Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

widocznie pospółka pospółce nie równa ;)

u mnie droga wewnętrzna jest z pospółki i nawet podczas deszczu wjeżdżały gruszki z betonem te duże i na drodze śladu nie ma.. no ale to też kwestia podbudowy itp. generalnie tak jak jest też jest raczej nieźle ;)

 

BTW: nie widzę rur do kabli elektrycznych powyciąganych we wszystkie strony płyty.. potem do lampek czy bramy się przydadzą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już Twój dziennik, który zresztą jest jednym z najlepszych dzienników na tym forum. Dziennik Skarbiego, też przed chwilą przejrzałem. Pytanie w jakim stopniu takie dwie oddzielne płyty osłabią całą konstrukcję fundamentów. Szczególnie ma to znaczenie na terenach ze szkodami górniczymi (takich jak u mnie), ale to już będzie temat dla konstruktora, który będzie liczył płytę.

 

to pytanie tylko i wyłącznie do konstruktora , wiem że wielu nie chce tak projektować, można też zrobić odizolowaną płytę, oraz murłatę osobną na domu i garażu by garaż osiadał niezależnie

 

Wielką, niewielką...zawsze to jakaś niekontrolowana ucieczka ciepła z części mieszkalnej..
nie wieksza nic grzanie grzejnikiem lub podlogowka a instalacja tez kosztuje, PG tez garaz Ci dogrzeje
Po przemyśleniach prawdopodobnie w części mieszkalnej dam styropian pod wylewkę, w ten sposób oddzielę się od garażu. Muszę jeszcze pomyśleć nad sposobem lekkiego dogrzania garażu i kotłowni. Być może w ogóle zmienię koncepcję i zrobię tak jak np. koledzy fotohobby lub ryloon, czyli 10 cm styro pod płytę i 10 na płytę.

To w takim razie jeszcze jedno pytanie, czy z punktu widzenia energooszczędności (i koniecznych dodatkowych pieniędzy) jest sens dawać 20 cm XPS'a pod płytę i jeszcze 10 cm styropianu na płytę pod wylewkę ? Czy też 10 cm pod i 10 cm nad płytę da już dobre rezultaty ? Chodzi mi głównie o "uciekanie" ciepła przez ściany zewnętrzne, które byłyby wyizolowane od gruntu tylko 10 cm warstwą styropianu.

10 Xps pod i 10 cm eps na i będzie ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za słaba?

:) Woziłam w bagażniku jeszcze do niedawna worek z pospółką, jaką mi zaproponował poprzedni dostawca. Piasek, jak z plaży - idealny do piaskownic. Miałki i sypki. Nie chciałabym na tym domu stawiać.

Może faktycznie pospółka trafia się jeszcze inna, bardziej gliniasta i domy stoją, i gruszki jeżdżą :cool:. A u niektórych, jak widać na przykładzie adamfcb, może być wymyta. Choć to reż pewnie zależy od stopnia zagęszczenia.

 

widocznie pospółka pospółce nie równa ;)

u mnie droga wewnętrzna jest z pospółki i nawet podczas deszczu wjeżdżały gruszki z betonem te duże i na drodze śladu nie ma.. no ale to też kwestia podbudowy itp. generalnie tak jak jest też jest raczej nieźle ;)

 

BTW: nie widzę rur do kabli elektrycznych powyciąganych we wszystkie strony płyty.. potem do lampek czy bramy się przydadzą..

Aaaa... dzięki za wskazówkę. Może faktycznie się przydać. Jakie fi wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dałem 80mm ;) ale 100 też będzie - ok, pamiętaj żeby dać do środka piloty (sznurki do przeciągania)

i na 4 strony budynku pośrodku.. i gdzieś przy rozdzielni czy w pom. gosp. się schodzą,, przydadzą się na pewno..

 

 

nie trzeba aż tak kombinować - przykład jak jest u mnie - oświetlenie tarasu i 2 gniazdka zewnętrzne idą z rozdzielni na oddzielnym przewodzie - ponieważ nie wiem kiedy i do czego się przydadzą przewód ma osobne zabezpieczenie i jest nieco grubszy - wszystko wykonane w podwieszanym suficie i ścianach na etapie robienia elektryki - do tego od środka mam włącznik do gniazdek

 

od strony wjazdu też mam przewód do bramy wyciągnięty i ewentualnie do videodomofonu - najnowsza koncepcja mówi o braku bramy / bramki / videodomofonu :D - w kieszeni pozostanie ok 10-15 tyś - płot równo z domem - przed wejściem i garażem parking na 4 auta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od strony wjazdu też mam przewód do bramy wyciągnięty i ewentualnie do videodomofonu - najnowsza koncepcja mówi o braku bramy / bramki / videodomofonu :D - w kieszeni pozostanie ok 10-15 tyś - płot równo z domem - przed wejściem i garażem parking na 4 auta :D

 

dokładnie tak będzie u mnie :) i jeszcze jeden plus, nie musisz czekać aż ci się brama otworzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już Twój dziennik, który zresztą jest jednym z najlepszych dzienników na tym forum. Dziennik Skarbiego, też przed chwilą przejrzałem. Pytanie w jakim stopniu takie dwie oddzielne płyty osłabią całą konstrukcję fundamentów. Szczególnie ma to znaczenie na terenach ze szkodami górniczymi (takich jak u mnie), ale to już będzie temat dla konstruktora, który będzie liczył płytę.

u mnie garaż i dom to jakby oddzielne budynki, więc nie będzie problemów, jeśli garaż jest w bryle natomiast to potencjalnie może to stanowić jakiś problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając kwestie gustu - czynnik subiektywny - podoba się nie podoba się - zgadzam się z Vega1 - za drogo

 

ja mam w garażu gres hiszpański 60x60 kupiony w 3 gatunku na wyprzedaży - wygląda dobrze - płytki+ klej i własna robocizna nie wiem czy wyszło 40 zł za 1m2 - na płytę grunt, później klej i płytki

 

PS. podoba mi się ... ale za taką kasę już nie tak bardzo

 

Ja nie mówiłem o polerowaniu betonu w garażu tylko w domu, dlatego płytki i materiały będą nieco droższe (lepsze).

Poza tym jeśli robisz sam, to praca też kosztuje i przeważnie więcej niż robotnika ... A i za meteriałem musisz się najeździć. To też czas - pieniądze.

 

Ale czy drogo ? Raczej "drożej". I pytanie ile drożej. Na tyle żeby z tego rezygnować ? To też czynnik subiektywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od strony wjazdu też mam przewód do bramy wyciągnięty i ewentualnie do videodomofonu - najnowsza koncepcja mówi o braku bramy / bramki / videodomofonu :D - w kieszeni pozostanie ok 10-15 tyś - płot równo z domem - przed wejściem i garażem parking na 4 auta :D

 

Tak samo myślę!

Zastanawiam się, czy wogóle zrezygnować z płotu. Czy płot to wogóle jakiekolwiek zabezpieczenie ? Przed czym?, bo chyba nie przed złodziejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

energetycznie lepiej dla budynku będzie 20cm pod płytę i "nic" nad.

 

tak - ale jeśli ktoś robi to ze względu na koszty - na drogi XPS - to spokojnie może takie rozwiązanie przyjąć - dla domu 3-4 lub więcej litrowego to w zasadzie bez znaczenia - czyli bedzie OK nie = energetycznie lepiej

 

lepiej w kontekście inwestycji , kolejności prac którą inwestor sobie założył do poniesionych kosztów - zawsze można dokładnie sprawdzić gdzie 20 cm pod XPS zrówna się energetycznie z 10XPS pod i naście eps w środku .... - kto ma narzędzie niech proszę policzy

 

Tak samo myślę!

Zastanawiam się, czy wogóle zrezygnować z płotu. Czy płot to wogóle jakiekolwiek zabezpieczenie ? Przed czym?, bo chyba nie przed złodziejami.

 

wiele osób nie bierze jeszcze jednej kwestii pod uwagę np ustawienia domu na działce - u mnie max przysunięty wg przepisów do linii zabudowy - dzieki temu mniej kostki na chodnik i podjazd do garażu - oczywiście wiele zależy od projektu i kierunku ustawienia domu - u mnie garaż, przedsionek i kuchnia , a za domem "boisko piłkarskie"

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - ale jeśli ktoś robi to ze względu na koszty - na drogi XPS - to spokojnie może takie rozwiązanie przyjąć - dla domu 3-4 lub więcej litrowego to w zasadzie bez znaczenia - czyli bedzie OK nie = energetycznie lepiej

lepiej w kontekście inwestycji , kolejności prac którą inwestor sobie założył do poniesionych kosztów - zawsze można dokładnie sprawdzić gdzie 20 cm pod XPS zrówna się energetycznie z 10XPS pod i naście eps w środku .... - kto ma narzędzie niech proszę policzy

 

No właśnie, fajnie by było jakby to ktoś policzył. U mnie jest jeszcze taka sytuacja, że garaż oraz pomieszczenie gospodarcze za garażem będzie wentylowane grawitacyjnie (w pozostałej części domu WM). I wydaje mi się, że ucieczka ciepła przez część płyty w garażu, nawet przy stosunkowo ciepłej bramie, będzie dużo większa, niż by się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś na budowie poprawić te podmycia no i wsumie nie jest tak źle jak mi się wydawało, to najwieksze podmycie (fotki pokazywałem) nie było takie duże, bo w tym miejscu styrodur jest wysuniety poza płytę około 40cm, więc faktycznego podmycia było może 10cm, ale to się jeszcze poprawi jak się będzie robić cokół płyty, były też dwa inne delikatne podmycia przy przepustach na prąd i wodę, a dookoła płyty woda nic nie podmyła, więc chyba wszystko ładnie pięknie:) (mam nadzieję:) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...