Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odnosnie banku to na fundament czy to płyta czy to ławy mam pewną pulę pieniędzy-1 transza i bank aby wypłacic pieniądze na 2 transze sprawdza czy ten fundament faktycznie jest,a czy ławy czy płyta to ich nie obchodzi.

Woda jest i to napewno a budowe chce zacząc jak najszybciej co nie znaczy ze juz teraz zaczynam.Wiem ze zima jest i trzeba przeczekac ale po gadce z projektantem i kierbudem po styczniu szło by zaczynac jesli pogody beda takie jak teraz w moim rejonie.Na razie praktycznie cały czas na plusie Tydzien temu były tylko 3 dni na -5 maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nigdy nie wiesz, co jest 30cm niżej od zerwania humusu (może kolejny humus? Może jakiś inny syf?
dokładnie, ale jeśli torfu niet .

I tak pierwsze skrzypce gra izolacja termiczna i poprawne obciążenie płyty tj przyjęcie odpowiedniej statyki.

 

Z ciekawości - uzyskałeś pozwolenie na budowę bez opinii geotechnicznej? Co to za starostwo/gmina?

Pierwsza kat geotechniczna, notka stwierdza się proste warunki geotechniczne ...

 

Tak mam pozwolenie i jutro podpisuję kredyt na budowe,i chce zaczac jak najszybciej.Ławy mają wymiar 50X30

i takiej mizernej ławy się nie boi sadowić, a płytę owszem .. :(

 

Coś tu jest nie halo.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie zastanawia mnie to czy po zebraniu humusu te 60cm kamienia wystarczy na utwardzenie i czy ta warstwa z jednej strony plyty moze praktycznie wystawac ponad grunt.Pozniej i tak to obsypie ziemią ale to bedzie tylko przysypane ze bedzie wygladac jak dom na górce.Nie wiem czy tak może być.Bo gdyby tak mogło byc to nie było by zle z kosztami.Projekt płyty i badania gruntu-1800zl,zebranie gruntu i utwardzenie 5,5tys, XPS najtanszy jaki kupie grubosc maks 16 mysle ze starczy 8,5tys,beton jakies 7tys,stal nie wiem ile wyjdzie jakby co w projekcie ale mysle ze starczylo by na te płyte 30 tys zl.Jak myslicie czy jest to realne i czy wogole tak mozna osadowic te płyte?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, oczywiście że można, 60cm to jest masa już kruszywa, to tylko od rodzaju gruntu zależy ile dokładnie by trzeba było .. ale 60cm to nawet za dużo .. 30cm dobrze zawibrowanego kruszywa może starczyć, ale żeby to stwierdzić potrzebna wiedza co jest pod ziemią.

.Pozniej i tak to obsypie ziemią ale to bedzie tylko przysypane ze bedzie wygladac jak dom na górce.
zależy z której strony, ponieważ żeby nie było przypadku że dom będzie za wysoki, bo akurat przy tym obniżeniu wychodzi wejście do budynku, chodzi O WZ lub MPZP.

A zapisy są przeróżne, typu od średniej wysokości gruntu chociażby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnosnie ceny za płyte o wym.zewn. 8X10 to te 30 tys powinno starczyc?Oczywiscie roznica do 2 tys do przyjecia ale gdyby wychodziło poza zakres to jednak byłbym zmuszony na ławy.

 

8x10 gr. 30cm to 24m3 betonu. Średnia cena B25 to 220, co daje 5280zł.

Zbrojenie - ok 1.5t, co przy kwocie 2200zł daje 3300 zł.

Razem za sam materiał masz 8600zł. To śmieszne pieniądze, jeśli patrzeć z perspektywy fundamentów i najbardziej istotnego elementu budynku.

 

Co rozumiesz przy stwierdzeniu, że "30 tys powinno starczyc"? Materiał, robocizna, podbudowa? Czy wszystko razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2. Kierownik i projektant mówią ze zwykłe ławy moge robic od razu a ta płyta to muszę zrobić badanie gruntu.Domek bez piwnic.Więc jesli chce robić płytę to najpierw badania a pozniej projekt tej płyty.

Ad.3.No własnie solidna podbudowa-jesli ona wyjdzie duzo kasy to moze lepiej bedzie robic ławy.Projektant i kierbud mowią ze podsypke musiał bym robic do strefy przemarzania a nie na 60 cm.

 

sama wymiana gruntu pod plyta nie jest zla - nalezy rozwazyc calosc inwestycji - tj wykopana ziemie ktora np wyrownasz pozniej spadek na dzialce wokol domu - lepiej kupic tani piach do podbudowy plyty a ziemie z wykopu rozrownac niz pozniej kupowac droga czarna ziemie

 

u mnie wyszlo

piach 16 wywrotek po 11m3 - ok 250 ton - 3,5 tyś

 

u mnie apsdek tez byl duzy - to zaden problem - wjazd go garazu mialem ok 70-80 cm chyba powyzej wjazdu na dzialke - sam dom jest na skraju linii zabudowy czyli 6m od granicy dzialki i obecenie podazd do garazu nie jest az taki stromy - da sie zyc - szczegoly i forki w DB Arizony

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 tys. to cała inwestycja fundamentu plytowego-wykop,utwardzenie,beton,stal,termoizolacja no i opaska.

Mniej wiecej tyle umie policzyc gdyz za utwardzenie terenu z czyli wykopy,kruszywo i ubijanie firma chce 5,5 tyś.Ilość kruszywa 80m3.Nie wiem czy to duzo czy mało odnosnie ceny.Beton akurat u mnie to za 280 netto jest.Nie zalezy mi na cieplej plycie a bardziej na tym iz woda jest wysoko by nie kopac głęboko dlatego myślę o płycie i zastanawiam sie czy takia plyte mozna by zrobic bez ocieplenia a na niej wylewki na styropianie i podlogowka z racji tego ze wtedy cos zaoszczedze na styro gdyz XPS strasznie drogi.Nie wiem nawet orientacyjnie ile opaska moze kosztowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może sprostuje dla jasności musze postawić WC ( koszt 350 z serwisem/msc) kopare i piach, w sumie też mnie skłoniło do płyty to co u Maaaaro - wysoka woda- ale se pomyślałem, że z tej wody wyciągnę energie dla pompy

 

amarulla nie wiem czy można i nie wiem czy chce "reklamować" jak chcesz to napisze Ci na priv- ale jeden ze speców od wentylacji napisał mi, że jestem szczęściarzem, że TA firma mi to będzie robiła.

 

z drugiej strony to ja ten wątek przejechałem w 2 miesiace i powiem Ci, że warto poczytać to se zdanie wyrobisz(zrozumiesz- warto rozumieć, warto znać swoje REALNE potrzeby) i nie bede musiał Ci pisać co TO za firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem że planować nie warto bo szkoda nerwów.
aby zaplanować budowę trzeba imo by było poświęcić życie temu.

Ale chyba tak jest ? że na budowę poświęca się życie, jeśli ktoś bierze kredyt, to jak inaczej nazwać ten stan ?

 

Ok, tylko nie wiem czy dobrze rozumiem - opinia geotechniczna nie jest wymagana przez urzędy? Od kiedy?
jest oczywiście że jest ...

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CCYQFjABOAo&url=http%3A%2F%2Fisap.sejm.gov.pl%2FDownload%3Fid%3DWDU20120000463%26type%3D2&ei=cY6UVJznLI3xap6dgVg&usg=AFQjCNEHC6Bf3C3v7cfk0gZF4RwyZObNFg

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hebrajskie ślaczki=Rydwan ( o ile dobrze mniemam ) budowę na kredyt uważam za niedobry pomysł ponieważ myślę, że zawodnik powinien kupować to co na niego stać …… ale czasem nie ma wyjścia. Sorka za taki filozoficzny oftop ale jeszcze jedno, uważam, że zawodnik, który buduje dom to nie żaden inwestor.

 

on jest KONSUMENTEM kupuje materiały i usługi by zwiększyć swój komfort - TYLE ( być może się mylę )

 

Budowanie domu nie jest inwestycją bo on się NIGDY nie zwróci a przynajmniej w takiej mierze jakbyśmy sobie tego życzyli.

 

Można by te rozważania dłużej pociągnąć ale to nie to forum :)

Edytowane przez bob_budownik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...