Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie

Mam prośbę o komentarz, gdyz powoli mam już męlik w głowie.

Projektant planuje płytę:

Wybrać humus na głęb. ok. 50cm.

Na obrysie poziomym wykonać pionową wkładkę styropianową gr. 10 cm na głęb. przemarzania tj. 1,0m od poziomu gruntu. Styropian stanowi szalunek dla płyty i jednocześnie docelową cieplną izolację pionową.

Pod humusem są iły . Jest to spoisty grunt o ile nie dostanie wody (np. opadowej). Wykonać więc trzeba drenaż opaskowy - rura drenarska fi 10 z odprowadzeniem do najniższej części terenu tj płn.- wsch narożnik budynku do studzienki (2-3 kręgi)

Na ubitym i wyrównanym gruncie ułozyć warstwe wyrównawczą chudego betonu gr. 5cm

Izolacja pczeciw wodna 2 warstwy folii wyłożonej pionowona styropian i dalej poziomo (na jego grobość = 10cm)

Dla ochrony folii przed uszkodzeniem w trakcie układania zbrojenia - położyć na niej 5cm styropianu

Na styropianie ułożyć zbrojenie płyty i zalać betonem B20 - grubość płyty 20cm. Zbrojenie dodatkowe pod ścianami konstrukcyjnymi i wzmocnienia pod kominami. Wyprowadzenia przewodów kan. wod. Spód płyty na głęb. ok 40 cm poniżej poziomu terenu zewn.

Na płycie styropian gr. 15 cm

 

A kierownik budowy zalecałby wybranie gruntu na 80 cm, wskazujac na nasze iły i uważa, ze tradycyjny fundament wyjdzie nam taniej.

 

Co o tym myślicie?

Planujemy budowę szkieleciaka 186m2 powierzchnia zabudowy, 250m2 pow. użytkowa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustrzana, trzeba by to sobie siąść i przeliczyć, ale podejrzewam, że zwykłe ławy na takiej powierzchni zabudowy pewnie wyjdą taniej. U mnie też wyjdą taniej, ale ja chcę płytę, więc robię płytę.

 

A mam jeszcze takie małe pytanie:

 

Czy robiliście uziemienie swoich płyt?, bo jednie robią, inni piszą , że nie trzeba, bo płyta jest odizolowana od gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robiliście uziemienie swoich płyt?, bo jednie robią, inni piszą , że nie trzeba, bo płyta jest odizolowana od gruntu.

 

Moim zdaniem trzeba. W przypadku (odpukać!) wyładowania pioruna, nasz styropian pod płytą może zostać zupełnie zniszczony, co więcej nie ma możliwości jego naprawy.

 

Wg tego co udało mi się znaleźć, prawidłowo powinno się zrobić tak:

1. Najpierw uziom parafundamentowy (krata o okach nie większych niż 10x10m) pod styropianem, a najlepiej pod piaskiem (bo piasek jest dobrym izolatorem) tak, żeby był dobry kontakt z gruntem.

2. Wewnątrz płyty krata wyrównawcza o okach nie większych niż 20x20m - można użyć stal zbrojeniową ale należy zadbać o odpowiednie przekroje i koniecznie spawanie połączeń.

3. Uziom łączy się z kratą wyrównawczą w każdym miejscu, gdzie schodzi piorunochron z dachu

 

Ja natomiast u siebie zrobię tak, że w wykopie na drenaż wokół płyty położę bednarkę (uziom otokowy). Będzie zachowana odległość 1m od budynku. Nie będę za to łączył tego z samą płytą fundamentową. To będzie wyłącznie instalacja odgromowa a nie przeciwporażeniowa. Uziemienie do GSW prowadzę niezależnie, poza tym podstawą są wyłączniki różnicowoprądowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rowniez nie robilem - sytuacja była analizowana z eletrykiem w kontekscie okolicznych domów i innych atrakcji piorunorzerczych - moj dom jako jedyny ma dach pokryty dachówką, wszędzie sąsiedzi maja pokryte dachy blachą , obok sąsiad ma wiatrak, drugi sąsiad ma słup śr napięcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

squeeze

Piorun nie zniszczy całkowicie tylko będzie miejscowa perforacja w izolacji (zarówno termicznej jak i przeciwwodnej).

Jako elementy odgromowe to stal fi6 i grubsze. Nie trzeba spawać. Można skręcać (ale połączenie ma być pewne- wiązałkowym się nie liczy )

Uziom z kratą nie musi być połączony przy każdym przewodzie odprowadzającym ale im więcej tym lepiej. Minimum 2 najlepiej po przeciwnych stronach.

Niepodłaczenie odgromówki z gsw moim zdaniem jest błędem. Będą różnice potencjałów wiec te zwody i przewody odprowadzające będziesz musiał izolować aby uniknąć przeskoku albo zachować spore odstępy izolacyjne.

Jak połączysz otok ze stali ocynkowanej ze stalą w płycie to stworzy się ogniwo i tą bednarkę diabli wezmą w ekspresowym tempie bo stali w płycie jest raczej dużo. Googlnij sobie temat "korozja elektrochemiczna". Możesz dać z nierdzewki ale cena zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepodłaczenie odgromówki z gsw moim zdaniem jest błędem. (...) Jak połączysz otok ze stali ocynkowanej ze stalą w płycie to stworzy się ogniwo i tą bednarkę diabli wezmą (...)

 

Nie chciałem łączyć uziomu z kratą, żeby dodatkowo nie dziurawić izolacji. Czy można do bednarki na zewnątrz budynku podłączyć przewód ochronny i wprowadzić go do GSW? Czy lepiej jednak zrobić tę kratę wyrównawczą, ale nie ze stali zbrojeniowej a również z ocynkowanej bednarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej drążę temat dla swojej płyty,podpatruję,żeby podpowiedzieć koledze konstruktorowi,poszperałem i znalazłem "hit" kreatywności w obliczeniach, jedna z firm na eco....podaje dla swojego hitu cenowego za 156 złociszy parametr U =0,128 , obliczałem i nijak mi to nie wychodzi,jeśli źle liczyłem odszczekam,ale wkurza mnie takie łapanie klientów,chyba nijak się to ma do przyzwoitości,skorygujcie proszę moje obliczenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...