Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z reguły to krety robią takie korytarze, ostatnio znalazłem taki sam korytarz

 

u mnie kret dochodzi do wymienionego gruntu. Mam kilka kopców na granicy grunt rodzimy/podbudowa płyty. Jakoś nie przypadła mu do gustu zagęszczona podbudowa ;) A za tymi płytkami się rozejrzę, tylko nie wiem gdzie szukać takich "okazji". BTW takie płytkie korytarze robią też myszy/szczury więc to może być wszystko, ważne by nie właziło pod styro ani w niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie z innej bajki

 

Ze względów finansowych oraz braku większej ilości czasu budowę będę prowadził etapami, czyli jeden rok (jeden urlop) płyta, drugi mury i dach

 

 

Czy są jakieś przeciwwskazania aby taka wykonana płyta na XPS sobie stała 1 rok i czekała na następne etapy budowy?

 

Jak ją prawidłowo zabezpieczyć np przed opadami wnikającymi między izolację boczną a beton, przed mrozem?

 

Miałem pomysł przykrycia całej folią i obsypania na około - jakieś porady/pomysły? Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej bajki

 

Ze względów finansowych oraz braku większej ilości czasu budowę będę prowadził etapami, czyli jeden rok (jeden urlop) płyta, drugi mury i dach

 

 

Czy są jakieś przeciwwskazania aby taka wykonana płyta na XPS sobie stała 1 rok i czekała na następne etapy budowy?

 

Jak ją prawidłowo zabezpieczyć np przed opadami wnikającymi między izolację boczną a beton, przed mrozem?

 

Miałem pomysł przykrycia całej folią i obsypania na około - jakieś porady/pomysły? Dzięki :)

Robię dokładnie tak jak piszesz, nie ma żadnych przeciwwskazań do takich prac.

 

Płyta już leży, przykryta czarną folią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, widze ze forum ostatnio duzo mniej aktywny. Nie było mnie przez dluzszego czasu, ponieważ nawal roboty, remont we wlasnym domu oraz urodzila się coreczka, wiec,tryb zyca trochę się zmienil :) Staram się jednak znowu trochę bardziej regularnie tu zagladac.

 

Widze ze od czasu do czasu wracają te same tematy.

Gryzonie nie sa problemem, jeśli wokół plyty jest pasek zagęszczonego piasku z dwóch powodow: Tam nie ma robal itd., wiec, dla gryzonow nie ma co jesc i w tym nie ma powodu aby się tam pchac, a po drugie, jak ktoś już pisal, nie lubia kopac w piasku, omijają to. Mieszkam przy lesie, wszystkie możliwe zwierzęta tu buszują, ale w piasku wokół domu ich nie ma.

 

pozdrawiam :)

 

Przezimowanie plyty: Nie ma z tym problemu, zalecamy jednak zawsze przykrycie sloma i folia, wtedy na pewno jest bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos...jestem w szoku. Wyglada na to ze "moderowali" ostatnie pare posty, przypuszczam ze względu na to, ze nie było to do końca na temat plyt fundamentowych. Troche chyba przesadzaja. Nikt się nie klocil. nikt nie został obrażony, wręcz przeciwnie, wiec, trochę więcej luzu poproszę :)...

 

A na to:

Witam , w projekcie mam płytę o przekroju:

-warstwa podsypki

- styropian XPS 15cm

-płyta żelbetowa 20cm

-warstwa styropianu 15cm EPS

-wylewka

-panel/płytki

 

co sądzicie o takich warstwach, poproszę o komentarze

 

brakuje mi tu folia pod betonem, a poza tym wygląda ok. Nie znam oczywiście całego projektu, wiec, czy plyta dobrze obliczona, tego już nie wiem. Również nie ma informacje na temat grunt. Również bym zrobil warstwę paroszczelna pod wylewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , w projekcie mam płytę o przekroju:

-warstwa podsypki

- styropian XPS 15cm

-płyta żelbetowa 20cm

-warstwa styropianu 15cm EPS

-wylewka

-panel/płytki

 

co sądzicie o takich warstwach, poproszę o komentarze

 

Mam dokładnie takie same, również bez folii między XPSem a betonem (podobno zbędna), ale pod wylewką będzie folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z czystej ciekawości zamierzam umieścić kilka czujników temperatury pod płytą. Jeden punkt pod końcem opaski, na początku opaski-krawędzi płyty, 1 metr od krawędzi płyty i na środku. Podobnie w płycie. Czysto dla eksperymentu mogę wrzucić jeszcze kilka, jak by ktoś miał jakąś ideę to mogę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej interesowała interesowało mnie pod samą płytą, ale koszt nie duży można zrobić :) no chyba że zagęszczona siatka

 

z takimy czujnikami to fajna zabawa, ale jest już pare domow tak zrobione. Trzeba to zrobić w roznych miejscach, np. na krawędzi, w srodku plyty, w gruncie w powietrze na zewnątrz jako miarka referencyjna, i to wszystko na roznych glebokosciach.

Najwiekszym problemem jest oprogramowanie do tego, już się dowiedzialiśmy, ze tam moga byc kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam fundamentalne:cool: pytanie do speców i wykonawców odnośnie GGWC po płytą - wiem perpetum mobile itd ale jeśli brakuje miejsca na działce to glikolowiec do reku pod płyta raczej nie zaszkodzi a latem można uzyskać trochę chłodu z zacienionego obszaru gruntu. Czytam w różnych DB i ludzie tak robią.

I kolejne pytanie, czy wpierw zryć cała działkę zrobić ggwc do reku i od razu kolektor poziomy do PC i tylko wystawić rurki w przepustach w odpowiednich miejscach, czy dla wykonawców to jakieś utrudnienie jak 1,7m - 2m pod ziemią będzie zakopana rurka i wychodziła będzie tylko w odpowiednich miejscach czy zostawić np kwestie poziomego kolektora DZ do PC na później.

 

Wykonawcy PFund też to robią przy okazji czy to też problem?

 

 

Proszę o opinie bo nie daje mi to spokoju.

 

ps. wydaje mi się, że wykonawcy mogliby by taką usługę dołączyć do cennika usług

Edytowane przez bob_budownik
gramatyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kolektor poziomy potrzeba trochę miejsca.. rury nie mogą sobie leżeć w spiralach, ponieważ tylko zwiększa to opór przepływu, długa rura.

Tak jak byś dreptał w miejscu. Pod domem rura nie za bardzo będzie do PC

to jakieś utrudnienie jak 1,7m - 2m pod
za głęboko 1,2-1,5 metra max.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie to dlatego, że mam wysoko wodę 1,2m a grunt to sam piach, rurowca w tej wodzie nie chcę i nie mam zbyt wiele miejsca na działce, więc dumam nad ggwc pod płytą i myslę go wykonać przed pracami związanymi z wykonaniem płyty a jeśli się zdecyduję to chciałbym też zrobić DZ. Sam chyba tego nie zrobię, muszę kogoś zorganizować dlatego tak kombinuję - liczę że wypowiedzą się tmann i vega. Wiem, że wykopanie wsadzenie rury i zakopanie to nie jest skomplikowane ale jeśli będę to robił sam to nie będę w tym czasie w pracy no i wiadomo a dodatkowo jak się tym naszarpie to będę mi się ręce trzęsły przez kilka dni a pracuję rękami pod mikroskopem i precyzja rąk niezbędna.

 

OT Jak kiedyś się na siłownie wybrałem to dwa dni nie dawałem rady w pracy - koszmar był. Mogę tylko biegać albo kopać nogami:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikolowe GWC możesz zrobić, ale to wykop pod cały dom, a pierwsze zdjęcie humusu na osobną kupkę.

Później wybranie na żądaną głębokość. Teraz trochę trudniej, po 15cm warstwy piasku sypane i zagęszczanie płytą wibracyjną większą jak mniejszą.

i tak aż pod wierzch ..na to włókninę.. na to 5cm piasku i tłuczeń .. 5cm piachu to osłona włókniny przed ostrym tłuczniem.

A włóknina aby piach nie wdzierał się za mocno w tłuczeń.

http://www.empik.com/ogrzewanie-domow-z-zastosowaniem-pomp-ciepla-oszczak-wojciech,prod19600031,ksiazka-p przy samodzielnych działaniach może się przydać.

 

OT Jak kiedyś się na siłownie wybrałem to dwa dni nie dawałem rady w pracy - koszmar był. Mogę tylko biegać albo kopać nogami
OT

to trzeba w tedy dać sobie luz na około tydzień jak boli.

To nie są bynajmniej "zakwasy" to takie fitnesowe "oddychanie ścina"

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to rób DZ najpierw. Potem możesz mieć problem tak jak ja mam teraz. Też wodę mam na 1-1,2 m. Z punktu widzenia DZ idealnie ale już wykopanie rowu pod nie to kłopot. Potrzebujesz szerokości 1,2m aby rozłożyć rurki a trzeba ryć na co najmniej 3-4m bo wszystko się obrywa. U mnie na 1m woda już się sączy na 1,2 wyraźnie ją widać a przy 1,5 to zapiernicza jak ze źródła. Tak jak nie masz nic na działce to koparką ci wszystko zbierze na 1,5m, położysz rurki zasypiesz i zapomnisz. A potem będziesz się gimnastykował co by zbyt blisko domu nie kopać bo możesz naruszyć konstrukcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...