Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wie Pan... podstawowa rolą izolacji termicznej jest izolowanie. Jest marginalizacja (najlepiej do zera) ogrzewania. Trudno mi jest tłumaczyć cokolwiek komuś kto nie izoluje domów. 30 cm styro od gruntu było dopuszczalne do 2010 roku teraz bardziej 40 a nawet 60 cm . Straty do gruntu są ogromne, większe niż dachem. Wbrew pozorom fizyka nie jest taka trudna i kiedyż Pan załapie dlaczego 30 cm XPS czy EPS to nie izolacja.

Oczywiście nie zakładam, że ktoś średnio wykształcony mógłby dawać mniej niż w dachu!

 

tak, tak, a te teorie oczywiście pozwalają na to, ze kompletnie ignorujemy wszystkie zasady konstrukcyjne. Może jednak Pan kiedyś przyjmie do wiadomości, ze izolacja pod plyta jest czescia konstrukcyjna, która musi być w stanie odprowadzać sily/reakcje do gruntu nośnego. A pan może już slyszal o tym, ze zawilgocenie izolacji obniza parametry izolacyjne? Może skończmy to już, ja od początku nie chciałem od nowa zacząć te dyskusje, ma pan swój watek, ja tam nie wchodzę. Zycze miłego zycia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak, tak, a te teorie oczywiście pozwalają na to, ze kompletnie ignorujemy wszystkie zasady konstrukcyjne. Może jednak Pan kiedyś przyjmie do wiadomości, ze izolacja pod plyta jest czescia konstrukcyjna, która musi być w stanie odprowadzać sily/reakcje do gruntu nośnego. A pan może już slyszal o tym, ze zawilgocenie izolacji obniza parametry izolacyjne? Może skończmy to już, ja od początku nie chciałem od nowa zacząć te dyskusje, ma pan swój watek, ja tam nie wchodzę. Zycze miłego zycia :)

Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni ) system ogrzewania - definicja prof Żmijewskiego z 1990 roku.

Może więc wyjaśnię Panu, że w domach izolowanych nie ma rurek. Może więc zacząć od podstaw.

Dodam Panu jeszcze, że mimo od lat corocznych życzeń od dr Güntera Schlagowskiego, uwazam, że robi więcej krzywdy niż pożytku budownictwu faktycznie pasywnego.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni ) system ogrzewania - definicja prof Żmijewskiego z 1990 roku.

Może więc wyjaśnię Panu, że w domach izolowanych nie ma rurek. Może więc zacząć od podstaw.

Dodam Panu jeszcze, że mimo od lat corocznych życzeń od dr Güntera Schlagowskiego, uwazam, że robi więcej krzywdy niż pożytku budownictwu faktycznie pasywnego.

Ale p. Tomaszu my w tym wątku nie o tym. A pańską czy tam profesora definicję znamy bo powtarza ją Pan w co drugim poście w każdym temacie w którym się Pan wypowiada. Jest tych powtórzeń już setki ale czy to przełoży się na sprzedaż to wątpię. Taka nachalna reklama raczej szkodzi niż pomaga.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sundolitt.no%2Fupload_images%2F80BFB382A3BD43B1BCC31493D25FCC27.pdf

Czy Pan uważa, znając normy izolacji od gruntu

str 3

podłoga

do 2010 U - 0.1W/m2 xK w 2015 U 0.08 W/m2 xK i w 2020 U 0.07W/m2 xK czyli kiedyś 30cm dziś 40 a za kilka lat 50cm

BĘDZIE PAN MÓGŁ DOŁOŻYĆ??? Proszę mi powiedzieć, jak można być dziś tak bezczelnym by robić tylko 30 cm styropianu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sundolitt.no%2Fupload_images%2F80BFB382A3BD43B1BCC31493D25FCC27.pdf

Czy Pan uważa, znając normy izolacji od gruntu

str 3

podłoga

do 2010 U - 0.1W/m2 xK w 2015 U 0.08 W/m2 xK i w 2020 U 0.07W/m2 xK czyli kiedyś 30cm dziś 40 a za kilka lat 50cm

BĘDZIE PAN MÓGŁ DOŁOŻYĆ??? Proszę mi powiedzieć, jak można być dziś tak bezczelnym by robić tylko 30 cm styropianu???

Jeszcze raz - MY TUTAJ NIE O TYM

Tutaj chodzi raczej o konstrukcję nie o ocieplenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Tomaszu. Jest 6:32, sam początek dnia. Przeczytałem tych kilka Pana postów od wczoraj i już czuję się zmęczony. Niech Pan pomaga tym, którzy szukają u Pana pomocy, a pozostałych niech Pan zostawi w spokoju. Trąbi Pan w kółko te same dyrdymały i dręczy Pan ludzi. Ehhh.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odchodzac od tematu XPS vs EPS mam pytanie czy warto/trzeba wykonac drenaz gdy grunt wokol plyty to glina i piaski gliniaste (poza oczywiscie podbudowa). Zarowno KierBud jak i geolog ktory wykonywal badanie gruntu twierdza, ze drenaz jest zbedny (woda znajduje sie na poziomie okolo 2,2m ppt).

 

pozdrawiam,

mx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odchodzac od tematu XPS vs EPS mam pytanie czy warto/trzeba wykonac drenaz gdy grunt wokol plyty to glina i piaski gliniaste (poza oczywiscie podbudowa). Zarowno KierBud jak i geolog ktory wykonywal badanie gruntu twierdza, ze drenaz jest zbedny (woda znajduje sie na poziomie okolo 2,2m ppt).

 

pozdrawiam,

mx

 

Uwazam dokładnie na odwrot. Nie chodzi tu o wod gruntowych, lecz opadowych, roztopy sniegu itd. Sa to warstwy slaboprzepuszczalne/spoiste, które pod wpływem wody mogą nawet zmieniac swoje parametry nosnosci. Poza tym zredukuje się prawdopodobieństwo powstanie "soczewki wodne", które mogą prowadzic do wysadzin.

Wiec, ja osobiście bym raczej zrobil ten drenaż, koszty sa niewielkie, a konstrukcja jest o wiele pewniejsza. Każdy dom lubi, jak wokół niego jest w miare sucho i nie stoi woda na warstwach nieprzepuszczalnych:)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odchodzac od tematu XPS vs EPS mam pytanie czy warto/trzeba wykonac drenaz gdy grunt wokol plyty to glina i piaski gliniaste (poza oczywiscie podbudowa). Zarowno KierBud jak i geolog ktory wykonywal badanie gruntu twierdza, ze drenaz jest zbedny (woda znajduje sie na poziomie okolo 2,2m ppt).

 

pozdrawiam,

mx

 

Tak jak mówi Thomas. Ja też bym zrobił drenaż. Zauważ, co się stanie jak w warstwie nieprzepuszczalnej wykopiesz nieckę na podbudowę? Będzie stała tam woda opadowa. Jak dasz podbudowę, to podbudowa będzie pływać w wodzie. Nie wiem czy będzie to miało wpływ na jej nośność, ale wydaje mi się że wszelkie ruchy wody pod budynkiem są niedopuszczalne.

 

Problem pojawi się, jak nie masz gdzie odprowadzić wody z drenażu. Ale też jest wyjście w takiej sytuacji np. studnia chłonna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób drenaż. Najlepiej przy okazji wykopu pod podbudowę.

Ja mam zrobiony ale nie mam na razie gdzie odprowadzić wody z ostatniej studni grawitacyjnie i widziałem co się dzieje w trakcie intensywnego deszczu - podbudowa pod wodą. Od kiedy wrzuciłem do studni pompę z pływakiem która odprowadza wodę z drenażu to może lać i lać i jest sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam dokładnie na odwrot. Nie chodzi tu o wod gruntowych, lecz opadowych, roztopy sniegu itd. Sa to warstwy slaboprzepuszczalne/spoiste, które pod wpływem wody mogą nawet zmieniac swoje parametry nosnosci. Poza tym zredukuje się prawdopodobieństwo powstanie "soczewki wodne", które mogą prowadzic do wysadzin.

Wiec, ja osobiście bym raczej zrobil ten drenaż, koszty sa niewielkie, a konstrukcja jest o wiele pewniejsza. Każdy dom lubi, jak wokół niego jest w miare sucho i nie stoi woda na warstwach nieprzepuszczalnych:)

 

czyli zrobic drenaz powierzchniowy? no bo wokol domu na podbudowie bedzie opaska przeciwysadzinowa wiec robienie drenazu pod styropianem wydaje mi sie bezcelowe, ale moze sie myle...

 

pozdrawiam,

mx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zrobic drenaz powierzchniowy? no bo wokol domu na podbudowie bedzie opaska przeciwysadzinowa wiec robienie drenazu pod styropianem wydaje mi sie bezcelowe, ale moze sie myle...

 

pozdrawiam,

mx

Drenaż ma chronić izolację płyty więc musi być poniżej jej poziomu. Opaska to inna inszość. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zrobic drenaz powierzchniowy? no bo wokol domu na podbudowie bedzie opaska przeciwysadzinowa wiec robienie drenazu pod styropianem wydaje mi sie bezcelowe, ale moze sie myle...

 

pozdrawiam,

mx

 

jak masz opaske poziomo lub pod skosem, to drenaż trochę poniżej te opaski (zew krawedz), ladnie z spadkiem. Drenaz z dobra otulina, obsypane zwirem lub piaskiem grubym, i wszystko będzie dzialal. Wtedy opaska odprowadzi wode do drenażu, a pod domem będzie sucho, tak jak przedmówcy już słusznie opisali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat idealnie na czasie, mam już po dziurki w nosie tej cholernej gliny. Mam drenaż opaskowy ale zaczynam się zastanawiać czy on działa gdyż mimo że w lipcu leje praktycznie codziennie woda z niego nie wypływa - co najmniej dziwne. Możliwe że przebita została warstwa tego paskudztwa i przelatuje w głąb nie wychwycone przez drenaż ??

Myślę jeszcze czy by nie zrobić kliku odwodnień terenu ze względu na jego skomplikowane ukształtowanie. Działka jest skośna z Północnego wschodu na południe i z jednej strony mam za dużo terenu a z trzech muszę się podnieść około 30- 40 cm. Od południa mam jeziorko i kombinuję jak odprowadzać do niego wodę z dachu oraz z drenaży :) tak aby nie "rozorać" dzielącego mnie do jeziora terenu. Cały mój ogród to przemieszane gliny i inne paskudztwa, które jak pada tak nasiąkają że gubi się buty a jak słońce poświeci twardnieje do konsystencji betonu.

Edytowane przez mic81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat idealnie na czasie, mam już po dziurki w nosie tej cholernej gliny. Mam drenaż opaskowy ale zaczynam się zastanawiać czy on działa gdyż mimo że w lipcu leje praktycznie codziennie woda z niego nie wypływa - co najmniej dziwne. Możliwe że przebita została warstwa tego paskudztwa i przelatuje w głąb nie wychwycone przez drenaż ??

Myślę jeszcze czy by nie zrobić kliku odwodnień terenu ze względu na jego skomplikowane ukształtowanie. Działka jest skośna z Północnego wschodu na południe i z jednej strony mam za dużo terenu a z trzech muszę się podnieść około 30- 40 cm. Od południa mam jeziorko i kombinuję jak odprowadzać do niego wodę z dachu oraz z drenaży :) tak aby nie "rozorać" dzielącego mnie do jeziora terenu. Cały mój ogród to przemieszane gliny i inne paskudztwa, które jak pada tak nasiąkają że gubi się buty a jak słońce poświeci twardnieje do konsystencji betonu.

 

Hehe, witaj w klubie :). Ja już zastanawiałem się czy zamiast domu nie postawić jakiejś cegielni :D.

Układ mam podobnie do Twojego, tylko bez jeziorka. Wzdłuż ogrodzenia daj drenaż to wyłapie wodę wlewającą się na działkę z terenu położonego wyżej.

 

Masz studzienki rewizyjne do drenażu na rogach domu? Jak tak to zacznij lać tam wodę z jakiegoś węża i po czasie powinna wypłynąć na wylocie. Jak nie masz... to teraz wiesz że czasami się przydają :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano nie mam Thomas łobuz nie zrobił :D

 

:D a specjalnie nie robimy, kiedyś robiliśmy i przestaliśmy. Już tlumaczylem jaki jest powod, a już w ofercie jest tak opisane :). Ale na temat: Twój drenaż działa, tylko, u Ciebie jest tak ze na wierzchu masz gline, a dopiero pod tym warstwy przepuszczalne. Wiec, dokładnie na odwrot niż u mx76. U Ciebie, o ile deszcz jest tylko tyle, ze bardzo powoli przebije się przez ta gline (lub nawet wyschnie przed tym, bo jednak cieplo jest), to do drenażu nic nie trafi. U Ciebie drenaż zaczyna odprowadzać dopiero, jak naprawdę leje przez pare dni, jak sa roztopy itd., a wtedy jest jak najbardziej wskazane, ponieważ masz skoszny teren i woda może się zbierac wokół domu. Widze nawet na zdjęciach, ze wokół domu masz zawsze stosunkowo sucho, ta glina piaszczysta jednak wysiaka tyle wody, ze nie jest zle. Jeśli dobrze pamiętam, nawet kiedyś na miejscu rozmawialiśmy o tym, ze może warto by było na gorna czescia działki zrobić drenaż powierzchniowe, aby jeszcze zatrzymać wode, która ewentualnie od stronie drogi przyjdzie.

 

A jeśli tak bardzo chcesz studzienki, można ich zrobić, ale masz taki drenaż, ze raczej nie trzeba. :) A jeśli ich zrobisz, proszę nie dolacz odwodnienia dachu do tego :D:D:D

 

Pozdrawiam, i przy okazji gratuluje postępami, naprawdę szybko poszlo :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...