Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ta grubsza izolacja pozwala wybudować tańszy dom, bo bez centralnego. Co do 20cm ... przypomnę dr Ludomira Dudę

 

Panie Tomaszu, jeśli uważa Pan że Dr przed nazwiskiem (bez względu na specjalizacje) powoduje, że każde wypowiedziane zdanie z automatu staje się dogmatem - to proszę przyjąć również za dogmat, iż zwiększenie ocieplenia o 10 cm, w przypadku 100m2 podłogi daje nam 4500 zł kosztów, wg wyliczeń różnych osób, oszczędności energetyczne to ok. 100-200 kWh czyli ok. 50 zł. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I znowu pisanina. A gdzie obliczenia? Pokaż obliczenia dla np.100m2 płyty jakie straty roczne ma twój koncept 40cm, a jakie "złe" rozwiązanie 20cm?
Izolowanie domu jest głównie po to by obniżyć koszty budowy! !! Przecież zejść do 15kWh /m2 mogę i w domu nieizolowanym.

Pan tego chyba nie rozumie, skoro się pyta o obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, jeśli uważa Pan że Dr przed nazwiskiem (bez względu na specjalizacje) powoduje, że każde wypowiedziane zdanie z automatu staje się dogmatem - to proszę przyjąć również za dogmat, iż zwiększenie ocieplenia o 10 cm, w przypadku 100m2 podłogi daje nam 4500 zł kosztów, wg wyliczeń różnych osób, oszczędności energetyczne to ok. 100-200 kWh czyli ok. 50 zł. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Dr Duda doszedł do tych wniosków w 2006 r jak w 1990, Isover.se podobnie, trudno więc pisać o dogmacie.

Nie jest prawdą, że 40 cm EPS podnosi koszty, przecież w domach izolowanych nie ma centralnego. Domy izoluje się by obniżyć koszt budowy!.

Nie jest też prawdą wyliczenie. Gdyby tak prosto było ( metodyka obliczeń strat do gruntu ma 44strony wzorów!) dało by się postawić dom izolowany na 20cm styro, a nie da się!

 

Może mi Pan odpowiedzieć na proste pytanie: Jeżeli straty ciepłą do gruntu przy identycznej izolacji są większe niż dachem, to więcej izolacji powinno być od gruntu czy w dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ 30-40 cm izolacji w dachu nikogo nie dziwi. Mało tego wielu tu piszących, gdyby usłyszało, że ktoś w nowym domu robi 20 cm - na 100% doradziłoby mu zwiększenie grubości izolacji..

 

A przecież przy identycznych izolacjach, zimą ucieka więcej ciepła do gruntu niż dachem ! Przy założeniach

1- ogrzewanie jest podłogowe

2- nawiew powietrza wentylacyjnego jest pod sufitem .

 

Czy może ktoś mi wytłumaczyć - dlaczego w takim układzie dawać mniej izolacji tam gdzie są większe straty, gdzie nie będzie można nigdy dołożyć?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmiemy błędne założenie w pytaniu, to ciężko na nie odpowiedzieć.

 

Straty ciepła przez dach wynikają nie tylko z różnic temperatury (przyjmowanej do obliczeń), ale również mają na nią wpływ warunki atmosferyczne, m.in. deszcz, wiatr. Jednocześnie, nie spotkałem się z sytuacją w której straty przez dach są mniejsze niż do gruntu (oczywiście w sezonie grzewczym)

 

Proszę również zauważyć, że dach izolujemy również aby uniknąć przegrzania latem, a przy małej izolacji bilans roczny przez dach może wyjść mocno dodatni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmiemy błędne założenie w pytaniu, to ciężko na nie odpowiedzieć.

 

Straty ciepła przez dach wynikają nie tylko z różnic temperatury (przyjmowanej do obliczeń), ale również mają na nią wpływ warunki atmosferyczne, m.in. deszcz, wiatr. Jednocześnie, nie spotkałem się z sytuacją w której straty przez dach są mniejsze niż do gruntu (oczywiście w sezonie grzewczym)

 

Proszę również zauważyć, że dach izolujemy również aby uniknąć przegrzania latem, a przy małej izolacji bilans roczny przez dach może wyjść mocno dodatni.

Metodyka obliczeń ( te 44 strony ) uwzględnia warunki atmosferyczne i mimo wszystko podaje, że grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze.

 

Ale rozumiem, że gdyby Pan się dowiedział, sprawdził, policzył... że przy np. 30 cm styropianu - większe straty będą do gruntu niż dachem ( butami niż czapką) to zmieniłby Pan zdanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmiemy błędne założenie w pytaniu, to ciężko na nie odpowiedzieć.
Teraz czyje założenie jest błedne?

Szanowny Pan Thomas twierdzi, że nieogrzewany przez nas grunt pod płytą ma + 10 st. C a beton w którym jest ogrzewanie podłogowe +20 st.

Ja twierdzę, że nieogrzewany przez na nas grunt pod płytą ma +3 w mroźną zimę + 5 w taką jak ostatnia, a płyta z ogrzewaniem podłogowym 26 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce Pan, pod płytę fundamentową włożyć EPS 200, którego do tego celu nie zaleca (nie mówiąc o tym, że nawet nie bada wytrzymałości na pełzanie) żaden producent styropianu w Polsce, to nie mamy o czym rozmawiać.

 

Zaleca się!!! Gdzie Pan wyczytał, że nie ? To EPS produkowany do stosowania pod płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli straty ciepłą do gruntu przy identycznej izolacji są większe niż dachem, to więcej izolacji powinno być od gruntu czy w dachu?

Ale tylko w tym konkretnym przypadku. Niestety to jest tylko Pana dogmat. Nikt inny tego nie potwierdził. Co do temperatur posadzki to informuję iż ona nigdy nie była grzana a na dzień dzisiejszy jest tam dokładnie 10,8 stopnia w gruncie pod domem około 3 m od brzegu płyty i 15 cm pod ostatnią jej warstwą. Tamte temp są jedynie poglądowe. Jak wcześniej mówiłem zimową porą będę podawał odczyty. I aby nie było budynek będzie nie ogrzewany a kolejność warstw u mnie to od góry patrząc tylko płyta 25 cm i 20 cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się!!! Gdzie Pan wyczytał, że nie ? To EPS produkowany do stosowania pod płytę.

Proszę wskazać producenta Pytam tylko z ciekawości chociaż też mam EPS200 pod płytą. Tyle że różnica w cenie pomiędzy 200 a XPS już tak powalająca nie jest.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się!!! Gdzie Pan wyczytał, że nie ? To EPS produkowany do stosowania pod płytę.

 

Panie Tomasz'u, w przeciwieństwie do Pana, nigdzie nie czytałem (bo w internecie każdy może napisać co mu się żywnie podoba), tylko zwróciłem się bezpośrednio do producentów z prośbą o podanie parametru wytrzymałości na pełzanie dla ich produktu EPSowego, odpowiedzi umieściłem w tym wątku kilka miesięcy temu... żaden z producentów nie przedstawił mi wyników badań (gdyż jak przyznawali, do tego celu stosuje się XPS i tylko on miał badany ten parametr).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko w tym konkretnym przypadku. Niestety to jest tylko Pana dogmat. Nikt inny tego nie potwierdził. Co do temperatur posadzki to informuję iż ona nigdy nie była grzana a na dzień dzisiejszy jest tam dokładnie 10,8 stopnia w gruncie pod domem około 3 m od brzegu płyty i 15 cm pod ostatnią jej warstwą. Tamte temp są jedynie poglądowe. Jak wcześniej mówiłem zimową porą będę podawał odczyty. I aby nie było budynek będzie nie ogrzewany a kolejność warstw u mnie to od góry patrząc tylko płyta 25 cm i 20 cm styropianu.
Potwierdził każdy kto chciał policzyć czy sprawdzić. Np dr Duda, zmienił zdanie po zbadaniu.

Są też fakty. Nikomu się nie udało postawić domu izolowanego na 20 cm styropianu.

 

Straty do gruntu są sporo wyższe niż dachem, dlatego Pan jako ciepła bryła, dużo dalej zajdzie zimą w cienkiej czapce niż butach.

 

Delta T do gruntu nie jest + 10 jakby chciał Szanowny Pan Thomas a ponad 2 x więcej.

Naprawdę, dom izolowany jest tańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomasz'u, w przeciwieństwie do Pana, nigdzie nie czytałem (bo w internecie każdy może napisać co mu się żywnie podoba), tylko zwróciłem się bezpośrednio do producentów z prośbą o podanie parametru wytrzymałości na pełzanie dla ich produktu EPSowego, odpowiedzi umieściłem w tym wątku kilka miesięcy temu... żaden z producentów nie przedstawił mi wyników badań (gdyż jak przyznawali, do tego celu stosuje się XPS i tylko on miał badany ten parametr).

 

Większość ościennych krajów stosuje EPS - a znany Panu Thomasowi Jurek Z. daje 40cm pod płytę fundamentową od 4 lat. Sprawuje się świetnie.

Ale nawet z XPS dom będzie tańszy na 30-40cm - i bardziej komfortowy.

Założenia Pana Thomasa, że delta T wynosi 10 st.C są po prostu błędne. Delta T przekracza 20 st - dlatego powinna być grubsza izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ościennych krajów stosuje EPS - a znany Panu Thomasowi Jurek Z. daje 40cm pod płytę fundamentową od 4 lat. Sprawuje się świetnie.

Ale nawet z XPS dom będzie tańszy na 30-40cm - i bardziej komfortowy.

Założenia Pana Thomasa, że delta T wynosi 10 st.C są po prostu błędne. Delta T przekracza 20 st - dlatego powinna być grubsza izolacja.

 

Proszę nie zmieniać tematu, skoro twierdzi Pan że EPS 200 jest dedykowany do tego celu, proszę wskazać producenta, który rekomenduje EPS 200, pod płytę fundamentową.

 

Odnosząc się do Pana wypowiedzi o stosowaniu EPSa w krajach ościennych:

Mój sąsiad postawił garaż na kurzawce (3 lata już stoi), czy ja tez mam tak stawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan tego chyba nie rozumie, skoro się pyta o obliczenia.

 

Tak się składa że obliczenia pokazują rzeczywiste liczby, a nie rojenia. Jak się chce coś wykazać to trzeba przedstawić fakty(obliczenia,pomiary). Ot, taka metodyka badań. To są sprawy techniczne, a nie poezja. Umiesz policzyć czy też nie? To chyba proste pytanie? Jeszcze raz powoli, tak byś zrozumiał:

płyta 100m2 według twojego mniemania 40cm eps200 kontra 20cm styroduru (Basf,Synthos).Ile rocznie będzie strat ciepła do gruntu? Uwzględniej naciąganie wodą EPS i zwiększoną przez to ucieczkę ciepła.

Potrafisz to policzyć czy wciąż będziesz rżnąć głupa że nie wiesz o co pyta się ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie zmieniać tematu, skoro twierdzi Pan że EPS 200 jest dedykowany do tego celu, proszę wskazać producenta, który rekomenduje EPS 200, pod płytę fundamentową.

 

Odnosząc się do Pana wypowiedzi o stosowaniu EPSa w krajach ościennych:

Mój sąsiad postawił garaż na kurzawce (3 lata już stoi), czy ja tez mam tak stawiać?

Uciekać z tematu... piszemy o grubości delta T i stratach, czy różnicach EPS/XPS?

Pod płytę fundamentową w Skandynawii daje się nawet EPS80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że obliczenia pokazują rzeczywiste liczby, a nie rojenia. Jak się chce coś wykazać to trzeba przedstawić fakty(obliczenia,pomiary). Ot, taka metodyka badań. To są sprawy techniczne, a nie poezja. Umiesz policzyć czy też nie? To chyba proste pytanie? Jeszcze raz powoli, tak byś zrozumiał:

płyta 100m2 według twojego mniemania 40cm eps200 kontra 20cm styroduru (Basf,Synthos).Ile rocznie będzie strat ciepła do gruntu? Uwzględniej naciąganie wodą EPS i zwiększoną przez to ucieczkę ciepła.

Potrafisz to policzyć czy wciąż będziesz rżnąć głupa że nie wiesz o co pyta się ciebie?

Nie . Tego policzyć się nie da.

 

Może przytoczę Adama co odpowiedział

"I uważam, że temat nie jest aż tak trudny do policzenia/oszacowania, żeby było to niemożliwe. Wg mnie łatwiej policzyć niż zaobserwować."

 

Wybacz, ale pieprzysz jak potłuczony!

Dwa lata robiłem granta pchając w grunt pionowo, poziomo i na ukos termometry w dziesiątkach sztuk.

Zbierałem odczyty.

Modyfikowałem grunt nawadniając go i susząc, aby się dowiedzieć, że nie ma tu nic stałego a wyliczenia można psu w dupę wsadzić!

Że szacunki ogólne są tak dokładne jak pomiary i czasem zaskakujące.

 

Jak umiesz to policzyć ZAWSZE i W KAŻDYM MIEJSCU - można Cię ozłocić na poczekaniu.

 

Adam M.

 

Wolę się od gruntu odciąć! I dodam, jak ktoś da mniej niż 30 cm nie będzie miał domu izolowanego! Czyli dom będzie zużywał spokojnie nawet ponad 30kWh/m2

 

Życzy Pan Sobie na pw katalog szwedzkich płyt fundamentowych na EPS80? to mogę wysłać zwrotnie [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...