Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wszystkie wymiary podajesz w cm, a potem wyjeżdżasz jakimś XPS 200...

200mm ?

 

Może być, jeśli to mm.

 

a w ogóle to co to za projekt ? Gotowiec od innego budynku , że pytasz, czy "będzie coś z tego" ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to co oznacza EPS 200 ?

 

 

 

Klasę styropianu za względu na wytrzymałość na sciskanie (a konkretnie poziom naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym (kPa) )

 

Tak w ogóle, to o co ci chodzi z tym pytaniem "będzie coś z tego?"

Będzie. Płyta.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zaprojektować wszystko sam. Jak na razie czarna magia,mam doświadczenie z betonem i ze stalą ale wiem tylko jak zrobić poddasze, choć też nie bardzo, ponieważ cały czas biję się z myślami jakie materiały itp. Płyta będzie z zagłębionym miejscem na rsś, pod nią gwc na niej jakiś ytong klejony na piankę choć jak by była kasa skusiłbym się na system "dryfix" Sam nie wiem czy myśleć po swojemu czy udać się do psychologa. I kto mi da pozwolenie na taką budowę?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XPS200 to klasyfikacja nosnosci 200kPa, BASF ma nadal Styrodur 2500 i 2800C (które wg. producenta się nie nadaja pod plyta fundamentowa), większość producentow jednak tego już nie oferują, najnizsza klasa jest przeważnie XPS300.

Co do samodzielne projektowanie, mysle ze to slaby pomysl. Plyta fundamentowa, tak jak kazda inna czesc konstrukcyjna, musi być obliczona. Do tego potrzebujesz statykę domu (obcazenie liniowe i punktowe), analizę gruntu oraz parametry izolacji pod plyta. A wtedy Ci wychodzi ile potrzebujesz stali, bądź, na odwrot, przyjmując rozne modeli i ilości, sprawdzasz czy spelnia się warunek w danym przypadku.

Trzeba wiedzieć, jakie sa ograniczenie dot. szerokość rys, a do tego się stosuje siatki. Generalnie, tu mniejszy rozstaw i cienkie prety lepiej dzialaja niż grube prety i duzy rozstaw. A czasami, jeśli obciążenie sa wysokie, siatki nie wystarczają, musza być prety.

 

Najwyzej można sobie projektować podbudowę, wszystkie warstwy itd., a niech konstruktor robi obliczenie i sprawdzi czy tak działa. Mysle ze te koszty za projekt oszczędzasz na stali i beton, ponieważ jeśli sam projektujesz, to musisz dac duzy margines bezpieczeństwa i to się nie oplaca.

Dlatego również nie ma sensu pytac ile ma zbrojenie w innej plyty. nie znamy obciążenie itd., może u Ciebie będzie calkiem inaczej. No i zostaje problem z podpisem, który za darmo nie będzie...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby wyrównać obciążenie trzeba by zmienić zbrojenie w płycie aby dawało większy nacisk na XPS tym samym rozkładając nacisk na całą płytę>>>Ja się na tym nie znam:)
Po tym poście wnoszę że wogole nie czujesz tematu konstrukcji a tym bardziej pracy płyty na podłożu.... Więc albo daj sobie spokój z "projektowaniem" albo zacznij zgłębiać temat od nauki zbierania obciążeń począwszy..... Jeśli nie brak Ci samozaparcia to wiele rzeczy zrozumiesz i może coś zaprojektujesz. Kiedyś....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym poście wnoszę że wogole nie czujesz tematu konstrukcji a tym bardziej pracy płyty na podłożu.... Więc albo daj sobie spokój z "projektowaniem" albo zacznij zgłębiać temat od nauki zbierania obciążeń począwszy..... Jeśli nie brak Ci samozaparcia to wiele rzeczy zrozumiesz i może coś zaprojektujesz. Kiedyś....

 

Dzięki za uświadomienie! dam sobie spokój z projektowaniem, kupie gotowca na fundamencie po co mi płyta. Jeszcze raz dziękuje za tego posta Dagobath.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

w zeszłym tygodniu dostałem PnB razem z całym projektem w którym architekt napisał:

 

"Warunki lokalizacyjne, gruntowo-wodne.

Dla przedmiotowej inwestycji sporządzono dokumentację geotechniczną. Realizacja na terenie płaskim. Zgodnie z opinią geotechniczną:

-występujące grunty charakteryzują się dobrymi parametrami,

[...]

 

Zaleca się posadowienie obiektu na warstwie gruntów nośnych występujących poniżej poziomu 0,80m. Podczas prac geologicznych wodę gruntową stwierdzono na głębokości 1,4 - 1,6m, z możliwością podwyższenia w okresie "mokrym".

 

Ze wzglęgu, iż projekt przewiduje posadowienie budynku na płycie fundamentowej, należy wymienić grunt na głębokości 0,8m."

 

W opinii geotechnicznej jest napisane:

 

"Na gruntach rodzimych zalega około 0,3 - 0,4m warstwy gleby.

 

Warstwę I budują przypowierzchniowe grunty piaszczyste o drobnej granulacji, częściowo z domieszką gliny. Tworzą one ciągłą warstwę, która zalega bezpośrednio pod glebą, do głębokości 0,6 - 0,8m. Piaski te wykazują stan z pogranicza luźnego o przyjętym uogólnionym stopniu zagęszczenia Id = 0,35.

Grunty warstwy I zaliczono do średnionośnych.

 

Chciałem się dowiedzieć czy piasek z warstwy I o którym mowa w opinii geotechnicznej muszę wymienić czy mogę go wybrać na głębokość 80cm, a następnie wsypać i zagęścić co np. 30cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby był czysty piach to nie byłoby problemu - zdjąć humus, wyrównać i zagęścić górną warstwę piasku i lać płytę. Zalecana wymiana jest raczej wynikiem domieszki gliny a więc związana jest z wysadzinowością gruntu a nie jego słabym zagęszczeniem ( co dla posadowień na płycie fundamentowej problemem nie jest) więc bez sensu byłoby wsypać z powrotem to co się wykopało. Skontaktuj się z autorami badań geotechnicznych niech określą wysadzinowość warstwy piasku - tak z grubsza czy ilość frakcji pyłowej i iłowej przekracza 3%. Jeśli nie to grunt jest niewysadzinowy i nie ma potrzeby wymiany, jeśli jest wysadzinowy w niewielkim stopniu pomęcz konstruktora od płyty o zastosowanie zabezpieczenia przed wysadzinami - opaski przeciwwysadzeniowej. Kosztowna wymiana gruntu w Twoim przypadku to ostateczność. Moim zdaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

w zeszłym tygodniu dostałem PnB razem z całym projektem w którym architekt napisał:

 

"Warunki lokalizacyjne, gruntowo-wodne.

Dla przedmiotowej inwestycji sporządzono dokumentację geotechniczną. Realizacja na terenie płaskim. Zgodnie z opinią geotechniczną:

-występujące grunty charakteryzują się dobrymi parametrami,

[...]

 

Zaleca się posadowienie obiektu na warstwie gruntów nośnych występujących poniżej poziomu 0,80m. Podczas prac geologicznych wodę gruntową stwierdzono na głębokości 1,4 - 1,6m, z możliwością podwyższenia w okresie "mokrym".

 

Ze wzglęgu, iż projekt przewiduje posadowienie budynku na płycie fundamentowej, należy wymienić grunt na głębokości 0,8m."

 

W opinii geotechnicznej jest napisane:

 

"Na gruntach rodzimych zalega około 0,3 - 0,4m warstwy gleby.

 

Warstwę I budują przypowierzchniowe grunty piaszczyste o drobnej granulacji, częściowo z domieszką gliny. Tworzą one ciągłą warstwę, która zalega bezpośrednio pod glebą, do głębokości 0,6 - 0,8m. Piaski te wykazują stan z pogranicza luźnego o przyjętym uogólnionym stopniu zagęszczenia Id = 0,35.

Grunty warstwy I zaliczono do średnionośnych.

 

Chciałem się dowiedzieć czy piasek z warstwy I o którym mowa w opinii geotechnicznej muszę wymienić czy mogę go wybrać na głębokość 80cm, a następnie wsypać i zagęścić co np. 30cm?

 

Ogolnie, Dagobath już wszystko powiedział. Tez uważam ze taka wymiana gruntu jest niepotrzebna. Jeśli ten piasek pod humusum nadaje się do zagęszczanie (i prawie zawsze tak jest, o ile to nie piasek rzeczny), to wystarczy po zdjęciu humusu zagęszczania, podsypka piaskiem nieplukanym, latwozageszczalnym do zadanej wysokości i na wszelki przypadek opaska przeciwwysadzinowa.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dzwoniłem do geologa, który robił badania i potwierdził, że wymiana nie jest konieczna. W telegraficznym skrócie... domieszka gliny w piasku jest niestraszna. Dla pewności zabezpieczyć płytę przed przemarzaniem.

Rozumiem, że opaska i 10cm "styropianu" pod płytą będzie wystarczającym zabezpieczeniem? Z budową i tak startuję dopiero w 2014 i planuję SSZ przed zimą.

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam Was prosić o ocenę mojej wyceny za płytę - jakoś wydaje mi się duża...

1. FUNDAMENTY.

- wykop szerokoprzestrzenny

- podbudowa tłuczniem pod XPS

- rozłożenie XPS

- zbrojenie płyty podwujne

- szałowanie boczne płyty fundamentowej ( szałunki wypożyczone )

- zalanie betonem B 25

- szałowanie ścian fundamentowych ( szałunki wypożyczone )

- zbrojenie ścian fundamentowych opaskowo

- zalanie betonem B 25

- izolacja pionowa wodna i cieplna ( XPS )

- drenaż opaskowy

- zasypanie żwirem drenarskim

- wykonanie odprowadzenia wody deszczowej ( wokół budynku )

 

CENA ROBOCIZNY NETTO ; 13400 ZŁ

czy możecie polecić jakąś sprawdzoną ekipę ze śląska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...