Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli generalnie zalecacie wyprowadzenie w konkretnym miejscu płyty rury (np arota) która bedzie szła pod płytą w ziemi aż do szafki z przyłączem, tak?

W rurze pewnie powinien być jakiś pilot aby dało się przeciągnąć kabel.... nie będzie z tym problemu?

 

Wy te rury wyprowadzacie w miejscu gdzie będzie ściana / przy ścianie na której bedziecie mieć tablicę rozdzielczą?

 

Ja jak narazie nie mam dokładnie sprecyzowanego miejsca w którym umieszczę tablice rozdzielczą no i mam dylemat.

 

Ktoś mi kiedyś doradzał aby poprostu poprowadzić kabel w izolacji,przebić sie przez ścianę i zaizolować pianką. No ale takie rozwiazanie od razu śmierdzi mi mostkami cieplnymi.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również przymierzam się do płyty i raczej zdecyduję się na 10xps pod i 10eps na płytę, pod ogrzewanie podłogowe.

Pobawiłem się również tym bardzo ciekawym programem (niemieckim) i zrobiłem jedną ciekawą rzecz otóż włączyłem ogrzewanie i .... wyniki w linku. W porównaniu do macio_23 usunąłem folię pod gresem.

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/?cid=E3Tad4mt&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=1000&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=8&RH_e=100&outside=2&name=10cm+xps,+10cm+Eps,+sciany+porotherm24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również przymierzam się do płyty i raczej zdecyduję się na 10xps pod i 10eps na płytę, pod ogrzewanie podłogowe.

Pobawiłem się również tym bardzo ciekawym programem (niemieckim) i zrobiłem jedną ciekawą rzecz otóż włączyłem ogrzewanie i .... wyniki w linku. W porównaniu do macio_23 usunąłem folię pod gresem.

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/?cid=E3Tad4mt&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=1000&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=8&RH_e=100&outside=2&name=10cm+xps,+10cm+Eps,+sciany+porotherm24

 

Ciesze się ze ten programik się przyda. Jest jedna sprawa: Jeśli chcesz tu pokazac wyniki, to trzeba się zarejestrować, aby moc zapisac obliczenie, inaczej link prowadzi zawsze do pierwotniej zapisana wersje pod moim kontem. Alternatywnie można oczywiście zrobić screenshot'a lub generować pdf (funkcja do tego znajduje się na końcu stronie "Zusammenfassung als PDF-Datei")

 

Ale i tak wiem o co Ci chodzi: program umie uwzglednic podlogowke lub plyte grzewcze, można podawac grubość, rozstaw i miejsce rur grzewczych i temperaturę zasilania. Wyniki mogą być przerazajace, ponieważ program wtedy oblicza straty ciepla w przegrodzie i wspolczynnik U się powieksza!

To zjawisko nie jest nowe, obliczenie jak najbardziej sa słuszne, ale nie zmienia to fakt ze i podlogowka i plyta grzewcza sa bardzo energooszczędne; bilans energetyczny i tak jest dobry.

 

@zula5: przepusty generalnie robimy z rur fi110 pomarańczowych ze względu na to ze sa bardziej trwale, sa przeznaczone do zastosowan pod ziemia, natomiast szare rury sa do zastosowan wewnętrznych i sa dość delikatne; szybko pekaja. Aroty tez sa oik, o ilesa krotke, inaczej trzeba wsadzić tzw pilot. Rury montować kieliszkiem na dol i stosować kolana 45°, wtedy nie będzie problem z wprowadzeniem media.

 

@Henok: Dzieki za ciekawy link. Co prawda, znalem już ten projekt, ale strone nie miałem okazje ogladac, i trochę byłem w szoku. Szare rury pod plyta, niepotrzebna wymiana gruntu, która kosztuje dużo więcej niż porzadna opaska przeciwwysadzinowa, podkład pod kształtkami Izodom układane "pi razi drzwi", folia pod styropianem, który się nazywa Peripor a nie Poripor, odkurzac centralny w plycie, która zresztą jest czescia konstrukcyjna (owszem, plyta ma 25cm, ale mimo wszystko...), żadne zbrojenie dodatkowe pod drzwiami, scianami zewnetrznimi bądź w narożnikach wklęsłych, tak jak przepisane przez producenta wlokien, styropianowe elementy dla zastosowan pod wylewka pod plyta itd... lista jest dluga. Przy takim obrazie, coz, nawet bym się nie dziwil jeśli o takiego drobiazgu jak zagęszczanie zapomniaja... i na to wygląda wg opisu.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: orientujecie się może, czy zmiana sposobu fundamentowania z ław na płytę wymaga uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę, czy też jest to może zmiana nieistotna i wystarczy podpis projektanta i kierbuda?

 

Wzstarczy zgoda projektanta. Jest to tzw zmiana nieistotna, większość naszych klientów ma projekt na lawy fundamentowe. Często w przypadku gotowych projektów taka zgoda już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no panie Brinkmann. Dlaczego się pan wymiguje od odpowiedzi? Myśli pan, że jest tak sprytny? Zapytam po raz trzeci i będę pytał do skutku.

Napisał pan, że w Szwecji domy na płytach fundamentowych mają kłopoty/problemy. Pytam więc jakie to problemy mają te domy?

Naród Szwedzki to bardzo solidny naród. Są symbolem solidności (tak jak zresztą Niemcy). Jakoś ciężko mi w to uwierzyć, że tak solidny i nie biedny naród, pozwoliłby sobie na takie babole.

Dopytuje więc, bo skoro napisał pan że domy w Szwecji, które stawiane są na płytach fundamentowych, a jako izolacja pod te płyty używany tam jest najczęściej EPS, więc pytam jak to jest.

Jak to jest, że w Polsce pisze pan, że EPS pod płytę się nie nadaje i szerzy pan pogląd, że to niedozwolone a tym czasem w Szwecji gdzie naród jest o wiele bogatszy, i zakup XPS dla Szweda to "bułka z masłem" w porównaniu do nas, a mimo to oni stawiają domy na EPS a u nas nie można?

Czy to dlatego już nie robi pan płyt w Szwecji? Bo pana płyta na EPS stać nie może gdyż nie jest na tyle sztywna (owszem może stać na EPS, ale musiałaby być na tyle gruba że stała by się nieopłacalna).

Więc teraz stawia pan płyty na XPS w Polsce, bo Polak ostatni grosz wyda, ale co tam - będzie miał na XPS.

 

Podsumowując. Pisze pan że jeździ na szkolenia, gdzie Polscy konstruktorzy nie wiedzą jak się projektuje.

Pisze pan, że nasi architekci, inżynierowie - ściągają obrazki/rzuty/przekroje itd. z internetu bo sami nie umieją ich zrobić.

Pisze pan, że Szwedzi mają kłopoty z domami na płytach, które stoją na EPS.

 

Wg. powyższego, jawi się pan tu na osobę z przyszłości. Nieskazitelnie mądrą i wspaniałą. Czym pan jeszcze zaskoczy nasz naród?

 

A dodatkowo, my Polacy mamy coś z wiarą we własne siły. Jak tak widzę jakie grono popleczników pan znalazł na forum, to aż żal. Pójdą za panem w ogień, nie dadzą zrobić krzywdy. Najważniejsze że łon jest łobcy.

Nie ważne pieczątki i dyplomy. Lata szkoły o kant d... rozbić. Wszystko jest niczym, gdy tylko pojawi się ten który ma lekko inny akcent i nie Polskie nazwisko. On zawsze będzie lepszy (pod warunkiem że nie jest z Rosji - to nasza druga słabostka)

Edytowane przez vega1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Śledzę dyskusje od dłuższego czasu i czas najwyższy wtrącić kilka groszy. Od około 8 lat wykonuje płyty fundamentowe na terenie Szwecji i jeszcze nigdy nie widziałem żadnej zaprojektowanej na XPS i nie mówie tutaj o budownictwie szkieletowym. Xps stosuje się tutaj pod obciążenie "bezpośrednie" czyli np pod szyny kolejowe czy pod drogi gdzie obciążenia nie są rozkładane przez płytę żelbetową na większą powierzchnię.

Płytę natomiast projektuje się jako płytę o gr 10cm przy czym pod ścianami nośnymi występuje zgrubienie i belka. Co do styropianu w 99% przypadków jest to EPS200 pod ścianami nośnymi a cała reszta wypełniona EPS100. W sporadycznych przypadkach pod nośnymi występuje EPS300.

I nie mówimy tutaj o jakimś styro hydrofobowym tylko o zwykłym EPS-ie. Pamiętajmy,że płyta stojąca na warstwie klińca nie ma możliwości podciągania wilgoci. Nie wiem czemu nasi projektanci w kraju projektują podbudowę z piasku(najczęściej). Dorzucam link do programu(niestety demo) gdzie można sobie policzyć grubość płyty rodzaj styro i ilość zbrojenia pod płytą. Wersja demo zawiera tylko możliwość liczenia dla obciążeń punktowych.

Pozdrawiam Michał

http://www.eps-peps.se/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Śledzę dyskusje od dłuższego czasu i czas najwyższy wtrącić kilka groszy. Od około 8 lat wykonuje płyty fundamentowe na terenie Szwecji i jeszcze nigdy nie widziałem żadnej zaprojektowanej na XPS i nie mówie tutaj o budownictwie szkieletowym. Xps stosuje się tutaj pod obciążenie "bezpośrednie" czyli np pod szyny kolejowe czy pod drogi gdzie obciążenia nie są rozkładane przez płytę żelbetową na większą powierzchnię.

Płytę natomiast projektuje się jako płytę o gr 10cm przy czym pod ścianami nośnymi występuje zgrubienie i belka. Co do styropianu w 99% przypadków jest to EPS200 pod ścianami nośnymi a cała reszta wypełniona EPS100. W sporadycznych przypadkach pod nośnymi występuje EPS300.

I nie mówimy tutaj o jakimś styro hydrofobowym tylko o zwykłym EPS-ie. Pamiętajmy,że płyta stojąca na warstwie klińca nie ma możliwości podciągania wilgoci. Nie wiem czemu nasi projektanci w kraju projektują podbudowę z piasku(najczęściej). Dorzucam link do programu(niestety demo) gdzie można sobie policzyć grubość płyty rodzaj styro i ilość zbrojenia pod płytą. Wersja demo zawiera tylko możliwość liczenia dla obciążeń punktowych.

Pozdrawiam Michał

http://www.eps-peps.se/

 

Wszystkie argumenty, które nadal uważam jako słusznie, już wiele razy powtarzałem. W Szwecji stosuja zwir pod nazwa Makadam, to jest granulat granitowy, z prostego powodu ze to jest tam taniej niż piasek. W Austrii tak samo, piasek się kupuje drogo, czyli używa się tzw. Kies, często sprzedane pod nazwa "frostkoffer". W Polsce piasek najtaniej, czyli używa się piasek. Jesli ktos uwaza ze plyta o grubosci 10cm i EPS100 pod spodem jest wzstarczajace, prosze bardzo. Ja tak nie uważam, i nie jestem sam, jest mnóstwo konstruktorow i zresztą tez producentow, którzy mowia to samo co ja. A nie będę dyskutowal z "fachowcem", który kiedyś dostal plyte, posiada mlotek i teraz uważa ze jest budowlancem i zaczepia się od dłuższego czasu w sposób nie merytorycznym. Nadal czekam na obliczenie wg eurokodu, gdzie wychodzi, ze taka plyta na EPS jest ok, uwzgledniajac w obliczeniu parametry tego EPS'a oraz pokazuje, ze obciążenie na EPS nie przekraczają dozwolone parametry. Jeszcze raz, jeśli ktoś prywatnie tak chce robic, nie ma problemu, ale jako wykonawca, dając gwarancje, nie będę tak robil. Program jak program, nie zmienia fakt ze obciążenie na EPS sa często wyższe niż dozwolone przez producenta, czyli 45-60kN/m². Plyta może to wytrzyma, już wiele razy to pisałem, ale EPS straci swoje właściwości. Troche szkoda kasy i materialu, dom ma stać nie tylko przez 20 lat jak w stanach, u nas sa projektowane na znacznie większy okres czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Śledzę dyskusje od dłuższego czasu i czas najwyższy wtrącić kilka groszy. Od około 8 lat wykonuje płyty fundamentowe na terenie Szwecji i jeszcze nigdy nie widziałem żadnej zaprojektowanej na XPS i nie mówie tutaj o budownictwie szkieletowym. Xps stosuje się tutaj pod obciążenie "bezpośrednie" czyli np pod szyny kolejowe czy pod drogi gdzie obciążenia nie są rozkładane przez płytę żelbetową na większą powierzchnię.

Płytę natomiast projektuje się jako płytę o gr 10cm przy czym pod ścianami nośnymi występuje zgrubienie i belka. Co do styropianu w 99% przypadków jest to EPS200 pod ścianami nośnymi a cała reszta wypełniona EPS100. W sporadycznych przypadkach pod nośnymi występuje EPS300.

I nie mówimy tutaj o jakimś styro hydrofobowym tylko o zwykłym EPS-ie. Pamiętajmy,że płyta stojąca na warstwie klińca nie ma możliwości podciągania wilgoci. Nie wiem czemu nasi projektanci w kraju projektują podbudowę z piasku(najczęściej). Dorzucam link do programu(niestety demo) gdzie można sobie policzyć grubość płyty rodzaj styro i ilość zbrojenia pod płytą. Wersja demo zawiera tylko możliwość liczenia dla obciążeń punktowych.

Pozdrawiam Michał

http://www.eps-peps.se/

Trochę sobie sam przeczysz, bo w swojej płycie fundamentowej : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=5566626&viewfull=1#post5566626 zastosowałeś na styku z gruntem styropian hydrofobowy.

W kilku swoich postach wypowiadałeś się na temat paroizolacji. Niestety w Twojej płycie fundamentowej nie jest ona położona poprawnie. W tym miejscu (nad styropianem hydrofobowym) nie zabezpiecza ona przed wilgocią od gruntu, a powoduje kumulację wilgoci przenikającej z wnętrza budynku.

Sytuację ratuje w tym momencie kołkowanie styropianu, które zapewne skutecznie podziurawiło tę folię ;).

Jeżeli już dawać paroizolację, na styropianie (pod betonem).

W Polsce podbudowę pod płytę dostosowuje się do materiałów miejscowych. Na południu Polski jest to zazwyczaj tłuczeń, czy kliniec, a no północy kraju tańsza będzie pospółka.

Dobór styropianu jak i samą konstrukcję płyty proponuję jednak pozostawić konstruktorowi, który odpowiada za konstrukcję całego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dorzucam link do programu(niestety demo) gdzie można sobie policzyć grubość płyty rodzaj styro i ilość zbrojenia pod płytą. Wersja demo zawiera tylko możliwość liczenia dla obciążeń punktowych.

Pozdrawiam Michał

http://www.eps-peps.se/

Już po tym programie widać inne podejście do projektowania posadowienia na izolacji termicznej które umożliwiałoby posadowienie na EPS a mianowicie zastosowanie odsadzki i pogrubienia płyty pod ścianami nośnymi. Do tego tamtejsi producenci EPS'a określają parametry pełzania dla ich styropianów. Wtedy można coś zaprojektować zgodnie ze sztuką budowlaną. Co prawda przydałby się się jeszcze dane typu sztywność takiego styropianowego podłoża ale tu już można coś założyć w anologii dla XPS'a.

U nas, aby uprościć sobie przebieg izolacji, ścianę stawia się na krawędzi płyty i przebieg naprężeń jest diametralnie inny:

- z odsadzką od ściany na odl 25cm http://img542.imageshack.us/img542/3165/wg3e.jpg

- bez odsadzki http://img820.imageshack.us/img820/5298/aiy0.jpg

 

Więc na EPS'ie dom zaprojektować i zbudować zgodnie ze sztuką budowlaną się da (o ile producent styro poda kilka dodatkowych parametrów) ale trzeba taki układ dobrze przemyśleć, zgadzam się z tmann* że w miejscach koncentracji naprężeń jak krawędzie płyty fund. z oparciem ciężką ścianą nośną bez odsadzki czy też pod duże obciążenia punktowe EPS jest "na papierze" za słaby i nie powinien być tam stosowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po tym programie widać inne podejście do projektowania posadowienia na izolacji termicznej które umożliwiałoby posadowienie na EPS a mianowicie zastosowanie odsadzki i pogrubienia płyty pod ścianami nośnymi. Do tego tamtejsi producenci EPS'a określają parametry pełzania dla ich styropianów. Wtedy można coś zaprojektować zgodnie ze sztuką budowlaną. Co prawda przydałby się się jeszcze dane typu sztywność takiego styropianowego podłoża ale tu już można coś założyć w anologii dla XPS'a.

U nas, aby uprościć sobie przebieg izolacji, ścianę stawia się na krawędzi płyty i przebieg naprężeń jest diametralnie inny:

- z odsadzką od ściany na odl 25cm http://img542.imageshack.us/img542/3165/wg3e.jpg

- bez odsadzki http://img820.imageshack.us/img820/5298/aiy0.jpg

 

Więc na EPS'ie dom zaprojektować i zbudować zgodnie ze sztuką budowlaną się da (o ile producent styro poda kilka dodatkowych parametrów) ale trzeba taki układ dobrze przemyśleć, zgadzam się z tmann* że w miejscach koncentracji naprężeń jak krawędzie płyty fund. z oparciem ciężką ścianą nośną bez odsadzki czy też pod duże obciążenia punktowe EPS jest "na papierze" za słaby i nie powinien być tam stosowany.

 

Dzieki za wsparcie, i za fachowa i merytoryczna odpowiedz :) Bardzo sluszna uwaga na temat sztywność, czyli modul sprezystosci podloga. W przypadku XPS takie parametry sa podane, i sa one może nawet jeszcze bardziej decydujące w obliczeniu, natomiast w przypadku EPS ich nie ma. Znam parametry w przypadku Peripor300, co w sumie jest EPS300 hydrofobowy, a tamten modul jest znacznie nizszy niż w przypadku XPS300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie sam przeczysz, bo w swojej płycie fundamentowej : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=5566626&viewfull=1#post5566626 zastosowałeś na styku z gruntem styropian hydrofobowy.

W kilku swoich postach wypowiadałeś się na temat paroizolacji. Niestety w Twojej płycie fundamentowej nie jest ona położona poprawnie. W tym miejscu (nad styropianem hydrofobowym) nie zabezpiecza ona przed wilgocią od gruntu, a powoduje kumulację wilgoci przenikającej z wnętrza budynku.

Sytuację ratuje w tym momencie kołkowanie styropianu, które zapewne skutecznie podziurawiło tę folię ;).

Jeżeli już dawać paroizolację, na styropianie (pod betonem).

W Polsce podbudowę pod płytę dostosowuje się do materiałów miejscowych. Na południu Polski jest to zazwyczaj tłuczeń, czy kliniec, a no północy kraju tańsza będzie pospółka.

Dobór styropianu jak i samą konstrukcję płyty proponuję jednak pozostawić konstruktorowi, który odpowiada za konstrukcję całego budynku.

 

Szanowny kolego nie przeczę sam sobie. Napisałem, że w Szwecji nie stosuje się styropianów hydrofobowych pod płyty a to, że ja go użyłem w swojej płycie nie ma z tym nic wspólnego.

Co do paroizolacji jest ona położona poprawnie, innym poprawnym rozwiązaniem byłoby nie danie jej wcale, lub ułożenie jej bezpośrednio pod betonem(jak proponujesz), bo w obu przypadkach kondensacja międzywarstwowa nie wystąpi. Na pewno niepoprawne jest ułożenie jej pod styropianem jako warstwę oddzielającą od gruntu(kondensacja międzywarstwowa). Co do przenikania wilgoci z wnętrza budynku, od tego jest wentylacja. W płycie ułożonej na materiale drenażowym tj. klińcu nie ma możliwości podciągania wilgoci do płyty. Przy czym gdy w płycie nie występuje ogrzewanie podłogowe lepiej jest tej folii w ogóle nie dawać, żeby wilgoć miała gdzie uciec.

Co do różnicy między piaskiem a klińcem. Proszę się zastanowić co stanie się z piaskiem gdy(hipotetycznie) poziom wód podniesie się do poziomu izolacji powiedzmy kilka razy w ciągu roku... Bo wydaje mi się że po kilku latach piasek ten (jeśli jeszcze tam będzie) zmiesza się ze wszystkim co jest pod nim. Napisał ktoś że drogi w Polsce buduje się na piasku.. no i potem się rozjeżdżają.

 

Do Pana tmann*

W Szwecji przy budowie płyt fundamentowych nie stosuje się młotków..,.:)

Pozdrawiam

Edytowane przez mcbr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak do tematu tego szwedzkiego programu: trochę się bawiłem i sprawdzałem co się dzieje jeśli obciążenie sa większe niż te 4kN pod slupem. Dalem inne zbrojenie rozne rzeczy testowałem, ale najciekawsza sprawa:

 

Patrzcie jakie sa parametry podane na ten EPS200: Modul sprezystosci 6Mpa, to nie jestem w stanie ani nie negować ani nie potwierdzać, wydaje się jednak mniej więcej ok, ale dop. odpor gruntu feps = 180.0 kPa (tam się nazywa charakterystyczne wytrzymalosc na sciskanie) jest po prostu smiech na sali! Jest to po prostu dokładnie to co caly czas mowie:

Nie uwzgledniaja parametry przy dlugotrwalym nacisku przy odkształceniu <2%, lecz nacisk krotkotrwaly przy odkształceniu <10%! Może ktoś powie autorowi programu o pełzanie materialu, chyba nic o tym nie wie...

Każdy program jest tylko o tyle dobry, jak parametry wyjściowe, a te parametry nawet nie można zmienić!

XPS300 ma 140kPa, pod plyta obliczeniowo w przypadku Styrodur 185kPa, a tu nagle EPS200 niby 180! To trzy razy tyle co podaje ten szwedzki producent EPS'a! Tak można owszem wszystko obliczyć.

 

A może producenci dobrowolnie daja słabsze parametry dla swoich materiałów? Jakos chyba nie. Program do śmietnika, przynajmniej ja tak uważam. Chyba ze maja tam jakos tajny supertrwaly EPS200, tylko dostępny w Szwecji, tego oczywiście nie wiem ;)... albo domy sa na tak krotkotrwalo projektowane, ze nie ma sensu dawac parametry na dlugotrwale obciążenie... (uwaga, ironia)

 

edit: tak for fun podalem w programie EPS60, wtedy nosnosc jest podane jako 55kPa, a plyta o grubości 20cm, zbrojenie fi10 gora i dol co15cm nosi mniej niż 55kN pod slupem. Slupy z obciążeniem 120kN jednak często widziane, 55 to bardzo mało.

szwedzki program.jpg

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...