Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zadałem proste pytanie i znów śmietnik zamiast odpowiedzi

Doprawdy nie możecie nawalać się gdzie indziej? Tu laik przychodzi o poradę a nie by czytać idiotyczne polemiki

Dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu kwestii ;)

 

Gdybym doradził za na początek wykonanie obliczeń ozc, na ich podstawie dobieramy grubosci ocieplen w zaleznosci od efektu jaki chcesz osiągnąc oraz system grzewczy, to zaraz zostanę zaatakowany przez TB, który w tym i w innych tematach mąci i miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja prosiłem moderatora o wycinanie postów albo bana dla TB, ale niektórzy prosili żeby zostawić

 

Te posty miały byc rzekomo inspirujące dla czytających, a wyszło jak zwykle.

Tam gdzie się wtrąci TB ginie i rozmywa sie meritum wątku, poruszane są setki tematów pobocznych, pojawiają sie polemiki, prezentowanie własnych teorii. Zwykły laik nie ma szans

dowiedziec sie na swoje pytanie. Tak sie dzieje na wszystkich forach budowlanych za wyjatkiem tych gdzie TB został zbanowany

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już czegoś nie rozumiem. Pomóżcie laikowi. Dom będzie niewielki, 10 x 8 m po obrysie fundamentów, parter + piętro jako użytkowe poddasze, silka i jak sądzę 20 cm szarego stryropianu, wentylacja mechaniczna

Jak właściwie powinna być grubość XPS pod płytą ? Ciągle czytam 20-30 cm, a tu nagle 8 cm i przy okazji gdzie najlepiej umieścić GWC - pod płytą czy poza nią ?

Przy takich parametrach domu jak opisałeś wyżej dałbym 20cm XPS pod plytą. Oczywiście zastosowanie 30cm XPS nie będzie błędem, ale czas zwrotu inwestycji w postaci tych dodatkowych 10cm XPS może być dosyć długi (tym krótszy, im droższe w eksploatacji źródło ciepła do ogrzewania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich parametrach domu jak opisałeś wyżej dałbym 20cm XPS pod plytą. Oczywiście zastosowanie 30cm XPS nie będzie błędem, ale czas zwrotu inwestycji w postaci tych dodatkowych 10cm XPS może być dosyć długi (tym krótszy, im droższe w eksploatacji źródło ciepła do ogrzewania).

Trudno pisać o zwrocie... Przecież rezygnując z centralnego na rzecz np kabli - zaoszczędzimy więcej niż koszt kilkunastu m3 styropianu. Przy okazji poprawiając komfort przez precyzyjniejsze sterowanie i likwidując straty na "pośrednictwie" - zostanie jeszcze na zasobnik z pompą ciepła do cwu - przez którą można puścić wyrzutnię z reku. Będzie takiej, większy komfort i faktycznie 20kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozczarował mnie Pan, myślałem, że zaproponuje Pan brak okien, przecież tak byłoby cieplej

Salon VOLVO z 30cm styropianu od gruntu 100% oszklenia w ścianach 30 cm wełny w dachu i reku - zużywał 25kWh/m2 rocznie. Ważne by ściana była "szczelna" i nie odprowadzała ciepła do gruntu. Trzeba pamiętać, że okna zimą + wylewka to naprawdę spore źródło ciepła przy mroźnych i słonecznych dniach. Pogotowie rannego, by nie tracił ciepła, owija folią al nie kocem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj sie do recepty TB, 50 cm styro pod posadzką, daj 12 cm wełny od wewnątrz, 30 cm na skosach, ogrzewanie niecentralne, nie wiem jeszcze jakie okna bo o nich TB niewiele wspomina czyli nie ma chyba specjalnych wymogów i otrzymasz dom o wsp ponizej 30 kWh/m2. Sam TB to gwarantuje. I styropianie na zewnątrz zapomnij bo tak robią tylko nieuki, a ci którzy to doradzają to szkodniki

Pozostaje mi tylko przychylić się do tej rady ;).

Może wreszcie TB będzie mógł się pochwalić domem wybudowanym od podstaw wg jego pomysłów?

Może jeszcze do tego dodasz układ ogrzewania i chłodzenia o zerowym zapotrzebowaniu na energię, o którym pisał tutaj :

Budownictwo XXI wieku kończy się na 30kWh/m2 rocznie - tyle zużywa na ogrzewanie dom normatywny z rekuperatorem 90 % ( 35 cm styro od gruntu, 15 cm wełny w ścianie z paroizolacja od wewnątrz, 30 cm wełny w dachu z paroizolacją od wewnątrz. To nie są wyliczenia tylko wskazania liczników ( 120 m 2 nie przekroczyło od od 1999 3600kWh. na ogrzewanie

Po założeniu do takiego domu powietrznej pompy ciepła na prąd stały (ciągła praca), zasilającej - podczerowone ogrzewanie podłogowe z bezpośrednim skraplaniem. Wyszło przez ostatnie 3 sezony - poniżej 1000kWh - Taką ilość kWh załatwia np. http://www.inwestujwoze.pl/dla-domu.html ten zestaw - koszt z montażem 10800 zł brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam jeśli powtarzam za kimś pytanie. otóż płyta fundamentowa ma 25 cm. o ile zwiększy sie jej grubość jak na zbrojenie położę rurki ogrzewania podłogowego? wyjdzie wtedy 30 cm?

rurki na górnym zbrojeniu to wiele wad i kłopotów. Polecam jednak podwiesić pod górną siatką. Jeśli ktoś ma przewidziane 3cm otuliny u góry, to przy ułożeniu rurek na siatce, można je uszkodzić już przy zaciąganiu łatą wibracyjną. O utrudnionym poruszaniu się podczas zalewania płyty już nie wspominam. Jeśli jest zbyt mało otuliny, beton będzie pękał identycznie do ułożenia rurek. No i na koniec, rurki pod siatką to zawsze 3,4 cm niżej a więc zawsze coś więcej akumulacji zyskamy. Moim zdaniem rurki na siatce nie powinny być układane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko jak to zrobić, aby podczas wylewania betonu i lażenia po płycie, gładzenia wibrowania, itd. wszystko zostalo na swoim miejscu?
Można zastosować dodatkową siatkę z cienkich prętów.

Pisałem o tym tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=5896802&viewfull=1#post5896802

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi ktoś podać namiary do jakiegoś sklepu (najlepiej internetowego lub w okolicach Kielc) gdzie mogę zakupić dystanse do zbrojenia na miękkie podłoże. Pytałem już w kilku sklepach i szukałem na allegro i nic. Bardzo proszę o pomoc.

 

Ja kupiłem dystanse w www.r-s-system.pl/ - wysyłka kurierem bez problemu.

Jak wyglądają masz foto w moim dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...