Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panie Tomaszu podstawówka się kłania, trzeba powtórzyć proste operacje na jednostkach.
Nie zrozumiał Pan?

A tu wydawało się, ze Pan rozumie!

Thomas wszystko się zgadza ale chciałeś chyba jednak użyć jednostki kWh a nie kW/h. Dla przypomnienia kW to jednostka mocy, a kWh energii. Moc x czas = energia
Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ! Szanowny Panie, Nie jestem w błędzie. Jaka jest ekonomiczna izolacja termiczna badam od 1990 roku . Tam nie ma ciepła geotermalnego. Im lepsza izolacja tym temperatura gruntu pod domem zbliża się do tej poza domem na tej samej głębokości.

Zresztą, mamy się podobno w towarzystwie dr Dudy w sobotę spotkać to dr Duda Panu to lepiej wyjaśni,

Klin jest od góry,,, temperatura idąc od styropianu spada a potem rośnie, jest klepsydra,

A dom nie jest na 2 m gł.

 

No to niech Pan mi tłumaczy zjawisko, ze pod domem nieskończonym, bez dachu, gdzie plyte w zeszłym roku robiliśmy, (plyta lezala cala zime, inwestor dopiero w tym roku zaczal dalsze etapy) już sa znacznie wyższe temperatury w gruncie pod plyta niż wokół domu. Tam nie ma mowe ze przez grzania od góry, bo taka nie ma. :)

A nadal czekam na obliczenie, tzn roznice w wspolczinnika U, delta T oraz dodatkowe straty na 100m² i rok (może nawet w zlotowkach, licząc 1zl za kWh, aby unikac nieporozumienie :D)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas dla Tomasza możesz mieć i tysiące czujników pod tysiącami domów o różnej grubości izolacji, to i tak nic nie wskórasz bo jego czujniki pokazują co innego.:rolleyes: A dr. Duda udowodni Ci to na wykresach.;) Odnośnie kWh czy tam kw/h większość dobrze zrozumiała o co chodzi ale widać nie wszyscy. Faktem oczywiście jest że powinno być kWh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niech Pan mi tłumaczy zjawisko, ze pod domem nieskończonym, bez dachu, gdzie plyte w zeszłym roku robiliśmy, (plyta lezala cala zime, inwestor dopiero w tym roku zaczal dalsze etapy) już sa znacznie wyższe temperatury w gruncie pod plyta niż wokół domu. Tam nie ma mowe ze przez grzania od góry, bo taka nie ma. :)

Nie bardzo zrozumiałem, ale temperatura gruntu pod domem, niezależnie od izolacji, najpierw spada potem rośnie grunt3.jpg, stą wiadomo, ze to ciepło z domu nie gruntu.

 

Kolejna sprawa to definicja izolacji. Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. W 1990 roku dość jasno określił to prof Krzysztof Żmijewski ( ówczesny wiceminister budownictwa i założyciel Krajowej Agencji Poszanowania Energii ) Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania

Dlatego łatwo jest określić czy dom jest izolowany czy nie. W domach izolowanych nie ma mowy o pośrednim, centralnym ogrzewaniu.

Wiedza o izolowaniu kończy się na 30kWh/m2 rocznie bez pomp ciepła i OZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kWh czy tam kw/h większość dobrze zrozumiała o co chodzi ale widać nie wszyscy. Faktem oczywiście jest że powinno być kWh

 

Szanowny Panie - dlatego napisałem

...85 kW/h...

to rozumiem, literówka, bo wynikł byłby straszny.

A Pan Thomas odpowiedział

Obliczone na 100m² i czas 1 rok wychodzi 85kW/h - to nie literowka ani nie straszna liczba. 1kW/h

Może to Pan skomentuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas dla Tomasza możesz mieć i tysiące czujników pod tysiącami domów o różnej grubości izolacji, to i tak nic nie wskórasz bo jego czujniki pokazują co innego.:rolleyes: A dr. Duda udowodni Ci to na wykresach.;)

Termometr to nie wykres ... Pan odpowie uczciwie

Czy płyta z ogrzewaniem podłogowym może mieć +20 st?

czy niegrzany grunt może zimą mieć +10?

Ma Pan ochotę na spotkanie z dr Duda i projektantami domów izolowanych ? To obiecuję zorganizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - dlatego napisałem

 

A Pan Thomas odpowiedział

 

Może to Pan skomentuje?

 

Pewnie ze tak, każdy inny to już zrozumial. Na ta "/" nie wrocilem nawet uwagę, myslalem ze chodzi o liczbe "85"... proste.

A nawet jeśli ta liczba bylaby trzy razy wieksza, tzn deltaT 30K, to wychodzi mi 265kWh, nadal będzie to trwalo baaardzo długo zanim ta dodatkowa izolacja się olpaca. Zamiast rzucac caly czas te same frazy, czekam nadal na obliczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr to nie wykres ... Pan odpowie uczciwie

Czy płyta z ogrzewaniem podłogowym może mieć +20 st?

czy niegrzany grunt może zimą mieć +10?

Ma Pan ochotę na spotkanie z dr Duda i projektantami domów izolowanych ? To obiecuję zorganizować.

 

e tam... tu nie miejsce, ja Panu nie będę tu dal forum. Tu jest temat plyty fundamentowe, a czasami termometr pokazuje dużo więcej niż teoretyczne wykresy, gdzie nie wiadomo jakie za przyjęte parametry i w jakim celu zostało to tworzone.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam... tu nie miejsce, ja Panu nie będę tu dal forum. Tu jest temat plyty fundamentowe, a czasami termometr pokazuje dużo więcej niż teoretyczne wykresy, gdzie nie wiadomo jakie za przyjęte parametry i w jakim celu zostało to tworzone.

To do soboty, na umówionym spotkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Pan skomentuje?

Panie Tomaszu nie ma co komentować bo sprawa została wyjaśniona przez grzesia124 i Thomas przyznał się do pomyłki w jednostkach. A w ogóle nie było by tematu kWh czy kW/h gdyby nie Pana próba zdyskredytowania wyniku i przedmówcy bo każdy wiedział o co chodzi. Nie jest chyba również dla nikogo tajemnicą że dla pana i dr. Dudy EPS jest lepszy od XPS oraz wszystkie obliczenia to kompletna bzdura bo tego nie da się wyliczyć chociaż dr. Duda pełni rolę audytora i jednak liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do soboty, na umówionym spotkaniu.
Będzie randka. Może w końcu wyjdzie na jaw (w co wątpię) któż to ci "projektanci domów izolowanych". Napisz Thomas, wielu czeka z utęsknieniem. Objawi się tajemnica skrzętnie przez lata skrywana przez misia. Projektanci którzy nie chcą, by ktos o nich wiedział. Ewenement na skalę światową!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr to nie wykres ... Pan odpowie uczciwie

Czy płyta z ogrzewaniem podłogowym może mieć +20 st?

czy niegrzany grunt może zimą mieć +10?

Ma Pan ochotę na spotkanie z dr Duda i projektantami domów izolowanych ? To obiecuję zorganizować.

Po tej zimie będzie miał pan wyniki z czujników obiecuję. Płyta wylana dwa lata temu a dom nieogrzewany, pod płytą 20 cm styro. Thomas wie że obietnic dotrzymuję. Muszę więc podzielić się informacją tu o poziomie płyty po drugim sezonie - stan 0 nie drgnęło nawet o 1 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej zimie będzie miał pan wyniki z czujników obiecuję. Płyta wylana dwa lata temu a dom nieogrzewany, pod płytą 20 cm styro. Thomas wie że obietnic dotrzymuję. Muszę więc podzielić się informacją tu o poziomie płyty po drugim sezonie - stan 0 nie drgnęło nawet o 1 mm.

Ale chodzi o temperaturę gruntu pod domem izolowanym. Temperaturę gruntu w domu nieizolowanym wszyscy znamy - +10 st i więcej.

Przypomnę

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Dr. Ludomir Duda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej zimie będzie miał pan wyniki z czujników obiecuję. Płyta wylana dwa lata temu a dom nieogrzewany, pod płytą 20 cm styro. Thomas wie że obietnic dotrzymuję. Muszę więc podzielić się informacją tu o poziomie płyty po drugim sezonie - stan 0 nie drgnęło nawet o 1 mm.

 

Wiem ze dotrzymujesz, i bardzo to szanuje. Przyznam, ze w danym przypadku bardzo się ciesze jeśli nie mam racje :)

Musialbym szukac, ale tyle co pamiętam, nawet gdzies jest strona w internecie, gdzie można na zywo ogladac rozne temperatury w przegrodach i w gruncie od domu pasywnego, Było to kiedyś tu na forum podane, a tam tez pod plyta podobne temperatury jak ww. Jak dobrze pamiętam, było tam 30cm izolacji pod plyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu TB powtarza swoją mantrę: 30cm styropianu to dawało się w latach 90-tych ( bzdura bo wtedy nikt budując dom nie dawał ani grama styropianu, a o płycie fundamentowej nikt nie słyszał, jak również nikt nie dostałby na coś takiego PnB ), potem jedno zdanie Żmijewskiego które brzmi mądrze i enigmatycznie,no i jeszcze czasem podpiera się autorytetem chemika, speca od pożarów - panem Dudą, który jak na razie wysławia się budową domu jednorodzinnego który nie będzie pobierał energii z sieci, ale jak na razie koszty budowy wynoszą 1,5 mln zł i jeszcze końca wydatków nie widać ( co słychać z tymi wydatkami domku w Chęcinach?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie randka. Może w końcu wyjdzie na jaw (w co wątpię) któż to ci "projektanci domów izolowanych". Napisz Thomas, wielu czeka z utęsknieniem. Objawi się tajemnica skrzętnie przez lata skrywana przez misia. Projektanci którzy nie chcą, by ktos o nich wiedział. Ewenement na skalę światową!

 

Co powiedziec. nie miałem zamiaru opublikować informacje o tym spotkaniu, ale już po ptakach. Jest to spotkanie na inicjatywę projektanta, który zna Pana Dude oraz mnie, a sklada się tak ze Pan Duda mieszka pare set metrow ode mnie. Chcemy wymieniac poglądy na temat XPS vs EPS i inne. Czy Pan TB tam tez będzie...nie wiem, może i nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...