Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Stal ... 18G2A... AII nie bardzo .. B500SP i klasy C tj o podwyższonym wydłużeniu E >8%

Sitaka 15cm jest w jednym miejscu zagęsta ... w innym za rzadka ... ot ...

Beton C20/25 ... to nic nie mówi ... zupełnie nic ... prócz tego że walec winien wytrzymać 20MPa, a kostka 25 MPa

Lakonicznie, bardzo lakonicznie opisane ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaki czujnik temperatury polecacie nie włożyłem go przed zalewaniem ale teraz jest okazja, mam trzy otwory 50mm do izolacji i umieścił bym coś do monitorowania.

 

DS18B20 + cos do odczytu. Na alledrogo jest tego mnostwo, gotowe obudowane termometry i wyswietlacze albo rejestratory temp. Co prawda to ten sam termometr ktory ma DrKubus, ale ja i tak bym go wzial na Twoim miejscu. Ja mam co prawda tez takie, niepodlaczone ale powinny dzialac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS18B20 + cos do odczytu. Na alledrogo jest tego mnostwo, gotowe obudowane termometry i wyswietlacze albo rejestratory temp. Co prawda to ten sam termometr ktory ma DrKubus, ale ja i tak bym go wzial na Twoim miejscu. Ja mam co prawda tez takie, niepodlaczone ale powinny dzialac ;)

 

same czujniki sa dobre, ale trzeba mieć trochę pojęcia. Sa to systemy 1-wire, które sa wrażliwe na rozne rzeczy, czasami wystarczy mieć komorke w pobliżu magistrali. Trzeba uzywac ekranowane kable itd.

@DrKubus: Mam speca od tego, który swój caly dom szpikuje takimy czujnikami. Przyznam się, ze nie zrozumialem wszystkiego, co mi tlumaczyl :D, ale może wyślij mi protokoly CRC (przy każdej polecenia mierzenia po wyniku powinno być taki protokol) z tych odczytow. Najprawdopodobnie tam będzie już widać ze cos nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DrKubus, jak się temperatury miewają, sa już nowe rozeznanie na temat czujnika i jego otoczenia elektroniczne?

 

Sorry chwile mnie nie było, co do odczytów, to ostatni robiłem w środę i pod XPSem było 22 st, a pod płytą 122 :p, wnioskuje że problem jest jednak z odczytem (kabel ma ponad 6m). Niestety mam teraz prosty czytnik pod Windows;a, z gotową aplikacją (nie mam dostępu do danych), za jakiś czas zbuduje coś na Raspberry Pi i wtedy będę miał czyste dane z czytnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry chwile mnie nie było, co do odczytów, to ostatni robiłem w środę i pod XPSem było 22 st, a pod płytą 122 :p, wnioskuje że problem jest jednak z odczytem (kabel ma ponad 6m). Niestety mam teraz prosty czytnik pod Windows;a, z gotową aplikacją (nie mam dostępu do danych), za jakiś czas zbuduje coś na Raspberry Pi i wtedy będę miał czyste dane z czytnika.

Ale przy DS kabel może mieć i 50m. Ja mam 4 i każdy odpowiednio (3m, 5m, 10m i 15m) Jak je testowałem to wszystkie były w jednym garze i pokazywały +/- 0,2 st. to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy DS kabel może mieć i 50m. Ja mam 4 i każdy odpowiednio (3m, 5m, 10m i 15m) Jak je testowałem to wszystkie były w jednym garze i pokazywały +/- 0,2 st. to samo.

 

Wszystko zależy od czytnika, a dokładnie od zasilania, które jest tam dostarczone, a z drugiej strony od rezystora między 1 a 3 nóżką. Niestety przejściówka 1-wire na COM ma kiepskie zasilanie i w dodatku zalane więc nie wiem jaki tam jest rezystor (powinien być chyba 4,7k)

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że nie chcę płyty grzewczej - to na czym powinna leżeć podłogówka?

 

Powiedzmy że mamy płytę:

- 20-30cm styro

- 20-25 betonu

 

Podłogówka ułożona bezpośrednio na takiej płycie (a na niej np. drewniane podłogi) zamiast grzać pomieszczeń, grzała będzie płytę (oczywiście w wielkim uproszczeniu). Czy w związku z tym podłogówkę należałoby ułożyc na jakiejś warstwie styropianu?

Jeśli tak to ile? albo jest jakieś inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że nie chcę płyty grzewczej - to na czym powinna leżeć podłogówka?

 

Powiedzmy że mamy płytę:

- 20-30cm styro

- 20-25 betonu

 

Podłogówka ułożona bezpośrednio na takiej płycie (a na niej np. drewniane podłogi) zamiast grzać pomieszczeń, grzała będzie płytę (oczywiście w wielkim uproszczeniu). Czy w związku z tym podłogówkę należałoby ułożyc na jakiejś warstwie styropianu?

Jeśli tak to ile? albo jest jakieś inne rozwiązanie?

 

Ja polozylem 10 cm xpsu na to 25 cm płyty i 10 cm epsu na tym podlogowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś tak ze względu na łatwość położenia instalacji ? Bo z tego co pamiętam to XPS kupiłeś na 20 cm, więc element oszczędności odpada.

 

Nie, ja planowałem 20 cm, ale w końcu kupiłem 10 cm, bo 20 + 10 to już niewielki zysk energetyczny w stosunku do ceny. A 10 pod podlogowke i tak chciałem położyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze wzgledu na koniecznosc wyrownania terenu moja plyta bedzie przysypana okolo 20cm ziemi. Przez ten zabieg podbudowa plyty bedzie sie zaczynac na poziomie 85cm pod poziomem terenu. Czy w tym przypadku nadal konieczne jest wykonanie opaski przeciwwysadzinowej?

pozdrawiam,

mx

 

MX nic nie rozumiem, jak masz przysypaną płyte 20cm?:wtf:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od czytnika, a dokładnie od zasilania, które jest tam dostarczone, a z drugiej strony od rezystora między 1 a 3 nóżką. Niestety przejściówka 1-wire na COM ma kiepskie zasilanie i w dodatku zalane więc nie wiem jaki tam jest rezystor (powinien być chyba 4,7k)

 

K.

 

Żałuję, że byłem na urlopie bo chyba mogłem rozwiać wątpliwości. Pierwsze pytanie to jakie czujniki Dallasa zastosowałeś ? dl18b20 czy dl1820. Swego czasu napisałem sobie protokół 1-wire i przestudiowałem Data Sheet obu czujników. Rejestry są DIAMETRALNIE różne! Jeśli Twój soft nie potrafi rozpoznać, jaki typ czujnika odczytuje pokazują się takie kwiatki. Zainteresowanych odsyłam na stronę producenta

 

Pytanie :

 

Płytę chciałem lać we wrześniu, ale nie zdąrzyłem. Następny urlop w PL mam pod koniec paździenika. Boję się przymrozków a muszę na dniach dać znać ekipie. Co myślicie o zalewaniu na przełomie października i listopada ? Nadmienię, że jutro mam się zdzwonić z technologiem z betoniarni. To co mi powie chciałbym skonfrontować z Waszą opinią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...