Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie do mnie ale odpowiem. Z tego co czytałem - żeby sprawdzić konstruktora;) - to niewielkie obciążenie prawie nie powoduje odkształcenia. Przekroczenie pewnego obciążenie powoduje stałe i ciągłe osiadanie (nadal bardzo powolne). Granica ta zależy od gęstości styropianu i dla EPS 200 podają 4,5-6 t/m2

 

Wygląda to mniej więcej jak na tych wykresach (czas jest w skali logarytmicznej):

http://www.barnesplastics.co.nz/images/IsoliteProperties_4.png

Przyjmuje się (bardzo pobieżnie zresztą) że nacisk nie powinien spowodować odkształcenia większego niż 2%. Odkształcenie większe już wywołuje pełzanie. Nie kończy się nigdy o ile nacisk trwa ale skala tego zjawiska raczej nie jest porażająca. W tej tabelce są dni. Gdzieś tam, hen są zamieszczone badania (symulowane) dla kilkudziesięciu lat. Dla EPS 100 w ciągu 50 lat to było zdaje się ok 20% czyli stosunkowo niedużo. Problem w tym że te badania to symulacja. Firmy takie jak BASF czy poważniejsi producenci podają dopuszczalny nacisk długotrwały z zapasem, na wszelki wypadek. Pamiętam jednak jakim zaskoczeniem było dla mnie cytowane przez PiotraO zgniecenie EPS pod płytami Legalett. Jeżeli dało się zauważyć bez badań zmianę wyglądu i właściwości to albo zgniecenie było dużo większe albo też styro zgniatany bardzo szybko traci swoje właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jedyny prawdziwy kłopot jaki ja widzę to nierówne osiadanie. No ale zawsze można przez środek domu zamontować szynę z łańcuchem i powiesić na niej 20 tonowy odważnik. Jak dom idzie na południe to jedziemy z odważnikiem na północ dla równowagi :-)

Jeżeli reszta podbudowy jest dobrze wykonana to nic nie powinno się dziać. Tutaj problem, myślę tkwi w tym że EPS jest raczej nieprzewidywalny. Producent może trzyma się deklarowanych parametrów, może nie. Konstruktor może wie co robi może nie. Inwestor jak się nie zna (a skąd niby ma się znać) zgodzi się na EPS jak i na 40 cm grubości płytę. Podoba mi się to co jest w Niemczech. Mają listę wyrobów dopuszczonych do stosowania pod płytę i koniec. Wiadomo że te produkty muszą trzymać określone parametry albo wypadną z listy. Dużego wyboru na tej liście nie ma ale za to nie ma dyskusji można - nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do śmiechu, to o co chodzi?

 

policz sobie jaki będzie okres zwrotu takiej inwestycji, ja przeliczylem dla domu 100m2 i wyszlo mi ponad 25 lat w stosunku do 20cm, a jeszcze na dodatek masz statykę niepewną

 

a 70cm welny to przerost formy nad trescią, az szkoda liczyc

poza tym im większa grubość tym bardziej rosną koszty związane z technicznymi rozwiązaniami do zamocowania wełny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Dach 40cm wełny
Przy identycznych izolacjach do gruntu ucieka więcej ciepła w sezonie grzewczym niż ścianami i dachem razem.

Dom to ciepła bryła – 20-25 % tej bryły ma kontakt z gruntem, reszta z powietrzem

Inna ciepła bryła – człowiek -kontakt z gruntem 1-2% powierzchni bryły

 

Jest -5 st C powietrze i 0 st.C grunt niech jedna osoba wyjdzie na bosaka, w furmańskim kożuchu i futrzanej czapie a druga w ciepłych butach i majtkach – Szybko zrozumie gdzie najwięcej tracimy ciepła.

A koszt izolacji się nie musi zwracać, bo w domach izolowanych nie ma możliwości wykonania drogiego centralnego ogrzewania, więc w sumie jest taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest -5 st C powietrze i 0 st.C grunt niech jedna osoba wyjdzie na bosaka, w furmańskim kożuchu i futrzanej czapie a druga w ciepłych butach i majtkach – Szybko zrozumie gdzie najwięcej tracimy ciepła.

 

tylko, że temperatura gruntu pod domem to ok. 8 stopni a nie 0

 

a poza tym to widzę, że kolega postanowił zmienić forum po tym jak dostał bana za pisanie bzdur na forumbudowlanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A policzyłeś jaki masz okres zwrotu samej budowy ? Czy ona ma wogóle ekonomiczny sens czy jak samochód jest studnia bez dna za Twego i następnego pokolenia życia?

Po co pisać takie głupoty?

oczywiście, że liczyłem jakie grubości ocieplenia opłacają się, a jakie już nie, głupotą byłoby tego nie zrobić

to może powinienem dać metr styro na ściany i 2 metry wełny? przecież tak byłoby lepiej, dlaczego nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...