Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bzdura.

 

widze ze kultura się nie poprawia, wiedza tez nie :).

 

O możliwości zastosowania wyrobu budowlanego w konkretnym obiekcie

budowlanym decydują jego właściwości użytkowe, które określa producent.

 

art.4 ustawy o wyrobach budowlanych

Wyrób budowlany może być wprowadzony

do obrotu, jeżeli nadaje się do stosowa-nia przy wykonywaniu robót

budowlanych, w zakresie odpowiadającym jego właściwościom użytkowym i

przeznaczeniu, to jest ma właściwości użytkowe umożli-wiające prawidłowo

zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym, w któ-rych ma być

zastosowany w sposób trwały, spełnienie wymagań podstawowych.

 

 

Wyrób budowlany uzyskuje status nadającego się do stosowania przy

wykonywaniu robót budowlanych, jeżeli spełnia następujące warunki:

 

jest oznakowany CE, albo

został umieszczony w określonym przez Komisję Europejską wykazie

wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla

których producent wydał deklarację zgodności z uznanymi regułami sztuki

budowlanej, albo

jest oznakowany znakiem budowlanym,

 

art. 2 p.2 2)

aprobacie technicznej – należy przez to rozumieć pozytywną

ocenę tech-niczną przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego

stosowania, uzależnioną od spełnienia wymagań podstawowych przez obiekty

budowla-ne, w których wyrób budowlany jest stosowany;

 

Znakiem budowlanym jest zastrzeżony znak wskazujący zapewnienie

odpowiedniego stopnia zaufania, to znaczy, że dany wyrób budowlany jest

zgodny z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną (art. 2 pkt 5).

 

Oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem budowlanym jest dopuszczalne

wtedy, gdy producent, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej, dokonał oceny zgodności i wydał, na swoją wyłączną

odpowiedzialność, krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu

albo aprobatą techniczną. Ocena zgodności obejmuje właściwości użytkowe

wyrobu budowlanego, odpowiednio do jego przeznaczenia, mające wpływ na

spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych.

 

Kluczowe są tu słowa "do zamierzonego zastosowania" i "odpowiednio do

jego przeznaczenia". Znaczy to tyle, że wyrób może być stosowany w

budownictwie zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w aprobacie itd.

O możliwości zastosowania wyrobu budowlanego w konkretnym obiekcie

budowlanym decydują jego właściwości użytkowe, które określa producent.

 

Ja sprobowalem, ale nie udało mi się od praktycznie wszystkich producentow EPS'a dostać takie deklaracje, aprobaty lub czegokolwiek tego typu, niestety.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obliczone na 100m² i czas 1 rok wychodzi 85kW/h - to nie literowka ani nie straszna liczba. 1kW/h odpowiada ilośći energii przy zużycie 1000W przez 1 godz. lub lampa 500W, która przez ok 6 dni się swieci - raz w roku. Nie uważam ze to dużo, ile kosztuje teraz 1 kW/h? Chyba cos w stylu 0,5zl...

 

Thomas wszystko się zgadza ale chciałeś chyba jednak użyć jednostki kWh a nie kW/h. Dla przypomnienia kW to jednostka mocy, a kWh energii. Moc x czas = energia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas wszystko się zgadza ale chciałeś chyba jednak użyć jednostki kWh a nie kW/h. Dla przypomnienia kW to jednostka mocy, a kWh energii. Moc x czas = energia

 

Oczywiście masz racje, tak wychodzi jeśli robi się pare rzeczy jednocześnie :D:D... nie będę to editowal, bo wtedy Twoje poprawka wygląda jakby bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
widze ze kultura się nie poprawia, wiedza tez nie :).

 

O możliwości zastosowania wyrobu budowlanego w konkretnym obiekcie

budowlanym decydują jego właściwości użytkowe, które określa producent.

 

art.4 ustawy o wyrobach budowlanych

 

 

 

Wyrób budowlany uzyskuje status nadającego się do stosowania przy

wykonywaniu robót budowlanych, jeżeli spełnia następujące warunki:

 

jest oznakowany CE, albo

został umieszczony w określonym przez Komisję Europejską wykazie

wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla

których producent wydał deklarację zgodności z uznanymi regułami sztuki

budowlanej, albo

jest oznakowany znakiem budowlanym,

 

art. 2 p.2 2)

 

 

Znakiem budowlanym jest zastrzeżony znak wskazujący zapewnienie

odpowiedniego stopnia zaufania, to znaczy, że dany wyrób budowlany jest

zgodny z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną (art. 2 pkt 5).

 

Oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem budowlanym jest dopuszczalne

wtedy, gdy producent, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej, dokonał oceny zgodności i wydał, na swoją wyłączną

odpowiedzialność, krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu

albo aprobatą techniczną. Ocena zgodności obejmuje właściwości użytkowe

wyrobu budowlanego, odpowiednio do jego przeznaczenia, mające wpływ na

spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych.

 

Kluczowe są tu słowa "do zamierzonego zastosowania" i "odpowiednio do

jego przeznaczenia". Znaczy to tyle, że wyrób może być stosowany w

budownictwie zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w aprobacie itd.

O możliwości zastosowania wyrobu budowlanego w konkretnym obiekcie

budowlanym decydują jego właściwości użytkowe, które określa producent.

 

Ja sprobowalem, ale nie udało mi się od praktycznie wszystkich producentow EPS'a dostać takie deklaracje, aprobaty lub czegokolwiek tego typu, niestety.

Zatem pokaż mi atest producenta na pręt zebrowany fi6mm do jak to napisałeś "danego zastosowania" jakim jest płyta fundamentowa.

Czekam na ten atest albo popraw swoją wypowiedź bo po raz kolejny wprowadzasz w błąd innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.

To że 95% nie przestrzega reguł i przepisów bo o tym nie wie lub nie chce wiedzieć nie oznacza że tak nie jest. To tak jak z przepisami w ruchu drogowym. Jest ograniczenie do 50 a 95 % kierowców jedzie 60 lub więcej - chyba że po drodze stoi gdzieś drogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem pokaż mi atest producenta na pręt zebrowany fi6mm do jak to napisałeś "danego zastosowania" jakim jest płyta fundamentowa.

Czekam na ten atest albo popraw swoją wypowiedź bo po raz kolejny wprowadzasz w błąd innych.

 

No bys się dziwil. Jak kupujesz stal, to producent musi dac atest, ze jest to stal tej wymaganej klasy, nadającej się do zastosowania w żelbecie dla części konstrukcyjnych. A taka jest plyta fundamentowa. Natomiast ilość i wymiary te stali określa znowu obliczenia statyczna. Natomiast, dla przypadku materialu izolacyjnego, parking, dach odwrócony bądź wylewka nie sa częściami konstrukcyjnymi, wiec, calkiem inna sytuacja.

 

Wg Twojej logiki mogę stare ciuchy lub używane waciki lub EPS50 wsadzić pod plyta, chyba sam w to nie wierzysz.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No bys się dziwil. Jak kupujesz stal, to producent musi dac atest, ze jest to stal tej wymaganej klasy, nadającej się do zastosowania w żelbecie dla części konstrukcyjnych. A taka jest plyta fundamentowa. Natomiast ilość i wymiary te stali określa znowu obliczenia statyczna. Natomiast, dla przypadku materialu izolacyjnego, parking, dach odwrócony bądź wylewka nie sa częściami konstrukcyjnymi, wiec, calkiem inna sytuacja.

No i właśnie o to chodzi.

Na stal dostajesz atest z badań wytrzymalosciowych,nie ma i nie może być nazwy,że do płyty fundamentowej podobnie takie badania posiadają materiały izolacyjne.

O tym,czy dany materiał może być użyty decyduje tylko i wyłącznie konstruktor na podstawie wyników z badań a nigdy producent danego materiału.

Na precie fi12mm nie ma zalecenia "do płyt fundamentowych".

Zapamietaj to sobie raz na zawsze i nie powielaj dalej bzdur,że reklamowe zalecenia producenta są wazniejsze od wyliczeń konstruktora.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że reklamowe zalecenia producenta są wazniejsze od wyliczeń konstruktora.

 

no dzięki. Tez tak uważam, o ile konstruktor liczy zgodnie z sztuka (uwzgledniajac izolacje pod plyta jako warstwę nosna), przyjmując odpowiedne parametry materialu (tzn nie 200kPa, lecz ok 45-60kPa maks dla EPS200), stosując materialy które posiadaja badanie, atesty i aprobaty dla zastosowan konstrukcyjnych (tu już trudniej wygląda).

 

Ustawy czytac umiesz? Patrz wyżej, za badan i określenia parametrow odpowiada producent. Bol w tym, ze dla EPS'a nie ma takich badan, przykro mi.

A z tym koncze dyskusje, ponieważ logyka do niektórych widocznie nie dociera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie kolego, przypuszczam ze pan jako specjalista od (prawie) wszystkiego jest w stanie zweryfikować te obliczenie. Wspolczynnik U 0,086 vs 0,111 W/m²K, w tym, jak Pan pewnie wie, sa to straty energii w W na 1m² powierzchnie przegrodu przy roznice temperatury 1K w trakcie 1 s. Wiec, roznica jest tu 0,009546 W/s lub 2,6516666666667×10-9 kW/h.

 

Obliczone na 100m² i czas 1 rok wychodzi 85kW/h - to nie literowka ani nie straszna liczba. 1kW/h odpowiada ilośći energii przy zużycie 1000W przez 1 godz. lub lampa 500W, która przez ok 6 dni się swieci - raz w roku. Nie uważam ze to dużo, ile kosztuje teraz 1 kW/h? Chyba cos w stylu 0,5zl... a ile kosztuje 10m³ nawet EPS200? Policz sobie sam.

 

A tak przy okazji, zamiast rzucac tekstami w obcych jezykach oraz twierdzeniami bez podstaw, obliczen i dowodow, może Pan przedstawia tu swoje obliczenia strat ciepla w przypadku 20, 30 oraz 40cm jako argument aby na przykład udowodnić ze :)

Przepraszam, ale zauważyłem pewną prawidłowość, im kto mniej wie, tym więcej wstawia komentarzy, złośliwości, lub sarkazmów. mam nadzieję, że to Pana nie dotyczy. Może Pan przedstawić liczenie bez "przystrajania", Metodyka liczenia strat do gruntu jest zawarta w PN-EN 13370...

Jaką delta T pan przyjął ?

to nie literowka ani nie straszna liczba. 1kW/h ...
Rozumiem! Myślałem, że się Pan pomylił, ale skoro nie to 85kW/h daje 2040 kWh na dobę!!!!!

Może, by Pan poważnie pisał i z metodyką liczenia strat do gruntu (44 strony) się już nie zapoznawał, , zapytam: jaką delta T Pan przyjął ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale zauważyłem pewną prawidłowość, im kto mniej wie, tym więcej wstawia komentarzy, złośliwości, lub sarkazmów. mam nadzieję, że to Pana nie dotyczy. Może Pan przedstawić liczenie bez "przystrajania", Metodyka liczenia strat do gruntu jest zawarta w PN-EN 13370...

Jaką delta T pan przyjął ?

Rozumiem! Myślałem, że się Pan pomylił, ale skoro nie to 85kW/h daje 2040 kWh na dobę!!!!!

Może, by Pan poważnie pisał i z metodyką liczenia strat do gruntu (44 strony) się już nie zapoznawał, , zapytam: jaką delta T Pan przyjął ?

 

dobra dobra, chce pan na taki poziom, to na to ja nie zejde. Oczywiście, i zostało to już klarowane, mielem na myśli kWh a nie kW/h. I pan to doskonale wie. Przynajmniej taka mam nadzieje, chociaż zaczynam miec trochę wątpliwości.

Również przypuszczam, ze Pan doskonale wie, ze ta liczba jest mniej więcej poprawna. Delta T 10K, ponieważ w przypadku plyt fundamentowych temperatura stabilizuje się na ok 10°C. A to nie jest tylko obliczone, lecz mierzone wielukrotnie.

Czekam wiec na przedstawienia Pana obliczen.

A na temat

im kto mniej wie, tym więcej wstawia komentarzy, złośliwości, lub sarkazmów

 

 

proszę czytających patrzyć na ilość postow i data rejestrowania w forum, mysle, ze nie zostawia do zadnych pytan :D

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra dobra, chce pan na taki poziom, to na to ja nie zejde. Oczywiście, i zostało to już klarowane, mielem na myśli kWh a nie kW/h. I pan to doskonale wie. Przynajmniej taka mam nadzieje, chociaż mam trochę wątpliwości.
Przepraszam, że o takie obniżenie poprosiłem, ale

Napisałem, że się Pan pomylił

85 kW/h

to rozumiem, literówka, bo wynikł byłby straszny.

A Pan :

Obliczone na 100m² i czas 1 rok wychodzi 85kW/h - to nie literowka ani nie straszna liczba. 1kW/h

Niech więc Pan nie udaje, że Pan temat rozumie!

Również przypuszczam, ze Pan doskonale wie, ze ta liczba jest mniej więcej poprawna. Delta T 10K, ponieważ w przypadku plyt fundamentowych temperatura stabilizuje się na ok 10°C. A to nie jest tylko obliczone, lecz mierzone wielukrotnie.
Tu też Pan ma rację ! Ale... _ 10 st jest pod płytą nieizolowaną. Pod izolowaną jest +3 st a w lekką zimą + 5 st. Te 10 st. to temperatura uzyskana przez ogrzewanie z domu . To nie ciepło geotermalne.

Podstawianie do wzorów temperatury gruntu, który sami ogrzaliśmy, jest mało eleganckie i zupełnie nienaukowe.

Kolejna kwestia to temperatura płyty. przy ogrzewaniu podłogowym ma ona ponad 26 st. Czyli delta T wynosi mona 23 st.

Dlatego nie da się zbudować domu izolowanego na 20 cm styropianie a co dopiero pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że o takie obniżenie poprosiłem, ale

Napisałem, że się Pan pomylił

 

A Pan :

 

Niech więc Pan nie udaje, że Pan temat rozumie!

Tu też Pan ma rację ! Ale... _ 10 st jest pod płytą nieizolowaną. Pod izolowaną jest +3 st a w lekką zimą + 5 st. Te 10 st. to temperatura uzyskana przez ogrzewanie z domu . To nie ciepło geotermalne.

Podstawianie do wzorów temperatury gruntu, który sami ogrzaliśmy, jest mało eleganckie i zupełnie nienaukowe.

Kolejna kwestia to temperatura płyty. przy ogrzewaniu podłogowym ma ona ponad 26 st. Czyli delta T wynosi mona 23 st.

Dlatego nie da się zbudować domu izolowanego na 20 cm styropianie a co dopiero pasywnego.

 

A tu Pan jest w bledzie. mamy klientów, którzy maja czujniki temperatur pod plyta i poinformawali nas o tym, jakie sa temperatury pod plyta, obojętnie, czy to 20 czy 30cm izolacja, wyniki sa podobne. Jest to powiazane z efektem doboru ciepla od dolu, proponuje ogladac tabelki temperatur w gruncie poniżej 2m glebokosci. Pod domem zawsze powstaje tzw klin ciepla, temperatura po paru miesiecach się ustabilizuje. I żeby nie było, to nie jest efekt "grzania" gruntu od góry.

Moze Pan nie uwzglednia opaske przeciwysadzinowa, ktora na to działa bardzo korzystnie.

A jeśli Pan grzeje plyte grzewcza na pow 26°C, to uważam ze to mało korzystny. nasze plyty dzialaja z temp. zasilania maks 25°C, Delta T 3K, i to zupelnie wzstarczy. Ludzi mieszkaja i sa zadowoleni.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu Pan jest w bledzie. mamy klientów, którzy maja czujniki temperatur pod plyta i poinformawali nas o tym, jakie sa temperatury pod plyta, obojętnie, czy to 20 czy 30cm izolacja, wyniki sa podobne. Jest to powiazane z efektem doboru ciepla od dolu, proponuje ogladac tabelki temperatur w gruncie poniżej 2m glebokosci. Pod domem zawsze powstaje tzw klin ciepla, temperatura po paru miesiecach się ustabilizuje. I żeby nie było, to nie jest efekt "grzania" gruntu od góry.

Moze Pan nie uwzglednia opaske przeciwysadzinowa, ktora na to działa bardzo korzystnie.

A jeśli Pan grzeje plyte grzewcza na pow 26°C, to uważam ze to mało korzystny. nasze plyty dzialaja z temp. zasilania maks 25°C, Delta T 3K, i to zupelnie wzstarczy. Ludzi mieszkaja i sa zadowoleni.

 

Nie ! Szanowny Panie, Nie jestem w błędzie. Jaka jest ekonomiczna izolacja termiczna badam od 1990 roku . Tam nie ma ciepła geotermalnego. Im lepsza izolacja tym temperatura gruntu pod domem zbliża się do tej poza domem na tej samej głębokości.

Zresztą, mamy się podobno w towarzystwie dr Dudy w sobotę spotkać to dr Duda Panu to lepiej wyjaśni,

Klin jest od góry,,, temperatura idąc od styropianu spada a potem rośnie, jest klepsydra,

A dom nie jest na 2 m gł.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...