Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moj charakter implementuje zasade "ufaj, ale sprawdzaj"

 

Taki defekt...

 

edit:

Dostalem oferte na beton w ktorej stoi C20/25 X0 S3. No to sprawdzilem co to znaczy. Klasa X0 ma nastepujacy opis ( za stroną Cemex):

 

Opis środowiska: W przypadku betonów zbrojonych lub zawierających wbudowane elementy metalowe: bardzo suche.

Przykłady występowania klas ekspozycji:Beton wewnątrz budynków o bardzo niskiej wilgotności powietrza

 

Dla mnie to nie jest opis warunkow w jakich znajduje sie płyta fundamentowa. Stad dociekam, licząc na wypowiedź profesjonalnych wykonawców płyt - tmann-a, vegi.

 

U nas stosowane jest beton C25/30 XC2. Taki wystarczy dla plyt fundamentowych, jest dzieki wlokien stalowych praktycznie niekapilarny i ma wyastarczajaco wysokie parametry wytrzymalosci. W niektórych przypadkow idziemy na C30/37. XC2 względem X0 nie powinno zrobić wieksza roznice w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U nas stosowane jest beton C25/30 XC2. Taki wystarczy dla plyt fundamentowych, jest dzieki wlokien stalowych praktycznie niekapilarny i ma wyastarczajaco wysokie parametry wytrzymalosci. W niektórych przypadkow idziemy na C30/37. XC2 względem X0 nie powinno zrobić wieksza roznice w cenie.

 

O to juz jest konkret. Ale podrąże jeszcze odrobine: czemy XC2 a nie XC3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod dolna siatka na izolacje ze polistyrenu (ekspandowany lyb ekstrudowany :D) polecam cos w tym stylu (comensal.com.pl)

 

http://sklep.comensal.com.pl/image.php?name=836-00.jpg&width=140&height=140

 

miedzy siatkami chyba najkorzystniej wychodzą te tzw drabinki z drutu fi 4.

 

Ilosc/gestosc: na siatki fi6 lub fi8 sporo wejdzie, mysle ze rozstaw 50cm w każdym kierunku nie jest za dużo.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo XC3 nie jest do tego przeznaczone http://www.beton-kujawy.pl/tabele.pdf :)

 

Znam ta klasyfikacja. I nadal mam watpliwosci - plyta fundamentowa to jednak inne warunki niz tradycyjny fundament. Bo plyta fundamentowa w zasadzie znajduje sie wew. budynku, szczegolnie w wersji grzewczej. Od gruntu oddziela ja niekapilarna warstaw izolacji cieplnej ( patrz uwaga na żółto) . I z pewnoscia nie jest, a przynajmniej nie powinna byc narazona na dlugotrwaly kontakt z wodą.

 

Zapytam inaczej:

a) zastosowanie XC2 to wlasciwy wybór

b) zastosowanie XC3 to wlasciwy wybór ale niepotrzebny wiekszy wydatek ( jesli wogole)

c) XC3 sie nie nadaje

d) dopuszczalne jest zastosowanie X0

 

ktore z powyzszych jest prawda/falsz

 

edit:

Dodam tylko, ze taka Agilia z Lafarge wogole nie wystepuje w wersji XC2. Tylko X0, XC3 i inne wersje dla zagrozen chlorkami etc.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje co najlepiej dać pod dolną siatkę zbrojenia (jako dystans) i jak gęsto się to rozstawia? Siatka dolna wykonana z prętów 6 i 8.

 

Drugie pytanie, jak gęsto rozstawić dystans pomiędzy siatkami (i z jakiego drutu najlepiej go wyginać), górna siatka fi 10 i 12?

ja pod dolną siatkę, stosuje podkłady betonowe cięte z płyt chodnikowych lub kostki.

 

Jeśli chodzi o tzw. kobyłki gięte - to z drutu fi10 w rozstawie co metr (jak na zdjęciu).

dystanse-zbrojenie-plyta-fundamentowa-vega-system.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ta klasyfikacja. I nadal mam watpliwosci - plyta fundamentowa to jednak inne warunki niz tradycyjny fundament. Bo plyta fundamentowa w zasadzie znajduje sie wew. budynku, szczegolnie w wersji grzewczej. Od gruntu oddziela ja niekapilarna warstaw izolacji cieplnej ( patrz uwaga na żółto) . I z pewnoscia nie jest, a przynajmniej nie powinna byc narazona na dlugotrwaly kontakt z wodą.

 

Zapytam inaczej:

a) zastosowanie XC2 to wlasciwy wybór

b) zastosowanie XC3 to wlasciwy wybór ale niepotrzebny wiekszy wydatek ( jesli wogole)

c) XC3 sie nie nadaje

d) dopuszczalne jest zastosowanie X0

 

ktore z powyzszych jest prawda/falsz

 

edit:

Dodam tylko, ze taka Agilia z Lafarge wogole nie wystepuje w wersji XC2. Tylko X0, XC3 i inne wersje dla zagrozen chlorkami etc.

 

To może tu bardziej wyraźnie pokazane, które klase sa do czego: http://www.cemexbeton.pl/klasa-ekspozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dawno mnie nie było na forum, na chwilę coś napiszę.

Klasa ekspozycji odnosi się do projektowania i to konstruktor decyduje, nie inwestor.

A tyczy się grubości otulenia zbrojenia.

Dodam tylko, ze taka Agilia z Lafarge wogole nie wystepuje w wersji XC2. Tylko X0, XC3 i inne wersje dla zagrozen chlorkami etc.
pomieszało im się coś...wg klas ekspozycji dobiera się klasę betonu czy to będzie C20/25 czy np C30/37

Jest wykaz właśnie agresji środowiska, będzie też zwrócenie na ograniczenie zrysowania.

 

Nie ma się co dziwić że płyta będzie lewitować, od sporego nacisku na krawędzi tak właśnie będzie.

Dobrze zaprojektowana płyta jest zbrojona tam gdzie trzeba, a nie załadowana zbrojeniem byle gdzie ...

 

ja pod dolną siatkę, stosuje podkłady betonowe cięte z płyt chodnikowych lub kostki. :mad:

błąd nie można tak dużych przedmiotów dawać w płytę !! to zalążek spękań.

3 i więcej razy naprężenia na takich przedmiotach powstają na styku matryca cementowa taki przedmiot.

Tak jak te płyty zbrojone są to jest już jakaś kultura zbrojenia słupów nie płyt ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w środku przęsła między ścianami to kostka jest jak najbardziej ok.

Tylko trzeba uważać w miejscu gdzie kostka siedzi w rozciąganym betonie ... pytanie gdzie taki się znajduje

to już musi konstruktor stwierdzić.

Sorry merkava ale "rozciągany beton"? Bez zbrojenia? Są w płycie takie miejsca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne, kostka musi być umieszczona w miejscu gdzie beton pracuje na ściskanie ! a w miejscu gdzie pracuje na rozciąganie.

Kostka taka w miejscu rozciąganym jest inicjatorem rys i nie ma tu zmiłuj.

Jeśli zaczyn cementowy bez szkody by pracował z taką kostką nie było by problemu.

3 i więcej razy większe naprężenia na styku kostka matryca cementowa powstają, a bez potrzeby.

W strefie ściskanej kostka będzie sprężana i będzie ok.

Nie można sobie ot tak rozmieszczać tych kostek, pomysł nie jest zły.

Bo zaraz jak nie kostki to co ... kostki ok ... tylko jak piszę w miejscu gdzie nie będzie rozciągania w betonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 1m od osi ścian możesz dawać, a przy ścianach obwodowych bez znaczenia chyba że spotykają się nośna z zewnętrzną

to od takiego miejsca jakieś 1,2-1,5 m po promieniu

Ale to winien konstruktor powiedzieć gdzie wychodzi mu rozciąganie dołem... no cóż może być to zadanie ...

o gregoriankę do świętego Liboriusza z Le Mans ...

Z resztą już samo zbrojenie górą i dołem wskazuje na to iż ma to w rzopie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...