Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co powiedziec. nie miałem zamiaru opublikować informacje o tym spotkaniu, ale już po ptakach. Jest to spotkanie na inicjatywę projektanta, który zna Pana Dude oraz mnie, a sklada się tak ze Pan Duda mieszka pare set metrow ode mnie. Chcemy wymieniac poglądy na temat XPS vs EPS i inne. Czy Pan TB tam tez będzie...nie wiem, może i nie :)
Jakbyś podzielił się swoimi odczuciami byłoby fajnie. P. Duda to też postać kontrowersyjna i to bardzo. Jest doktorem chemii ale na jednej ze stron internetowych dodał sobie tytuł inżyniera co jest nieprawdą. Ja ze zdumieniem wysłuchałem kiedyś jego teorii o domach które nie tylko byłyby samowystarczalne dzięki wykorzystaniu ogniw słonecznych ale jeszcze produkowałyby tej energii tyle, że pozwalałoby to na spłatę kredytów na budowę takiego domu zaciągniętych. Kompletna fikcja. Kreuje się jak może i gdzie może jako specjalista od budownictwa energooszczędnego ale wygląda mi to na rozpaczliwą próbę zarobienia gdzie się da, a że budownictwo eko jest na topie no to czemu nie spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pana Dude oraz mnie, a sklada się tak ze Pan Duda mieszka pare set metrow ode mnie. Chcemy wymieniac poglądy na temat XPS vs EPS i inne. Czy Pan TB tam tez będzie...nie wiem, może i nie
Mnie zaprosił projektant, który izoluje domy i dla którego robię instalacje od wiiiielu lat. Daje dziś 40 cm styropianu . A z dr Dudą znamy się od wielu lat, co jest chyba naturalne przy moim zajęciu.

Ps. Szanowny Panie przy delta T 10 st. C nie jest potrzebne żadne ogrzewanie. A w domach izolowanych nie stosuje się ogrzewania hydraulicznego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej zimie będzie miał pan wyniki z czujników obiecuję. Płyta wylana dwa lata temu a dom nieogrzewany, pod płytą 20 cm styro. Thomas wie że obietnic dotrzymuję. Muszę więc podzielić się informacją tu o poziomie płyty po drugim sezonie - stan 0 nie drgnęło nawet o 1 mm.

 

Nic nie jesteś w stanie mu udowodnić. Jak termometr pokaże, że pod płytą masz 10 *C to TB powie, że to z powodu za słabej izolacji, więc jesteś z góry skazany na porażkę.

TB z tym swoim styropianem jest niereformowalny :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to: po czym poznać że dom jest izolowany? Oczywiście po sposobie ogrzewania :). Jak jest centralne to jest to durszlak nie dom, bo w durszlakach właśnie takie ogrzewanie się robi. A jak są kable to znaczy, że jest izolowany, bo gdyby nie był izolowany, to by nie było kabli :wave:

 

A wszystko to wynika z twierdzenia że "Ekonomiczna izolacja to taka, przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie". Podobno sam Mojżesz miał to wykute w kamieniu na trzeciej tablicy, ale ją wyj....ł, bo było za ciężko nieść. Brzęczkowski ją znalazł i teraz nawraca.

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest chyba naturalne przy moim zajęciu.

Ps. Szanowny Panie przy delta T 10 st. C nie jest potrzebne żadne ogrzewanie. A w domach izolowanych nie stosuje się ogrzewania hydraulicznego .

 

...z tym zajeciu... jakos mnie to zaciekway, bo ja nie mam czasu pisać 7tys postow w jednym i podobny ilość w drugim forum, po prostu musze od czasu do czasu trochę cos popracować. Chyba zla branze/zly zawod wybierałem :(

 

A na temat tego delta 10K, problem jest, ze to dotyczy tylko grunt, a reszta domu sklada się z dużo większych powierzchni, gdzie roznice temperatury sa o wiele większe. Sa tam zjawiska jak wiatr, deszcz , wentylacje itd., dlatego się mowi ze straty ciepla przez podłogi sa jednak znacznie mniejsze niż przez cala reszte domu. Jeszcze raz uprzejmie proszę o konkretów zamiast nieudowodnionych twierdzeń, Odnosze wrazenie ze rozmawiam z papuga...:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...z tym zajeciu... jakos mnie to zaciekway, bo ja nie mam czasu pisać 7tys postow w jednym i podobny ilość w drugim forum, po prostu musze od czasu do czasu trochę cos popracować. Chyba zla branze/zly zawod wybierałem :(

 

A na temat tego delta 10K, problem jest, ze to dotyczy tylko grunt, a reszta domu sklada się z dużo większych powierzchni, gdzie roznice temperatury sa o wiele większe. Sa tam zjawiska jak wiatr, deszcz , wentylacje itd., dlatego się mowi ze straty ciepla przez podłogi sa jednak znacznie mniejsze niż przez cala reszte domu. Jeszcze raz uprzejmie proszę o konkretów zamiast nieudowodnionych twierdzeń, Odnosze wrazenie ze rozmawiam z papuga...:/

Jak brakuje argumentów, zaczyna się o osobie.

Izolacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie. Ekonomiczna izolacja wyklucza centralne ogrzewanie. Co tu dowodzić, Nie da się postawić domu izolowanego na 20 cm styropianie! Co tu trudnego w liczeniu

120m2 dom - jak na ogrzewanie bez pompy ciepła i OZE zużywa mniej jak 3600kWh to dom jest izolowany. Jak poniżej 1800 kWh to dom to dom jest zaizolowany bardzo dobrze.

Na 20 cm styropianie nie jest możliwe postawienie domu izolowanego - Pan sprawdzi !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brakuje argumentów, zaczyna się o osobie.

Izolacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie. Ekonomiczna izolacja wyklucza centralne ogrzewanie. Co tu dowodzić, Nie da się postawić domu izolowanego na 20 cm styropianie! Co tu trudnego w liczeniu

120m2 dom - jak na ogrzewanie bez pompy ciepła i OZE zużywa mniej jak 3600kWh to dom jest izolowany. Jak poniżej 1800 kWh to dom to dom jest zaizolowany bardzo dobrze.

Na 20 cm styropianie nie jest możliwe postawienie domu izolowanego - Pan sprawdzi !

 

brak argumentow widze wlasnie u pana. Znowu same twierdzenie bez twardych faktow, Obliczenie proszę. Ja swoje sprawdzałem, czekam na podstaw tych twierdzeń. Oczywiście, latwo jest projektować dom 120m² za milion zl, ktory prawie nie potrzebuje energii, ale czy to ekonomiczny? Raczej nie, nie widze na razie większego rynku do czegos takiego. Ba, nawet domy wg NF15 ciężko się sprzedaje, nie mowiac o tym ze z tych dotacji zostaje w kieszeni maks 5-8 tys zl. A w dodatku jeszcze kompletnie ignorowanie zasad konstrukcyjnych, projektując 40cm EPS pod plyta fundamentowa (tu nawet nie chodzi o to czy EPS czy XPS, lecz o grubość materialu, i ze względu na brak aprobat od producenta nielegalna konstrukcje), to po prostu już paranoia. Wiec, jeszcze raz, proszę o dowody konstruktorskich, jak wygląda obliczenie takiej konstrukcji razem z aprobatami, a dalej i nadal proszę o obliczenie wg Pana, jak wygladaja roznice w oszczednosci miedzy np. izolacji 30 lub 40cm izolacji pod plyta względem ceny inwestycji, skoro pan twierdzi, ze 40cm jest najbardziej ekonomiczne. Ja w to nie wierze.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież podałem, ze dom grzeje grunt, a im wyższa temperatura gruntu tym gorsza izolacja. Jak jest dom izolowany to temperatura gruntu nie przekracza +5 a przeważnie + 3 st.

 

WTF :wtf: Panie TB, jak czytam Pana wypowiedzi to az mi sie slabo robi. Z calym szacunkiem ale 40cm pod plyta to juz Pan lecisz po bandzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież podałem, ze dom grzeje grunt, a im wyższa temperatura gruntu tym gorsza izolacja. Jak jest dom izolowany to temperatura gruntu nie przekracza +5 a przeważnie + 3 st.

 

To nie sa obliczenie, to sa nieudowodnione twierdzenie. A nawet jeśli... wtedy delta T byłoby 15 zamiast 10K, wiec, zamiast 85 kWh rocznie dla domu 100m² pow na gruncie wychodzi 127,5 kWh rocznie. Ile kosztuje jeszcze raz ta izolacja? A 1 kWh kosztuje ile? Bo się już zgubiłem... Aha, i nadal Pan zapomina o opaski przeciwwysadzinowych, które jednak trochę maja wpływu na to calosc. Chyba ze tego nie ma w projekcie...

 

Teraz ja twierdze, ze te 10cm więcej najwcześniej po 25 lat się wracają w formie oszczednosci, ale tak szybko tylko pod warunkiem, ze całorocznie mamy takie straty ciepla. Odejmujemy jeszcze wiosne, lato i jesien, czyli te okresy gdzie temperatury sa znacznie wyższe, to będzie z tego raczej przynajmniej 50 lat. Super inwestycja. A jeszcze porozmawiajmy o globalne ocieplenie :D:D:D

 

edit: żeby to nie byłoby nieporozumienia: To oczywiście zart, ja jak najbardziej jestem za, jeśli chodzi o budownictwa energooszczędnego bądź pasywnego. Popieram efektywne systemy ogrzewania oraz domy, które jak najmniej potrzebują energie. Ale nie za wszelka cene i umiarkowane, postrzegając również inne aspekty typu kwestii konstrukcyjnych itd.

Wszystko dla ludzi, musi być choć trochę ekonomiczne, musi zapewnić komfort, musi być pewne. Dom jednorodzinny zeroenergetyczny za poltora milion zl jest dla mnie po prostu bez sensu.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja twierdze, ze te 10cm więcej najwcześniej po 25 lat się wracają w formie oszczednosci
Tu się Pan bardzo myli. To obniża koszt inwestycji, bo w domach izolowanych nie stosuje się drogiego ogrzewanie hydraulicznego.

Pan porówna koszt z fundamentem Jurka na 40cm EPS z kablami. Spotka się się Pan ( ja nie muszę być )

Na 20 cm styropianu, nie postawi Pan domu izolowanego! Co tu jest do twierdzenia. To zużycie. Dom izolowany zużywa na ogrzewanie bez pompy ciepła i OZE do 30kWh/m2 pasywny dwa razy mniej. Przy braku izolacji musi Pan dać rurki w podłodze i pompę ciepła MYLĘ SIĘ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę wreszcie policz i przedstaw wyniki.

Czyżby jakaś zmiana w nastawieniu, że chcesz liczyć (według ciebie) niepoliczalne?

 

Delta T podłoga grunt w domach izolowanych jest większa niż sufit dach. Jaki ma Pan problem. Pomijając nawet fakt jak dobrym odbiornikiem ciepła jest grunt, to w okresie grzewczym ( pamiętajmy, że dom izolowany ma ogrzewanie podłogowe)

Średnia temperatura do obliczeń.

sufit przy ogrzewaniu podłogowym i rekuperatorze (anemostaty na suficie) ma 19-20 st.C. Pokrycie dachu +1 ( i więcej, bo są zyski ze słońca)

płyta betonowa w miejscu kontaktu ze styropianem, 26 st. i więcej, a grunt 3 do 5.

Im mniej izolacji, tym grunt będzie cieplejszy, bo jest grzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, że dyskusja tutaj odbywa się w dwóch światach:

 

thomas - wg. mnie słusznie - pokazuje nieopłacalność inwestowania w grubsze warstwy styro, biorąc pod uwagę czas zwrotu z inwestycji, w dodatkowe cm styropianu w stosunku do zysków z ogrzewania - sam zweryfikowałem podobne obliczenia i okazało się, że powyżej 20 cm, czas zwrotu jest liczony w dziesiątkach lat, przy XPSie praktycznie nieopłacalny.

 

T.B. - natomiast roztacza wizję domu pasywnego albo jeszcze plus energetycznego, który da się ogrzać 20 świeczkami zapalonymi w pokojach, jego argumenty mogą być słuszne, jeśli za cel postawimy sobie spełnienie norm domu pasywnego, zakładając przy tym że "koszty inwestycji nie mają znaczenia"

 

Prowadzenie dalszej dyskusji w tak oderwanych od siebie realiach uważam za bezcelowe, szczególnie w wątku o płytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta T podłoga grunt w domach izolowanych jest większa niż sufit dach. Jaki ma Pan problem. Pomijając nawet fakt jak dobrym odbiornikiem ciepła jest grunt, to w okresie grzewczym ( pamiętajmy, że dom izolowany ma ogrzewanie podłogowe)

Średnia temperatura do obliczeń.

sufit przy ogrzewaniu podłogowym i rekuperatorze (anemostaty na suficie) ma 19-20 st.C. Pokrycie dachu +1 ( i więcej, bo są zyski ze słońca)

płyta betonowa w miejscu kontaktu ze styropianem, 26 st. i więcej, a grunt 3 do 5.

Im mniej izolacji, tym grunt będzie cieplejszy, bo jest grzany.

Ta grubsza izolacja pozwala wybudować tańszy dom, bo bez centralnego. Co do 20cm ... przypomnę dr Ludomira Dudę

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty inwestycji nie mają znaczenia"
O te koszty właśnie chodzi. Domy izolowane są tańsze! A najlepiej to widać na przykładzie.

 

 

Co do cen --- WP_20140708_002.jpgWP_20140708_001.jpg

Weźmy "świeży" dom - Ogrzewanie podłogowe elektryczne w każdym pomieszczeniu z termostatem na 40 cm EPS - płyta znanego Panu Thomasowi - Juraka Z. zadzwonię jaki koszt. Koszt ogrzewania 5300zł netto.

Mam nadzieję, że Pan Thomas nie oleje i poda cenę płyty na 20 cm XPS z rurkami.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta T podłoga grunt w domach izolowanych jest większa niż sufit dach. Jaki ma Pan problem. Pomijając nawet fakt jak dobrym odbiornikiem ciepła jest grunt, to w okresie grzewczym ( pamiętajmy, że dom izolowany ma ogrzewanie podłogowe)

Średnia temperatura do obliczeń.

sufit przy ogrzewaniu podłogowym i rekuperatorze (anemostaty na suficie) ma 19-20 st.C. Pokrycie dachu +1 ( i więcej, bo są zyski ze słońca)

płyta betonowa w miejscu kontaktu ze styropianem, 26 st. i więcej, a grunt 3 do 5.

Im mniej izolacji, tym grunt będzie cieplejszy, bo jest grzany.

I znowu pisanina. A gdzie obliczenia? Pokaż obliczenia dla np.100m2 płyty jakie straty roczne ma twój koncept 40cm, a jakie "złe" rozwiązanie 20cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu którą temperaturę należy wziąć do obliczeń tej delty i dla czego?

[ATTACH=CONFIG]269486[/ATTACH]

Najwyższą. czyli 25 , potem są warstwy izolacji. Tu widać, że jeżeli to podłoga izolowana, to jest już poza sezonem grzewczym i temperatura gruntu rośnie. Jeżeli podłoga nieizolowana - grzeje grunt, to obliczenia nie są prawidłowe, bo wstawianie +8 st. skoro my to ogrzaliśmy jest nieuprawnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...