Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

gdyby nie forum i naciagacze lub ludzie naciagnieci.

 

hahahaha.. czyli np. ja jestem naciągaczem lub zostałem naciągnięty..

w sumie może i tak.. widzisz.. też mam w projekcie EPS200 i dałem XPS bo tak jak Ty też miałem wątpliwości.. i rozstrzygnałem je tak że ta różnica w cenie jest niewarta tego żebym te kilkadzisiąt lat które mam zamiar mieszkać zastanawiał się nad tym..

 

mam dac xps, bo jakis ciec mi napisze, ze oszczedzam i mnie nie stac na dom?.

gdzie ktos tak napisał?

 

 

gdyby nie forum i naciagacze lub ludzie naciagnieci.

 

hahahaha.. czyli np. ja jestem naciągaczem lub zostałem naciągnięty..

w sumie może i tak.. widzisz.. też mam w projekcie EPS200 i dałem XPS bo tak jak Ty też miałem wątpliwości.. i rozstrzygnałem je tak że ta różnica w cenie jest niewarta tego żebym te kilkadzisiąt lat które mam zamiar mieszkać zastanawiał się nad tym..

 

gdyby nie forum

 

gdyby nie forum to miałbym jak wszyscy fundament bo "wszyscy tak mają" i jeszcze sporo innych rozwiązań bym nie miał.. ja za te wszystkie rady i wątpliwości jestem bardzo wdzięczyny i wszystkim na tym forum serdecznie dziękuję bo dzięki nim - mimo że często stoją w opozycji - mam możliwość wyrobienia sobie swojego zdania i podjęcia decyzji świadomie (mniej lub bardziej) ale jednak popartej jakimiś argumentami innymi niż "bo tak się robi", i jak komus się to nie podoba to chyba nie ma obowiązku tu zaglądać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A po co? To jedyny powód dla którego stosuje sie EPS.

Żaden kostruktor nie zastosuje z własnej woli materiału który nie jest dedykowany. Może jednak ulec argumentom. Ma byc tanio to będzie. Odpowiedzialność żadna, bo to że dom troszkę siądzie czy tez nie bedzie energooszczędnie to dla konstruktora nie problem. Nikt go za to do sądu nie poda.

 

to wytlumacz mi czemu mam w projekcie eps, jezeli konstruktorowi ani slowa nie mowilem o tym, ze ma byc tanio? poza tym jezeli cos sie stanie to on za to odpowiada czyz nie? dodatkowo jest moim kierbudem, wiec jakas odpowiedzialnosc na pewno na nim ciazy. pytalem go dodatkowo czy moze lepiej xps, bo ma lepsze paramery. powiedzial, ze mozna, ale eps w zupelnosci dla tego domu wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyty na EPS powstały i będą powstawać nadal. Tak naprawdę wszystko zależy od zasobności portfela. Nie ma co mówić, że na tym czy na tamtym nie warto oszczędzać. Budowa to jeden wielki kompromis. Na koniec zawsze tych pieniążków brakuje. Jak mamy ciasny budżet, a ktoś jednak chce dom na płycie, to EPS jest pewną alternatywą. I żeby nie było że tylko tak piszę, mój dom stoi na EPS. I mam bardzo ciężki dom, a nawet chyba najcięższy z możliwych bo ściany mam z Izodom2000 (czyli beton). Moja płyta ma 25cm grubości i stoi na 25cm EPS. Dach też nie lekki, bo pełne deskowanie i gont bitumiczny.

Reasumując. Gdyby mnie było stać dałbym sobie XPS bez wahania. Jednak gdybym budował dziś na nowo, i miał znów ciasny budżet to dałbym znów EPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łał, niektorych na nauke czytania trzeba by było wysłać. otóż dawanie EPS nie jest robione w ramach szukania oszczędności. jezeli w domu mam zaprojektowany eps to co to dla mnie oznacza? dodam, ze wyliczenia robil konstruktor z wieloma plytami na koncie. mam dac xps, bo jakis ciec mi napisze, ze oszczedzam i mnie nie stac na dom? jezeli bym mial xps to nie ma o czym rozmawiac, ale mam eps stad moje "rozterki" gdyby nie forum i naciagacze lub ludzie naciagnieci, to dalbym eps i zapomnial o sprawie, a tak jednak mam pewne watpliwosci.

 

absolutnie nie neguję Twojego projektu,Twojego konstruktora,ale dzisiaj z racji deszczu spędziłem kilka godzin z moim konstruktorem. Nasuwają mi się teraz pytania, zapytaj proszę jakim programem Twój konstruktor liczył płytę - Robotem,ABC Płyta ? , jako jaki element wprowadził styropian, jako grunt ?zapytam później skąd wziął parametry do wprowadzenia do tych programów.

najlepiej jak dostałbym Twój projekt - odpowiem Ci czy MOIM ZDANIEM ma dziury,jeśli nie - ja będę ,mądrzejszy ,Ty pewniejszy.Chciałbym po prostu ewentualnie pomóc wyjaśnić - kiedy i czy w ogóle EPS a kiedy XPS, proszę nie traktuj tego jako wymądrzanie,bo to nie moje pytania,ale może i ja skłonię się ku łatwiejszemu - tańszemu wykonawstwu. Człowiek uczy się całe życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wytlumacz mi czemu mam w projekcie eps, jezeli konstruktorowi ani slowa nie mowilem o tym, ze ma byc tanio? poza tym jezeli cos sie stanie to on za to odpowiada czyz nie? dodatkowo jest moim kierbudem, wiec jakas odpowiedzialnosc na pewno na nim ciazy. pytalem go dodatkowo czy moze lepiej xps, bo ma lepsze paramery. powiedzial, ze mozna, ale eps w zupelnosci dla tego domu wystarczy.

A jaki masz dom? Jeżeli szkieletowy to pewnie EPS bedzie z zapasem. Zapytaj sie jako inwestor dlaczego zastosował EPS. To nie jest materiał przeznaczony jako podbudowa pod płyty fundamentowe. Jeżeli ma takie zalecenia od producenta to niech ci je pokaże. Jeżeli nie ma to zapytaj sie go dlaczego zaplanował izolację która nie jest do tego przeznaczona. To wbrew pozorom dosyc poważny problem. Możesz go np zapytać o długookresowe naprężenie maksymalne dla tego EPS i o zalecenia producenta. Ciekaw jestem co odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Powiedzcie czy dobrze kombinuję .. (a w temacie płyt jestem laikiem)

Zazwyczaj gniazdka elektryczne i krany do wody montowane są na ścianach zewnątrznych a kabel/rura przechodza przez ścianę. Co by nie dziurawić ściań może poprowadzić w płycie wodę i elektrykę do takich zewnętrznych słupków ogrodowych?

No właśnie, jak przy płycie rozwiązuje się takie instalacje zewnętrzne?

slupek ogrodowy prad.jpg

slupek z kranem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez wszystkie komentarze od 2004 r i cieszę się, że w końcu dotarłem do końca uff. Generalnie cały wątek poza nielicznymi niepotrzebnymi sprzeczkami jest bardzo ciekawy. Mam projekt z pozwoleniem (oczywiście na ławach) i chciałbym sprawdzić jak wyglądałoby to gdybym zamienił na płytę. Zainteresowała mnie technologia ze zbrojeniem rozproszonym i w szczególności moje pytania kieruję do tmann. Oczywiście porady od innych osób również mile widziane ;)

 

Chciałbym zacząć od gruntu. Mam zrobioną opinię geotechniczną (wiercenia do 4 m) i oto jak przedstawiają się u mnie warstwy (nie licząc humusu) :

 

1. Piaski drobne na głębokości od 0,1 - 1,5 m (parametr Id=0,55 - średnio zagęszczony)

2. Piaski grube na głębokości od 1,2 - do maksymalnie 2,2m (Id=0,33 - grunt luźny)

3. Pospółka na głębokości od ok. 2 m do 4m (czyli tak głęboko jak było wiercone) Id=0,61 - średnio zagęszczony

 

Woda jest na głębokości 2 m.

 

(odwierty robione były na terenie ok. 6000 m2 stąd takie nieznaczne wahania. Planowane są w przyszłości kolejne budynki w sąsiedztwie dlatego tak)

 

Dodatkowo w opinii są podane m. in. parametry takie jak: kąt tarcia wewnętrznego, moduł ściśliwości pierwotnej i moduł odkształcenia pierwotnego. Nie mam podanego w opinii dopuszczalnego odporu gruntu i współczynnika sprężystości.

 

W związku z tym moje pytania są następujące:

 

1. Czy żeby wyznaczyć odpór gruntu i współ. sprężystości muszę zrobić dodatkowe badania płytą VSS? (dodam nie wchodząc w szczegóły że planuję posadowić płytę bezpośrednio na gruncie, bez xpsa pod płytą). Czy być może da się te 2 wartości wyznaczyć na podstawie tych danych które już posiadam?

 

2. Jeżeli badanie VSS będzie konieczne, to czy po zebraniu humusu geotechnik ma badać taki "surowy" grunt, czy zamówić zagęszczarkę i dobić maksymalnie do Id=0,7 jeżeli się uda i dopiero wtedy sprawdzić płytą VSS taki zagęszczony grunt?

 

3. Czy do posadowienia płyty wystarczy jak tylko zbiorę humus i dobrze zagęszczę tą warstwę bezpośrednio pod nim + ewentualnie oczywiście podsypkę ile jej tam będzie jeszcze brakowało. Czy ta warstwa luźnego piasku od głębokości ok. 1,3 - 2 m nie będzie stanowiła problemu? Tzn. mam nadzieję, że nie trzeba kopać głęboko na 1,5 m i dogęszczać najpierw tej warstwy gruntu luźnego?

 

Mam też wyliczone przez konstruktora obciążenia na przyszłą płytę fundamentową. Wymiar płyty ok. 13 x 12 m . Budynek w zabudowie bliźniaczej. Przy czym wymiar płyty podałem już łącznie dla tych dwóch budynków (stoją na jednej płycie).

 

Obciążenia wyglądają one następująco:

 

- max obciążenie liniowe ścian zewnętrznych qk (wartość charakterystyczna) = 80kN/m

- max obciążenie ścian wewnętrznych to 60kN/m (przy czym przez środek płyty między budynkami idą 2 niezależne ściany z dylatacją 2 cm i pod każda z nich jest obciążenie 55 kN/m - czyli nie ma wspólnej ściany pomiędzy budynkami tylko każdy budynek ma swoją ścianę)

- obciążenie pod kominem to 71,4 kN na powierzchnię 0,6 m2.

 

Szerokość ścian nośnych to 24 cm.

rzut.jpg

Edytowane przez belfort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Powiedzcie czy dobrze kombinuję .. (a w temacie płyt jestem laikiem)

Zazwyczaj gniazdka elektryczne i krany do wody montowane są na ścianach zewnątrznych a kabel/rura przechodza przez ścianę. Co by nie dziurawić ściań może poprowadzić w płycie wodę i elektrykę do takich zewnętrznych słupków ogrodowych?

No właśnie, jak przy płycie rozwiązuje się takie instalacje zewnętrzne?

ja oprócz wszystkich "oczywistych" instalacji na 4 strony dałem po dodatkowej rurce 80mm i tam powyciągam jak czegoś zapomniałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty opowiadasz,pokaż mi producenta jakiegokolwiek materiału,który zaleca stosowanie tegoż materiału pod płyty fundamentowe.

 

BASF 3035 CS

http://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_dane_techniczne.pdf

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem juz na ostatniej prostej jesli chodzi o budowe plyty ale pozostaly mi dwie niewiadome. Moze ktos mial podobna sytuacje u siebie. Chce zrobic w kotlowni wlot z GWC oraz dolnego zrodla ciepla (2 odwierty pionowe). Chcialbym wykorzystac rury fi 200mm. Beda one sie znajdowaly mniej wiecej 30cm od krawedzi plyty. Moje pytania sa nastepujace. Na jakiej glebokosci pod plyta powienienem wstawic kolana i wyjsc z tymi rurami spod plyty. Znajomy sugerowal mi aby do dolnego zrodla ciepla wstawic dwa kolana po 45 stopni lub 3 po 30 stopni. Jakiej rury uzyc do GWC? Nadmienie ze jeszcze nie jestem zdecydowany na konkretny GWC (rurowy czy plytowy). Wszelkie sugesie mile widziane. Z gory dziekuje.

^^^ Panowie czy w ramach dyskusji o wyzszosci XPS nad EPS jest tu ktos kto udzielilby jakiejs rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki fotohobby. Ciężko sie niektórym pogodzić z faktem że EPS tani ale nie jest pod płytę. Oczywiście są wyjątki. Jak już pisałem Niemcy dopuszczają pod płytę EPS hydro dwóch producentów ale z ograniczeniami. Jak widać wg BASF też nie każdy XPS się pod płytę nadaje. Konstruktor który nie bierze tego pod uwagę popełnia błąd i tyle. Wprawdzie odpowiedzialność żadna bo nic spektakularnego się nie stanie ale to błąd w sztuce, choć HenoK pewnie miał kilka nocek nieprzespanych z tego powodu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^ Panowie czy w ramach dyskusji o wyzszosci XPS nad EPS jest tu ktos kto udzielilby jakiejs rady?

Trochę cierpliwości. :) 30 cm to może być mało, tam pewnie będzie zbrojenie. Rury umieszczasz pod izolacją w podbudowie (po zagęszczeniu, czyli kopiesz rowki!) na głębokości jaka ci wygodna. GWC powietrzny powinien mieć jak najmniej kolan a jeżeli już to o jak najmniejszym kącie. Rury do DZ to tylko kwestia techniczna. Zapytaj wykonawcy jak mu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...