Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety ale temat świeży, stąd popisy leśnych dziadków jak wyżej.

http://www.sabmagazine.com/blog/wp-content/gallery/ecohouse-4-naugler/nax02frostprotection.jpg przypadkiem szukając paroizolacji teraz trafiła mi się rodzynka, właśnie taki jęzor ja polecam.

Na razie mam na koncie polecenie płyty i jest już zrobiona, nie mój projekt ale przekonałem inwestora do tego.

I kolegę przekonałem do płyty.

Twoja koncepcja : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=6209697&viewfull=1#post6209697, to całkiem przyzwoite rozwiązanie. Nie jest to jeszcze projekt, ale dobry punkt wyjścia do niego :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ogrzewanie chcesz dać na płycie, to rozprowadzenie wody możesz dać w izolacji pod płytą (w bruzdach wyciętych w izolacji układasz rurki w otulinie i je dodatkowo piankujesz) lub w samej płycie pomiędzy siatką dolną i górną również w otulinie izolacyjnej.

 

Byc moze nie napisalem :D plyta dawno wylana, sciany stoja :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i teraz pytanie - lepsze rozwiązanie jest z opaską poziomą (jak w linku) czy pionową ?

 

Zdecydowanie opaska pionowa.

 

Mogę akurat podzielić się swoimi doświadczeniami, bo od 3 tygodni mam właśnie taką płytę zrobioną i ściany już na niej stoją prawie do wysokości stropu. Podstawowa zaleta z wielu jest taka, że kiedy koparka podawała palety z pustakami do środka na płytę, to dzięki opasce pionowej mogła podjechać sobie blisko brzegu płyty bez obaw o uszkodzenie opaski. Jako że płyta robiona na zimę to wiadomo, że opaska zrobiona być musiała od razu. Jednocześnie ta pionowa opaska robi za szalunek tracony. Pisać o zaletach można wiele... Płytę mam ze zbrojeniem rozproszonym. Piękna sprawa. Technologię dostarczył znany wszystkim Thomas Brinkmann. Niesamowity fachowiec tak na marginesie. Wiedzę ma większą niż moich dwóch konstruktorów z architektem razem wziętych. Bez pomocy Thomasa do dzisiaj nie wiedziałbym nawet jak poprawnie zinterpretować badania gruntowe... A teraz pewnie zamiast na płytę patrzyłbym na archaiczne rozwiązanie co nazywa się ławy fundamentowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, to argument ale mnie bardziej chodzi o termikę i inne różnice istotne dla wieloletniego użytkowania

Słyszałem, że ponoć pionowa opaska minimalizuje drgania przenoszone od ruchu drogowego - na ile to prawda ? Bo drogę która czasem wyładowany po brzeg Tir przejedzie mam na tyle blisko że czasem pod stopami czuć co nie co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o drgania to nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale też jestem zainteresowany odpowiedzią na to pytanie. Natomiast jeżeli mówimy o termice to były już w tym wątku zdjęcia symulacji dla opaski pionowej i poziomej tylko nie pamiętam niestety na której stronie. Pionowa o ile dobrze pamiętam na pewno nie była gorsza od poziomej. A tak naprawdę termika, jej trwałość i niezmienność w czasie - czyli to na czym nam zależy - jest ściśle związana z tym o czym napisałem wcześniej, bo jaka będzie termika jeżeli opaska uległaby uszkodzeniu? I nie mówmy jedynie o koparce podającej pustaki tylko o jakichkolwiek pracach w pobliżu budynku..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o drgania to nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale też jestem zainteresowany odpowiedzią na to pytanie. Natomiast jeżeli mówimy o termice to były już w tym wątku zdjęcia symulacji dla opaski pionowej i poziomej tylko nie pamiętam niestety na której stronie. Pionowa o ile dobrze pamiętam na pewno nie była gorsza od poziomej. A tak naprawdę termika, jej trwałość i niezmienność w czasie - czyli to na czym nam zależy - jest ściśle związana z tym o czym napisałem wcześniej, bo jaka będzie termika jeżeli opaska uległaby uszkodzeniu? I nie mówmy jedynie o koparce podającej pustaki tylko o jakichkolwiek pracach w pobliżu budynku..
O opasce pionowej kiedyś już tu rozmawialiśmy. Problemem jest jak ją umieścić w zagęszczonej już podbudowie. Najpierw opaska a potem zasypywać? Zagęszczanie najpierw po jednej stronie opaski a potem po drugiej? Wytrzyma to? Kopać w podbudowie już zagęszczonej? Metr w głąb? Proste to nie jest. Zdecydowanie łatwiej zrobić opaskę poziomą albo raczej skośną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O opasce pionowej kiedyś już tu rozmawialiśmy. Problemem jest jak ją umieścić w zagęszczonej już podbudowie. Najpierw opaska a potem zasypywać? Zagęszczanie najpierw po jednej stronie opaski a potem po drugiej? Wytrzyma to? Kopać w podbudowie już zagęszczonej? Metr w głąb? Proste to nie jest. Zdecydowanie łatwiej zrobić opaskę poziomą albo raczej skośną.

 

Problem osadzenia opaski pionowej i późniejszego zagęszczenia w ogóle nie występuje ;) Tak jak pisałem jestem świeżo po wykonaniu płyty i z pełną odpowiedzialnością o tym piszę, bo widziałem to na własne oczy na własnej budowie. Zagęszcza się normalnie zagęszczarką warstwami z jednej i drugiej strony xpsa. Później przy kopaniu przepustów łopaty nie szło wbić tak była podbudowa zagęszczona. Też na początku miałem wiele pytań, ale ten etap już mam za sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens opaski pionowej jest taki, że ona jednocześnie jest też szalunkiem dla wylewanego betonu i dzięki temu nie trzeba robić żadnego dodatkowego deskowania itd. więc robi się ją od razu. Ale po szczegółowe pytania odsyłam do użytkownika tmann, który udostępnił mi tą technologię, bo nie chcę nikogo wprowadzić w błąd przy bardziej złożonych pytaniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie opaska pionowa.

 

Mogę akurat podzielić się swoimi doświadczeniami, bo od 3 tygodni mam właśnie taką płytę zrobioną i ściany już na niej stoją prawie do wysokości stropu. Podstawowa zaleta z wielu jest taka, że kiedy koparka podawała palety z pustakami do środka na płytę, to dzięki opasce pionowej mogła podjechać sobie blisko brzegu płyty bez obaw o uszkodzenie opaski. Jako że płyta robiona na zimę to wiadomo, że opaska zrobiona być musiała od razu. Jednocześnie ta pionowa opaska robi za szalunek tracony. Pisać o zaletach można wiele... Płytę mam ze zbrojeniem rozproszonym. Piękna sprawa. Technologię dostarczył znany wszystkim Thomas Brinkmann. Niesamowity fachowiec tak na marginesie. Wiedzę ma większą niż moich dwóch konstruktorów z architektem razem wziętych. Bez pomocy Thomasa do dzisiaj nie wiedziałbym nawet jak poprawnie zinterpretować badania gruntowe... A teraz pewnie zamiast na płytę patrzyłbym na archaiczne rozwiązanie co nazywa się ławy fundamentowe ;)

 

Belfort, dziekuje za milych slow, az mi trochę glupi :)

Ciesze się ze plyta już jest i wszystko poszlo ladnie. Ta dodatkowa izolacje, która Ci sugerowałem, na pewno nie będziesz zalowal. Chetnie bym widział pare zdjęcia, a może nie tylko ja :)

 

Generalnie wszystkie obliczenie (izotermiczne oraz obliczenia wspolczynnika U efektywnego, prowadzone w Passivhaus-Institut w Darmstadzie) pokazuja, ze pionowa opaska działa lepiej niż pozioma opaska. Fakt, pionowa opaska idzie na glebokosc 1,25m, wiec więcej materialu niż na opaske pozioma o szerokość 60cm, i trochę (nawet dużo) więcej roboty to tez jest. Za to można od razu zrobić drenaż, co jest zaleta. Pionowa opaska zdecydowanie jest bardziej wymagajaca dla wykonawca, ale nie jest to niemożliwe.

Drgania: Pod tym względem nigdy nie badalem ta technologie, ale logyka mowi, ze cos w tym może być. Wychodzac z zalozeniu, ze ten XPS mniej przenosi drganie niż grunt, to mamy ponad podwojna powierzchnie i większa glebokosc względem poziomej opaski, wiec, chyba lepiej działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfort, dziekuje za milych slow, az mi trochę glupi :)

Ciesze się ze plyta już jest i wszystko poszlo ladnie. Ta dodatkowa izolacje, która Ci sugerowałem, na pewno nie będziesz zalowal. Chetnie bym widział pare zdjęcia, a może nie tylko ja :)

 

Generalnie wszystkie obliczenie (izotermiczne oraz obliczenia wspolczynnika U efektywnego, prowadzone w Passivhaus-Institut w Darmstadzie) pokazuja, ze pionowa opaska działa lepiej niż pozioma opaska. Fakt, pionowa opaska idzie na glebokosc 1,25m, wiec więcej materialu niż na opaske pozioma o szerokość 60cm, i trochę (nawet dużo) więcej roboty to tez jest. Za to można od razu zrobić drenaż, co jest zaleta. Pionowa opaska zdecydowanie jest bardziej wymagajaca dla wykonawca, ale nie jest to niemożliwe.

Drgania: Pod tym względem nigdy nie badalem ta technologie, ale logyka mowi, ze cos w tym może być. Wychodzac z zalozeniu, ze ten XPS mniej przenosi drganie niż grunt, to mamy ponad podwojna powierzchnie i większa glebokosc względem poziomej opaski, wiec, chyba lepiej działa.

No ale jak ją umieszczasz w podbudowie i chyba trochę w gruncie również? Zagęszczasz z obu stron jednocześnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po nocy przespania tego tematu drgania itd. uważam, ze może pisałem głupoty. Przypomnialo mi się producent sprzętu optycznego w Niemczech. Budowali hale produkcyjna blisko autostrady. Aby unikac nawet najmniejsze drgania (wiadomo, precyzja itd.), robili plyte fundamentowa o grubości 1,7m :jawdrop: (tak na marginesie ze zbrojeniem rozproszonym :)) Nikt tam nie mowil o zgluszenia drganie pomocą XPS itd., wydaje mi się ze ten material po prostu za lekki abi spelniac takie funkcje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak ją umieszczasz w podbudowie i chyba trochę w gruncie również? Zagęszczasz z obu stron jednocześnie?

 

Perm, po prostu normalnie :D

 

Trzeba równomiernie od obu stron obsypać i zageszczac. :)

 

Tak na marginesie w trakcie 2 tyg. zuzylismy 1700 m³ granulatu szkla piankowego (wiem ze Ci to interesuje). Co mam Ci powiedzieć, nadal uważam ze w przypadku domu jednorodzinnego XPS jest lepsza i bardziej ekonomiczna wersja.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, po prostu normalnie :D

 

Trzeba równomiernie od obu stron obsypać i zageszczac. :)

 

Tak na marginesie w trakcie 2 tyg. zuzylismy 1700 m³ granulatu szkla piankowego (wiem ze Ci to interesuje). Co mam Ci powiedzieć, nadal uważam ze w przypadku domu jednorodzinnego XPS jest lepsza i bardziej ekonomiczna wersja.

Dwie zagęszczarki? :) Granulat tanio nie wychodzi ale myślę, że roboty jest dużo mniej. Poza tym, robiłeś w takich warunkach, że po zgarnięciu stosunkowo niedużej warstwy humusu wysypałeś tylko i zagęściłeś granulat bez innych warstw kruszywa? Wtedy to ma sens, pomijając kwestię tego, że dla wielu inwestorów dom na "plastiku" jest trudny do zaakceptowania. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...