Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jakie zgrabne zdanie. A co znaczy?

 

To też jest zdanie którego znaczenia pojąć nie sposób. Pisz Tomasz po ludzku.

 

TB chodzi o to ze j-j ma odciecie w fundamencie zrobione ze szkła piankowego i ma ograniczone straty na styku fundament - sciana nosna, natomiast płytę fundamentową ma R&K w tych dwóch przypadkach jest izolacja zewnątrz. Pocieszajaca jest pewna ewolucja poglądów TB który przedtem twierdził ze tylko izolacja wewnątrz, ale teraz juz dopuszcza w niektórych przypadkach izolację zewnątrz.

Zarówno j-j jak i R&K mają 30 cm styropianu lub styroduru pod posadzką, ale nie kierowali się wytycznymi TB, które to wytyczne stworzył on sam na podstawie swoich własnych norm, aczkolwiek i ta wartośc jest niepewna gdyz TB zaczyna coraz częsciej wspominac o co najmniej 50 cm styropianu pod posadzkę. Byc moze jego własne normy również wymagają aktualizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pocieszajaca jest pewna ewolucja poglądów TB który przedtem twierdził ze tylko izolacja wewnątrz, ale teraz juz dopuszcza w niektórych przypadkach izolację zewnątrz.
TB zmienił też poglądy na pompę ciepła. Jeszcze nie tak dawno twierdził, że pompa ciepła nadaje się tylko do obiektów zabytkowych. Dzisiaj sam rozważa stosuje z powodzeniem pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody i do ogrzewania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku - pisałem o pompie ciepła do ogrzewania pośredniego... centralnego w tamtych latach pomp DC z bezpośrednim parowaniem czy skraplaniem po prostu nie było.

A co do 50 cm styropianu... Zacytuję dr Dudę – jeżeli dziś (2006) robi ktoś mniej jak 30 cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem.

30 cm dawało się w latach 90' .

Ale fakt jest kaktem, nie ma jeszcze obowiązku izolować domu.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku - pisałem o pompie ciepła do ogrzewania pośredniego... centralnego w tamtych latach pomp DC z bezpośrednim parowaniem czy skraplaniem po prostu nie było.
Praktycznie wszystkie pompy ciepła powietrze-powietrze typu split, czy multisplit są pompami ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem. Pompy ciepła typu DC inverter na pewno istniały już w 2007 r, kiedy prowadziłem z Panem dyskusję.

Również gruntowe pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem nie były w tym czasie nowością.

Jeżeli chodzi o dr Dudę, to w 2009 r. pisał - http://porady.domiporta.pl/poradnik/1,127301,6396546,Madry_buduje_dwa_razy_lepiej.html?as=2 :

Zatem budowanie dwa razy lepiej, niż dopuszczają "warunki techniczne", to najlepszy interes, jaki można zrobić w tych czasach. I dodatkowo nawet mniej ryzykowny niż zakup uchodzących za najbezpieczniejsze na świecie obligacje amerykańskiego rządu - oprocentowane na 0 proc.

 

W tej sytuacji prawdą jest nie tylko to, że mądry buduje (co najmniej) dwa razy lepiej, ale i to, że tylko głupi może zaufać zawartych w przepisach budowlanych zapewnieniom, że budowanie przegród o współczynnikach przenikania ciepła, zgodnych z "warunkami technicznymi" jest w jakiejkolwiek mierze racjonalne.

W warunkach technicznych posadzka na gruncie ma mieć nie więcej jak 0,45W/(m2*K). Aby spełnić ten warunek wystarczy już 8cm styropianu. Dwa razy lepiej to 16cm.

Z Pana wypowiedzi wynika, że dr Duda sam siebie nazwał "niedouczonym szkodnikiem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach technicznych posadzka na gruncie ma mieć nie więcej jak 0,45W/(m2*K). Aby spełnić ten warunek wystarczy już 8cm styropianu. Dwa razy lepiej to 16cm.

Z Pana wypowiedzi wynika, że dr Duda sam siebie nazwał "niedouczonym szkodnikiem" ?

 

To wszystko dotyczy klasycznej fizyki budowli, a TB wprowadził na potrzeby swojej teorii blizej nie sprecyzowany wsp. odbioru ciepła. Czym to jest, wie tylko on sam.

Ow mityczny parametr powoduje ze straty do gruntu są kilkukrotnie wyzsze (6 lub wiecej), nizby to wynikało z dotychczas obowiazujących teorii i norm. Stąd wynika tak duza grubośc styropianu pod posadzką. Dokłądne obliczenia ozc zweryfikowane w rzeczywistości nie potwierdzają istnienia owego współczynnika, na co TB ma wytłumaczenie w postaci swiatowego spisku dostawców energii, producentów sprzetu grzewczego, projektantów i audytorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie pompy ciepła powietrze-powietrze typu split, czy multisplit są pompami ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem. Pompy ciepła typu DC inverter na pewno istniały już w 2007 r, kiedy prowadziłem z Panem dyskusję.
Być może istniały, tylko nie były zbytnio dostępne. Nie badałem ich. Pisałem o pompach do centralnego. Jest różnica (i to duża) pomiędzy :

- bezpośrednim a pośrednim grzaniem i chłodzeniem

- temperaturą dolnego źródła, gdy temperatura górnego jest 20 czy 30 st niższa

-brakiem możliwości komfortowego chłodzenia przy pompach do pośredniego ogrzewania

-CENĄ

 

Z Pana wypowiedzi wynika, że dr Duda sam siebie nazwał "niedouczonym szkodnikiem" ?
To nie moja wypowiedź. Ja w 1990 roku postawiłem sklep 2 x60m2 z 20 cm styropianu w podłodze ( na keramzycie) i w dachu. Jedna połówka miała ścianę z suporeksu + 20 cm styropianu na zewnątrz w drugiej warstwy były zamienione 20 cm wełny z folia od środka a suporeks na zewnątrz.

Na różnych głębokościach miałem wpuszczonych 60 NTC. Obie połówki grzane kablami grzewczymi.

Tak pomiary robiłem przez 6 lat - zużycie w jednej połówce od 1200 do 1800 kWh w drugiej coś koło 7000-8000kWh ( nie chce mi się szukać dokładnie)

Na około 12 m 2 było położone 30cm styropianu (wyrównałem poziom nadwyżką styropianu ) i temperatura tam była 2 st niższa. (+1st.C) . Od tamtej pory piszę, że minimum 30cm - a Pan Duda od 2006r.

 

1 – dom nieizolowany – zużycie na ogrzewanie ponad 30 kWh/m2 rocznie

2 - dom izolowany do 30kWh/m2

3 – dom energooszczędny do 15 kWh/m2 rocznie

4 – dom pasywny 0 kWh

5 – samowystarczalny

6 – plus energetyczny

Panie Henryku ... dom zużywający do 30kWh/m2 rocznie - to 35 cm styropianu od gruntu, 10-12 cm wełny w ścianie z folią od środka, 30 cm wełny w dachu ( więcej gdy jest użytkowe poddasze - i by latem było chłodniej) +90% reku. Sprawdzone, że 30kWh/m2 nie przekroczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obowiazujących teorii i norm.
Norma tak!!! Wiele się pisze o oszustwach w metodach liczenia i normach chroniących sprzedawców energii

http://cieplej.pl/imgturysta/file/artykuly/Artyku%C5%82_Ludomir%20Duda.pdf

http://www.welt.de/finanzen/immobilien/article109699115/Waermedaemmung-kann-Heizkosten-in-Hoehe-treiben.html

http://www.eike-klima-energie.eu/climategate-anzeige/fassadendaemmung-energetische-volksverdummung/

 

Ale nie w teorii!!! W definicji jest konieczność uwzględnienia współczynnika odbioru ciepła czy stałość lambdy materiałów w przegrodzie( paroizolacja)

Co do tego czy piach odbiera 6 x lepiej czy 1.5 raza - to łatwo się Pan może przekonać

Dwa termosy z czujnikami temperatury - ta sama ilość wrzątku i jeden w powietrzu + 20 st.C drugi w piasku +20 st.C JAKI PROBLEM???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma tak!!! Wiele się pisze o oszustwach w metodach liczenia i normach chroniących sprzedawców energii

http://cieplej.pl/imgturysta/file/artykuly/Artyku%C5%82_Ludomir%20Duda.pdf

http://www.welt.de/finanzen/immobilien/article109699115/Waermedaemmung-kann-Heizkosten-in-Hoehe-treiben.html

http://www.eike-klima-energie.eu/climategate-anzeige/fassadendaemmung-energetische-volksverdummung/

 

Ale nie w teorii!!! W definicji jest konieczność uwzględnienia współczynnika odbioru ciepła czy stałość lambdy materiałów w przegrodzie( paroizolacja)

Co do tego czy piach odbiera 6 x lepiej czy 1.5 raza - to łatwo się Pan może przekonać

Dwa termosy z czujnikami temperatury - ta sama ilość wrzątku i jeden w powietrzu + 20 st.C drugi w piasku +20 st.C JAKI PROBLEM???

 

W jakiej definicji moze byc koniecznośc uwzgledniania wsp. który nie istnieje ?. Chyba tylko w Pana definicji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już czegoś nie rozumiem. Pomóżcie laikowi. Dom będzie niewielki, 10 x 8 m po obrysie fundamentów, parter + piętro jako użytkowe poddasze, silka i jak sądzę 20 cm szarego stryropianu, wentylacja mechaniczna

Jak właściwie powinna być grubość XPS pod płytą ? Ciągle czytam 20-30 cm, a tu nagle 8 cm i przy okazji gdzie najlepiej umieścić GWC - pod płytą czy poza nią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już czegoś nie rozumiem. Pomóżcie laikowi. Dom będzie niewielki, 10 x 8 m po obrysie fundamentów, parter + piętro jako użytkowe poddasze, silka i jak sądzę 20 cm szarego stryropianu, wentylacja mechaniczna

Jak właściwie powinna być grubość XPS pod płytą ? Ciągle czytam 20-30 cm, a tu nagle 8 cm i przy okazji gdzie najlepiej umieścić GWC - pod płytą czy poza nią ?

 

Zastosuj sie do recepty TB, 50 cm styro pod posadzką, daj 12 cm wełny od wewnątrz, 30 cm na skosach, ogrzewanie niecentralne, nie wiem jeszcze jakie okna bo o nich TB niewiele wspomina czyli nie ma chyba specjalnych wymogów i otrzymasz dom o wsp ponizej 30 kWh/m2. Sam TB to gwarantuje. I styropianie na zewnątrz zapomnij bo tak robią tylko nieuki, a ci którzy to doradzają to szkodniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu nagle 8 cm
Nie 8 cm a 0.45W/m2 xK !!! To strumień ciepła nie grubość styropianu!!! Gdyby po obu stronach przegrody termicznej były te zbliżone warunki - jak w przypadku ściany powietrze / powietrze - to 0.45W/m2 xK byłoby przy 8 cm styropianu z folia. Ale w przypadku podłogi, po drugiej stronie jest odbiornik minimum 6 x lepszy od powietrza za ścianą, Trzeba to zrównoważyć grubością styropianu, dlatego tam się daje ponad 30 cm.

Co do ściany i styropianu w ścianie - musi on się łączyć ze styropianem w podłodze!!!

to nie jest izolacja.jpg To nie jest izolacja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj sie do recepty TB, 50 cm styro pod posadzką, daj 12 cm wełny od wewnątrz, 30 cm na skosach, ogrzewanie niecentralne, nie wiem jeszcze jakie okna bo o nich TB niewiele wspomina czyli nie ma chyba specjalnych wymogów i otrzymasz dom o wsp ponizej 30 kWh/m2. Sam TB to gwarantuje. I styropianie na zewnątrz zapomnij bo tak robią tylko nieuki, a ci którzy to doradzają to szkodniki

Okna szczelne - i normalne! 1.1W/m2xK przy takiej izolacji bedzie niecałe 20kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...