Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

już raz wycofywał się pan z pewnych słów w poście nr. #5649

Jakoś szczególnie się nie reklamuje w internecie. Dopiero pracuje nad swoją stroną www. Jeśli znalazł pan jakąś moją ofertę, to musiał się postarać.

Tak czy inaczej. Proszę pokazać tą ofertę, bo sam jestem ciekaw czy mogłem napisać coś, co nie ma miejsca.

 

A wracając do tematu. Co z tymi płytami w Szwecji? Dowiemy się tego od pana, czy już możemy zapomnieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na dzień dzisiejszy nie mogę wiele więcej powiedzieć. Jednak kilkanaście domów murowanych na płytach(eps100 i eps200) wykonałem więc ktoś to chyba przemyślał i przeliczył. Co do eurokodu to oczywiście jest tutaj i obowiązuje. Należy jednak pamiętać o jednym dość istotnym szczególe, że płyty fundamentowe z izolacją od spodu wymyślili Szwedzi a pierwszą z nich wykonali ponad 30 lat temu więc chyba wiedzą co robią.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nie mogę wiele więcej powiedzieć. Jednak kilkanaście domów murowanych na płytach(eps100 i eps200) wykonałem więc ktoś to chyba przemyślał i przeliczył. Co do eurokodu to oczywiście jest tutaj i obowiązuje. Należy jednak pamiętać o jednym dość istotnym szczególe, że płyty fundamentowe z izolacją od spodu wymyślili Szwedzi a pierwszą z nich wykonali ponad 30 lat temu więc chyba wiedzą co robią.

Pozdrawiam

 

No wlasnie, chyba, i może tym programem? Wiem, a Ty tez wiesz, ze dla domow jednorodzinnych rozne rzeczy typu statyka itd w Szwecji nie zobowiazuja.

Stoja i w Polsce domy na EPS, ba, nawet na EPS100, jak dobrze wiemy. Wiemy również, ze przynajmniej jeden w forum nieintencjolalnie dal potwierdzenie, ze tak wcale nie jest dobrze.

A to ze w latach 70 wymyślili te plyty, z przeproszeniem, nie jest zadnym argumentem. Wtedy tak samo jak dziś większość domow sa drewniane, a w Niemczech tez od tego czasu robili plyty fundamentowe, ale EPS nigdy nie dopuszczyli. Bo tam zdecydowanie większość domow sa murowane. Niestety, wracamy ciagle do tego samego punktu: wszystkie wykresy, pokazując odpor gruntu pod plyta, których tu (i gdziekolwiek podczas mojej pracy, z wyjątkiem może ze 10 domow drewnianych) widziałem, potwierdza to co ja mowie, ze EPS wlasnie jest za slaby. Innych do dziś nikt mi nie pokazal. Cala reszta to gdybanie.

A to ze ten program pokazuje powiększenie nosnosci w przypadku EPS pod plyta względem do obliczen bez izolacji, jest przynajmniej ciekawe, jakos wygląda to trochę kiepsko, biorac pod uwagę ze to program od producentow EPS w Szewcji. A odpowiedz czemu tego programu nie daja po polsku lub po niemiecku i z takimi produktami robia rewolucje na rynku plyt fundamentowych, tez nikt jeszcze mi nie tlumaczyl.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Właśnie dołączyłem do grona samodzielnych wykonawców płyty fundamentowej. Wczoraj płyta została wylana. Mam jedną małą wątpliwość. Płytę wylewałem ok. 13tej. Trwało to trochę bo jeszcze lałem ławy do garażu. Wieczór przyszedł szybko, na szczęscie po raz pierwszy od paru dni bez mrozu :) Jednak nie zdążyłem zatrzeć betonu, a gdy przyjechałem dziś koło południa był już tak twardy że nie szło nic zrobić. Płyta ogólnie jest dość równa trzyma poziom, a odchyłki w niektórych miejsach mieszczą się w pół centymetra. Natomiast nie jest ona gładka jak pupcia niemowlęcia bo nie była zacierana. Więc nie ma wyglądu posadzki, leczpodobna jest nieco do ulicy ze zdartym asfaltem. Ale tak na logikę myślę że nie ma to tu żadnego znaczenia skoro posadzką płyta nie będzie bo jeszzce na niej 10-15cm styro i wylewka z ogrzewaniem podłogowym. A pod ściany nośne i tak idzie zaprawa. Oglądałem zdjęcia z innych budów ale nie ma tam takich zbliżeńżeby stwierdzić czypłyta jest gładziutka. Więc pytam na wszelki wypadek czy mam się martwić tym że nie zatarłem betonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Właśnie dołączyłem do grona samodzielnych wykonawców płyty fundamentowej. Wczoraj płyta została wylana. Mam jedną małą wątpliwość. Płytę wylewałem ok. 13tej. Trwało to trochę bo jeszcze lałem ławy do garażu. Wieczór przyszedł szybko, na szczęscie po raz pierwszy od paru dni bez mrozu :) Jednak nie zdążyłem zatrzeć betonu, a gdy przyjechałem dziś koło południa był już tak twardy że nie szło nic zrobić. Płyta ogólnie jest dość równa trzyma poziom, a odchyłki w niektórych miejsach mieszczą się w pół centymetra. Natomiast nie jest ona gładka jak pupcia niemowlęcia bo nie była zacierana. Więc nie ma wyglądu posadzki, leczpodobna jest nieco do ulicy ze zdartym asfaltem. Ale tak na logikę myślę że nie ma to tu żadnego znaczenia skoro posadzką płyta nie będzie bo jeszzce na niej 10-15cm styro i wylewka z ogrzewaniem podłogowym. A pod ściany nośne i tak idzie zaprawa. Oglądałem zdjęcia z innych budów ale nie ma tam takich zbliżeńżeby stwierdzić czypłyta jest gładziutka. Więc pytam na wszelki wypadek czy mam się martwić tym że nie zatarłem betonu.

 

Sam fakt ze plyta nie jest idealnie gladka, nie ma znaczenie techniczna, skoro idzie jeszcze wylewka. Mam nadzieje ze beton jednak zostało wibrowane? To jest o wiele bardziej istotne niż gladka powierzchnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież jego dom stoi na 10 cm styroduru więc ciągłość izolacji jest, mostki odciete, na płycie będzie 15cm co da sumarycznie bardzo dobry współczynnik U, więc o co chodzi ?

 

A płyte zamiast tradycyjnych fundamentów robi się też ( jak u roundera) w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, dlatego nieuzasadnione jest pisanie "bez sensu bylo ją robić, tylko dlatego, że jest tez warstwa styro na płycie.

Dodatkowo dochodzi wtedy łatwość ciągnięcia instalacji, odpływów liniowych itp.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton oczywiście był zawibrowany. Przy tej ilości zbrojenia nie wyobrażałem sobie nawet rezygnować z wibratora buławowego. Na koniec przejechałem jeszcze raz listwą wibracyjną, ale bez przekonania :) Co do ilości styroduru pod płytą to 10cm mi w zupełności starczy - jest to już duże zabezpieczenie i dobra izolacja, a nie wymaga tak szerokiej opaski przeciwwysadzinowej jak np 20cm styroduru pod płytą ( nawiasem mówiąc dom jest na piachu - który jest też gruntem rodzimym, ale dla świętego spokoju zrobiłem opaskę na 70cm). Drenaż zrobiłem tuż poniżej tej opaski, bo mam problem z wodą gruntową. Płytę dodatkowo wyniosłem do góry więc liczę na to że z wodą będę miał spokój. Właśnie ta woda była głównym powodem zainteresowania się fundamentem płytowym. Potem poznałem inne zalety płyty i stąd ostateczna decyzja. A w końcu nawet postanowiłem zrobić ją sam, także dzięki temu forum. Ponizej domu zrobiłem ławy pod garaż - wkrótce postawię tam ścianę fundamentową z bloczków więc będę miał do czynienia z obydwoma sposobami fundamentowania i okazję do jakichś porównań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy płytach fundamentowych grzewczych zależność między opaską przeciwwysadzinową a ilością izolacji pod płytą jest ściśle powiązana.

Czym więcej izolacji pod płytą(lub nad pod wylewką) tym mniej ciepła (w pewnym czasie) przeniknie do gruntu a co zatem idzie tym szybciej będzie przemarzał grunt przy obrzeżach płyty.

Kolega rounder napisał, że dając tylko 10 pod płytę nie musi robić tak szerokiej opaski.. Chyba kolega zapomniał, że ma jeszcze 15 nad płyta w sumie 25.

Dołączam artykuł jaki wpływ ma grubość izolacji do szerokości opaski.

Pozdrawiam

http://www.supergrund.se/files/document/tjale.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy płytach fundamentowych grzewczych zależność między opaską przeciwwysadzinową a ilością izolacji pod płytą jest ściśle powiązana.

Czym więcej izolacji pod płytą(lub nad pod wylewką) tym mniej ciepła (w pewnym czasie) przeniknie do gruntu a co zatem idzie tym szybciej będzie przemarzał grunt przy obrzeżach płyty.

Kolega rounder napisał, że dając tylko 10 pod płytę nie musi robić tak szerokiej opaski.. Chyba kolega zapomniał, że ma jeszcze 15 nad płyta w sumie 25.

Dołączam artykuł jaki wpływ ma grubość izolacji do szerokości opaski.

Pozdrawiam

http://www.supergrund.se/files/document/tjale.pdf

 

No niestety, musze znowu wyrazac inna zdanie. Owszem, z tym

Czym więcej izolacji pod płytą(lub nad pod wylewką) tym mniej ciepła (w pewnym czasie) przeniknie do gruntu a co zatem idzie tym szybciej będzie przemarzał grunt przy obrzeżach płyty.
nie ma co dyskutować, jest to oczywiste. Ale strefa przemarzania jest do 1,2m, i, według tej teorii, plyta nieocieplona by wcale nie potrzebowala opaske przeciwwysadzinowe. Cos, tak chyba nie działa, nawet jak mialbys 30°C w domu.

Ogolnie,izotermy w tym artykule zgadzają sie dość dokladnie z obliczeniamy których już kiedyś tu mielismy.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...