Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A po co mam wtykać pręty skoro mam kratę góra-dół co 15cm #10 (3,5 tony) więc ciągłość zbrojenia jest dziś płyta wyglądała tak, jestem mocno zdziwiony że udało się ją doprowadzić do tego stanu.

 

Na podanym filmiku wyglądało masakrycznie, jakbyście rozgrzebali całą płytę, tylko została ostatnia cienka warstwa pod rzadszy beton do wyrównania. :-)

A okazuje się że to był tylko malutki kawałek do połączenia. Nie powinno nic się dziać, o ile nie postawisz tam obrabiarek. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... Kierownik budowy kazał zrobić te połączenie pod kątem 40 stopni i tak zrobiliśmy. Co o tym sądzicie godzić się na rekompensatę czy dążyć do kucia tej płyty i robić ją od nowa ale wtedy coś czuje bez sądu się nie obejdzie.

 

W poniedziałek na budowie ma być ktoś z dyrekcji i technolog Budokruszu który twierdzi że do trzech godzin można łączyć.

Beton B30

 

Będzie dobrze :) przerwy technologiczne robi się np. na stropach stosując zasadę wskazaną przez twojego kierownika, bież rekompensatę i buduj dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka plyta denna jest zdecydowanie drozsza, xps vs eps nie robi taka roznice. Jeśli cala dzialka i tak będzie wyrownana, zdecydowanie "standardowa" plyta wychodzi bardziej ekonomicznie. Dobrze mówisz, niwelacja działki tez ustabilizuje podsypke pod plyta.

 

Też mam taką nadziej, ale z tego co czytam na forum, projektańci są czesto na nie, na płytę jako taką, a już na płytę położoną na takim usypanym na 1 m kopczyku to mogę projektanta co mi się pod tym podpisze wcale nie znalesć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwy technologiczne w betonowaniu są powszechne, ale muszą być zaplanowane. Trzeba wiedzieć gdzie skończyć i w jaki sposób.

 

3 godziny to dużo i nie dużo. Nie można na odległość stwierdzić, jak połączyły te mieszanki po 3 godzinnej przerwie. Z całą pewnością, idealny monolit to już nie będzie. Ale nie posuwałbym się, aż do takich rozwiązań jak kucie tej płyty. Jednak ten kłopot musi rozwiązać ktoś na miejscu. Moim zdaniem będzie ok - mimo wszystko.

 

Oczywiście betoniarnia się nie popisała. Muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i wszelkie związane z tym koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zbrojenie, jak zrobił kolega, robi się pod ciężki sprzęt w firmach. Dwie maty 10x10 z prętów 10, bigle wokół. Wiem, bo robiłem.

Gdyby postawił jakiś ciężki sprzęt w tym miejscu, byłby problem, że kiedyś ta część się rozłączy i popękają rurki.

Zbrojenie było tutaj z dużym nadmiarem.

Pieniądze brać od betoniarni, nie krępować się, ale myślę, że złe samopoczucie jest zupełnie nieuzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie w betoniarni mam napisać reklamację i wstępnie umówiliśmy się że zlecą badania firmie zewnętrznej specjalizującej się w badaniu konstrukcji żelbetowych. Badanie ma być ultradźwiękami. Mają to ogarnąć w ciągu 14 dni.

 

A na razie płyta wyłożona geowłóknina która została po drenażu. ( zero rys skurczowych na razie)

http://i.imgur.com/KO1Qene.jpg

 

W te upały wilgoć trzyma 6 godzin w dzień.

Edytowane przez kwasniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmieniałem przepust w płycie z 160 na 200 mm i musiałem troszkę się wkopać pod płytę. Zrobiłem w sumie otwór 25 cm szeroki 40 cm głęboki i 100 wysoki od płyty w dół. Takie oto spostrzeżenia. Piasek pod płytą jest mokry, dość sypki, ale nie to jest najciekawsze - zaintrygowało mnie że między styrodurem a piaskiem na którym "leży" była szczelina na około 5 mm. Ciekawe, prawda ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmieniałem przepust w płycie z 160 na 200 mm i musiałem troszkę się wkopać pod płytę. Zrobiłem w sumie otwór 25 cm szeroki 40 cm głęboki i 100 wysoki od płyty w dół. Takie oto spostrzeżenia. Piasek pod płytą jest mokry, dość sypki, ale nie to jest najciekawsze - zaintrygowało mnie że między styrodurem a piaskiem na którym "leży" była szczelina na około 5 mm. Ciekawe, prawda ?

 

...wygląda na to że dom lewituje ;) zjawisko w sumie wytłumaczalne, rozumiem że płyta jeszcze nie jest obciążona i teraz jako całość pełni rolę sztywnej tarczy, a że osiada nierównomiernie to w niektórych miejscach może być rzeczywiście uniesiona ponad podbudową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyrownac "talerzem", to i tak musi być już wstępnie dość dokładnie wyrównane, inaczej nic z tego nie wychodzi. Jak nie masz lasera, to może druty jako repery i listwa wibracyjna rozwiaza problem. Duza role gra konsystencja betonu, a na to masz wpływ przy zamówieniu, powiedz im ze chcesz S3, ulatwia Ci robote :)

 

Czyli S3 oznacza ze beton jest bardziej plynny? A co oznacza X0? Czy nadaje sie na plyte fundamentowa na XPS ?

 

edit:

szybki rzut oka i wydaje mi sie ze bardziej odpowiedni bylby XC3. Poprosze fachowcow o wypowiedz.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XC to klasa ekspozycji, nic nie ma wspólnego z konsystenja.

 

Oczywiscie. Moze sprecyzuje pytanie:

1. jakiej klasy ekspozycji zalecasz do wykonania PF - X0 czy XC3

2. Czy wybor XC3 oznacza automatycznie koniecznosc wyboru betonu wodoszczelnego i wyzszej klasy wytrzymalosci ( zamiast C20/25 > C25/30)?

 

Dodatkowo napisze, ze moje warunki gruntowe to to gliny piaszczyste przewarstwione lokalnie piaskami gliniastymi, woda na ok 1,8m ppt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie. Moze sprecyzuje pytanie:

1. jakiej klasy ekspozycji zalecasz do wykonania PF - X0 czy XC3

2. Czy wybor XC3 oznacza automatycznie koniecznosc wyboru betonu wodoszczelnego i wyzszej klasy wytrzymalosci ( zamiast C20/25 > C25/30)?

 

Dodatkowo napisze, ze moje warunki gruntowe to to gliny piaszczyste przewarstwione lokalnie piaskami gliniastymi, woda na ok 1,8m ppt

 

Klasę ekspozycji betonu określa się na podstawie zbadanych warunków gruntowych czyli agresji chemicznej gruntów naturalnych i wody gruntowej.

W przypadku fundamentów najczęściej stosuje się klasy

XC1 - beton wewnątrz budynków o niskiej wilgotności powietrza. Beton stale zanurzony w wodzie. C20/30

XC2 - Beton narażony na długotrwały kontakt z wodą. Najczęściej fundamenty. C25/30

XA1 - Środowisko chemiczne mało agresywne zgodnie z tabela normy ..... C30/37

...zgodnie z Normą PN-EN 206-1:2003

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie nie dzwonilem to oferuja X0 w standardzie. A ja mam watpliwosci.

Jakie przyjac warunki dla plyty: gliny piaszczyste>piasek zageszczony>XPS> PF>styropian>wylewka. ???

Nie sa agresywne, ale bardzo suche? Bo dla takich moze byc X0. Dla X1 suche ( bo na pewno nie stale mokre), dla XC3 to umiarkowanie wilgotne. XC2 wg mnie odpada bo mokre,sporadycznie suche to moze bylyby tradycyjne fundamenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jakie przyjac warunki dla plyty: gliny piaszczyste>piasek zageszczony>XPS> PF>styropian>wylewka. ???

Geologom też pomału przestajecie wierzyć ?

Czyżby na forum pojawił się ostatnimi czasy samozwańczy geolog z zagranicy,który też bajki opowiada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...myślę że warto byłoby wrócić do edukacji od podstaw czyli wyjaśnić kto bierze udział w procesie budowlanym i na jakim etapie za co odpowiada :) bo o ile nie neguje samo dokształcania, robienia "tymi rękoma" a wręcz jestem zwolennikiem tego typu działań to pewne zakresy prac czy to projektowych czy też wykonawczych winny być pozostawione sprawdzonym doświadczonym fachowcom ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj charakter implementuje zasade "ufaj, ale sprawdzaj"

 

Taki defekt...

 

edit:

Dostalem oferte na beton w ktorej stoi C20/25 X0 S3. No to sprawdzilem co to znaczy. Klasa X0 ma nastepujacy opis ( za stroną Cemex):

 

Opis środowiska: W przypadku betonów zbrojonych lub zawierających wbudowane elementy metalowe: bardzo suche.

Przykłady występowania klas ekspozycji:Beton wewnątrz budynków o bardzo niskiej wilgotności powietrza

 

Dla mnie to nie jest opis warunkow w jakich znajduje sie płyta fundamentowa. Stad dociekam, licząc na wypowiedź profesjonalnych wykonawców płyt - tmann-a, vegi.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...