Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak zgadza się płyta to stary wynalazek, wiele bloków stoi właśnie na płycie.. tylko że robiono to wg starej szkoły, płyta pon. granicy przymarzania czyli tak z 1-1,2m ... z nowym wynalazkiem tj płyta fundamentowa na styro/xps to niewielu projektantów/konstruktorów w Polsce miało styczność
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granica przymarzania gruntu, to też nie jest jakieś od tak sobie, żeby wyznaczyć tą granicę, potrzeba było badań, a efektem tego jest jak by średnia

dla gruntów "wysadzinowych" jest to zależne od regionu 0,8 do 1,4m ..grunt ma swoją pojemność cieplną raz, dwa opór cieplny .. stąd

nie jest to 30cm .. np czy 5m w naszym aktualnym stanie, tylko wspomniane 0,8 do 1,4 ..

 

XPS to też nie jest nowość, okres wojenny, np konstrukcję oparte na izolacjach z firmy Bafs do dziś mają się bardzo dobrze, czy to na EPS'sie czy XPS'sie

tylko że u nas węgiel był przeraźliwie tani .. i nikomu nie chciało się robić takich cudów ..w Szwecji - Polskie urojenia z posadowieniem

poniżej przymarzania były by dość zabawne w skutkach .. stąd od ich praktyki pochodzi wyknucie opasek przeciw wysadzinowych, jest też na to odpowiednia norma, oczywiście jest włączona do Polskiej normalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 5 pytania odnośnie płyty

1. jak wygląda sytuacja z ogrzewaniem podłogowym czy przenikanie ciepła spod betonu C25 (bo chyba takim jest zalewana płyta) jest taki sam jak przez wylewkę. Pytam bo u szwagra jak robili wylewke dodawali niby jakiegoś cudownego grafitu poprawiającego przenikanie ciepła

2. co w przypadku awarii jakiejś i dostania się np. do rury kanalizacyjnej. Czy w przypadku próby dostania się do spodu nie narusza się zbyt sztywności całej płyty

3. Co w przypadku jakbym chciał podnieść dom o pół metra ponad poziom gruntu czy przy płycie jest to w ogóle realne

4. znacie kogoś na forum kto w przyzwoitej kwocie jest w stanie zaprojektować taką płytę której koszt nie przekraczałby bardzo ceny fundamentu zwykłego

5. Czy badanie geologiczne jest wymagane

 

Ogólnie jak powiedziałem przy rodzinnym obiedzie że zastanawiam się nad płytą to wszyscy zaczęli pukać się w głowę i patrzeć jak na idiotę więc już sam nie wiem co wybrać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo u szwagra jak robili wylewke dodawali niby jakiegoś cudownego grafitu poprawiającego przenikanie ciepła
a tańczyli ?

palili jakieś zioła ? mówili jakieś zaklęcia ? nawet jeśli nie to i tak szamani ...:bash: dobry kawał grafit do betonu aby lepiej przewodził ciepło ...

 

styropian jest grafitowy, ale dodaje się go celem zmniejszenia wymiany ciepła przez radiację, gdzie styropian biały jest trochę transparętny

stąd dodaje się grafit .. i stąd takie właściwości tego EPS'a ale żeby do betonu ?

 

2. co w przypadku awarii jakiejś i dostania się np. do rury kanalizacyjnej. Czy w przypadku próby dostania się do spodu nie narusza się zbyt sztywności całej płyty
cóż, pomarańczowe rury, odpowiednie przekroje = święty spokój .

 

3. Co w przypadku jakbym chciał podnieść dom o pół metra ponad poziom gruntu czy przy płycie jest to w ogóle realne
jest realne ..robisz podbudowę,

na to dajesz, na poziom 0 30cm izolacji .. płyta 20cm .. i gotowe..

lub wyżej z podbudową wychodzisz :)

 

4. znacie kogoś na forum kto w przyzwoitej kwocie jest w stanie zaprojektować taką płytę której koszt nie przekraczałby bardzo ceny fundamentu zwykłego
na razie polecam Tamm'a sam muszę się uporać ze swoim projektem ..

 

5. Czy badanie geologiczne jest wymagane

opinia geotechniczna tak, jeśli jest archiwum, zna się teren to

bez kopania może geolog to zrobić .. może ale pewnie będzie robił 3 dołki/odwierty ..

ale myślę że w niepewnym gruncie warto wydać na to kasę ...

 

zresztą przyjdzie Ci płytkarz i krzyknie cenę 50zł /m2 położenia płytek .. gdzie tylko odpowiada za wrażenia artystyczne .. a tu jest konkretna odpowiedzialność

projektanta...

 

Ogólnie jak powiedziałem przy rodzinnym obiedzie że zastanawiam się nad płytą to wszyscy zaczęli pukać się w głowę i patrzeć jak na idiotę więc już sam nie wiem co wybrać :/
to raczej Tobie pogratulować szerszego obeznania się z tematem. Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Czy badanie geologiczne jest wymagane

/

 

badanie GEOTECHNICZNE, dobrze jest wykonać żeby wiedzieć na czym stawiasz dom.

 

jak bedziesz miał projekt domu to i tak pewnie zrobi ławy to se policzysz ile czego wyjdzie a potem poczytasz jak tu chłopaki robią i za ile to se porównasz, cena może byc podobna lub taniej za płytę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, jestem już po wyborze projektu : http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-844-Pelikan-VI,892.html

i zastanwiam się nad płytą....tylko martwi mnie powierzchnia płyty i to, że na środku domu nie ma za bardzo ścian nośnych i będzie główny nacisk po obwodzie domu. generalnie, budowę planuję już od roki i teoretycznie chę się przygotować. płyta byłaby 20cmxps 25cmbeton 10cm eps i podłoogówka w anhydrycie (układ taki bo ogrzewanie będzie gazowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. co w przypadku awarii jakiejś i dostania się np. do rury kanalizacyjnej. Czy w przypadku próby dostania się do spodu nie narusza się zbyt sztywności całej płyty

 

Trzeba to zrobić dobrze, żeby nie poprawiać.

Kupujesz zatyczki, zalewasz instalację wodą i pilnujesz, żeby woda nie zeszła, co oznacza, że jest coś nieszczelnie zrobione.

Jak już masz utwardzone i zalane betonem przy zachowanej szczelności i spadkach, zapominasz o tym. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej w płycie ją dać, tylko konstruktor musi o tym wiedzieć, aby przeliczyć naprężenia termiczne w niej ..

od ogrzewania.. ale oczywiście wykonalne. Komasowanie robót, mamy wtedy, robienie płyt, później jeszcze raz wylewki rozbija na etapy ten proces.

Każdemu polecam pierwsze pomyśleć nad dobrą izolacją takiego domu, ogrzewanie teraz to mały problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć- planuję budowę na wiosnę. Dom 10x10, dwie kondygnację + poddasze, bez piwnicy. Architekt zrobił mi w projekcie płytę ale tzw. "denną" 1 metr pod ziemią(strefa przemarzania. W ogóle od początku odradzał mi płytę, że droga jak nie wiadomo co. Mam pytanie czy ktoś z Was ostatnio budował na płycie o podobnych wymiarach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć- planuję budowę na wiosnę. Dom 10x10, dwie kondygnację + poddasze, bez piwnicy. Architekt zrobił mi w projekcie płytę ale tzw. "denną" 1 metr pod ziemią(strefa przemarzania. W ogóle od początku odradzał mi płytę, że droga jak nie wiadomo co. Mam pytanie czy ktoś z Was ostatnio budował na płycie o podobnych wymiarach?

 

W tym roku wylałem płytę 10x10 m pod domek z poddaszem użytkowym, szczegóły w dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć- planuję budowę na wiosnę. Dom 10x10, dwie kondygnację + poddasze, bez piwnicy. Architekt zrobił mi w projekcie płytę ale tzw. "denną" 1 metr pod ziemią(strefa przemarzania.

no to ci zaprezentował starą szkołę w budowie płyty :) tak robiona będzie napewno droga... też mi proponowali tzw architekci wykonanie płyty w ten sposób. tu na forum poszukałem innego projektatnta, który to zrobił wg nowej sztuki. u siebie mam płytę 8x10m.. filar osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka pospółka ... bo może być więcej gliny niż żwiru .. jeśli wygląda to jak mieszanka kamieni i piasku to bardzo dobry materiał...

kiedyś z prosto kopanej w Sanie pospóle robiło się płyty stropowe w domu .. ale to musiał by wuj widzieć co to za ptica ...

organoleptycznie obaczyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...