Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rzeczywiście na bogato :)

 

a mi się wydawało ze moja 1 plyta była drga ;) na bogato (30 XPS)

 

najstarsze plyty wykonane w ten sposób maja już ponad 20 lat. Jest to sprawdzona technologia. Rury na XPS, które sa uzupełnione woda, nie można popsuc, nawet jak się staramy i specjalnie na nich deptami mocno. A w gumaczkach już w ogole, bo sa miękkie.

 

dzieki za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

EPS 300 Aqua po 342złm3.

 

Ja miałem od Ciebie wycenę na 387,43 zł netto plus podbudowa i koparka po mojej stronie, na podbudowę poszło mi 270 ton pospółki za 5000 zł+ koparka 1100 co daje 455złm2 brutto za metr płyty.

 

Oczywiście, miałem na myśli EPS300, po prostu literowka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Szanowny Pan sądzi płycie J. Z. z 40 cm EPS em. Którą też poleca dr Duda?
Dr Duda; specjalista od gaszenia pożarów. Budowlanką zajmuje się najwyraźniej z braku popytu na gaszenie pożarów. Ja wyczytałem u jednego profesora, że pod spód daje się pieluchę. To profesor od proktologii ale jakie to ma znaczenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Szanowny Pan sądzi płycie J. Z. z 40 cm EPS em. Którą też poleca dr Duda?

 

Proszę mi wybaczyć, nie chce ( i nie będę:)) zacząć od nowa dyskusje na temat EPS pod czescia konstrukcyjna na forum, temat wałkowany do bolu.

Mogę powiedzieć, ze firma BASF dla Styrodur ogranicza grubość warstw przy takich zastosowan do lacznie 30cm. Nie wyobrażam sobie ze EPS 200 tu lepiej wypada niz XPS 300.

 

Jeśli chcemy takie konstrukcje z takimi parametrami, to raczej bym polecal n.p. 80cm GSP (granulat szkla piankowego), wtedy wszystko gra :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta wyjdzie w granicach 230zł.m2. Podbudowa piasek ok.280t, kanaliza, drenaż, 10cm xps, folia, zbrojenie, beton 23cm.

Płyta 152m2, robię sam z pomocnikami. Podbudowę zrobiła firma dostarczająca piasek z okolicy Gliwic - polecam, jak ktoś chce to namiary na PW.

Edytowane przez hajnel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horher, głupio mi az, bo teraz tak gadac w stylu "a ni mowilem" nie jest na miejscu. Wiem ze kiedyś nawet chyba zrobiłem Ci oferte, a szczerze mowiazc, plyte za 540zl/m² nigdy nie robilismy. Nawet plyta dla domow pasywnych na 30cm XPS z systemem grzewczym, pelno wypozazone, duuużo mniej kosztuje. Z systemem grzewczym poniżej 300zl jednak ciężko będzie. Trzeba brac oczywiście tez pod uwagę, ze ta Twoja cena chyba jest już razem z tłuczniem, mialesz jak dobrze pamiętam niezla zabawe z tym gruntem. Nie jestem w stanie twierdzic czy potrzebne czy nie, ale to oczywiście ma wpływ na cene za m².

 

@Kwasniak: A ten EPS200 sie oplaca wzgledem do XPS? Jakos mi się wydaje ze oszczednosci sa już marginalne...

 

No nie możesz mówić "a nie mówiłem", bo nic nie mówiłeś :). To prawda, że robiłeś mi ofertę, a ja świadomie nie skorzystałem. Do nikogo nie mam przecież pretensji, mało tego, jestem bardzo zadowolony ze swojej płyty - serio :). Uważam, że jest zrobiona solidnie, bez żadnych skrótów. To, że powierzchnia wyszła nierówna, to kłopot dla wykonawców a nie mój, bo to oni musieli ją szlifować za własną kasę.

Trzeba pamiętać, że gdyby nie liczyć pracy koparki i podbudowy, płyta kosztowałaby tyle co na Twojej wycenie, a przecież sam pisałeś tu na forum, że Twoja wycena nie uwzględnia koparki i podbudowy, bo to są wielkości niepoliczalne, indywidualne dla każdego przypadku. Jak najbardziej się z Tobą zgadzam w tej sprawie, a mój przykład jest tego dowodem. Też nie planowałem takiej ilości kamienia ale wyszło jak wyszło.

 

Słuchajcie, nie szedłem na skróty przy budowie płyty, i chyba też zagalopowałem się przy wykazie cen i tych materiałów. Np. w koszt płyty oprócz rurek do ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, wsadziłem również rozdzielacze z całym osprzętem, a to ponad 2000 zł. Koszt kanalizacji to rury SN-4 wraz ze studzienką rewizyjną fi 425, kinetą, pokrywą itd. Drenaż z trzema studzienkami rewizyjnymi, cały w geowłókninie, a nie tylko same rury drenarskie, oraz osobne rury do odprowadzenia deszczówki. Arotów mam co niemiara, bo będzie automatyka i mam osobne prowadzenie do 230V i 24V. Niektóre z nich mają po 40 m długości. Elementy brzegowe zaciągnięte podwójnie klejem do XPSa na siatce - koszt 1000 zł. Itd. itp... Tak więc, zakres prac szerszy niż czasami tutaj czytam o innych płytach, a przez to koszt wyższy. Okazuje się, że najdroższe były te "nic nie kosztujące pierdoły" na które poszło 16 tyś zł. Kto z Was który wybudował płytę zliczał to wszystko? Na koniec powiem, że zostało mi jeszcze trochę stali, którą wykorzystam w późniejszych etapach, i prawie cała rolka geowłókniny :).

 

Tak że praca nad płytą to jedno, ale ja mam cały stan zero z wszystkimi pierdołami, których nie przełożyłem na potem. To zabrało czas i pieniądze. Teraz wiedząc jak sprawy się mają można porównywać :).

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Szanowny Pan sądzi płycie J. Z. z 40 cm EPS em. Którą też poleca dr Duda?

 

Ja wiem, Pan twierdzi, że nie tylko XPS nie jest lepszy od EPSa - Pan twierdzi, że XPS jest znacznie gorszy.

Powiem Panu Panie Tomaszu, że w tym wątku ludzie nie są przyzwyczajeni do tak "egzotycznych" poglądów, jakie głosi Pan w wątku z mojej stopki. Musi Pan swoje niektóre "rewelacje" dawkować, mając na uwadze zdrowie czytających.

W każdym razie pozdrawiam ;).

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie możesz mówić "a nie mówiłem", bo nic nie mówiłeś :). To prawda, że robiłeś mi ofertę, a ja świadomie nie skorzystałem. Do nikogo nie mam przecież pretensji, mało tego, jestem bardzo zadowolony ze swojej płyty - serio :). Uważam, że jest zrobiona solidnie, bez żadnych skrótów. To, że powierzchnia wyszła nierówna, to kłopot dla wykonawców a nie mój, bo to oni musieli ją szlifować za własną kasę.

Trzeba pamiętać, że gdyby nie liczyć pracy koparki i podbudowy, płyta kosztowałaby tyle co na Twojej wycenie, a przecież sam pisałeś tu na forum, że Twoja wycena nie uwzględnia koparki i podbudowy, bo to są wielkości niepoliczalne, indywidualne dla każdego przypadku. Jak najbardziej się z Tobą zgadzam w tej sprawie, a mój przykład jest tego dowodem. Też nie planowałem takiej ilości kamienia ale wyszło jak wyszło.

 

Słuchajcie, nie szedłem na skróty przy budowie płyty, i chyba też zagalopowałem się przy wykazie cen i tych materiałów. Np. w koszt płyty oprócz rurek do ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, wsadziłem również rozdzielacze z całym osprzętem, a to ponad 2000 zł. Koszt kanalizacji to rury SN-4 wraz ze studzienką rewizyjną fi 425, kinetą, pokrywą itd. Drenaż z trzema studzienkami rewizyjnymi, cały w geowłókninie, a nie tylko same rury drenarskie, oraz osobne rury do odprowadzenia deszczówki. Arotów mam co niemiara, bo będzie automatyka i mam osobne prowadzenie do 230V i 24V. Niektóre z nich mają po 40 m długości. Elementy brzegowe zaciągnięte podwójnie klejem do XPSa na siatce - koszt 1000 zł. Itd. itp... Tak więc, zakres prac szerszy niż czasami tutaj czytam o innych płytach, a przez to koszt wyższy. Okazuje się, że najdroższe były te "nic nie kosztujące pierdoły" na które poszło 16 tyś zł. Kto z Was który wybudował płytę zliczał to wszystko? Na koniec powiem, że zostało mi jeszcze trochę stali, którą wykorzystam w późniejszych etapach, i prawie cała rolka geowłókniny :).

 

Tak że praca nad płytą to jedno, ale ja mam cały stan zero z wszystkimi pierdołami, których nie przełożyłem na potem. To zabrało czas i pieniądze. Teraz wiedząc jak sprawy się mają można porównywać :).

 

No faktycznie, to masz ful wypas, i rozne rzeczy masz tu wliczone do ceny, których zazwyczaj się nie uwzglednia. Najwazniejsze, ze jesteś zadowolony i wiesz ze wszystko dobrze zrobione. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, to masz ful wypas, i rozne rzeczy masz tu wliczone do ceny, których zazwyczaj się nie uwzglednia. Najwazniejsze, ze jesteś zadowolony i wiesz ze wszystko dobrze zrobione. :)

 

Właśnie, jest dużo dodatkowych rzeczy. Pytanie tylko co w tym przypadku jest płytą? Aroty? Może tak, ale tylko do powiedzmy 2m poza płytę. To samo z kanalizacją. Rurki do ogrzewania - tak, ale bez rozdzielaczy. Itd. Ale ja tego nie rozróżniałem, stąd wyszło 550 zł/m2.

Jedyne gdzie mogłem zaoszczędzić, to na betonie. Projektant zaprojektował płytę 20 cm, a ja bardzo go cisnąłem, żeby było 25 cm. Poza tym wszystko normalnie i raczej dużo oszczędzić się nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi wybaczyć, nie chce ( i nie będę:)) zacząć od nowa dyskusje na temat EPS pod czescia konstrukcyjna na forum, temat wałkowany do bolu.

Mogę powiedzieć, ze firma BASF dla Styrodur ogranicza grubość warstw przy takich zastosowan do lacznie 30cm. Nie wyobrażam sobie ze EPS 200 tu lepiej wypada niz XPS 300.

 

Jeśli chcemy takie konstrukcje z takimi parametrami, to raczej bym polecal n.p. 80cm GSP (granulat szkla piankowego), wtedy wszystko gra :)

 

Pozdrawiam :)

To nie kwestia wyobraźni.

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Grundboken.pdf Są robione takie konstrukcje nie tyko u nas (Isover też poleca EPS)

Co Pan sądzi o porównaniu EPS z XPS - po 15 latach w gruncie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia wyobraźni.

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Grundboken.pdf Są robione takie konstrukcje nie tyko u nas (Isover też poleca EPS)

Co Pan sądzi o porównaniu EPS z XPS - po 15 latach w gruncie?

Daj spokójBrzęczkowski, bo znowu bana dostaniesz. Linkujesz coś czego nie rozumiesz. Nie ośmieszaj się jeszcze bardziej misiu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia wyobraźni.

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Grundboken.pdf Są robione takie konstrukcje nie tyko u nas (Isover też poleca EPS)

Co Pan sądzi o porównaniu EPS z XPS - po 15 latach w gruncie?

 

Generalnie, ten "dokument" już pare razy mielismy tu, powtarzanie nie zmienia fakt, ze w tej broszury reklamowej w sumie żadne parametry nosnosci i obliczeniowe nie sa podane. Jest to dodatkowa informacja do programu, który ma takie algorytmy, ze na gruncie o nosnosci (dop. odpor gruntu) 200kPa lepiej wypada obliczenie na 20cm EPS niż bezpośrednio na gruncie. To absurd. Jeśli to byłoby to tak wesoło, to już dawno na rynku w Polsce mielismyby producentow EPS'a, którzy reklamują się aprobatami, badaniami itd., aby promować ten material do takich zastosowan. Zreszta, nawet w Polsce każdy material budowlane musi posiadać atesty od producenta do danych zastosowan. W przypadku EPS200 takich nie ma, wiec, temat jak dla mnie zamkniety. Niestety, zazwyczaj w budownictwie jednorodzinnym rzadko się to pilnuje, w tym roku az dwa razy kierbud wymagal ode mnie te atesty do wszystkich materiałów.

 

Ale pomijając to, wg moich obliczen, w przypadku 40cm izolacji zamiast 30 pod plyta, oszczednosci na dom 100m² rocznie wynosa ok 85 kW/h. Wydaje mi sie ze to troche bez sensu, nawet jesli byłoby to 2-3 -krotnie wiecej.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pomijając to, wg moich obliczen, w przypadku 40cm izolacji zamiast 30 pod plyta, oszczednosci na dom 100m² rocznie wynosa ok 85 kW/h. Wydaje mi sie ze to troche bez sensu, nawet jesli byłoby to 2-3 -krotnie wiecej.
Byłyby Pan łaskaw te wyliczenia zaprezentować? To dużo nie jest.

85 kW/h
to rozumiem, literówka, bo wynikł byłby straszny. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pomijając to, wg moich obliczen, w przypadku 40cm izolacji zamiast 30 pod plyta, oszczednosci na dom 100m² rocznie wynosa ok 85 kW/h. Wydaje mi sie ze to troche bez sensu, nawet jesli byłoby to 2-3 -krotnie wiecej.
30 cm było w latach 90-tych, okazało się, że 40 jest bardziej ekonomiczne. Wzięto pod uwagę, standard zeroenergetyczny, za kilka lat, spadek oporu cieplnego w dłuższym okresie, oraz brak możliwości dołożenia czegokolwiek.

Przy małym zużyciu, będą małe wydatki na OZE ( głównie chodzi o PV )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłyby Pan łaskaw te wyliczenia zaprezentować? To dużo nie jest.

to rozumiem, literówka, bo wynikł byłby straszny.

 

Panie kolego, przypuszczam ze pan jako specjalista od (prawie) wszystkiego jest w stanie zweryfikować te obliczenie. Wspolczynnik U 0,086 vs 0,111 W/m²K, w tym, jak Pan pewnie wie, sa to straty energii w W na 1m² powierzchnie przegrodu przy roznice temperatury 1K w trakcie 1 s. Wiec, roznica jest tu 0,009546 W/s lub 2,6516666666667×10-9 kW/h.

 

Obliczone na 100m² i czas 1 rok wychodzi 85kW/h - to nie literowka ani nie straszna liczba. 1kW/h odpowiada ilośći energii przy zużycie 1000W przez 1 godz. lub lampa 500W, która przez ok 6 dni się swieci - raz w roku. Nie uważam ze to dużo, ile kosztuje teraz 1 kW/h? Chyba cos w stylu 0,5zl... a ile kosztuje 10m³ nawet EPS200? Policz sobie sam.

 

A tak przy okazji, zamiast rzucac tekstami w obcych jezykach oraz twierdzeniami bez podstaw, obliczen i dowodow, może Pan przedstawia tu swoje obliczenia strat ciepla w przypadku 20, 30 oraz 40cm jako argument aby na przykład udowodnić ze

40 jest bardziej ekonomiczne
:) Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...