Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A niby dlaczego? Jeżeli przy układaniu rur masz wymalowane linie ścian, to układasz w pomieszczeniach i tam grzejesz.

Drożej wyjdzie wylewanie kolejnej warstwy betonu na płytę. Po co lać 2 razy skoro można raz?

 

Tylko że beton który zalewa ogrzewanie podłogowe to nie płyta ceramiczna

w nowoczesnej kuchence która przewodzi ciepło tylko w pionie.

Beton będzie akumulował to ciepło, prety zbrojenia też temu pomoga.

To wcale nie jest wada - szczegolnie przy dobrze ocieplonym budynku.

 

Ale zatanawia mnie sterowanie - czy standardowe sterowanie podłogówki nie będzie miało problemów z uwagi na większą bezwładność.

 

Na pewno ma się zagwarantowana dzieki temu bardziej stabilna temperature w pomieszczeniach.

 

Tu własnie chodzi o to zeby płyta betonowa działała jak piec akumulacyjny.

Generalnie ogrzewasz płyte ktora potem oddaje ciepło do pomieszczeń.

 

Minusem tego systemu jest jego duza bezwładnosc. Dlatego na kazde pomieszczenie warto dac oddzielna petlę grzewcza, ktora można bedzie regulowac osobno. Podobno po kilku probach mozna dostosowac temp do swoich potrzeb i juz pozniej malo kto to zmienia.

 

Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.

Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian, podłoga pod płyta 20 cm styropian, ciepłe okna z pakietem 3-szybowym i dach 30 cm welny. To powinno wystarczyc z duzym zapasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumencie http://www.gdi.at/gdi_passivhaus_details.pdf szeroko opisują zastosowanie płyty fundamentowej jednak ogrzewanie dali tam osobno.

 

Może to wynikać z rachunku ekonomicznego. W przypadku domu pasywnego może nie być opłacalne instalowanie dedykowanego systemu grzewczego. Zamiast tego korzystniejsze (pod względem ekonomicznym) może być połączenie systemu wentylacji i ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.

Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian,

Nie wiedziałem, że mozna stosować Ytong 20cm na ściany konstrukcyjne :(.

 

Do domów jednorodzinnych można. Nawet w cenniku xelli widnieje jako materiał na ściany zewn. Różni się od 24cm tym, ze nie ma uchwytów. Ta sama twardość 600. Ale jest mało popularny.

Ja robiłam projekt indywidualny bo mialam problem z powierzchnią zabudowy, więc konstruktor wymyślił takie coś. Dodatkowo wew mam parę słupów żelbetowych i trochę ścian z silki. Więc cieżar przeniesiony jest cześciowo na sciany wew nośne.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domów jednorodzinnych można. Nawet w cenniku xelli widnieje jako materiał na ściany zewn. Różni się od 24cm tym, ze nie ma uchwytów. Ta sama twardość 600. Ale jest mało popularny.
To 600 oznacza gęstość materiału w kg/m3. Faktycznie, dosyć dawno nie zaglądałem do materiałów xelli :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że w pasywnym to się dedykowanych instalacji grzewczych z definicji nie stosuje

może w energooszczędnym to tak

ale ja się na tym niestety nie znam :-?

Domy pasywne to takie dziwne twory, bo z jednej strony z definicji nie posiadają one osobnego systemu grzewczego, jednak w jakiś sposób trzeba do nich te 15kWh/m2 rocznie dostarczyć, czyli jakiś sposób na ogrzewanie musi być.

Poza tym oprócz ogrzewania pomieszczeń pozostaje jeszcze problem przygotowania ciepłej wody.

Rozwiązanie tych problemów zależy od inwencji projektanta i inwestora.

Pomimo niewielkiego zużycia energii do ogrzewania jego koszt może być zróżnicowany w zależności od źródła ciepła. Np dla domu 160m2 p.u. potrzebujemy rocznie 2400kWh energii na ogrzewanie + min. drugie tyle na przygotowanie ciepłej wody dla 4 osób. Przy gazie da to koszt ok. 800zł (chociaż doliczając koszty stałe i abonament może być znacznie więcej), przy energii elektrycznej w zależności od taryfy od 1400 do 2000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumencie http://www.gdi.at/gdi_passivhaus_details.pdf szeroko opisują zastosowanie płyty fundamentowej jednak ogrzewanie dali tam osobno.

 

Może to wynikać z rachunku ekonomicznego. W przypadku domu pasywnego może nie być opłacalne instalowanie dedykowanego systemu grzewczego. Zamiast tego korzystniejsze (pod względem ekonomicznym) może być połączenie systemu wentylacji i ogrzewania.

 

System grzewczy w pasywnych z reguly jakis jest. Natomiast podlogowka juz w plycie fundamentowej ma jak najbardziej uzasadnienie ekonomiczne bo mamy 2 w jednym. Mysle ze pokazano tam po prostu typowe rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu własnie chodzi o to zeby płyta betonowa działała jak piec akumulacyjny.

Generalnie ogrzewasz płyte ktora potem oddaje ciepło do pomieszczeń.

 

Minusem tego systemu jest jego duza bezwładnosc. Dlatego na kazde pomieszczenie warto dac oddzielna petlę grzewcza, ktora można bedzie regulowac osobno. Podobno po kilku probach mozna dostosowac temp do swoich potrzeb i juz pozniej malo kto to zmienia.

 

Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.

Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian, podłoga pod płyta 20 cm styropian, ciepłe okna z pakietem 3-szybowym i dach 30 cm welny. To powinno wystarczyc z duzym zapasem :)

 

Aktualnie baardzo rozważam pójść właśnie w tym kierunku. Odejmując koszty pustaków cokołowych do eliminacji mostków cieplnych od ścian fundamentowych płyta wcale nie musi kosztować drożej. Zamierzam sobie to jeszcze dziś albo jutro dokładnie policzyć i porównać. Zintegrowana podłogówka to też oszczędnośc - nie trzeba 2x lać betonu.

 

HenoK - Ty masz doświadczenie i wiele własnych przemyśleń na te tematy - porównywałeś może koszty obydwu technologii?

 

Bo przy płycie to izolacje termiczna można mieć prawie że modelową ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK - Ty masz doświadczenie i wiele własnych przemyśleń na te tematy - porównywałeś może koszty obydwu technologii?
Płyta fundamentowa w większości przypadków wychodzi taniej. Trzeba tylko znaleźć ekipę, która potrafi to zrobić. Bardzo ważna jest dobra koordynacja robót - trzeba zgrać w krótkim czasie (pogoda bywa u nas kapryśna) :

- zagęszczenie i wyrównanie podsypki,

- wykonanie podłączeń instalacyjnych : wody, kanalizacji, GWC, pompy ciepła, instalacji elektrycznej (przynajmniej zostawić odpowiednie przepusty),

- wykonanie szalunku styropianowego i izolacji termicznej płyty fundamentowej,

- wykonanie zbrojenia,

- wykonanie ogrzewania podłogowego,

- zalanie płyty mieszanką betonową i jej zagęszczenie,

- wyrównanie i zatarcie płyty.

 

Na "normalnej" budowie wszystkie te prace występują osobno i są rozciągnięte w czasie. Tu czas ich trwania ich wszystkich nie przekracza tygodnia.

 

Jednak, gdy wszystko się uda, jesteśmy co najmniej miesiąc "do przodu".

Przez to, że nie ma tu miejsca na błędy wykonawcy muszą być "z wyższej półki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa w większości przypadków wychodzi taniej. Trzeba tylko znaleźć ekipę, która potrafi to zrobić. Bardzo ważna jest dobra koordynacja robót - trzeba zgrać w krótkim czasie (pogoda bywa u nas kapryśna)

 

Na "normalnej" budowie wszystkie te prace występują osobno i są rozciągnięte w czasie. Tu czas ich trwania ich wszystkich nie przekracza tygodnia.

 

Wlasnie dlatego chyba zdecyduje sie na plyte ale bez robienia podlogowki na tym etapie. Instalacja podlogowki pozniej wyjdzie troche drozej (jak liczylem dla mnie bedzie to roznica ok. 1500zl) - ale mniej stresu na poczatek, brak ryzyka ze cos pojdzie nie tak no i wygodniejszy montaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie wykonuję płytę.

 

zanim podejmiesz decyzję zorientuj się czy masz w pobliżu dostęp do taniego i odpowiedniego kruszywa o pójdzie kilkadziesiąt ton. Ja mam pod nosem 2 żwirownie a musiałem się ostro naginać żey dostać potrzebne 200ton.Weź pod uwagę że kruszywo musi być nisortowane, bez domieszek gliny, ziemi itp.

 

poza tym pogoda ma kluczowe znaczenie. Ja zacząłem w poniedziałek i już y było po wylewce ale deszcz nas codziennie nęka.Doszło do tego, że nakryłem płytę (tzn do stanu w którym jest wszystko oprócz betonu ) bo obawiam się, że jak mi w to wleje to potem woda będzie stała pod styropianem.NIe ma jak odparować bo na dole folia a na górze 20cm styro uszczelnione pianką.

 

mi dom 10x9m i garaż 6x6 wyjdzie za ok 30tyś zł z wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna uwaga odnośnie lania betonu. jeśli robisz to na gotowo to proponuje normalnym betonem (taki co przyjechał w gruszcze) zalać całość tak ze dwa - 3 cm poniżej planowanego poziom. Potem każ Gruszkowemu dolać do gruchy wody i samą górę zalej rzadkim betonem. Zaleta tej operacji jest że łatwiej ściągnąć beton łatą a przy zacieraniu nie wychodzą kamyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestie dot. plyty. Budowa bedzie w Namysłowie (Opolskie) i chyba kilka kopalń żwiru koło Opola jest - ale będę się orientował.

 

coulignon - był jakiś powód dlaczego nie dawałeś od razu rurek ogrzewania podłogowego do płyty? Ile Ciebie wyniosło wykonanie płyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzieki za sugestie dot. plyty. Budowa bedzie w Namysłowie (Opolskie) i chyba kilka kopalń żwiru koło Opola jest - ale będę się orientował.

 

Czy masz już projekt płyty (kto Ci projektował) i ewentualnego wykonawcę ?

Ja też zamierzam robić płytę ale razem z ogrzewaniem podłogowym tylko dopiero w przyszłym roku,także będziesz jedynym znanym mi pionierem płyty w okolicy :)Wiem,że u nas (na Śląsku) płyty są częstym zjawiskiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestie dot. plyty. Budowa bedzie w Namysłowie (Opolskie) i chyba kilka kopalń żwiru koło Opola jest - ale będę się orientował.

 

Czy masz już projekt płyty (kto Ci projektował) i ewentualnego wykonawcę ?

Ja też zamierzam robić płytę ale razem z ogrzewaniem podłogowym tylko dopiero w przyszłym roku,także będziesz jedynym znanym mi pionierem płyty w okolicy :)Wiem,że u nas (na Śląsku) płyty są częstym zjawiskiem ;)

 

Kolega architekt robi projekt indywidualny mojego domku - tak wiec wszystko

jest projektowane jako calosc.

 

Wykonawcy plyty jeszcze nie mam - bede sie orientowal w okolicy jak wroce

do Polski gdzies okolo sierpnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon - był jakiś powód dlaczego nie dawałeś od razu rurek ogrzewania podłogowego do płyty? Ile Ciebie wyniosło wykonanie płyty?

 

 

bo ja nie mam ogrzewania podłogowego. Nie mam wogóle centralnego.

 

Materiały na płyte około 19 tys, wykonanie 12 tys.

płyta 96 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...