Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie wiem, może i tak, tylko nie mogę tego zauważyć... a może nie chcę? A może ludzie o mnie też tak mówią? W okolicy jedyny dom z PC, bez komina itd. Pewnie gadają, że cymbał na pokaz postawił.
tez tak może być ;) Odmieniec z Ciebie - jak można dom bez komina ? :p

 

Arturo72Ty swoje, ja swoje. Ty masz swoją rację, ja swoją i nie znalazłem w opisie jakiegokolwiek styropianu iż jest rekomendowany pod płytę fundamentową, przy styrodurze trafiłem na taki opis kilka razy.

I dalej będę gadał bzdury a try ze swoją kulturą wytkniesz mi to kulturalnie i delikatnie, zapewne nie raz, tak jak i słomę której nie zdążyłem schować do butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zabraniać jakoś też nie zabraniają. Który producent zabrania dawania EPS pod płytę?

 

 

A czy producenci pustaków z ceramiki porotyzowanej zabraniaja stawiać z nich ściany fundamentowe ?

A producenci cegly klinkierowej dziurawki zabraniaja murowanie z niej kominów ?

 

Ale jakos o tym wiadomo i tego się nie robi.

 

Konstruktorzy i wykonawcz powinni opierac sie raczej na dopuszczeniach do stosowania, niż zakazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pod izolowaną płytę fundamentową pod garaż blaszany wagi ok.300kg też należy zastosować XPS,który jest jedynie dopuszczony ?

Troszkę zdrowego rozsądku by się przydało czytając reklamy...

 

Przy okazji,wiem,że jedyne dopuszczone rury do GWC ma rechau,ręka do góry,kto posiada rechaua w GWC ?

Garaż blaszany to nie dom ważący kilkaset ton. Konsekwencji zastosowania niewłaściwych materiałów nie będzie ze względu na konstrukcję. (chyba że się całość pokrzywi). Pod domem naprężenia mogą być równe lub przekraczać dopuszczalne dla dla np EPS 200. Jeżeli brak środków na budowę wymusza oszczędności to można zrozumieć użycie materiałów których producent takiego zastosowania nie przewidział. Jeżeli jednak oszczędności nie mają znaczenia to nie powinno się i koniec. Żadne czarowanie rzeczywistości tu nie pomoże.

Konstruktor powinien zapytać inwestora czy zgadza się na droższy ale dopuszczony przez producenta materiał czy też woli tańszy ale bez takiej aprobaty. Może przedstawić konsekwencje czyli w przypadku EPS lekkie siadanie materiału a więc w rezultacie pomijalne małe pogorszenie właściwości izolacyjnych ale powinien to zrobić. (może się niestety zdarzyć opisane przez PiotraO pod płytami Legalett zgniecenie styro pozwalające to dostrzec, więc na pewno większe niż 10%, jeżeli konstruktor jest niedouczony i bardzo optymistycznie podchodzi do właściwości styropianu).

 

Negatywne efekty zastosowania niewłaściwego styro o właściwościach trochę poniżej krytycznych dla danego budynku, wygląda na to że mogą w praktyce być pominięte ale inwestor powinien być o tym poinformowany. Jest jeszcze, pomijana konsekwentnie przez obrońców EPS kwestia nasiąkliwości. Żaden z producentów styro do których dzwoniłem nie zalecał EPS pod fundament płytowy. Nawet taki hydrofobowy. Argumenty były różne ale nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności za to co się z tym styropianem ewentualnie stanie.

 

Bardzo ta dyskusja przypomina rozmowy o Legalett w którym jego żarliwi obrońcy, bardzo często posiadający taką płytę twierdzili że EPS 100 jest ok a ci którzy twierdzą inaczej szukają dziury w całym. Jakoś zamilkli po tym jak PiotrO opisał stwardniały i mocno zbity styro pod płytami/płytą Legalett.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foto - daj spokój. Ta dyskusja prowadzi do nikąd. Oni naszego podejścia nie zrozumieją, my ich też nie, przynajmniej ja nie rozumiem z powodów o których już napisałem.

 

Z innej beczki.

Zaprojektowana płyta, materiał na ściany określony (silka), ciągle zastanawiam się czy dach drewniany, czy betonowy (pochylanie jednostronne 40%)

Może ktoś coś zasugeruje? Sam jakoś podjąć decyzji nie mogę. A może jakiś link do rozważą "za" i "przeciw" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foto - daj spokój. Ta dyskusja prowadzi do nikąd. Oni naszego podejścia nie zrozumieją, my ich też nie, przynajmniej ja nie rozumiem z powodów o których już napisałem.

 

Z innej beczki.

Zaprojektowana płyta, materiał na ściany określony (silka), ciągle zastanawiam się czy dach drewniany, czy betonowy (pochylanie jednostronne 40%)

Może ktoś coś zasugeruje? Sam jakoś podjąć decyzji nie mogę. A może jakiś link do rozważą "za" i "przeciw" ?

 

a możesz wkleić przekrój ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jest w Niemczech. Tam są materiały dopuszczone do stosowania jako izolacja pod fundamentem płytowym i innych stosować nie można. Materiały przechodzą badania i niezależnie od tego co twierdzi producent dostają certyfikat lub nie. Nie ma podobnych dyskusji. Z tego co pamiętam są tam dwa EPS 200 hydrofobowe ale z zastrzeżeniem w postaci dopuszczalnego obciążenia. Poza tym same XPS i to nie wszystkie oraz granulaty szkła piankowego. Nie ma też np perlitu, pianobetonu czy keramzytu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod domem naprężenia mogą być równe lub przekraczać dopuszczalne dla dla np EPS 200.

 

Otóż to, że mogą, ale nie muszą. Dom w konstrukcji drewnianej na płycie fundamentowej nie przekroczy 45kN/m2 (BTW EPS200 wytrzymują nacisk trwały ok. 60kN/m2), więc nie ma przeciwskazań co do zastosowania EPS200 na całej powierzchni płyty fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jest w Niemczech. Tam są materiały dopuszczone do stosowania .... Materiały przechodzą badania i niezależnie od tego co twierdzi producent dostają certyfikat lub nie. Nie ma podobnych dyskusji......

Bo widzisz.... tam wszystko wygląda inaczej, na każdej budowie, nawet parterowego małego domku masz dźwig, porządek o jakim u nas można pomarzyć, i działające służby sprawdzające to, co na budowach się dzieje i nie ma zmiłuj, jak coś nie tak, natychmiast budowę zamykają. Miałem okazje kilka lat się ich budowaniu przyglądać i nie ma porównania z tym co u nas się widuje

Ale to wieki tradycji i odpowiedniego wychowania :)

Nawet my tam potrafimy dostosować się do wymagań i po sobie posprzątać ;) Inne nacje także, jakoś nie wypada lub raczej jak nie dostosujesz się to Cię z roboty wywalą i koniec dobrego zarobku.

Czy kiedykolwiek u nas tak będzie?

U siebie będę tego pilnował, i żadne tam sławojki tylko toy-toya na budowie postawię, bo podstawą dobrej pracy jest dobre wypróżnienie ;)

Edytowane przez domowy cieć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, że mogą, ale nie muszą. Dom w konstrukcji drewnianej na płycie fundamentowej nie przekroczy 45kN/m2 (BTW EPS200 wytrzymują nacisk trwały ok. 60kN/m2), więc nie ma przeciwskazań co do zastosowania EPS200 na całej powierzchni płyty fundamentowej.
Zgadza się choć co do tych 60kN/m2 można by dyskutować, przynajmniej jeżeli chodzi o różnych producentów. Ja cały czas przypominam o tym że naprężenia pod płytą nie są równe na całej powierzchni. Można dać EPS jeżeli ktoś się na to świadomie decyduje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPS'a do profesjonalnych zastosowań pod płyty fundamentowe dyskwalifikuje przede wszystkim brak określonych parametrów takich: jak dopuszczalne naprężenia ściskające trwałe, moduł podłoża lub sztywność podłoża przez co ciężko jest ująć tą warstwę jako nośną. Dla XPS'a wszystkie te wartości są podane - producent przeprowadził wszystkie potrzebne badania dla określenia tych cech i podaję również metodologię obliczeń takich izolowanych płyt. Można dyskutować o dopuszczeniu EPS do stosowania pod płytami pomiędzy pionowymi elementami nośnymi gdyż często naprężenia są tam dość małe ale też chciałbym mieć zapewnienie producenta że np. max naprężenie ściskające trwałe przy 2% odkształceniu może wynosić 45 kPa - daje aktualnie ktoś takie zapewnienie na papierze??

45 kN/m^2 to można uzyskać na dużej powierzchni płyty "nie drewniaka" - http://imageshack.us/f/4/7cpk.jpg/ - wydruk odporu podłoża z 20cm styroduru, mały dom (110m^2 pow. uż.) z poddaszem użytkowym i garażem na oddylatowanej płycie, ściany silikat 18cm, strop żelbetowy 15cm, płyta 25cm;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że w Niemczech dom pasywny jest już przy U podłogi na poziomie 0,14 W/m²K a u nas 0,12 W/m²K (NF15). Co ciekawe reszta przegród ma te same wartości.

Czyżby Niemcy przebadali, że straty do gruntu nie są tak duże ? W takim bądź razie, kiedy z nfosigw dojdą do tych samych wniosków. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPS'a do profesjonalnych zastosowań pod płyty fundamentowe dyskwalifikuje przede wszystkim brak określonych parametrów takich: jak dopuszczalne naprężenia ściskające trwałe, moduł podłoża lub sztywność podłoża przez co ciężko jest ująć tą warstwę jako nośną. Dla XPS'a wszystkie te wartości są podane - producent przeprowadził wszystkie potrzebne badania dla określenia tych cech i podaję również metodologię obliczeń takich izolowanych płyt. Można dyskutować o dopuszczeniu EPS do stosowania pod płytami pomiędzy pionowymi elementami nośnymi gdyż często naprężenia są tam dość małe ale też chciałbym mieć zapewnienie producenta że np. max naprężenie ściskające trwałe przy 2% odkształceniu może wynosić 45 kPa - daje aktualnie ktoś takie zapewnienie na papierze??

45 kN/m^2 to można uzyskać na dużej powierzchni płyty "nie drewniaka" - http://imageshack.us/f/4/7cpk.jpg/ - wydruk odporu podłoża z 20cm styroduru, mały dom (110m^2 pow. uż.) z poddaszem użytkowym i garażem na oddylatowanej płycie, ściany silikat 18cm, strop żelbetowy 15cm, płyta 25cm;

 

Dziekuje za wykres, który dokładnie potwierdza to co caly czas mówimy: EPS nie nadaje się w większość przypadkow. Tu na obrazie widać, ze nawet taki stosunkowo lekki dom generuje nacisk do 137 kPa, czyli 3-krotnie więcej niż dozwolone od producentow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 137 kPa to taki "pik" pod samym narożnikiem na powierzchni 80 cm^2 który miarodajny nie jest, to jest MES i trzeba stosować pewne uśrednienia. Poza tym ten wykres jest od obciążeń obliczeniowych stałych+długotrwałych+krótkotrwałych. Dla obliczeniowych stałych+długotrwałe max odpór jest na poziomie 120kPa.. Taki skok naprężeń w narożnikach spowodowany jest silnym obciążeniem ścian zewnętrznych i brakiem odsadzki płyty względem ściany - po wyciągnięciu płyty poza lico ściany na 35cm naprężenia w tym narożu spadają do poziomu 60 kPa co jest jakąś wskazówką jak należy zmniejszyć naprężenia ściskające izolację termiczną dla osób które jednak chcą zastosować EPS pod płytę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 137 kPa to taki "pik" pod samym narożnikiem na powierzchni 80 cm^2 który miarodajny nie jest, to jest MES i trzeba stosować pewne uśrednienia. Poza tym ten wykres jest od obciążeń obliczeniowych stałych+długotrwałych+krótkotrwałych. Dla obliczeniowych stałych+długotrwałe max odpór jest na poziomie 120kPa.. Taki skok naprężeń w narożnikach spowodowany jest silnym obciążeniem ścian zewnętrznych i brakiem odsadzki płyty względem ściany - po wyciągnięciu płyty poza lico ściany na 35cm naprężenia w tym narożu spadają do poziomu 60 kPa co jest jakąś wskazówką jak należy zmniejszyć naprężenia ściskające izolację termiczną dla osób które jednak chcą zastosować EPS pod płytę.
Odsadzenia płyty nikt nie robi, Powód jest prozaiczny; trzeba to jeszcze jakoś zaizolować. Dobrze żeś te wyliczenie zamieścił. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy że liczenie średniego napręzenia na m2 nie odddaje rzeczywistości. Punktowo może być bardzo wysokie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...