Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A tu realne skutki wprowadzania w błąd i ogłupiania inwestorów przez niektórych,którzy odczytują jedynie dane z folderów reklamowych i stają okoniem do reszty świata.

I to nie jest już śmieszne bo przybiera realne skutki finansowe dla konkretnych inwestorów:

Ja się mimo wszystko nie odważyłem i dałem XPS , mimo że w projekcie miałem EPS.

Akurat jeśli chodzi o konstrukcję budynku, jeśli zdania są podzielone, to wolę dać więcej niż mniej i spać spokojnie.

Ciekawe czy mod proponujący mi odpoczynek zdaje sobie sprawę,że ktoś kto zgłaszał nie jest "przeźroczysty" i robi więcej zła inwestorom niż dobra ?

Może mod proponujący mi odpoczynek powinien zobaczyć,że ktoś kto zgłaszał mijał się z prawdą pisząc,że producenci EPS nie zalecają go pod płytę co ma jak widać wymierny skutek ?

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szanowny Panie Thomas... Mam zaufanie do konstruktorów i ich obliczeń, zwłaszcza, że 30cm spotykam od 24 lat. Z ciekawości rozmawiałem też z konstruktorami o "aprobacie" . I "aprobat" jest podana w obciążeniu!!! I teraz konstruktor siedzi i liczy. Uwzględnia sensowny zapas i wszystko w temacie.

Jeżeli mam holować malucha to wystarczy hol, który ma aprobatę do 1 tony. Ale do tira muszę mieć hol sztywny. Zapewniam Pana, że ten hol od tira nie sprawdzi się lepiej holując malucha.

Po to są aprobaty techniczne, żeby je stosować, żeby dobrać optymalne parametry.

Jeżeli konstruktor wyliczył, ze musi być XPS bo inwestor chce na tym bunkier postawić - MUSI BYĆ XPS.

 

Mnie z racji tego czym się zajmuje interesuje skuteczność izolowania - Izolacja w tym temacie zaczyna się od 0.1W/m2 x K - ale uważam i się o tym przekonałem w praktyce, że tu lepiej nie dawać minimum, najgorszej możliwej izolacji. 0.08 jest bardziej właściwe, w aspekcie, obowiązkowego budownictwa zeroenergetycznego i braku możliwości tam (pod domem ) poprawienia czegokolwiek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Thomas... Mam zaufanie do konstruktorów i ich obliczeń, zwłaszcza, że 30cm spotykam od 24 lat. .

 

Przedłużyłeś,czy partner?

A tak na poważnie przestań wciskać ciemnotę że 24 lata w Polsce budowałeś domy na płycie, a pod nią 30cm styropianu. Takie bajdy możesz wciskać 20-30-latkom. Są tu jeszcze ludzie co dobrze pamiętają 1990 rok i jak się wtedy budowało. Za chwilę wymyślisz że stosujesz aerożel już od ćwierć wieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze od kilku stron dyskusja wrocila na dawne nic nie wnoszace tematy.

Nie wiem dlaczego Arturo72 tak wierzysz konstruktorom, przeciez oni musza miec jakies podstawy zeby zdecydowac co mozna dac pod plyte a co nie. A skad maja to wziac jak nie od producenta albo z niezaleznych badan? To tez ludzie i moze im sie cos wydawac tak samo jak mi czy Tobie.

Ja dalem xps poniewaz mialem dobra cene nie wiele wieksza niz hydrofobowy eps200 i mialem obydwa materialy w rekach. Jak bede budowal kiedys nastepny dom to pomimo obliczen dla eps200 i tak bym go nie dal, DLA MNIE po prostu jest za lichy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużyłeś,czy partner?

 

Rozumiem, że możemy się z kimś nie zgadzać, ale czy trzeba go od razu obrażać ? To nie swiadczy zbyd dobrze o Tobie firewall.

 

Jak na razie to każdy z nas ma własny rozum, i wystarczy przeczytać kilka stron aby wyrobić sobie własne zdanie. Tak na marginesie jak wielkie oszczędności można poczynić zamieniająć XPS na EPS ? Ile to procent w stosunku do wszystkich kosztów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie jak wielkie oszczędności można poczynić zamieniająć XPS na EPS ? Ile to procent w stosunku do wszystkich kosztów ?

Nie o to w tym wszystkim chodzi i nie zasadne pytanie bo nie zamieniamy XPS na EPS tylko EPS na XPS,podobnie jak byśmy zamienili pręt zbrojeniowy fi 10mm jaki mamy w projekcie płyty na fi14 bo tak nam się podoba i będzie bardziej sztywno.

Sensu takiego posunięcia nie ma skoro konstruktor zaprojektował EPS i fi 10mm i należy to rozpatrywać tylko jako kaprys inwestora,zawsze mu wolno wydać więcej kasy bo to jego kasa.

U mnie zamiana EPS na XPS to byłby koszt ok.6-7tys.zł,stwierdziłem to za nie zasadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego Arturo72 tak wierzysz konstruktorom, przeciez oni musza miec jakies podstawy zeby zdecydowac co mozna dac pod plyte a co nie. A skad maja to wziac jak nie od producenta albo z niezaleznych badan? To tez ludzie i moze im sie cos wydawac tak samo jak mi czy Tobie.

Ja dalem xps poniewaz mialem dobra cene nie wiele wieksza niz hydrofobowy eps200 i mialem obydwa materialy w rekach. Jak bede budowal kiedys nastepny dom to pomimo obliczen dla eps200 i tak bym go nie dal, DLA MNIE po prostu jest za lichy.

Nie wiem dlaczego mam nie wierzyć konstruktorowi i to nie jednemu a kilku tysiącom na całym Świecie,którzy projektują EPS200 pod płytę.

Czyżby oni naprawdę nie mieli podstaw ku temu,żeby pakować EPS pod płytę ?

Czyżby oni wszyscy byli głąbami ?

Nie sadzę bo byłby to naprawdę duży zbieg okoliczności,żeby konstruktorzy z Polski,Szwecji,Anglii,Irlandii,Stanów nie wiedzieli co czynią i braliby na siebie ogromną odpowiedzialność tylko dla własnego widzimisie i nie znajomości tematu.

 

Dla mnie fi12mm w płycie nie było za liche i dlatego nie dałem fi18mm.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez OZC dla konkretnego domu i warunków gruntowych twierdzenia o opłacalności są tylko wróżeniem z fusów.

 

Dla przykładu podaje wyniki opłacalności zastosowania grubszej termoizolacji dla mojego domu :

 

ściany zewnętrzne gr EPS 20cm - 26,8kWh/m2rok, gr EPS 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : TAK, okres zwrotu przy grzaniu prądem ~ 11 lat

 

strop (nieogrzewany strych) gr wełny 30cm - 24,9kWh/m2rok, gr wełny 50cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : TAK, okres zwrotu ~ 13 lat

 

płyta fundamentowa gr XPS 20cm - 23,8kWh/m2rok, gr XPS 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : NIE, okres zwrotu ~ 52 lat

 

płyta fundamentowa gr XPS 20cm - 23,8kWh/m2rok, gr EPS P 200 (hydrofobowy) 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : DO ROZWAŻENIA, okres zwrotu ~ 22 lat

 

Kolego PaRa u mnie XPS 30cm kosztowałby 14500złych(420zł/m3), EPS P 30cm 11700 (340zł/m3). W sumie niecałe 3k różnicy.

XPS 20cm kosztowałby 9700złych, EPS P 20cm 7800 - 1,9k różnicy

 

W moim przypadku pewnie będzie możliwe zastosowanie EPS 200 na fundament (chociarz bardziej to obawiam się nasiąkliwości), bo mam lekką parterówkę z poddaszem nieużytkowym z wiązarami drewnianymi, a w domkach dwupiętrowych jest większy nacisk na mniejszą powierzchnię - wszystko zależy od konkretnego przypadku i tu podzielam zdanie, że decydujący jest tu głos konstruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez OZC dla konkretnego domu i warunków gruntowych twierdzenia o opłacalności są tylko wróżeniem z fusów.

 

Dla przykładu podaje wyniki opłacalności zastosowania grubszej termoizolacji dla mojego domu :

 

ściany zewnętrzne gr EPS 20cm - 26,8kWh/m2rok, gr EPS 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : TAK, okres zwrotu przy grzaniu prądem ~ 11 lat

 

strop (nieogrzewany strych) gr wełny 30cm - 24,9kWh/m2rok, gr wełny 50cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : TAK, okres zwrotu ~ 13 lat

 

płyta fundamentowa gr XPS 20cm - 23,8kWh/m2rok, gr XPS 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : NIE, okres zwrotu ~ 52 lat

 

płyta fundamentowa gr XPS 20cm - 23,8kWh/m2rok, gr EPS P 200 (hydrofobowy) 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : DO ROZWAŻENIA, okres zwrotu ~ 22 lat

 

Kolego PaRa u mnie XPS 30cm kosztowałby 14500złych(420zł/m3), EPS P 30cm 11700 (340zł/m3). W sumie niecałe 3k różnicy.

XPS 20cm kosztowałby 9700złych, EPS P 20cm 7800 - 1,9k różnicy

 

W moim przypadku pewnie będzie możliwe zastosowanie EPS 200 na fundament (chociarz bardziej to obawiam się nasiąkliwości), bo mam lekką parterówkę z poddaszem nieużytkowym z wiązarami drewnianymi, a w domkach dwupiętrowych jest większy nacisk na mniejszą powierzchnię - wszystko zależy od konkretnego przypadku i tu podzielam zdanie, że decydujący jest tu głos konstruktora.

 

XPS Kulisz poniżej 400 zł, wiec różnica wychodzi jeszcze mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściany zewnętrzne gr EPS 20cm - 26,8kWh/m2rok, gr EPS 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : TAK, okres zwrotu przy grzaniu prądem ~ 11 lat
Yo jest przekład jakie głupie wyniki wychodzą, gdy ktoś używa OZC nie mając pojęcia o tym .

Metodyka liczenia strat do gruntu to 44 str. A zajmujący się tym dr Ludomir Duda podaje:

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Dr. Ludomir Duda

Dlaczego mam mieć zaufanie do kogoś nie izoluje domu od gruntu? To cynizm czy głupota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

płyta fundamentowa gr XPS 20cm - 23,8kWh/m2rok, gr XPS 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : NIE, okres zwrotu ~ 52 lat

 

płyta fundamentowa gr XPS 20cm - 23,8kWh/m2rok, gr EPS P 200 (hydrofobowy) 30cm - 22,1kWh/m2rok, opłacalość : DO ROZWAŻENIA, okres zwrotu ~ 22 lat

 

Kolego PaRa u mnie XPS 30cm kosztowałby 14500złych(420zł/m3), EPS P 30cm 11700 (340zł/m3). W sumie niecałe 3k różnicy.

XPS 20cm kosztowałby 9700złych, EPS P 20cm 7800 - 1,9k różnicy

 

 

Ja się dopiero uczę, ale z tego co czytam to zbyt duża inwestycja w grubość i izolację od gruntu nie ma sensu:

 

- ciepłae powietrze i tak porusza się ku górze

- po jakimś czasie temperatura gruntu podpłytą i tak się stabilizuje

 

Jak już skończę przygodę z urzendami i pozwoleniami to zamierza w domu parterowym wylać płytę na 10 cm XPS i potem 10 cm EPS i na to wylewka z kablami grzewczymi bo z braku gazu decyduję się na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, wytłumacz mi jedno. W całej tej przepychance próbujesz udowodnić, że nie producent tylko konstruktor decyduje co gdzie zastosować. Zgadzam się z Tobą. Jednak skąd konstruktor ma wziąć dane do obliczeń, jak producent materiału tego nie podaje? Takie pytanie już w sumie padło, ale nie udzieliłeś odpowiedzi.

 

U mnie w płycie maksymalne obciążenie przekazywane na izolację to niecałe 90 kPa i to w narożu obok otworu 4 m, ale ja mam 25 cm betonu i normalne zbrojenie. U Ciebie z tego co pamiętam, płyta projektowana na szkody górnicze i ok 5 ton żelastwa. Całkiem możliwe, że obciążenia nie przekraczają tych dopuszczalnych. Tylko pytanie jakie one są? Operowanie wskaźnikami, to trochę takie zgadywanie.

 

PS. Co do bana, to sam jesteś sobie winien. Już dawno zacząłeś się czepiać narodowości w sposób nieakceptowalny. Pomyśl czy tak być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo, wytłumacz mi jedno. W całej tej przepychance próbujesz udowodnić, że nie producent tylko konstruktor decyduje co gdzie zastosować. Zgadzam się z Tobą. Jednak skąd konstruktor ma wziąć dane do obliczeń, jak producent materiału tego nie podaje? Takie pytanie już w sumie padło, ale nie udzieliłeś odpowiedzi.

.

Nie jestem konstruktorem i nie wiem ale zapewne są to wystarczające dane dla konstruktorów polskich,szwedzkich,angielskich,irlandzkich,amerykanskich którzy projektuja EPS200 pod płyty fundamentowe.

Czyżby oni też byli tak ciemni że biorą dane z nieba ?

Tak sądzisz ? Ja myślę że jednak nie,że jednak wiedzą co robią i raczej nie jest to podyktowane checia oszczędności kasy dla inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem konstruktorem i nie wiem ale zapewne są to wystarczające dane dla konstruktorów polskich,szwedzkich,angielskich,irlandzkich,amerykanskich którzy projektuja EPS200 pod płyty fundamentowe.

Czyżby oni też byli tak ciemni że biorą dane z nieba ?

Tak sądzisz ? Ja myślę że jednak nie,że jednak wiedzą co robią i raczej nie jest to podyktowane checia oszczędności kasy dla inwestora.

 

tak, a moj projektant od instalacji (mgr inz.) zaprojektowal wywiewke od kanalizacji na tarasie - na szczescie wychwycilem w pore ten blad.

Nie ufaj slepo konstruktorom! To sa normalni ludzie i tez sie myla - ja chcialbym wiedziec na jakiej podstawie dopuszczaja EPS pod plyte.

 

pozdrawiam,

mx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eps platta på mark
Można to sobie wygooglować

Już pierwsza pozycja

http://www.xlbygg.se/proffs/Inspiration/Tips-och-rad/Bruk-Block--Sten/Sa-har-gjuter-du-en-platta/ EPS pod płytą XPS 5 cm obwodowo obok płyty

dalej ...forum

i WEBER - 30cm EPS

dalej

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Grundboken.pdf

 

http://www.sundolitt.se/upload_images/7D8221ACAE0F43BF85A97DD097A74E4B.pdf

 

O jakaś znana firma

http://www.isover.se/produkter/vad+%C3%A4r+eps-c7- I w pierwszym zdaniu czytamy:

isover sprzedaje styropianu (EPS) pod marką Styrolit. Mają dużą wytrzymałość na ściskanie i jest używany pod płytą fundamentową

No i Uniwersytet w Lunds

http://www.bkl.lth.se/fileadmin/byggnadskonstruktion/publications/THID/THID5185.pdf

U-min grund är uppbyggd som en traditionell svensk platta på mark med

betong och underliggande EPS-cellplast. För att uppnå ett lågt U-värde är

cellplastlagret 400 mm tjockt och plattans kanter är utförda med U-element för

att bryta köldbryggan. Den tjocka värmeisoleringen skapar en stor

40 cm EPS...

 

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcy instalatorzy wprowadzali wode do budynku.Mieli trudnosci z wprowadzeniem rurki z woda przez przepust i wpadli na genialny plan podkopania sie pod plyte. Zatrzymalem ich gdy byli okolo 10cm pod plyta na szerokosci okolo 50cm. Calosc zostala zasypana piaskiem i utwardzona mala zageszczarka na tyle na ile sie dalo (XPS wystaje okolo 30cm poza obrys plyty). KierBud mowi, zeby spac spokojnie a mnie drecza watpliowosci.

Powinienem cos z tym jeszcze zrobic?

pozdrawiam,

mx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...