Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

....

Swoich rur nie skracaj. Jedynie obłóż je 5cm. styro aby po zalaniu betonem, była możliwość ich regulacji w pionie i poziomie.

 

sugerujesz by rury kanalizacyjne w miejscu przechodzenia przez płytę nie zalewać betonem tylko obłożyć po calej dlugości styropianem który można wyskubać w razie potrzeby by mieć regulacje w poziomie? (a w pionie niby jaka regulacja?) chyba latwiej jest na wysokości płyty dać 2 kolanka 30' i je dalikatnie oblożyć styropianem 1cm by latwiej byłoby je w razie potrzeby podkuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z29 przy kanalizacji, najważniejsze są spadki. Jak ktoś ma wpięcie w kanalizację na 1,50m. to jak zrobi sobie rury pod płytą 30cm, to będzie musiał zrobić duży spadek rur który tez nie jest za dobry.

Najlepiej trzymać się spadku 5-8%. Więc dlatego, jeśli się ktoś wpina w kanalizację, to rury zazwyczaj układa się głębiej aby nie przeadzić później ze spadkiem, a jeśli w szambo, to mogą być płycej, bo i wpięcie w szambo jest płycej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugerujesz by rury kanalizacyjne w miejscu przechodzenia przez płytę nie zalewać betonem tylko obłożyć po calej dlugości styropianem który można wyskubać w razie potrzeby by mieć regulacje w poziomie? (a w pionie niby jaka regulacja?) chyba latwiej jest na wysokości płyty dać 2 kolanka 30' i je dalikatnie oblożyć styropianem 1cm by latwiej byłoby je w razie potrzeby podkuć
żebyśmy się dobrze zrozumieli. Obłożyć styropianem, w miejscu gdzie rura przechodzi przez beton. Wtedy w razie "w" mamy możliwość 5cm regulacji, a i w pionie również, bo zawsze można dołożyć kielich/mufę aby rurę wydłużyć w razie potrzeby. Gdyby rura była zalana betonem bez obłożenia styropianem, już takiej swobody nie masz. Oczywiście zawsze można skuwać beton, wokół rury :D (to dla masochistów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja założyłem u siebie na 50 rure 100 a na 100 rure 200 , by nie uszkodzic podczas zalewnia betonem z gruszki
też dobry pomysł. Tyle że nie zawsze są wolne rury :) a styro odpadowy zawsze się znajdzie.

 

A co do spadków. Ile osób tyle opinii. Jedni mówią 2%, inni 3%, ja robię na 5-8%. U siebie w domu mam na 5-6% zrobioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rury prowadzone do góry przez plyty wykonuje się najlepiej jako "rura w rurze", czyli na rure fi 110 np. rura fi 160 jako oslona. Wtedy beton nie przyklej się do rury, a rury mogą swobodnie pracować, tak samo jak beton. Żeby się wszystko ladnie trzyma podczas zalania betonu, wsadzić miedzy rurami 3 punkty pianke, i wszystko gra.

Uzywamy do tego resztki rur, które zostały cięte, czyli kawałki bez kieliszek.

Spadek: podręcznikowo, spadek zależy od średnicy rur, pomiędzy 2 i 4% nie może być bledem. 8% moim zdaniem już zbyt dużo, szczególnie w przypadku rur fi 110.

Rury

 

pozdrawiam

 

Thomas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podpinam się pod temat. W sierpniu planuję wykonanie płyty fundamentowej pod nasz wymarzony dom i chcę zrobić to następująco:

 

-50cm piasku zagęszczonego największą z możliwych zagęszczarek

-20-25cm eps200 w zależności od tego jaki uda mi się kupić bez problemu

-folia budowlana

-25-30cm betonu b20

-podwójne zbrojenie

-W płycie zalane rurki od ogrzewania wodnego

-płyta zatarta na gładko dzięki temu będzie podłogą w domu.

 

Nie chodzi tu o oszczędność pieniędzy jak większość zarzuci ale chodzi mi o czas. Całość chcę wykonać sam i w przyszłym roku wykończyć dom i się wprowadzić.

 

Generalnie zakładam żeby płyta z warstwą izolacyjną miała 50cm dzięki temu wokół zaszaluję ją taflami eps bez większych docinek.

 

A oto moje pytania:

 

czy 25cm betonu pod dom o powierzchni 230m2 z podwójnym garażem wystarczy, czy dać 30cm i eps20cm?

jakie zastosować zbrojenie? chodzi mi o grubość prętów i wielkości oczek

co myślicie o rozwiązaniu płyty w ten sposób żeby była już podłogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"20, czy 25" wg własnego widzimisię, to sobie możesz "dać" styropianu na ścianę, a nie betonu w fundament.

 

po to "TU" jestem żeby ktoś mądrzejszy ode mnie doradził mi jaką grubość i jaką klasę betonu zastosować :)

w wypadku 30cm betonu dam 20cm eps, nie było mowy o 20cm betonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może zrobił ci od razu zestawienie stali, nie widząc nawet projektu ? :)

 

dla mnie bomba :)

 

nie chcę zestawienia stali i tak kupię jej na wyrost na strop itp

 

Tzn. będziesz robił płytę bez projektu? Co na to kierownik budowy?

 

Nie mam jeszcze kierownika ale mój projektant nic nie powiedział jak oświadczyłem że będę robił płytę. Oświadczył że znając mnie będzie to płyta jak pod bunkier i wystarczy tylko wpis kierownika w dzienniku budowy.

Edytowane przez cefas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz chyba kierownika samobójcę.. w życiu zaden jak nie jest konstruktorem z uprawnieniami to bez projektu zamiennego się nie zgodzi tylko wpisem firmować? i co wpisze? że INWESTOR chce płytę 25cm, zbrojoną tak i ta, a pod nią eps ?

projekt masz gotowy i adaptujesz czy indywidualny? jak indywidualny to niech projektant ruszy mózgownicę i ci policzy..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz chyba kierownika samobójcę.. w życiu zaden jak nie jest konstruktorem z uprawnieniami to bez projektu zamiennego się nie zgodzi tylko wpisem firmować? i co wpisze? że INWESTOR chce płytę 25cm, zbrojoną tak i ta, a pod nią eps ?

projekt masz gotowy i adaptujesz czy indywidualny? jak indywidualny to niech projektant ruszy mózgownicę i ci policzy..

 

W naszym kraju wszystko jest możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt domu jest przerobiony na moje potrzeby z archona. Już mam gotowy cały z pozwoleniami, przyłączami itp.

 

Generalnie założyłem że zrobię belki wiązane pod każde z zewnętrznych ścian i nośne a pomiędzy będą tylko maty zbrojeniowe

 

Belki miały by być z drutu 6 x fi12 strzemiona z fi6 co 25cm a maty zbrojeniowe fi 8 o oczkach 15x15 podwójnie góra i dół.

Całość powiązana ze sobą dokładnie.

 

 

to chyba nie jest takie trudne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...