Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Masz racje w tym, ze robocizna już najmniejsza czesc ceny. Trzeba tez brac pod uwagę materialy: Od wykonawcy dostaniesz fakturę na 8% VAT, natomiast Ty kupujesz wszystko na 23%, nawet nie mowiac o ceny zakupu, które pewnie tez się roznia. Policz sobie, ile Ci kosztują materialy i wynajem maszyn, ile jest warto Twój czas itd., jak jest z gwarancja, z projektem, a wtedy może decyzja już nie będzie taka jednoznaczna.

Proszę mi nie zle zrozumieć, nie chce Ci przekonać, mamy robote, ale uważam ze to sa ważne argumenty.

 

dlatego tak jak pisałem wcześniej, muszę jeszcze raz siąść i wszystko policzyć. Chociaż obecnie mam uwzględniony wyższy VAT a dodatkowo kilka tys. będę mógł odliczyć (po 2014r, pierwszy dom, <36lat no i max 100m^2)

 

Też się zastanawiam nad tą wersją. Mam tylko wątpliwość czy ściany nie będą zbytnio grzać tego betonu pomiędzy styro? I czy 5-7cm wylewki nie będzie miało zbyt małej pojemności cieplnej przy PC na drugiej taryfie?

 

nie jestem ekspertem, ale do drugiej taryfy przydał by się jakiś bufor (jeżeli nie woda = dużo $ za zbiornik + zajęte m^2 w domu) to właśnie bufor w postaci betonu w płycie. Niektórzy się od niego odcinają i liczą na akumulację ścian np z silikatów + wylewka. Ja przy gazie raczej z tego nie skorzystam. Chociaż Asolt namawiał mnie na prąd - zobaczymy co wyjdzie z OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a jeden wystarczy..:confused:

 

pod domem robi się przeważnie 2-3 otwiertow. uważam ze słusznie: dziś miałem rozmowe z klientka, która mowi tak: Wszedzie u sasiadow grunt piaszczysty, bardzo dobry, a u niej był geolog, pierwszy punkt ok, a drugi i trzeci: namul do 2,5m :o

 

Jeszcze czekamy na analizę, jaki to namul itd., ale potwierdza to: Trzeba sprawdzać dokładnie, aby się nie obudzić "z reka w nocniku".

 

To ze wtedy można te badanie od razu prowadzic również pod względem PC, GWC, oczysczalnia sciekow itd., jest dla mnie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciągle chodzi po głowie GWC pod płytą i byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.

Działkę mam za małą by rozwiązać to inaczej

Albo mam GWC, na czym mi zależy, albo nie mam :(

 

A czemu masz nie mieć? :)

 

Glikolowy GWC pod plyta jest stosunkowo prosty w wykonaniu i tanio, sa na forum nawet ludzi którzy to projektuja/wykonują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tereny polodowcowe :) a taka jest właśnie ziemia na której mieszkam, kryją różne niespodzianki w warstwach ziemi. 10m dalej lub bliżej wykonane badanie gruntu daje tak różne od siebie wyniki, że aż zaskakujące. W jednym miejscu pod 60cm warstwy organicznej jest piękny piasek (grunt nośny) 10 metrów w prawo jest na głębokości 110 do 190cm namuł, pod nim warstwa nośna, a 10m w górę od 1 punktu namuły do 250cm a pod nimi do 360cm torf. Wody gruntowe na głębokości 110cm wszędzie i u wszystkich sąsiadów.

Takie to właśnie niespodzianki kryje gleba polodowcowa :) zaznaczam, że nigdy nie było tam cieku wodnego ani stawu czy jeziora, przynajmniej za czasów, które pamiętają miejscowi z dziada pradziada. Tak więc zlecone zostały 3 następne odwierty bliżej granicy sąsiada (a miało być tak pięknie i domek na środku 20arowej działki :) mam nadzieję, że znajdę te 100m* na posadowienie chałupy. Się odwierci, się napisze. A jak nie znajdę? Wolę nie myśleć.

Geolog miał zlecone badanie 10 dni przed podpisaniem aktu notarialnego, ale zepsuła mu się maszyna i oczywiście akt własności już mam.

Dookoła wszędzie piaski pod humusem, czy to nie szczęście? Muszę się zająć hazardem, wszyscy pudło a u mnie proszę, namuły i nawet trochę torfu :)

Geolog mówi, że to może być wąskie pasmo, oby tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pasztet w PnB

Szczegółowe wymagania dotyczące nadzoru na budowie:

na podstawie art 36 ust 1 pkt 4 Prawa budowlanego, na mocy paragrafu 4 w związku z 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawiie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inwestora nadzoru inwestorskiego (DZ. U. Nr 138 poz. 1554), nakłada się obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w specjalności konstrukcyjno - budowlanej .

 

Czy ktoś z was się z takim absurdem spotkał przy budowie płyty ?? Nie dość że muszę zatrudnić kierownika budowy to jeszcze inspektora nadzoru ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Czy ktoś z was się z takim absurdem spotkał przy budowie płyty ?? Nie dość że muszę zatrudnić kierownika budowy to jeszcze inspektora nadzoru ???

Na Śląsku jest to częsta praktyka i to nie dotyczy tylko płyty a całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz zajelo mi troche przeczytanie tych 350 stron ale warto. Musze przyznac ze co nie ktorzy starszne tu gadaja glupoty no ale coz, na tym polega forum aby wymieniac poglady.

Denerwuje mnie kiedy co nie ktorzy strasznie najezdzaja na fachowcow bez ktorych tak naprawde ta dyskusja nie mialaby sensu gdyz braklo by jej wiedzy. Dzieki takim forumowiczom jak Thomas Brinkmann przynajmiej mozecie sie ludzie czegos wartosciowego dowiedziec o plytach i ich wykonaniu. Czy Megateherm albo Legalet powie wam tu chodz slowo? Takiego ch... nic sie od nich nie dowiecie wiec nie naskakujcie na tych ktorzy cos wiedza na ten temat i maja cos wartosciowego do powiedzenia.

 

BTW To nie zaden spam. Sam mam dom na plycie fundamentowej wykonanej prawie 2 lata temu na zbrojeniu rozproszonym i jak narazie nic nie peka, tynki tez nie pekaja a wprowadzilismy sie w 10 miesiecy od wylania plyty. Plyte powiem ze wykonal nam sam Pan Thomas Brinkmann ktory jest w swojej dziedzinie fachowcem i to bez 2och zdan. Dla ciekawskich zdjecia z budowy domu (no i plyty tez)

 

http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/tablica/z216-doklejony-garaz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wracajac do tematu samych plyt to my zrobilismy plyte posadzona na samym piasku i tylko z opaska 10cm dookola chroniaca przed przemarzaniem plyty.

 

Widze ze czesto ludzie daja styropian pod plyte. Dla mnie wydaje sie to byc wyrzucaniem kasy w bloto. Dlaczego tak mowie, a to dlatego ze pozniej i tak kazdy da kolejne 10cm styropianu na ktore wyleje 5cm szlichty. Plyta odpowiednio zaizolowana po brzegach nie wpusci mrozu od spodu tak i tak a steropian pod sama szlichta bedzie juz chronic przed przenikaniem ciepla w plyte i do gruntu. Zatem po co ten styropian pod plyta?

 

i jeszcze wieksza bzura wydaje mi sie topienie rur grzewczych w samej plycie. Topienie rurek tak gleboko spowoduje ze beton bezie sie nagrzewal wieki, do tego co lac slichte na samej plycie? nie rozumiem do konca tego tematu

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dlaczego tak mowie, a to dlatego ze pozniej i tak kazdy da kolejne 10cm styropianu na ktore wyleje 5cm szlichty.

Nie każdy,ja nie dałem żadnego styro na płyte.

Plyta odpowiednio zaizolowana po brzegach nie wpusci mrozu od spodu tak i tak a steropian pod sama szlichta bedzie juz chronic przed przenikaniem ciepla w plyte i do gruntu. Zatem po co ten styropian pod plyta?

A co z mostkami termicznymi przez ściany zewnętrzne do gruntu ? Czarodziej je odcina ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmann*-czyżby nie było zbyt dużo naiwnych na zbrojenie rozproszone,że musisz stosować tak bezczelną i nachalną reklamę ?

 

Arturo72, od Thomasa do sie odpi... bo on poza dobrze wykonana plyta nie tu nic nie ma do gadania i nie maczal tu palcow w zadnym spamowaniu. Zapraszam do Jablonnej jesli nie dajesz wiary ze klient tez moze byc zadowolny.

 

pzdr

 

Andrzej

Edytowane przez yendrek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy,ja nie dałem żadnego styro na płyte.

 

A co z mostkami termicznymi przez ściany zewnętrzne do gruntu ? Czarodziej je odcina ?

 

Arturo chyba dostajesz jakiejs paranoji na temat tego mostka termicznego. Opaska zaizolowana dookola 10cm steropianu, sciana zew tez zaizolowana 15cm steropianu. Polaczenie izolacji scian i plyty wypelnione piana.

 

rozumiem ze grunt pod zaizolowana dokolola plyta jest jak pijawka ktora przez sciany Ytonga pociagnie tyle ciepla w dol ze koszty ogrzewania wzrosna 2 razy.

 

czyli ty Arturo masz szlichte wylana bezposrednio na plycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...