Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja nie dałam u siebie folii ani pod XPS, ani na niego. XPS i tak kładziesz w dwóch warstwach (bo najgrubszy ma tylko 12 cm). Ja dodatkowo wzięłam ten z zakładką, a szczeliny były uzupełnione pianką. Folia nad jest moim zdaniem zbędna, chyba że grubsza plastpapa, bo zwykła folia budowlana może się zniszczyć, a po kilku latach i tak skruszeje i nic z niej nie pozostanie. A plastpapa to już spory wydatek.

 

Ja daję jedną warstwę - 10 cm, ale z frezem, więc te parę centymetrów będzie na siebie nachodził. Folia pewnie gdzieniegdzie się podziurawi ale cel jest taki aby beton nie dostał się w szczeliny pomiędzy płytami. Chociaż te szczeliny są raczej bardzo niewielkie... Sam już nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=222865&d=1383779930 :jawdrop: wstyd mi za "kolegów" inżynierów ...

to jest jakiś ich matrix ! mają swój świat cóż :( kosztem inwestora, a swoją pupę ochronią ...

 

Płyta fu.jpg bierzcie i korzystajcie :)

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant zaproponował takie coś:[ATTACH=CONFIG]222865[/ATTACH]

I nie bardzo mi się to podoba, bo konstrukcyjnie znacząco odbiega od tego co się spotyka np. tutaj na forum.

 

Ciekawy projekt. Kiedyś już w tym wątku widziałem coś podobnego, ale nikt wtedy nie brał takiej realizacji na poważnie. Widzę, że znalazł się konstruktor który chce zrobić eksperyment na inwestorze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=222865&d=1383779930 :jawdrop: wstyd mi za "kolegów" inżynierów ...

to jest jakiś ich matrix ! mają swój świat cóż :( kosztem inwestora, a swoją pupę ochronią ...

 

Niestety, poziom branży budowlanej, począwszy od architektów a skończywszy na budowlańcach/wykonawcach jest po prostu żenujący.

Prawdziwego fachowca to ze świeczką szukać, i nie wypuszczać jak się już znajdzie.

 

Dziwi tym bardziej, że w tej branży naprawdę nieźle się zarabia, więc i praca powinna być wykonana na sicher.

 

Jeszcze dwa lata temu, gdy kiełkował pomysł budowy, chciałem powierzyć całość prac jednemu deweloperowi, i tylko na końcu odebrać klucze.

Dziś wiem, m.in. dzięki wam, że mógłby to być największy błąd w moim życiu.

 

Edit:

Przepraszam, jeśli uraziłem kogoś na tym forum. To jest tylko moja subiektywna opinia.

Wiadomo, że są chlubne wyjątki. Nawet ja takie znam.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako koncepcja się nadaje .

Jednak aby można to zastosować na budowie trzeba to o parę elementów uzupełnić, no i ktoś się pod tym musi podpisać

Oczywiście, brakuje jeszcze sposobu, wzmocnienia gruntu pod spodem. ale co mogłem zrobić w ciągu 10min :)

Brakuje klasy betonu/ ewentualnego zbrojenia rozproszonego, i warstwy foli nad izolacją termiczną.

Niestety uprawnień jeszcze nie mam, co bym podpisał :(

Jeszcze grubość samej płyty, pod szkielet .. i parterówkę, stawiam na 15 cm.

Oczywiście obliczenia mus .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, szybkie pytanie :)

Ile odwiertów badania gruntu pod płytę fundamentową?

Geotechnik mówi, że 3 wystarczą, czy zlecić więcej, czy to rzeczywiście wystarczy?

 

3, 4 odwierty to standard.

Jeśli się okaże, że grunty wyjątkowo słabe, np. osuwiska, może się okazać że są potrzebne dodatkowe badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geotechnik mówi, że zna grunty na tym terenie, bo robił po sąsiedzku wiele odwiertów i grunty bardzo dobre, przemarzanie 80cm, pod humusem piach prawie na 2 metry i dopiero jakieś wody gruntowe. Powiedział, że 3 w zupełności wystarczą pod sam dom, jeżeli nie ma oczyszczalni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do folii w płycie fundamentowej. Przeczytałem, że powinna być ułożona NA styropianie, czyli pod betonem. Ja mam w projekcie płyty pod styropianem jeszcze 10 cm chudziaka i folia została umiejscowiona przez konstruktora pomiędzy chudziakiem, a styropianem. Czuli Idąc od dołu najpierw mam 40-50 podbudowy piaskowej, na to 10 cm chudziaka, potem folia, 20 cm XPSa i 23 cm betonu. Czy jak jest chudziak pod XPSem, to folia też powinna być na styropianie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do folii w płycie fundamentowej. Przeczytałem, że powinna być ułożona NA styropianie, czyli pod betonem. Ja mam w projekcie płyty pod styropianem jeszcze 10 cm chudziaka i folia została umiejscowiona przez konstruktora pomiędzy chudziakiem, a styropianem. Czuli Idąc od dołu najpierw mam 40-50 podbudowy piaskowej, na to 10 cm chudziaka, potem folia, 20 cm XPSa i 23 cm betonu. Czy jak jest chudziak pod XPSem, to folia też powinna być na styropianie ?

 

Folie dajemy po ciepłej stronie, czyli na styro, nie pod.

Jaką funkcję miała by pod styropianem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona przed wilgocią?

Ja już mam wyłożony xps więc zostają mi dwie opcje: folia nad xps lub brak folii.

 

Wilgoci pod XPS z założenia nie powinno być. Po to pod płytą jest warstwa kruszywa czy innego ustrojstwa, aby wilgoć nam nie podchodziła.

Ewentualna wilgoć która "przeszła" z domu ma możliwość zejścia dalej w ziemię.

Folia na XPS jest po to aby ograniczyć przenikanie pary wodnej do niższych warstw z domu.

Chociaż jak już wielu zauważyło, ciężko utrzymać nienaruszoną warstwę folii podczas układania zbrojenia. Dodatkowo jak już ktoś wspomniał wyżej folia ta ma zapobiec wlewaniu się betonu pomiędzy XPS.

 

Jeśli gadam bzdury, proszę o korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do folii w płycie fundamentowej. Przeczytałem, że powinna być ułożona NA styropianie, czyli pod betonem. Ja mam w projekcie płyty pod styropianem jeszcze 10 cm chudziaka i folia została umiejscowiona przez konstruktora pomiędzy chudziakiem, a styropianem. Czuli Idąc od dołu najpierw mam 40-50 podbudowy piaskowej, na to 10 cm chudziaka, potem folia, 20 cm XPSa i 23 cm betonu. Czy jak jest chudziak pod XPSem, to folia też powinna być na styropianie ?

 

Folia powinna być na cieplej stronie, nigdy nie na zimnej. Na XPS'ie również ma funkcje jako warstwe poslizgowe oraz jako ochrona żeby beton się nie przykleji do izolacji i nie leje się w małych fugach.

Polecam dwie warstwy folii 0,3mm, wtedy jest to dość pewna sprawa, i można zbrojenie tak ukladac, ze raczej nie perforuje się cala warstwę.

 

Wiercenie: Najczesciej, czyli powiedzmy standardowo, robi się 3 odwierty, jeden poza obrysem budynku a dwie pod budynkiem. Tylko w przypadku ze okazuje się niejednorodna struktura gruntu, miejscowy nasyp itd., więcej jest potrzebne. Inna sprawa oczywiście, jeśli się robi dodatkowe badanie pod względem oczyszczalnie, gwc itd., wtedy może trzeba zrobić więcej.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam w sprawie płyty.

Z warunków geologicznych wyszło mi że mam iły gliniaste i dość wysoki poziom wód gruntowych (ok 1 m).

Działka jest z lekkim spadkiem pewnie ok 1metra na długości 20 metrów gdzie jest planowany dom.

Początkowo w planach było nadsypanie od południa - około 80 cm, żeby wyrównać poziom 0.

 

Projektant zaproponował takie coś:[ATTACH=CONFIG]222865[/ATTACH]

I nie bardzo mi się to podoba, bo konstrukcyjnie znacząco odbiega od tego co się spotyka np. tutaj na forum.

 

Czy to prawda, że płyta musi być posadowiona na gruntach rodzimych i w moim przypadku nadsypania spadku nic innego się nie wymyśli?

Czy projektant nie zna się na rzeczy i lepiej poszukać kogoś bardziej kompetentnego?

 

Dom prosty z poddaszem użytkowym -łącznie około 150 m2.

Nie mam jeszcze danych odnośnie zbrojenia samej płyty - ale wygląda mi to na lekką przesadę jak na taki dom.

 

Ta konstrukcja ani trochę do mnie nie przemawia. Jest to tzw. plyta denna, która w sumie tylko ma swoja uzasadnienie w przypadku szkod górniczych. A po co 30cm betonu? Tyle zrobimy teraz pod o wiele większym budynku, pod domem parterowym z dachem użytkowym raczej absurd.

Plyta jak najbardziej może i nawet powinna lezyc na podsypce.

 

Wiec, moim zdaniem, naelzy dac odpowiedz na Twoje pytanie: tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...