Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po sporach które trwają na tym forum od kilku dobrych lat: EPS kontra XPS kontra ostatnio pianka PIR mam pytanie praktyczne:

Czy kapinos na ścianie, przy płycie fundamentowej, to musi być?:

ponieważ bloczki (ściana jednowarstwowa, bez dodatkowego styropianu) na mojej płycie niewiele są poza jej obrys wysunięte, to pytanie , czy przy ocieplaniu cokołu płyty muszę zostawić miejsce na kapinos (co skróci mi grubość izolacji cokołu płyty do 5 cm), czy też przy fundamencie płytowym stosowanie kapinosa nie jest istotne? i woda może spływać po ścianie do przyziemia, a wokół domu planuję chodnik "na styk" do cokołu?

dom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące zbrojenia. JA u siebie w projekcie mam zbrojenie siatką fi 10, oczka 15x15 i pod ścianami zewnętrznymi dozbrojone takimi wąsami (przekręcona literka U) fi 8. Już od dwóch osób słyszałem, że nie może być siatka grubsza od zbrojenia pod ścianą zewnętrzną. A w ogóle , że to nie są belki, tylko takie wąsy, to już w ogóle. Wiem, że są to "doświadczeni" budowlańcy i za bardzo nie przejmuję się tym co mówią (wolą dać dla bezpieczeństwa belki fi 12 pod ściany zewnętrzne), bo wiadomo ktoś mi to policzył ,ale jednak... Miał ktoś może tak zbrojoną płytę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tego XPS o lepszej lambdy trzeba sprawdzać, jakie sa parametry nosnosci pod plyta. Dow tez ma rozne rodzaje XPS300, a lepszy Lambda zawsze idzie na koszt nosnosci.

(np. plyty SL-A lub SL-X)

 

Ten XPS SL-X ma niesamowite współczynniki przenikalności cieplnej - jak najlepszy styro grafitowy na elewację.

Sprawdziłem cenę, ok. 600zł netto za 1m3 ...:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyta płytą, ale często oprócz płyty potrzebne są słupy /stopy itp.

 

Właśnie muszę kilka słupów fundamentowych zrobić pod taras. Potrzebuję około 0,5m3 betonu więc muszę to sam ukręcić w betoniarce/taczce.

 

Znawców betonu jest tu sporo więc pytanie moje jest takie, czy żwir 10-20 mm filtracyjny nada się do zrobienia betonu.

 

Akurat mam kilka ton takiego żwiru na działce (zakupiony na drenaż) i miło by było gdybym mógł go wykorzystać. Mam też piasek (zresztą tez kupiony pod drenaż:))

 

Pytanie czy ten żwir o takiej frakcji się nada i czy betoniarka to uciągnie.

 

Proporcje mniej-więcej na 1 łopatę cementu, 2 łopaty pisaku, 4 łopaty żwiru i do tego woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie ojciec sąsiada wczoraj zmartwił. Przyszedł i tak gadamy i jak mu powiedziałem, że na dno wykopu nawaliłem kamieni polnych, żeby była lepsza podbudowa, to powiedział, że on jest drogowcem i kamieni by nie polecał, bo rosną i się przemieszczają w ziemi i dlatego oni też pod drogi nie dają. Myślicie, że jest się czym martwić?

 

Mi się osobiście wydaje,że zanim ten kamień zwiększy swoją średnicę o 5 cm, to mnie już nie będzie na tym świecie ;) A są przynajmniej z 50 cm pod płytą, więc raczej podłogi w salonie mi nie powinno wysadzić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on jest drogowcem i kamieni by nie polecał, bo rosną i się przemieszczają w ziemi i dlatego oni też pod drogi nie dają. Myślicie, że jest się czym martwić?

 

Tak, sąsiada trzeba skierować do lekarza. A latających smoków nie widuje?

 

Mi się osobiście wydaje,że zanim ten kamień zwiększy swoją średnicę o 5 cm, to mnie już nie będzie na tym świecie

 

Najgorsze, że to zaraźliwe.

 

A tak ogólnie, to ludzie wyprodukowali geotkaniny po to aby odseparować różne frakcje podbudowy i aby nie było potem "wędrujących" kamieni i innych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam zaprojektowaną płytę, odpowiednio warstwy, piach, chudziak, folia, styropian do osłony folii (5cm), płyta i na niej izolacja dopiero właściwa styropianowa. No własnie i pytanie jest o tę osłonę styropianową folii, bo można dać osłonowo mniej niz 5cm, np 2 jeżeli to ma być tylko osłona, a wtedy koszt się zmniejsza, tyle, ze nie widzę nigdzie dostępnego EPS200 2cm - a taki tam miał byc. Dostępny jest EPS100 a to wydaje się za mało... Co o tym sądzicie? Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wogóle to jakieś dziwne pomysły mają ci projektanci...wygonić do roboty jako pomocnik na budowie to może zmądrzeją :p

Takie projekty to tylko ludize bez wiedzy praktycznej robią....normalnie żal czytać :).

Pytanie powinno byc....jak na styrodurze 5 cm ułożyć zbrojenie (chodzenie ludzi wielokrotne, drut wiązałkowy, podkładki , ustawianie kobyłek, obiglowanie całości płyty. chodzenie po dolne siatce itp....przecież ten styropian/styrodur będzie przypominał klatkę chomika :) (już o 2 cm nie mówiąc).

To jest tak proste jak je...a wszyscy to komplikują projektując jakieś swoje cuda z myslą że Boga za nogi złapali chyba :),

Piach, chydziak, np. membrana bentonitowa (jeżeli ona to warstwa dociskowa z betonu), płyta właściwa, styropian posadzka...i po kłopocie. Membranę czy inna izolację wywijasz na ściany fundamentowe zachowując ciągłość izolacji.

 

 

A teraz odnośnie postu :), 2 cm styropiany technologicznie uniemożliwi ułożenie zbrojenia na płycie z racji tego że po ułożeniu zostanie po nim sieczka (można to zrobić ale cena za takie coś byłaby 3-4 krotnie większa niż normalnie.

Edytowane przez Andrzej733
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie. wielkimi krokami zbliza się moment budowy. pozwolenie powinno być za jakiś miesiąc. "dopieszczam" wiec projekt płyty który dostałem od konstruktora. I chciałbym dopytać tu na forum o pewne sprawy. 1. Zbrojenie konstruktor zaproponował z pręta fi 8 w siatkach z oczkmiem 15cm. Ja pomyslałem ze w tej cenie siatek zrobię sobie zbrojenie z pręta fi 10 (nie siatki). Obawiam się ze fi8 to jednak trochę na granicy bo dom bedzie z ciężkich 24cm silikatów. Na obrzezach płyty zostawie pręty fi12. Jak rozumiem zamiana fi8 na fi10 raczej sprawy nie pogorszy. 2. Mam sporo piachu na działce w gruncie. Wykopałem trochę i w niektórych miejscach ten piach ma brunatna barwę, a w większości żółtą. Frakcja średnia i gruba. Czy mogę go wykorzystac na podbudowe płyty. Chciałem tez wsypać w podbudowe troche tłucznia lub kamienia pokopalnianego(w sumie nasyp ma miec ok pół metra wiec może ze 20-30cm tłucznia by pomogło szybciej ten nasyp stweorzyć a dodatkowo obroni go przed podciaganiem wody gruntowej (a ta jest wysoko - po roztopach nawet 30cm p.p.t. i wreszcie 3. Konstruktor pewno dla ochrony płyty przed wodą gruntową wymyślił izolację przeciwwodna w postaci folii izolacyjnej tyle że każe założyć ja POD STRYRODUR, a z tego co czytam na forum to bład. Co robić w tym wypadku - ja mysle o położeniu jej na styrodur. Pozdrawiam i czekam odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...