 165kN na punkcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytałem mojego konstruktora o to czy wymiana jest potrzebna i powiedział, że tak ze względu na ciężar domu

sam się na tym nie znam, ale ufam konstruktorowi, zresztą był on wielokrotnie polecany na tym wątku

 

ani razu nie bylo mowy z jego strony o wysadzinach, tylko wlasnie o nosnosci (lub coś w tym stylu, mogłem użyc zlego slowa)

 

Noooo... to calkiem inna bajka, przeciez sam mowilem, ze wymiana gruntu z powodu nosnosci moze byc potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20-30kN/mb pod scianami nawet w domach szkieletowych nie jest rzadko widziane, a w tej chwili mamy szkieletowiec, gdzie pod slupami wychodza az 165kN na punkcie.
ok:)

Stąd daje ten jęzor z betonu 0,45 metra poza krawędź muru ... Wolę tak niż lać 30cm betonu tam gdzie go nie potrzeba ...

Proste fazowanie narożników potrafi 10 x zbić naprężenie przy przejściu ściana płyta.

Przy 165kN troszkę zbrojenia na przebicie tam będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ze względu na cene XPS-a rozważam koncepcje ułożenia pod płytą dwuwarstwowo XPS i EPS-a jednocześnie. Czyli w pierwszej warstwie (na pospółce i po obwodzie) będzie 5cm XPS-a, a potem 15cm EPS-a o odpowiednim kPa (np. http://www.magbud.com.pl/styropian/articles/eps-100.html) i na to płyta.

 

Takie rozwiązanie nie rujnuje portfela i zachowuje zalety XPS-a na styku z gruntem. Prosze o opinie - czy widzicie jakieś wady takiego rozwiązania?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ze względu na cene XPS-a rozważam koncepcje ułożenia pod płytą dwuwarstwowo XPS i EPS-a jednocześnie. Czyli w pierwszej warstwie (na pospółce i po obwodzie) będzie 5cm XPS-a, a potem 15cm EPS-a o odpowiednim kPa (np. http://www.magbud.com.pl/styropian/articles/eps-100.html) i na to płyta.

 

Takie rozwiązanie nie rujnuje portfela i zachowuje zalety XPS-a na styku z gruntem. Prosze o opinie - czy widzicie jakieś wady takiego rozwiązania?.

 

Ten EPS100 nie ma odpowiedne parametry, po prostu sie nie nadaje pod plyta fundamentowa. Jak ww, wytrzymalosc na krotkotrwale obciazenie przy odksztalceniu <10% nie interesuje. W opisie jest mowa o stosowaniu pod podkladem posadzkowym, to nie jest plyta fundamentowa! Silne obciazenie... no tak, jak na posadzke, to duzo wytrzymuje ten EPS, a pod plyta fundamentowa...

Przy obliczeniu trzeba uwzglednic najslabsza warstwe, czyli parametry tego EPS'a.

 

A tu ten sam material, parametry sa nieco inne: http://www.styropian-ocieplenia.pl/styropiany/styropian-magbud-eps-100-038-frezowany-grubosc-12-cm-1m36_p_14080.html

 

EPS100 wytrzymuje ok. 3t/m² (czyli 30kN/m²=30kPa) (np neotherm) http://www.neotherm.pl/ftp/prod_kt_neodach_podloga_100-038.pdf, czyli to nie jest dobry pomysl.

Te pare m³ XPS na skali calej budowy nie sa az takie drogie, a na fundamentach nalezy nie oszczedzac.

 

Tu jeszcze raz wszystkie parametry w przypadku Styrodur. Widac ze minimalnie wymagane material pod plyta fundamentowa wg producenta jest Styrodur 3035 CS. Widac rowniez, ze przy ukladaniem wieluwarstwowo obniza sie wartosc pod plyta fundamentowa od 185kN/m² na 140kN/m²!

http://www.basf.com/group/corporate/en/literature-document:/Brand+Styrodur+C-Brochure--Zalecenia+u%C5%BCytkowe+i+dane+techniczne-polski.pdf

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klejenia i zgrzewania papy bezposrednio do xps: 1 wartwa samoprzylepnej papy a pozniej do niej juz mozna grzac.

 

A jaka to papa, którą sie przykleja? Ona ma jaka warstwe z klejem, czy smaruje sie ten XPS jakims mazidłem, np. lepikiem i na to zwykła papa taka jak na dach? MOżesz podrzucic jakis link bo jakoś tego nie moge załapać. Widziałam różne papy ale to takie głównei co na dachu się kładzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to papa, którą sie przykleja? Ona ma jaka warstwe z klejem, czy smaruje sie ten XPS jakims mazidłem, np. lepikiem i na to zwykła papa taka jak na dach? MOżesz podrzucic jakis link bo jakoś tego nie moge załapać. Widziałam różne papy ale to takie głównei co na dachu się kładzie

np. Soprema Soprastic http://www.soprema.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=24 , Bituthene, Icopal... Plaster P chyba sie nazywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten EPS100 nie ma odpowiedne parametry, po prostu sie nie nadaje pod plyta fundamentowa. Jak ww, wytrzymalosc na krotkotrwale obciazenie przy odksztalceniu <10% nie interesuje. W opisie jest mowa o stosowaniu pod podkladem posadzkowym, to nie jest plyta fundamentowa! Silne obciazenie... no tak, jak na posadzke, to duzo wytrzymuje ten EPS, a pod plyta fundamentowa...

Przy obliczeniu trzeba uwzglednic najslabsza warstwe, czyli parametry tego EPS'a.

 

A tu ten sam material, parametry sa nieco inne: http://www.styropian-ocieplenia.pl/styropiany/styropian-magbud-eps-100-038-frezowany-grubosc-12-cm-1m36_p_14080.html

 

EPS100 wytrzymuje ok. 3t/m² (czyli 30kN/m²=30kPa) (np neotherm) http://www.neotherm.pl/ftp/prod_kt_neodach_podloga_100-038.pdf, czyli to nie jest dobry pomysl.

Te pare m³ XPS na skali calej budowy nie sa az takie drogie, a na fundamentach nalezy nie oszczedzac.

 

Tu jeszcze raz wszystkie parametry w przypadku Styrodur. Widac ze minimalnie wymagane material pod plyta fundamentowa wg producenta jest Styrodur 3035 CS. Widac rowniez, ze przy ukladaniem wieluwarstwowo obniza sie wartosc pod plyta fundamentowa od 185kN/m² na 140kN/m²!

http://www.basf.com/group/corporate/en/literature-document:/Brand+Styrodur+C-Brochure--Zalecenia+u%C5%BCytkowe+i+dane+techniczne-polski.pdf

 

 

Dzieki za wyczerpującą odpowiedź. Dziwne są rozbieżne dane na temat tego EPSa z MAGBUDu (253 a 64 kPa to raczej spora różnica ... ).

Wiem że ten parametr nie tyczy sie zastosowań pod płyte ale skoro BASF podaje "długotrwałą wytrzymałość" jako 1/3 tej "krótkotrwałej", to chyba w przypadku innych producentów możemy przyjąć podobnie? Mój dom będzie miał ok. 17kpa/m2 (już z płytą), więc gdyby te 253 kPa było prawdą to zapas byłby spory (253 / 3 = 84kPa, słupów nie mam)

 

Natomiast co do XPS to znalazłem w ofercie Termoorganiki styrodur XPS-S30 w cenie 336 zł / m3, krótkotrwała wytrzymałość 300 kPa, zatem podobnie do BASFu 3035CS.

 

W załaczeniu specyfikacja,

 

To już chyba sie nada?

xps-s30_01.jpg

xps-s30_02.jpg

Edytowane przez tomekz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chwila czasu :) to co.. pod plyty tylko Styrodur Basfa? DOW, Synthos, URSA.. nie da rady? bo nawet nie sprawdzalem :) a to ciekawostka... naturalnie sam tez przeanalizuje..

 

no nie, nie nie... :D

zle zrozumialesz, a moze niewyraznie pisalem. Oczywiscie moze byc XPS od innego producenta, o ile spelnia takie parametry i o ile producent zaleca ten material do takich zastosowan (i ma atesty/aprobaty/badanie do tego). Ja jestem zdaniem, ze wytyczne producenta na budowie sa integralna czescia zasad, ktorych sie trzeba trzymac, i w sumie skrot "wg sztuki budowlanej" to rowniez zawiera i wymaga.

Ciekawostka, ze BASF wymyslili i styropian (nawet stad nazwa, ich produkt, czyli marka nazywa sie Styropor), a pozniej wymyslili XPS (nazwa wlasna Styrodur). Do dzis wielu producentow kupuja surowce od BASF aby tworzyc swoje EPS badz XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyczerpującą odpowiedź. Dziwne są rozbieżne dane na temat tego EPSa z MAGBUDu (253 a 64 kPa to raczej spora różnica ... ).

Wiem że ten parametr nie tyczy sie zastosowań pod płyte ale skoro BASF podaje "długotrwałą wytrzymałość" jako 1/3 tej "krótkotrwałej", to chyba w przypadku innych producentów możemy przyjąć podobnie? Mój dom będzie miał ok. 17kpa/m2 (już z płytą), więc gdyby te 253 kPa było prawdą to zapas byłby spory (253 / 3 = 84kPa, słupów nie mam)

 

Natomiast co do XPS to znalazłem w ofercie Termoorganiki styrodur XPS-S30 w cenie 336 zł / m3, krótkotrwała wytrzymałość 300 kPa, zatem podobnie do BASFu 3035CS.

 

W załaczeniu specyfikacja,

 

To już chyba sie nada?

 

Na pierwszy rzut oka ok, ale karta techniczna na ich stronie jest niedostepna. Trzeba sprawdzac parametry, m.in. przy dlugookresowej obciazenia i odksztalceniu >2%. Cena podejrzana, jakos nie chce mi sie wierzyc ze to faktycznie ten material...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...