Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czym i na jaką wysokość obsypać z zewnątrz płytę?

 

na chwilę obecną mam całą na wierzchu, jeszcze nawet bez styropianu z zewnątrz. nie ma też tego styropianu który będzie tworzył opaskę przeciwysadzeniową.

 

Na zdjęciu widać folię wystająca spod fundamentu. Pod folią na zewnątrz obrysu płyty wystaje w tej chwili około 10 cm XPS. Dalej będzie dołożona opaska (jeszcze 50cm) z EPS200. DO lica płyty będzie przyklejony stryropian (chyba 8 cm). no i czymś to chyba trzeba zasypać.

 

Załączam też obrazek jak to wygląda (na obrazku jest już dorysowana opaska).

2013-05-01 15.13.41a.jpg

fundament.jpg

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy te ściany zewnętrzne faktycznie trzeba jakoś wzmacniać? Czy nie wystarczy je skleić i obsypać piaskiem? Ewentualnie dać styropian z frezem, ale to chyba za mało, jak trzeba je wzmacniać, więc może powiększyć frez? Czy może powbijać od góry kształtki z drutu fi6 lub jakiegoś płaskownika w kształcie litery U, łączące dwie płyty?

 

eee.. u mnie obsypane parę cm poniżej górnej krawędzi. łączenia posklejane na pianę i wytrzymało.. od rana lejemy wodą i jeszcze leży.. lekko (na 0.5 cm) rozeszło się chyba w jednym czy dwóch łączeniach - ale tam było wcześniej ściśle i piany nie było..

 

Czym i na jaką wysokość obsypać z zewnątrz płytę?

 

na chwilę obecną mam całą na wierzchu, jeszcze nawet bez styropianu z zewnątrz.

 

u mnie (płyta 22cm, styrodur pod płytą 20 cm) obsypane tak 5-10 cm od krawędzi górnej która jest równo z górnym poziomem płyty

 

Mam 2 pytania:

1) Jaka jest dopuszczalna różnica w poziomie po ubiciu piasku?

2) Ściany pionowe wanny szalunkowej ze styropianu łączy się klejem. A czy wykonujecie jakieś rowki w tym styropianie na ten klej? Jakieś np. kliny?

 

1) ?? co masz na myśli? bo płyta raczej pozioma powinna być.. a co do grubości warstw to konstruktor ocenia

2) klej w szczeliny które są i obsypanie ziemią dookoła powinno wystarczyć.. u mnie i tak będzie potem

(jak będzie ocieplenie robione) jeszcze doklejane około 5 cm styroduru właśnie na tą pionową część (żeby z ociepleniem połączyć i zrobić kapinos) więc jak gdzieś byłaby szpara to jeszcze się zapianuje, wtedy też zrobię opaskę i drenaż więc razem się to połączy na piankę..

 

może ktoś powiedzieć kiedy można silkę na płycie stawiać z hds'a (20 palet) i zaczynać rogi murować? i jak długo podlewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

może ktoś powiedzieć kiedy można silkę na płycie stawiać z hds'a (20 palet) i zaczynać rogi murować? i jak długo podlewać?

 

Stawiać, to po trzech dniach możesz :), a murować.... coś mi się kojarzy, że kiedyś tu na forum wyczytałem, że po 7 dniach. Ja bym nie ryzykował i odczekał przynajmniej z 20 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiać, to po trzech dniach możesz :), a murować.... coś mi się kojarzy, że kiedyś tu na forum wyczytałem, że po 7 dniach. Ja bym nie ryzykował i odczekał przynajmniej z 20 dni.

 

A skąd ten pomysł, że na płycie można postawić ważącą ponad tonę paletę silki, a rozpoczęcie murowania można rozpocząć dopiero po tygodniu ?

Ja murowanie rozpocząłem po 5 dniach od wylewania (po co czekać 20 ?), a kierownik uczulał, by nie kłaść palet bezpośrednio na płycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej głębokości rozprowadzaliście rury kanalizacyjne pod płytą oraz na jakiej głębokości macie wejście kanalizacji i wody?

 

Jeszcze do tego nie doszedłem, ale wydaje mi się, że wyjście wody powinno być poniżej granicy przemarzania. Kanalizację możesz sobie wyżej wypuścić, dasz studzienkę kaskadową i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Bardzo dziękuje za odpowiedzi - jutro lub w poniedziałek wybieram się do architekta to już coś wiem i będzie mi łatwiej rozmawiać.

 

Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś uwagi i przemyślenia to z góry dziękuje

 

Pozdrawiam

Prawdopodobnie architekt nie będzie miał pojęcia o co chodzi i co mu powiesz ale konstruktor powinien już łykać temat a jak kumaty to i odpowie Ci na Twoje rozterki ;)

W Rudzie Śl. masz kumatego konstruktora a przy okazji architekta bo oba biura współpracują ze sobą :)

 

Przy okazji u mnie we wiosce powstała kolejna płyta właśnie od pp... ale teraz na izodomie.

Wg mnie rewelka,gdyby to nie było takie drogie to byłoby super sprawą,kształtki,zamki,no byłem pod wrażeniem :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo, powoli przymierzam się do startu z budową domu i na dniach wybieram się do architekta adaptującego. Jestem zainteresowany wykonaniem płyty zamiast fundamentu i staram się zgłębić troszkę wiedzy. Czytam informacje z różnych źródeł i mam już mały mętlik - stąd moje poniższe pytania i prośba.

 

Prośba: Czy bylibyście tak mili i zaproponowali rozwiązania płyt fundamentowych dla budynku jednorodzinnego z użytkowym poddaszem i garażem o powierzchni zabudowy 125 m2. Prosił bym tak łopatologicznie warstwa po warstwie co i jak i gdzie - oczywiście szczegóły wyjdą w praniu u architekta (typu zbrojenie, że ma być w kratkę albo w trójkąciki :D )

 

Mam świadomość że warunki gruntowe są istotne ale chciałbym przyjąć że są "średnie" - jeśli mogę tak ując (ani nie idealne ani nie tragiczne)

 

Pytania:

(...)

 

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie konstruktywne odpowiedzi - na pewno przyda się to nowym zaglądającym do tematu jako takie krótkie kompendium wiedzy. Może będzie mniej banalny pytań które wielu tu irytują.

 

:)

 

1. Co to jest i jak się wykonuje opaskę antywysadzinową

 

tak jak nazwa juz mowi. Opaska jest po to, zeby mroz nie wchodzi pod plyta, co w przypadku gruntu wysadzinowego moze sie skonczyc katastrofa. Wysadziny moga podniesc dom. Grunty wysadzinowe mamy prawie zawsze, chyba ze pod plyta jest tylko piasek. Alternatywa do opaski jest wymiana gruntu do glebokosci strefy zamarzaniu.

 

2. Jak wykonywaliście te zewnętrzne ściany płyty fundamentowej (gotowe elementy czy zwykły styro ze żłobieniem albo na zakładkę - fabryczny czy robiony samodzielnie, jeśli samodzielnie to czym robione te "łączniki")

 

elementy EPS lub XPS klejone miedzy soba klejem PUR. Jest tez system na rynku, ktory dziala jak klocki Lego, te ksztaltki sa robione z Peripor300 (hydrofobowy rodzaj EPS).

 

3. Jak wzmocnić zewnętrzne ściany styropianowe płyty żeby wlewany beton tego nie rozwalił

 

klejc i dosypac piaskiem

 

4. odgromy (bednarka) - wiem ze jakieś opaskowe ale może ktoś to przybliży

 

Poniewaz plyta jest calkowicie odizolowana od gruntu, instalacje odgromowe powinni byc poza plyta.

 

5. rury pomarańczowe nie spienione - to wiem ale nie mogę odnaleźć postu w którym jest info jak je rozróżnić

 

Wystarczy rury pomaranczowe o grubosc scian 4,2mm, niespienione sa duzo drozsze i nie koniecznie potrzebne. Takich sie raczej stosuje w przypadku wiekszych obciazen, obciazen mechanicznych itd.

 

6. różnice między EPS i XPS (poza ceną)

 

Nosnosc (EPS 200 45kN/m², XPS 300 185kN/m²) i nasiakliwosc (EPS 200 hydro 2%, XPS300 0,2%), gwarancja i wsparcie producenta (zaden producent nie poleca stosowanie EPS pod plyta fundamentowa)

 

7. Czy warstwę dolną styro kładziemy bezpośrednio na piasku czy może na geowłókninie?

 

geowloknina w tym miejscu nic nie da. Ona sluzy do stabilizowania gruntu lub do filtracji.

 

8. Drenaż wokół płyty jest obowiązkowy tylko jak głęboko ma się znajdować?

 

Drenaz sie w wiekszosc przypadkow zaleca, ale nie jest zawsze obowiazkowo. Glebokosc m.in. w zaleznosci od wysokosci wod gruntowych, srednio sie to robi w glebokosci od 60-120cm.

 

9. Garaż - czy wykonać płytę pod nim tak jak pod domem - zakładam że wszystko robię za jednym podejściem?

 

Jesli garaz jest tak samo ocieplony jak dom, to plyta ciagla, natomiast rowniez mozna wykonac dylatacje, jednak ja uwazam ze, jesli garaz juz jest w bryle budynku, to trzeba zrobic plyte bez dylatacji. Najlepiej by bylo zrobic garaz calkiem osobno, przynajmniej z punktu widzenia energooszczednosci (domy pasywne praktycznie nigdy nia maja garazu w bryle budynku)

 

10. Jeśli mam słupy w domu - chyba będą 2 - to musi być to uwzględnione przy wykonaniu płyty? (pytanie na wszelki wypadek, jak by architekt marudził)

 

Slupy nie sa problemem, tylko trzeba ich uwzglednic w obliczeniu plyty. W zaleznosci od rodzaju zbrojenia, betonu grubość plyty itd sa rozne sposoby, aby "zlapac" te obciazenie.

 

11. Czy takie elementy jak czerpnia do kominka i czerpnia do GWC umieszczamy pod płytą w warstwie piasku - jak głęboko pod płytą?

 

GWC: mozna pod plyta, ale nie kazdy system sie do tego nadaje. Trzeba brac pod uwage, ze niektore systemy dzialaja tak, ze rury moga zamarznac, takich pod plyta nie chcemy. Rowniez klopotliwe sa systemy powiertzowe, czyli rury fi200 i wiecej, poniewaz nie pomagaja przy zageszczaniem podbudowy. Ostatne slowa na ten temat powinno miec projektant/wykonawca systemu GWC.

 

12. Chyba ważne pytanie - czy styropian pod płytę należy dawać w kawałkach o założonej grubości (np: 20 cm) czy może w dwóch warstwach (np: 2 x 10cm tak aby zakryć łączenie poprzedniej warstwy)?

 

Ogolnie, jesli izolacja ma brzegi "frezowane", czyli na zakladce i jest dobrze ukladane, nie ma potrzeby na ukladanie w dwoch warstwach. Trzeba brac pod uwage, ze przy ukladaniem wieluwarstwowym mamy nizsze parametry nosnosci (XPS300: jednowarstwowo 185kN/m²; wieluwarstwowo 140kN/m²)

 

Badania gruntu: koniecznie trzeba zrobić, koszty sa niewielkie, a obudzić się z reka w nocniku, bo pod plyta i pod warstwy pięknego piasku okazuje się warstwa torfu jest zdecydowanie droższe.

 

Fajny katalog pytan, trzeba zrobic z tego tzw FAQ, czy mogę z tego korzystać? :)

 

Mam nadzieje ze odpowiedzi trochę pomagają.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

 

PS: @Artstarz: czekaj ok tydzień, zanim ze stawiasz palety na plyte. Po 8 dniach beton ma ok 80% nosnosci, ale proszę nie zrobić piramidy, tylko jedna paleta na miejscu :)

 

Murowac tak samo, po 8 dniach jesteś bezpieczny, o ile nie zrobisz od razu cala sciana szczytowa ;)... czyli warstwowo...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji u mnie we wiosce powstała kolejna płyta właśnie od pp... ale teraz na izodomie.

Wg mnie rewelka,gdyby to nie było takie drogie to byłoby super sprawą,kształtki,zamki,no byłem pod wrażeniem :)

 

No, zgadza się, system fajny, robi wrazenie. Malo tego, maja taki system do całego domu, razem z stropem i z dachem, to dopiero jest numer. Chyba jedyna firma w Europie, która tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no silka już na płycie.. ale tylko 12 palet bo więcej nie mieli.. co najmniej metr od brzegów i od siebie tez trochę odsunięte.. piramidy nie ma..

kierownik pozwolil juz stawiać, reszta przyjedzie we wtorek najwcześniej więc trochę jeszcze bedzie słabo obciążona..

ekipa która mi robi SSZ pare płyt już zrobiła (zdjęcia widziałem) to przynajmniej nie trzeba bylo im tłumaczyć co i jak..

zresztą kierownik też ma pojęcie (u mnie kierownikuje po znajomości więc coś jakby nadzór ma) bo na codzień od lat 70 tych robi m.in. w przemysłówce i mieszkaniówce więc mu nieobce takie technologie.. murowanie wiadomo od rogów trzeba zacząć więc całe ściany też nie od razu będzie obciążenie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zgadza się, system fajny, robi wrazenie. Malo tego, maja taki system do całego domu, razem z stropem i z dachem, to dopiero jest numer. Chyba jedyna firma w Europie, która tak ma.

System b. fajny ale tez b. drogi. Zrobiłem wycenę pod płytę i ściany. Płyta niecałe 150 m2 koszt netto +/- 29 tyś o ścianach nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...