Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

przecież piony i tak musisz mieć 110mm.

 

główny pion tak - jeśli masz np pietro lub poddasze użytkowe , ale już odnogi do umywalki czy odpływu liniowego do prysznica to fi 50

 

Czyli pionowe rury, np fi 50 mogą iść spod płyty na jej wierzch i nie będzie z tego tytułu jakichs problemów?

 

oczywiście że tak - na rurach pionowych nie masz już żadnych obciązeń itp .one nie wypływaja na płytę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

R&K z tego co widzę, ty pod płytą masz w większości szare rury, które wg powyższych informacji nie nadają się pod płytę. Czy to nie grozi jakimiś wyciekami, czy czyms po pewnym czasie?

 

PS. Czytając Twój dziennik, który traktuję jako wzór zastanawiam się, czemu dałeś 30cm XPS. Czy masz tę decyzję popartą jakimiś wyliczeniami strat ciepła? Czy po prostu mając środki postanowiłeś zrobić lepiej niż standard. W żadnym wypadku tego nie neguję, chcę jedynie wiedzieć, czy jest to opłacalne, wiadomo, że XPS tani nie jest.

Edytowane przez gall86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio mi się czekanie widzi, bo w czwartek odbieram pozwolenie :p U Ciebie to w ogóle jest jakoś dziwnie, bo 10cm pod i 10cm na płycie (chyba, że pomyliłem osoby :p). Ciekawi mnie po prostu czy kolega R&K jakoś to wyliczał i coś mu wyszło, czy po prostu założył, że więcej=lepiej i że może przeznaczyć na to więcej kasy.

Ja starałem się to jakoś wyliczać w tym prostym OZC kebaba i liczyłem 20 cm EPS i 15cm XPS - wychodziło podobnie. Być może coś źle liczyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję 10cm pod, 10 nad z uwagi na to, że zrezygnowałem z pompy ciepła na rzecz gazu i braku akumulacji.

Daje to możliwość zastosowania tańszego styropianu w górnej warstwie, większą wygodę w poprowadzeniu instalacji i większą możliwość zmiany aranżacji łazienki po wylaniu płyty.

 

Taki więc - z tej zmiany, na którą zdecydołem się na tydzień przed startem robót jestem zadowolony.

Edytowane przez fotohobby
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K z tego co widzę, ty pod płytą masz w większości szare rury, które wg powyższych informacji nie nadają się pod płytę. Czy to nie grozi jakimiś wyciekami, czy czyms po pewnym czasie?

 

PS. Czytając Twój dziennik, który traktuję jako wzór zastanawiam się, czemu dałeś 30cm XPS. Czy masz tę decyzję popartą jakimiś wyliczeniami strat ciepła? Czy po prostu mając środki postanowiłeś zrobić lepiej niż standard. W żadnym wypadku tego nie neguję, chcę jedynie wiedzieć, czy jest to opłacalne, wiadomo, że XPS tani nie jest.

 

gdy ja robiłem płytę i ogolnie zacząłem budować dom - nie wiedziałem o czyms takim jak "rura dobra", "rura zle" przyjechali hydraulicy i zrobili ... - teraz nawet nie mam zamiaru wnikac to jakie to rury i czy mogłybyć lepsze , ktoś tu gdzies ostatnio o tym napisal , podal jakies normy ... powiem tak pierwsze slysze ... ale skoro podal tzn ze sie zna ... u mnie jest pomaranczowa rura glowna - do niej podpięte szare mniejsze

 

co do XPS - dziś pewnie głównie ze wzgledów finansowych dałbym 20 cm, wtedy podszedłem do tego tak że mam to daje , bo tego już nigdy nie zmienie, większość innych rzeczy w domu da się jeszcze zmienić , choc jak to ktos mi kiedys wytknął ilosc i koszt XPS pod jest niewspolmierna do izolacji i kosztu na ścianach i dachu - i to jest prawda tylko pod dach już więcej bym nie wcisnął a na ścianach 30 grafitu to i tak 2 wynik o jakim słyszałęm :D (jeden taki na FM dał 32 cm ;0 )

 

jesli ktoś buduje 3-5l dom spokojnie rowziwazanie takie jak pisze fotohobby + rurki mozna rozwazac ... jest wiele róznych drog do tego samego celu

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej i najłatwiej przymocować ogrzewanie podłogowe? Do górnego czy dolnego zbrojenia?

dasz u góry, masz mniejszą akumulacyjność ale szybciej ciepło przeniknie do domu. Dasz na dolnej siatce, to zwiększysz znacznie akumulacyjność, ale poczekasz dłużej na ciepło w domu. Idealnym rozwiązaniem byłoby w środku. Lub poprowadzenie rurki wężykiem między górną a dolną siatką zbrojenia. Choć ja tego jeszcze nie testowałem, a pojawiają się głosy że może być kłopot z odpowietrzeniem takiego układu. Pracuję nad systemem który pozwoli umieścić rurki ogrzewania w środku płyty. Jest zarys, teraz potrzeba to wykonać i przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1700 kPa to chyba raczej niemożliwe,ale wystarczy 250 kPa i na bank masz na tym kawałku mimośród,wtedy bez stopy raczej się nie obejdzie,poproś konstruktora,żeby to jeszcze raz sprawdził,nie wszystko można załatwić nawet XPS-em 500 tką,szczególnie na skrajni płyty,dla bezpieczeństwa sprawdź

 

1700 kPa to nacisk belki nad oknem na ścianę, na której jest oparta (dostałem już tę wartość potwierdzoną od konstruktora). Ściana nośna stoi na płycie , a konkretnie na wieńcu płyty, co ma rozłożyć to obciążenie na większej powierzchni. Dla spokoju mogę poprosić o przeprojektowanie belki, tak żeby opierała się z każdej strony na 50 cm ściany a nie na 24 cm. Pytanie o procedurę - trzeba to zgłaszać i czekać na pozwolenie na budowę, czy załatwi to wpis w dzienniku budowy? Byłbym spokojniejszy gdyby jednak ta belka opierała się na większym kawałku ściany, a co za tym idzie - płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

t,brinkmann robi płyty w innej technologii. Przy tradycyjnym zbrojeniu, panika jest niepotrzebna :)

 

Imrahil. dobrze ze na takie rzeczy wrócisz uwagę. Zbierania sil przy konstrukcji to dużym tematem, i nie było by pierwsze dom gdzie to trochę jest, hm, powiedzmy, nieszczęśliwie projektowane. 1700 kPa brzmi przerazajace, ale trzeba sprawdzać, jakie sa faktyczne obciążenie liniowe i punktowe na plycie, czyli ile kN/mb pod scianami, a ile kN na jaka powierzchni pod slupami. A jako slup moga się liczyc również kawalki scian obik drzwiami tarasaowimi bądź bramy garażowej itd. W sumie prawie zawsze tak jest. Dlatego my pod otworami gdzie szerokość otworu jest >5xgrubosc plyty standardowo robimy dodatkowe zbrojenie (w przypadku scian wewnętrznych; pod scianami zewnetrznimi i tak damy standardowo wieniec stalowy).

 

Wystajace stropy pod pietra dodaja z reguly jeszcze niezły moment, a wtedy faktycznie takie sily mogą wychodzić.

 

Owszem, sam fakt ze w domu sa drzwi, nie jest nowoscia, ale widze codziennie projekty, gdzie statyka jest baaardzo oszczedna i gdzie fundamenty (i tu obojętnie czy tzw tradycyjne czy plyta) sa obliczone na podstawie najwyższych sil liniowych a w roznych punktach stopy fundamentowe nie sa projektowane, mimo to ze mogą być potrzebne.

 

Kwestia nie jest, w jakiej technologii plyta jest projektowana, raczej chodzi o to, ze wszystkie sily dzialacaje na plycie sa uwzględnione. Czescia tych obliczen powinno być dopuszczalne obciążenie gruntu, czyli w naszym przypadku na XPS. I tu faktycznie mogą być sytuacje, gdzie trzeba projektować dodatkowy stopy, zebry lub cokolwiek, aby tych sil opanować.

 

Plyta już robiona, czyli zostaje Ci tylko zmiana projektu w tym sensie, ze trzeba zbierac tych sil inaczej, o ile w konstrukcji plyty sa jeszcze nie uwzględnione. 1700 kPa to bardzo dużo, wyobrażam sobie ze faktyczne obciążenia na obu stron tych drzwi sa mniejsze i bardziej rozlozone. Co prawda trochę mam wątpliwości czy takie sily naprawdę wystepuja, 1700kPa odpowiada 170t...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imrahil. dobrze ze na takie rzeczu wrócisz uwagę. Zbierania sil przy konstrukcji to dużym tematem, i nie było by pierwsze dom gdzie to trochę jest, hm, powiedzmy, nieszczęśliwie projektowane. 1700 kPa brzmi przerazajace,

1,68 MPa to nacisk na ten niby "słup" (powierzchnia przekroju 24x24 cm), którym są bloczki silikatowe po jeden stronie okna, to samo z drugiej strony. Mam w płycie pod tym wieniec stalowy 4 x fi 12 (zresztą cała płyta to zbrojenie fi12 w dwóch warstwach, oczko 20 cm), konstruktor twierdzi, że nie ma z tym problemu bo płyta z wieńcem rozłoży obciążenie, ale dla mojego spokoju można przedłużyć belkę, żeby oparła się na dłuższym odcinku ściany i wieńca płyty fundamentowej i na to się chyba zdecyduję.

 

Wystajace stropy pod pietra dodaja z reguly jeszcze niezły moment, a wtedy faktycznie takie sily mogą wychodzić.

 

Owszem, sam fakt ze w domu sa drzwi, nie jest nowoscia, ale widze codziennie projekty, gdzie statyka jest baaardzo oszczedna i gdzie fundamenty (i tu obojętnie czy tzw tradycyjne czy plyta) sa obliczone na podstawie najwyższych sil liniowych a w roznych punktach stopy fundamentowe nie sa projektowane, mimo to ze mogą być potrzebne.

 

Kwestia nie jest, w jakiej technologii plyta jest projektowana, raczej chodzi o to, ze wszystkie sily dzialacaje na plycie sa uwzględnione. Czescia tych obliczen powinno być dopuszczalne obciążenie gruntu, czyli w naszym przypadku na XPS. I tu faktycznie mogą być sytuacje, gdzie trzeba projektować dodatkowy stopy, zebry lub cokolwiek, aby tych sil opanować.

 

Plyta już robiona, czyli zostaje Ci tylko zmiana projektu w tym sensie, ze trzeba zbierac tych sil inaczej, o ile w konstrukcji plyty sa jeszcze nie uwzględnione. 1700 kPa to bardzo dużo, wyobrażam sobie ze faktyczne obciążenia na obu stron tych drzwi sa mniejsze i bardziej rozlozone. Co prawda trochę mam wątpliwości czy takie sily naprawdę wystepuja, 1700kPa odpowiada 170t...

 

Tak wyliczyłem i tak mi potwierdził konstruktor, który robił projekt domu. Pewnie ściana sama coś tam rozłoży, wieniec nad parterem może też, nie wiem. Generalnie to jest pełne piętro z silikatu, jeden lany strop, dach z ceramiki, który opiera się na tej nieszczęsnej zewnętrznej ścianie nośnej. Dobrze, że chociaż nad piętrem mam strop drewniany...

 

Jest to 170t/m2, przy założeniu, że wszystko się opiera na tym kwadracie 0.24x0.24 cm przy oknie. Czyli masa na górze to jakieś 9.8 t. Nie wiem na ile to będzie się rozkładać i nie wiem jaki będzie nacisk pod płytą fundamentową. Nie znam się, po prostu z ciekawości wyliczyłem to co jest u góry i się trochę przeraziłem.

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,68 MPa to nacisk na ten niby "słup" (powierzchnia przekroju 24x24 cm), którym są bloczki silikatowe po jeden stronie okna, to samo z drugiej strony. Mam w płycie pod tym wieniec stalowy 4 x fi 12 (zresztą cała płyta to zbrojenie fi12 w dwóch warstwach, oczko 20 cm), konstruktor twierdzi, że nie ma z tym problemu bo płyta z wieńcem rozłoży obciążenie, ale dla mojego spokoju można przedłużyć belkę, żeby oparła się na dłuższym odcinku ściany i wieńca płyty fundamentowej i na to się chyba zdecyduję.

 

 

 

Tak wyliczyłem i tak mi potwierdził konstruktor, który robił projekt domu. Pewnie ściana sama coś tam rozłoży, wieniec nad parterem może też, nie wiem. Generalnie to jest pełne piętro z silikatu, jeden lany strop, dach z ceramiki, który opiera się na tej nieszczęsnej zewnętrznej ścianie nośnej. Dobrze, że chociaż nad piętrem mam strop drewniany...

 

Jest to 170t/m2, przy założeniu, że wszystko się opiera na tym kwadracie 0.24x0.24 cm przy oknie. Czyli masa na górze to jakieś 9.8 t. Nie wiem na ile to będzie się rozkładać i nie wiem jaki będzie nacisk pod płytą fundamentową. Nie znam się, po prostu z ciekawości wyliczyłem to co jest u góry i się trochę przeraziłem.

 

Cala plyta zbrojona pretami fi12 brzmi dobrze, ale oczywiście nie znam obliczenie. Tak jak już pisałem, trzeba sprawdzać jakie sa rzeczywiste obciążenie na plycie.

 

Miałem ostatnio taki przypadek, gdzie dom szkieletowy miał wg. obliczen na slupach na krawędzie 110kN, w tym moment ok 50kNm. Po rozmowie z konstruktorem okazało się, ze ten moment w gotowym domu wcale nie wystepuje i ze nie uzglednione, ze strop trzyma sciany i zlapie te sily. Jest to tzw. "dupochron" :D, może w Twoim domu wygląda podobnie?

Raczej o plyty nie ma co się martwic, jeśli dobrze rozumiem, wątpliwości masz raczej na temat XPS pod plyta?

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej o plyty nie ma co się martwic, jeśli dobrze rozumiem, wątpliwości masz raczej na temat XPS pod plyta?

Tak, obawiam się, czy XPS 300 Basfa ułożony warstwami się nie ugnie za mocno. Nie wiem czy ten odpór 140 kPa był brany pod uwagę przez konstruktora. Tak jak pisałem - dla świętego spokoju poproszę o zmianę projektu i poszerzenie belki, może dodatkowo wymuruję słupek na środku okna pod belką. Wtedy nici z dużego HS, ale ma to swoje plusy (finansowe :p) i jakoś się to żonie wytłumaczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten material faktycznie jednowarstwowo układane nosi pod plyta 185kN/m² , natomiast wieluwarstwowo "tylko" 140kN/m ² (i tak dużo więcej niż EPS200).

Tak trzeba uwzglednic w obliczeniu, chociaż trochę podejrzewam, ze to również "dupochron" (podoba mi się to slowo, ostatnio inwestor mi to powiedział :D). Zreszta, BASF ma niemiecka aprobatę na zastosowaniu tego produktu pod plyta fundamentowa, i wtedy w tych parametrach jest duzy margines bezpieczeństwa. I tak już nic z tym nie zrobisz, jedynie możesz te sily trochę inaczej zbierac i w ten sposób trochę odciazac te slupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...