Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wyciągnąć, to jedno, ale włożyć, tak, aby nie uszkodzic to drugie ;)

 

Te rury widzę, że są zespolone z rurą osłonową, więc na 100% ich nie wyciągniesz. (EDIT: Pomyliłem się, zobaczyłem na rury preizolowane)

Ja pisałem o rurze w peszlu - rura fi 25, a peszel fi 50mm. Czypo przeciągnięciu pilota w postaci sznurka i równoczesnego ciągnięcia z jednej i wpychania z drugiej strony da się przecisnąć powiedzmy 7 m rury przez peszel? Myślę, że kluczowe są tutaj załamania, więc przyjmijmy, że rura na całej swojej długości będzie prosta, a tylko same końcówki będą zagięte pod kątem powiedzmy 45 * żeby "wyjść z płyty na powierzchnię".

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chcesz pexa przeciskać przez peszel ? Powodzenia :)

EDIT: a przez cały okres grzewczy nie ma straty związanej z cyrkulacją cwu, a to grubo ponad połowa roku.

 

NIe ma straty, bo ciepło i tak wróci do domu, ale co z pozostałym półroczem kiedy nie grzejesz? Poza tym grzejąc pompą ciepła trzeba wziąć pod uwagę, że CWU grzejesz do wyższej temperatury niż wodę do ogrzewania płyty, więc COP inny. Tak patrząc na sprawę strata jest, tylko być może to faktycznie dzielenie włosa na czworo i dobrze przemyślane sterowanie cyrkulacji nie narazi na duże ubytki w portfelu.

Generalnie, jesli da się wstawić w warstwę ocieplenia (a da się) to czemu tego nie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie irytuj się ;). Po prostu pewnie nikt nie zna tej firmy i dlatego nie dzielą się opiniami na jej temat.

 

sorry, nie będę się wypowiadal na temat innych firm, trochę w moim przypadku jest to nie na miejscu. Trzeba porownywac oferty, nie tylko cenowo, tez ze względu na technologie i na materialy, które zastosują. Temat rzeka...

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzy płyty XPS to oslabienie wytrzymałości warstwy izolacji. Moze to dzielenie włosa na czworo ale... :)

 

Trzy plyty to zamiast 185kPa będzie 140 kPa, jeśli to się odpowiednio uwzglednia w obliczeniu, to jeszcze wszystko powinno być ok. Trzeba sprawdzać w danym przypadku, jakie sa obciążenie pod plyta.

 

Instalacje w warstwie izolacyjna jednak raczej bym nie robil, miejsce do tego (kanalizacja i przepusty) jest w podsypce, a GWC powinno być glebiej, a może nawet nie do końca pod domem.

 

plaski brodzik: ogolnie uważam, ze w plycie bez wylewki jest to kłopotliwe, ale nie jest niewykonalne. Trzeba po prostu w odpowienym miejscu (tzn trzeba już wieziec, jaki będzie brodzik bądź gdzie będzie odpływ) zrobić punkt kanalizacyjny i zostawić również miejsce na syfon, redukcje itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, nie będę się wypowiadal na temat innych firm, trochę w moim przypadku jest to nie na miejscu. Trzeba porownywac oferty, nie tylko cenowo, tez ze względu na technologie i na materialy, które zastosują. Temat rzeka..

 

 

Pozdrawiam

 

Thomas

 

O tym, że to temat rzeka to doskonale wiem. Problemem jest to, że niestety nie wiem nawet co porównywać. Zarabiam pieniądze w zupełnie innej branży a ciężko być specjalistą w każdej dziedzinie. Na razie poukładałem sobie w głowie temat materiału na ściany, wentylacji, więźby.

 

Jeśli chodzi o płyty to zupełnie nie wiem na co patrzeć. Wiem, że ma być ciepło i stabilnie. Wiem "mniej więcej" jak działa płyta fundamentowa, ale dość ciężko idzie mi porównywanie właściwości samych płyt. Nie umiem rozwikłać różnicy między płytą o grubości powiedzmy 20 cm po całości a grubą na 15 cm z pogrubieniami pod ścianami zewnętrznymi do 25 cm. To samo z styro parkingowym a styrodurem - podobno i to twarde i to (a może to to samo... :o )

 

W idealnym świecie powinienem zlecić projekt i miec wszystko w nosie. Problem w tym, że mieszkamy w PL a tu trzeba najczęściej być lepiej poinformowanym od wykonawcy, żeby nie zostać oszukanym :(

 

Takie duże dylematy małego inwestora... :(

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@songoku_xxx

 

W idealnym świecie powinienem zlecić projekt i miec wszystko w nosie. Problem w tym, że mieszkamy w PL a tu trzeba najczęściej być lepiej poinformowanym od wykonawcy, żeby nie zostać oszukanym :(

Takie duże dylematy małego inwestora... :(

W normalnym świecie, nie w idealnym.

 

Przeczytałem te kilkaset stron, z innych wątków też sporo. Bez technicznego przygotowania trudno wyłuskać ziarno od plew. W płycie koncentruję się głównie na uwagach Tmann'a.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje w warstwie izolacyjna jednak raczej bym nie robil, miejsce do tego (kanalizacja i przepusty) jest w podsypce, a GWC powinno być glebiej, a może nawet nie do końca pod domem.

 

Ale ja nie piszę o przepustach i kanalizacji. Nawet nie chodzi mi o zimną wodę, bo to spokojnie można dać w warstwie podsypki. Mówiłem tylko o CWU i cyrkulacji, i to tylko z powodu ograniczenia strat. Skoro można do zaizolowania wykorzystać izolację płyty, któa będzie o niebo lepsza od jakiejkolwiek osłonie z pianki, to czemu tego nie zrobić. Już nawet nie chodzi o to żeby rura była w peszlu w celu jej ewentualnej późniejszej wymiany, ale o to żeby cyrkulacja nie wychładzała tak zbiornika z CWU.

 

Jeszcze raz powiem jak to wymyśłiłem: kładę pierwszą warstwę XPS 10 cm i na tym układam rury od CWU i cyrkulacji. Rury mogą być w peszlach albo w otulinie z pianki. Na pierwszą warstwę kładę drugą warstwę XPSa grubośći 5 cm, którą dosuwam do rur. Wygląda to tak, że rury biegną w korytku z izolacji. Jak bardzo się uprę , to można jeszcze zapianować wolne przestrzenie. Na to kładę trzecią warstwę XPSa 10 cm.

 

To nic nie kosztuje i żadnych wad tego rozwiązania nie widzę (przeciwnie, są tylko zalety) dlaczego więc tak nie robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horher - daj w płycie w otulince piankowej. Straty będą niezauważalne. Naprawdę.

 

Witam,

 

Czy poruszany problem wymiany rury CWU w plycie to rzeczywisty problem ? Czemu mialaby ulec uszkodzeniu ?

wada fabryczna, wada ukryta, która wyjdzie po pewnym czasie, przypadek losowy?

Edytowane przez vega1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horher - daj w płycie w otulince piankowej. Straty będą niezauważalne. Naprawdę.

 

NIe wiem czy niezauważalne. Na forum dużo o tym pisano, jak cyrkulacja wychładza zbiornik i to jest fakt. Do tego stopnia, że ludziska wyłączają pompę i później mówią że cyrkulacja to wielkie g....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szybko o projektcie: plyta 10X10, silka 24, strop Terriva, dechowka ceramiczna, dach dwu spadowy z poddaszem uzytkowym, ok 130 m2. Bedzie pompa ciepla i rekuperator i teraz moje pytanie odnosnie plyty.. Sasiadka podsypala sie na 60 cm ziemia, spadek gruntu w moja strone i tak sie teraz zastaniaawiam jak zrobic zeby bylo dobrze. Musze wyjsc z plyta na ten sam poziom, i teraz.. 25 cm XPS plus 25 betonu to razem 50 cm. Chce zrobic podlogowke na plycie wiec plus jakies 7 cm betonu do tego. Ile musi byc zageszczonego tucznia pod plyta? 30 cm wystarczy? Gruby tuczen, zageszczony na to piasek? Tak czytam i czytam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie waarto dac jeszcze jednej izolacji na beton i dopiero podlogowke? tylko kurcze sporo to bedzie kosztowac.. A jak to jest z gotowym systemem XPS 25 pod plyte? Fundament 10X10, orientujecie sie ile moze kosztowac? chcialbym zminimalizowac straty ciepla w podlogowce ale nie za wszelka cene (PLN) oczywiscie ;) tak w granicach zdrowego rozsadku..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie dużej bezwładności jak zamontujesz rurki pod górną siatką zbrojenia płyty. Jak chcesz jeszcze lepiej, to zamontuj nawet na górnej siatce, tyle że wtedy musisz zwiększyć grubość górnej otuliny o około 2 cm. Osobiście odradzam takie rozwiązanie, ale robi się tak sporadycznie.

Uważam, że rurki pod górną siatką nie nastręczą kłopotu z dużą bezwładnością i będzie ok.

 

A co do awarii rurki. Nie ma znaczenia czy rurka jest w płycie czy w wylewce. I tu i tu, trzeba wykonać te same operacje naprawcze. Zupełnie bez różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...