Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wlasnie, Arturo, sam powiedzialesz. To, ze jakiś producent w tekście reklamowym twierdzi, ze material się do czegokolwiek nadaje, nic nie oznacza.

Widzę,że zmieniłeś front bo nie dawno pisałeś zupełnie co innego, ale nie zamierzam dyskutować,poczekam sobie w spokoju.

Ale masz racje, niektórzy dali się nabrać, bo nie pytali o aprobaty, atesty itd. Czy Twój konstuktor w takim razie wystapil o jednostkowe dopuszczenie?

Nie mam pojęcia czy mój konstruktor występował o aprobaty bloczków silikatowych,kruszywa na podbudowę,drewna na więźbę czy nawet tynków wewnętrznych ale sądzę,że występował o takie aprobaty.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież tu nie potrzeba nawet 24 lat doświadczenia, nie wiem ile Pan ma Panie Thomas, ale sama konstrukcja bańki powietrza kontra. kulki . Wiadomo co z czasem pod obciążeniem będzie puszczać.

Poza tym, jak już pisałem - nie zna się na izolowaniu ktoś kto robi centralne ogrzewanie, To się z definicji wyklucza

Ekonomiczna izolacja to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Profesor Krzysztof Żmijewski 1990r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że zmieniłeś front bo nie dawno pisałeś zupełnie co innego, ale nie zamierzam dyskutować,poczekam sobie w spokoju.

 

Nie mam pojęcia czy mój konstruktor występował o aprobaty bloczków silikatowych,kruszywa na podbudowę,drewna na więźbę czy nawet tynków wewnętrznych ale sądzę,że występował o takie aprobaty.

Od 24 lat stoją domy na 30 cm EPS-u i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedę stawiał drewutnię i mały budynek gospodarczy na kosiarkę i rowery. To może się skuszę :)

Ale pod dom z tak śmieszna wytrzymałoscią ?

Skoro najlepszy niemiecki konstruktor uważa,że to nie projektujący konstruktor decyduje o możliwości zastosowania danego materiału tylko producent materiału,który w swoim folderze reklamowym opisuje przeznaczenie stosowania swojego materiału w tym przypadku pod płytę fundamentową to czemu go nie posłuchać ?

Wszak producent EPS150 ewidentnie pisze:

izolacja cieplna płyty fundamentowej

Wszak co mniemnieckie to najlepsze bo szwedzcy czy amerykańscy konstruktorzy też są nie douczeni ;)

A może jednak tak nie jest ?

 

Może warto jednak posłuchać i zdać się na rodzimych konstruktorów dla których ważna jest ich wiedza wyniesiona ze szkoły a nie jak za zachodnią granicą,gdzie ważne jest to co się przeczyta na ulotce reklamowej ?

 

 

P.S.

Użyłeś mojego przykładu i pytania do zacnego konstruktora,że co byłoby gdybym chciał zastosować "nie zalecany przez producenta" EPS pod budowę płyty fundamentowej pod garaż blaszany ;)

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super, pod garaż, drewutnię - czemu nie.

 

Termoorganika pisze "izolacja cieplna płyty fundamentowej" podając parametr wytrzymałości na tak niskim poziomie, że pod tradycyjny dom i tak nie może być zastosowana.

Ale dobrze, że choć podaje, w odróznieniu od innych prodycentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super, pod garaż, drewutnię - czemu nie.

 

Termoorganika pisze "izolacja cieplna płyty fundamentowej" podając parametr wytrzymałości na tak niskim poziomie, że pod tradycyjny dom i tak nie może być zastosowana.

Ale dobrze, że choć podaje, w odróznieniu od innych prodycentów.

Dlatego to konstruktor decyduje o tym a nie producent XPS czy EPS.

Na ulotce reklamowej basfa czy termoorganiki można wypisać cuda.

Pytanie,który konstruktor ulotki reklamowe producenta traktuje jako wyznacznik do projektowania konstrukcji ?

Wg mnie żaden kumaty chociaż tutaj taki istnieje.

Pytanie czy uważa tak na poważnie,co źle by o nim świadczyło czy uważa tak tylko w celu,no właśnie w jakim to chyba wiadomo.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulotki, tylko karty techniczne, deklaracje wartości użytkowych, zgodności z normami itp.

Termoorganika daje konstruktorowi informację, po której wie, że ten materiał raczej się pod plytę domu stawianego w technologii tradycyjnej nie nadaje.

Inni producenci EPS żadnych informacji nie podają, a bez niej nawet najbardziej kumaty konstruktor może tylko zgadywać.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulotki, tylko karty techniczne, deklaracje wartości użytkowych, zgodności z normami itp.

Termoorganika daje konstruktorowi informację, po której wie, że ten materiał raczej się pod plytę domu stawianego w technologii tradycyjnej nie nadaje.

Inni producenci żadnych informacji nie podają, a bez niej nawet najbardziej kumaty konstruktor może tylko zgadywać.

Ale inni podają np to:

2. Do obliczenia pełzania przy ściskaniu, można zastosować mnożnik 0,3 (wg. normy EN 13163:2008 zał. D2), z którego wynika, że obciążenia o wartości 30% naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym, czyli 0,3 x 200 kPa => 60 kPa => 6000 kg/m2 nie powoduje powstania większego niż 2% odkształcenia względnego pełzania przy ściskaniu.

 

Nie jestem konstruktorem i nie mnie oceniać czy coś spełnia czy nie spełnia wytycznych projektowych.

Mój i nie tylko mój konstruktor a nawet setki czy tysiące konstruktorów na całym Świecie a nie tylko w Polsce stwierdzili projektując EPS200 pod płytą,że jest to zgodne,bezpieczne dla konstrukcji,domu itp.

Jedynie tylko focha spuścił niemiecki konstruktor,który zapewne opierał się jedynie na ulotce reklamowej firmy basf a nie na wiedzy wyniesionej ze szkoły bo inaczej wszyscy na całym Świecie oprócz niego to głąby,którzy nie mają pojęcia o konstrukcjach i zaprojektowali badziewne płyty fundamentowe.

Inaczej tego nie można sobie wytłumaczyć.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulotki, tylko karty techniczne, deklaracje zgodności itp.

Termoorganika daje konstruktorowi informację, po której wie, że ten materiał raczej się pod plytę domu stawianego w technologii tradycyjnej nie nadaje.

Inni producenci żadnych informacji nie podają, a bez niej nawet najbardziej kumaty konstruktor może tylko zgadywać.

 

Dokladnie tak. Tak samo jest z XPS, producent nie musi się ograniczać na ulotki, podaje po prostu deklaracje zgodności oraz numer aprobaty, gdzie jest podane, ze material nadaje się do konstrukcji nośnych, i tyle. Dodatkowo podaje w karcie technicznej parametry, ktore sa potrzebne do obliczenia, i konstruktor wie, gdzie i jak może zastosować ten material.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale inni podają np to:

 

Tak. Ale, jak już pisałem, pytaj geologa bądź konstruktora, czy 60kPa jako parametr gruntu jest wystarczający dla obliczenie fundamentow. Jeden kg w Polsce ma tak samo 1000gr jak w Niemczech, chyba ze jakos cos przegapiłem, a nacisk na grunt pod domem zazwyczaj takie parametry przekracza.

Rozne producenci nawet pisza, ze maks. dop. obciążenie dla EPS200 jest 45kPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arturo72bis :Ale przecież Termoorganika Termonium to EPS150, więc mnożąc to przez 0.3 powinniśmy otrzymać 45kPa, a producent podaje 30...

Tym bardziej potwierdza to moją tezę,że producentowi nie można ufać i nie nie można polegać na jego ulotce reklamowej jak to czyni super konstruktor z f-mą basf.

Należy polegać tylko i wyłącznie na konstruktorze czego nie mogą niektórzy pojąć.

Wspominałem,że nie jestem konstruktorem ale będąc w jego skórze nie zrobiłbym niczego na wyrost,zawsze pozostawiłbym sobie jakiś margines i dlatego też sądzę,że Ci którzy zaprojektowali EPS pod płytą robili to nawet z marginesem.

Dotyczy to Szwedów,Polaków,Amerykanów ale Niemców nie bo dla nich marginesem jest ulotka reklamowa i poza ulotkę nie wyjdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej potwierdza to moją tezę,że producentowi nie można ufać i nie nie można polegać na jego ulotce reklamowej jak to czyni super konstruktor z f-mą basf.

Należy polegać tylko i wyłącznie na konstruktorze czego nie mogą niektórzy pojąć.

 

pytanie, jak konstruktor sprawdził warunek nośności, skoro nie mial danych dla dopuszczalnego obciażenia długotrwalego ?.

Bycie konstruktorem, to w olbrzymiej większości opieranie sie na tabelach, deklaracjach wartosci użytkowych itp.

 

I nie są to "ulotki" marketingowe, na które tak się uparłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie, jak konstruktor sprawdził warunek nośności, skoro nie mial danych dla dopuszczalnego obciażenia długotrwalego ?.

Bycie konstruktorem, to w olbrzymiej większości opieranie sie na tabelach, deklaracjach wartosci użytkowych itp.

 

I nie są to "ulotki" marketingowe, na które tak się uparłeś.

Szwedzi,Polacy,Anglicy,Irlandczycy,Amerykanie zapewne mają inne dane niż Niemcy projektując EPS200 pod płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kończę, bo po raz piaty chyba bronisz tu EPS pod płytą, podajac te same argumenty. Nic nowego nie wnosisz.

Bo nie ma nic nowego,XPS jest lepszym materiałem od EPS pod względem nasiąkliwości ale o przeznaczeniu i "nadawaniu się czy nie" jakiegoś materiału pod płytę decyduje konstruktor a nie producent XPS czy EPS.

Tak,żeby była jasność bo niektórzy wprowadzają w błąd innych negując w/w kwestie.

Jak widać ze złym skutkiem.

Jeśli konstruktor po obliczeniach stwierdzi,że EPS200 spełnia założenia konstrukcyjne to jak najbardziej jest pełnoprawnym materiałem izolacyjnym pod płytę fundamentową.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...