Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli już opaska pozioma, to bym to tak zrobil:

 

ukladac pierwsza warstwę XPS pod domem o min 60cm poza obrysem domu. Na to pionowo szalunek tracony, a teraz druga warstwę. Wszystko ladnie klejc pianka, ofoliowac, obsypać od zewnątrz, i powstaje stabilna konstrukcja. Oczywiście podbudowe piaskowa tak samo poza obrysem domu, razem z drenażem itd.

 

Wszystko oki tylko chce dac pod plyte 25 XPS i opaske tez, wiiec nie bardzo da sie zrobi to tak jak Pan pisze.. Tzn musialbym zrobic pierwsza warstwe np. 15 cm i poza obrysem byloby 15 cm, na to szalunek tracony, i potem druga warstwa 10 cm i wporzo w srodu by bylo 25 cm ale jak z opaska, na ta 15 polozyc tez 10 cm? I jeszcze jedno pytanie bo na wikipedii nie bylo ;) po co robi sie opaske? sorki za moze zbyt banalne pytanie ale ucze sie dopiero ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z innego wątku, dla kolegi tmanna by sie wypowiedzial:

 

zeby troche zamieszac:

 

However, a more recent 15-year study indicates that EPS may actually absorb less water and retain a higher R-value over time than XPS.

 

by Alan Gibson on Super Insulated Slab Foundations

 

tlumaczenie

http://translate.google.pl/#auto/en/However%2C%20a%20more%0Arecent%2015-year%20study%20indicates%20that%20EPS%0Amay%20actually%20absorb%20less%20water%20and%20retain%0Aa%20higher%20R-value%20over%20time%20than%20XPS.

 

Edit - dyskusja, zrodla na watku zrodlowym w dalszych wiadomosciach.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dostałem właśnie badanie gruntu ze swojej działki. I Tak dwa otwory od -0,3 do -1,2 piasek gliniasty przewarstwiony piaskiem drobnym grunty miękkoplastyczne, poniżej glina piaszczysta twardoplastyczna. Trzeci otwór -0,3 do -1 piasek gliniasty, piasek średni od 1,4 glina piaszczysta szara miękkoplastyczna, twardoplastyczna dopiero na -2,5m. W tym otworze zwierciadło wody wyszło na 1,2m. W zaleceniach pisze, że w rejonie otworu nr3 należy wymienić grunty słabonośne. Czy waszym zdaniem wystarczy usunąć wierzchnie 30cm humusu i robić podsypkę pod płytę plus drenaż i opaska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innego wątku, dla kolegi tmanna by sie wypowiedzial:

 

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał sailah http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png

zeby troche zamieszac:

 

However, a more recent 15-year study indicates that EPS may actually absorb less water and retain a higher R-value over time than XPS.

 

by Alan Gibson on Super Insulated Slab Foundations

 

tlumaczenie

http://translate.google.pl/#auto/en/...e%20than%20XPS.:

 

Ciekawa sprawa, ale bez kontekstu trochę prowadzaca w blad. To ze R-Value, tj izolacyjność jest lepiej, no to żadne nowości. Wiemy to, ale nic nie poradze.

Druga sprawa, tzn nasiakliwosc, nadal w przypadku XPS lest lepiej, ale: W pewnych warunkach, gdzie jest ten material dobrze "wentylowane", tzn, wilgoc trafiające do izolacji jest tylko z powietrza, a nie napierajaca się woda, faktycznie ten EPS może w pewnym momencie podczas tego procesu zbierania i oddania wilgoci lepiej wychodzi, ponieważ wtedy szybciej wyschnie. To jednak pod plyta raczej nie gra role. Przynajmniej takie sa moje informacje, natomiast w tym artykulu więcej informacje na ten temat brak, nie podano jakie badanie, przez kogo itd. Po prostu tak twierdzi, i tyle.

 

Malo tego: To artykul amerykański, gdzie autor chyba chce z roznych powodow propagować EPS. Pisze również, ze podczas produkcji tego XPS'a używa się HCFC (potocznie mowi się chyba freon), ale to przynajmniej w Europie już dawno nieprawda.

Autor również narzeka, ze XPS w pewnych grubościach jest niedostepny itd., wiec, trochę nie pasuje ten artykul dla nas w Europie.

On porownuje taka plyte fundamentowa z fundamentami dla domow na palach, chociaż przyznam się ze nawet nie wiem do końca, jak to w US robia zazwyczaj. On mowi, ze taka plyte może zrobić ekipa stolarska (?) zamiast specjalistow od fundamentow, a w tym widzi duże oszczednosci.

 

Najwiekszy argument za XPS, czyli nosnosc, nie zostanie w ogole poruszane.

 

Być może to taka sama motywacja jak pewna firma, która reklamuje się z tym, ze EPS200 nosi 200 kPa pod plyta fundamentowa i twierdza, ze z tego powodu to super sprawa pod budynkiem. Nie wiem...

 

Caly artykul tu: http://www.jlconline.com/formwork/super-insulated-slab-foundations.aspx

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innego wątku, dla kolegi tmanna by sie wypowiedzial:

Proszę Cię, graj fair! Nie wrzucaj zdania z jakiegoś kontekstu, tylko podaj źródło informacji.

 

Tak jak tu podałeś:

 

karolek75 napisał:

 

Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

Nie osądzam lecz poddaję pod rozważne wyciąganie wniosków.

Nie znamy warunków w jakich przebywały oba materiały ...

Wyglada na to ze w takich samych:

http://insulationcorp.com/wp-content...forms-XPS1.pdf

 

Edit: z innych badan:

http://www.rci-online.org/interface/2007-03-roe.pdf

 

EDIT 2: z drugiej strony barykady

http://www.xpsa.com/pdf/EPS-IA_15yr_...er_13Sep13.pdf

 

dyskusja jest po tym artykule:

http://www.achfoam.com/Press-Release-Foam-Face-Off.aspx

 

Teraz można zaprosić do wypowiedzi każdego, nie tylko Tmann'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię, graj fair! Nie wrzucaj zdania z jakiegoś kontekstu, tylko podaj źródło informacji.

 

Tak jak tu podałeś:

 

 

 

Teraz można zaprosić do wypowiedzi każdego, nie tylko Tmann'a.

 

Dzieki za dalsze informacje, bardzo ciekawe. Tak ad hoc nic madrego na to nie powiem, mogę tylko wrocic uwagę na to ze to badanie od producenta EPS. Jeden link nie działa (http://www.xpsa.com/pdf/EPS-IA_15yr_...er_13Sep13.pdf ), ale wiem ze BASF prowadzil badanie o okresach do 50lat, wiec, z jednego takiego artykulu nie dedukuje ze wszystko nagle jest inaczej. Sam takich badan nie prowadziłem, ale wyciagalem już EPS z gruntu, który był mokry jak gabka, wiec, nie do końca jestem przekonany. Ostatnio jeszcze w Olsztynie, gdzie w zeszłym roku mielismy duzy wykop, tam pare takie kawałki EPS znaleźliśmy, to był wręcz przerazajace. Owszem, nie wiadomo ile czasu tam lezal, jaki to EPS itd.

 

Wynik dla mnie: Trzeba się trzymać tej technologii, ktora stosujemy, żeby ten XPS jak najbardziej jest zabezpieczony przed zawilgoczeniem. Ze względu na nosnosc, tak jak ww, EPS dla mnie nadal odpada pod plyta. Pionowo na krawędzie, cos, można dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płycie nic nie będzie. Jeśli masz w niej ogrzewanie, to dopilnuj aby do rurek nie przedostała się wilgoć. Wszystkie przepusty zabezpiecz, aby woda po nich nie ściekała pod płytę. Zaklej połączenia płyty z boczną izolacją aby tam też nie wnikała woda. A beton jak to beton. Jak zmoknie, to i wyschnie :) i nic mu nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziala, dziekuje. Potwierdza to co mowilem na temat innych badan z innymi wynikami, wygląda na to ze badanie, gdzie ten EPS wygląda tak dobrze, sa trochę wątpliwe. Twierdzono w tym drugim artykulu, ze na XPS była tylko jedna probka, a ta podobno była uszkodzona.

Jednak, aby być fair: Ten artykul znowu jest od producentow XPS, wiec, tez nie do końca obiektywny.

 

Ryzykuje ze zaraz mi ktoś narzuca reklamę dla producenta: BASF produkuje EPS i XPS, na oba materialy prowadzili i prowadza dlugotrwale badanie, tam wychodzi jednak ze XPS jest lepiej ze względu na nasiakliwosc i w tym również na utrymanie swoich parametrow izolacyjnych po dluzszym czasie.

 

@Vega: no może nie zacznijmy od nowa. Widzilismy tu obliczenie i wykresy dot. domy parterowe, nie specjalnie ciężkie, i wyszlo ze nawet w takim przypadku dopuszczalne dla EPS200 obciążenie zostały przekroczone miejscowo 2-krotnie. Wiec, bym polemizował na slowo "w bardzo wielu przypadkach", wg mnie i wg tych obliczen co widze codziennie, jest to raczej w pojedynczych przypadkow. Na "w niektórych wypadkach" może bym się zgodzil :)

 

@ martur: zależy czy ten beton jest już dojrzaly czy nie. Jeśli tak, to Vega jak najbardziej ma racje, raczej nic nie będzie. Jeśli nie, to wypada chronić ta plyte, najtaniej sloma i folia. Co prawda, my polecamy to standardowo, lepiej dmuchac na zimne, koszty sa male. Mogą być (mikro)rysy w betonie, jak tam się dostanie woda a po tym zamarznie, to mogą być pekniecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmann* absolutnie nie zaczynam nic zaczynać :)

Są pewne aspekty w których się nie zgadzamy i zgadzać już nie będziemy. Ale czasy wojenek chyba mamy za sobą :)

 

:D:D ladnie to pisalesz teraz. Ja tez nic nie zaczynam zaczynać, pewnie zauwazylesz, ze mocno się wstrzymałem z pisaniem na ten temat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dostałem właśnie badanie gruntu ze swojej działki. I Tak dwa otwory od -0,3 do -1,2 piasek gliniasty przewarstwiony piaskiem drobnym grunty miękkoplastyczne, poniżej glina piaszczysta twardoplastyczna. Trzeci otwór -0,3 do -1 piasek gliniasty, piasek średni od 1,4 glina piaszczysta szara miękkoplastyczna, twardoplastyczna dopiero na -2,5m. W tym otworze zwierciadło wody wyszło na 1,2m. W zaleceniach pisze, że w rejonie otworu nr3 należy wymienić grunty słabonośne. Czy waszym zdaniem wystarczy usunąć wierzchnie 30cm humusu i robić podsypkę pod płytę plus drenaż i opaska?

 

Oczywiście bardzo trudne cos powiedzieć na podstawie tych informacji. Generalnie, piasek gliniasty przeważnie nie jest zle, i musi być mocno zawodniony aby być miekkoplastyczny. Z tego względu powiedziałbym ze da się tak zrobić, jak piszesz. Nie raz miałem już analizy gruntu, gdzie geolog sobie zrobil tzw dupochron, po co ma przecież ryzykować, ze cos się stanie. Glina piaszczysta szara może być faktycznie nieciekawa, trzeba by było sprawdzać ile tam de facto piasek. Zrobili badanie sonda, czy tylko wiercenie? Wiercenie reczne czy mechaniczne? To może zrobić duza roznice w wyniku.

 

Możesz mi wyslac ta analizę na maila, i będę pytal mojego geologa, co on na to, on już pare razy "ratowal" sprawę. Oczywiście to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiazuje :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie dyskutujcie znów czy EPS, czy XPS - było kilka stron temu - zostawcie to, proszę, Jeszcze nie mam wyników ale bazując na opowieści tych co kopali fundamentu ok 10 m od planowanego położenia płyty mam ok 10-20 cm humusu a później sam piasek do ok 2 metrów kiedy to pojawia się glina.

Dopiero wiosną zrobię dokładne badania gruntu - ale na co już mam się przygotować? Wymiana piasku czy go pozostawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie dyskutujcie znów czy EPS, czy XPS - było kilka stron temu - zostawcie to, proszę, Jeszcze nie mam wyników ale bazując na opowieści tych co kopali fundamentu ok 10 m od planowanego położenia płyty mam ok 10-20 cm humusu a później sam piasek do ok 2 metrów kiedy to pojawia się glina.

Dopiero wiosną zrobię dokładne badania gruntu - ale na co już mam się przygotować? Wymiana piasku czy go pozostawić ?

 

Piasek prawie zawsze klasyfikuje się jako grunt nosny, poza tym, jeśli nie jest przewarstwione glina itd., czyli równomiernie przepuszczalny, niewysadzinowy. Nie ma co tam wymienić. Usunac humus, zageszczac piasek, ewentalnie jeszcze dosypać... piasek do zadanej wysokości (oczywiście tez zageszczac), i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...