Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zadalem juz to pytanie w watku o GWC, ale wlasciwie dotyczy ono bardziej plyty fundamentowej:

 

2. Ukladajac czesc GWC pod plyta fundamentowa , na glebokosci 30-40cm, czy pospolke ktora go zasypie nalezy rowniez zagescic? Jesli tak, to jakich rur uzyc: SN4 czy SN8 ? Jak duza zageszczarka ?

 

Jesteś pewien, że tego chcesz? Ja też nad tym myślałem, i po namyśle zrezygnowałem. GWC obniży temperaturę pod płytą i zwiększy straty przez podłogę. To na mój chłopski rozum nie ma kompletnie sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaki problem ?

 

W sumie nie do mnie pytanie, ale problemu z dogrzaniem nie będzie pod warunkiem zwiększenia temperatury zasilania. Im mniejszy rozstaw tym może być niższa temperatura wody i jak pisałem wcześniej, ma to znaczenie przy PC. Przy czystym prądzie nie ma. Przy gazie jakieś znaczenie ma, ale tylko jak jest kocioł kondensacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No to mnie oświeć gdzie widzisz błąd w moim rozumowaniu ;).

 

A, i nie zapomnij dać obliczeń tych obciążeń na Twój styropian pod płytą. Jakoś dziwnie zamilkłeś w tej sprawie ;).

Poczytaj wątek o GWC i napraw swoje rozumowanie.

Mam GWC pod płytą od dwóch lat,obserwuje temp.i nie zauważyłem drastycznych strat energii czy też zmian temp nawiewu.

Na dzisiaj jak na zewnątrz jest 32 a na wyjściu 16 to też wychladza grunt,który ma ok.10st.C aż dojdzie do -20st.C. za kilka lat...

Cofnij się na poprzednią stronę to ujrzysz dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Sorki Artur ale nie zgadzam się z twoją opinią - ja na działanie GGWC z reku u siebie nie narzekam - ani teraz latem ani zimą :cool:

Ja na swój również nie narzekam,za zadanie miał jedynie nie dopuścić do zamarzniecia wymiennika w reku i takie zadanie w pełni zdaje,koszt to 300zł.

Ale jako klima żaden GWC się nie sprawdzi,nie te wydajności reku a za koszt całego GGWC można mieć klime z prawdziwego zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż siły działające na ocieplenie pod Twoim budynkiem i zakończ to. Twierdzisz, że już pokazywałeś, ale nikt tego nie widział więc pokaż jeszcze raz. Nic CI się od tego nie stanie, a rozwiejesz wątpliwości.

 

Arturo, po tym poście co napisałem wyżej zamilkłeś na dłuższy czas, a później zacząłeś pisać na zupełnie inny temat.

 

 

Wątek o GWC przeczytałem i dlatego uważam, że on doi dom z energii.

 

Prosta sprawa i wyłuszczę ją w punktach:

1) GWC ogrzewa powietrze pobierając energię z gruntu

2) grunt oddając energię do powietrza, ochładza się.

3) niższa temperatura gruntu pod domem ->większa różnica temperatur->większe straty przez podłogę.

4) z tych trzech punktów powyżej wynika, że jeśli umieścisz GWC pod domem, straty ciepła przez podłogę wzrosną. Co prawda odbierzesz je poprzez powietrze, ale jak masz rekuperator, to i tak wywalisz to ciepło wyrzutnią.

 

To są fakty, a z faktami trudno dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie do mnie pytanie, ale problemu z dogrzaniem nie będzie pod warunkiem zwiększenia temperatury zasilania. Im mniejszy rozstaw tym może być niższa temperatura wody i jak pisałem wcześniej, ma to znaczenie przy PC. Przy czystym prądzie nie ma. Przy gazie jakieś znaczenie ma, ale tylko jak jest kocioł kondensacyjny.

 

Otóż w 90% przypadkach zagęszczanie rozstawu rur w salonie, sypialniach nie daje NIC, bo to łazienka determinuje temperaturę grzania wody w podłogowce.

Oczywiście, w wyjątkowych sytuacjach (łazienka bez okien i ścian zewnętrznych, albo tak, jak u Ciebie wspomagana ogrzewaniem ściennym) tak nie musi być i zagęszczanie na calym domu przynosi efekt.

 

Jednak najcześciej to podnoszenie kosztów (wiecej rur, większe rozdzielacze, większe zużycie pradu pomp obiegowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo, po tym poście co napisałem wyżej zamilkłeś na dłuższy czas, a później zacząłeś pisać na zupełnie inny temat.

 

 

Wątek o GWC przeczytałem i dlatego uważam, że on doi dom z energii.

 

Prosta sprawa i wyłuszczę ją w punktach:

1) GWC ogrzewa powietrze pobierając energię z gruntu

2) grunt oddając energię do powietrza, ochładza się.

3) niższa temperatura gruntu pod domem ->większa różnica temperatur->większe straty przez podłogę.

4) z tych trzech punktów powyżej wynika, że jeśli umieścisz GWC pod domem, straty ciepła przez podłogę wzrosną. Co prawda odbierzesz je poprzez powietrze, ale jak masz rekuperator, to i tak wywalisz to ciepło wyrzutnią.

 

To są fakty, a z faktami trudno dyskutować.

Opisałeś pracę GWC zimą,teraz opisz pracę GWC latem.

Poza tym,czy sądzisz,że GWC obniży temp. pod domem do minusowych temperatur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palac kultury budujesz? Po co te 30cm betonu??? :)

 

Wiem wiem :)

Po rozmowie z konstruktorem na razie staneło na 25cm.

Niestety konstruktor nie chce się podpisać pod 20cm - bo jak twierdzi nie może zagwarantować, że wykonawca nie sp****** :) - w końcu to on się pod tym podpisuje, a nie ja.

 

W każdym bądź razie kwestia wykonawcy - wylewał ktoś płytę w okolicach Łodzi i może kogoś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W każdym bądź razie kwestia wykonawcy - wylewał ktoś płytę w okolicach Łodzi i może kogoś polecić?

Jeśli urządza cię ekipa spod Radomia to polecam swoją,przy okazji do SSO będziesz miał jedną bo robią nawet pod klucz ;)

Jakby co to na PW ale w dzienniku też mam chyba ich namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałeś pracę GWC zimą,teraz opisz pracę GWC latem.

Poza tym,czy sądzisz,że GWC obniży temp. pod domem do minusowych temperatur ?

 

Nigdzie nie napisałem że zejdzie do minusowych temperatur, ani nawet nie dałem żadnego powodu żeby tak pomyśleć. Oczywiście nie zejdzie, ale obniży temperaturę. Nie wiem o ile, ale fakt jest faktem bo tak to działa. Latem powietrze się ochłodzi, ale chyba nie liczysz na to, że ta oddana energia w jakimkolwiek stopniu przetrwa do zimy. To nie zadziała jak akumulator.

 

A co jeśli strumień energii przekazywanej do powietrza jest równy strumieniowi energii napływanej do GWC z niższych pokładów gruntu ?

Gdyby tak było to nie byłoby problemu, ale tak nie jest. Energia z głębszych pokładów nie napłynie, bo wszystko jest w warstwie powierzchniowej. Jest analogia do dolnego źródła - zrób pod domem i zobacz jak będzie się regenerować. odpowiem, że bardzo licho. Energia gruntu przy powierzchni bierze się ze słońca i grunt jest regenerowany wodą opadową. Pod domem słabo się zregeneruje, dlatego obniży się temperatura i wzrośnie przepływ energii z domu do gruntu przez płytę.

 

Żeby nie było, że jestem przeciwny GWC. Otóż nie jestem, ale niech on będzie poza domem. 25 m rury to nie problem zakopać - będzie działać tak samo i nie będzie doił domu. Oczywiście każdy niech robi jak chce, ale ja sugeruję sprawę przemyśleć. Ja mam przepust pod płytą do GWC i jak się okaże, że reku za bardzo zamarza to go podłączę, a jak nie to nie. Klimy to nie zastąpi więc nie mam na niego ciśnienia.

Powtarzam, nie róbcie GWC pod domem tylko obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...